Care este programul bebelusului tau?

Options Care este programul bebelusului tau?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
matilda
Postat: Saturday, February 28, 2009 1:00 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/10/2009
Postari: 68
Locatia: Covasna
Dintre " fiecare copil are orarul lui" (cu alte cuvinte - isi face singur programul, noi depinzand de el)
si " rutina rutina rutina - aceleasi ore aceleasi actiuni" care este metoda care ati aplicat-o???

Nu incerc sa fac un chestionar, doar sa invat din experientele altor mamici.

Cat se poate de concret: ai mei se trezesc pe la 5-6 si avem treaba pana la 10-11 cand adorm iar bine vreo 2 ore, apoi iar urmeaza papa (bibe sau piure legume) iar joaca, schimbat, ..., pe la 16-17 iar vor nani vreo ora si topai topai topai (a nu se intelege ca fac asa de bucurie, dimportiva asa fac ei cu mine) incepe spectacolul cu scartaieli.

Ai vostri ce fac in 24 ore?
cristinaflorina
Postat: Saturday, February 28, 2009 5:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Edy se trezeste la 9 9:30 papa se alinta bla bla la maxim 11 pina la 12 12:30 doarme iar se trezeste papa masa de prinz se joaca schimbat, pe la 16:30 pina l 17:30 nani iar apoi seara daca trece de ora 22 sni nu doarme nu te mai intelegi cu el.
evita
Postat: Saturday, February 28, 2009 10:30 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/13/2006
Postari: 882
Ne trezim pe la vreo 6.30, papam si ne culcam pe la vreo 7.30-8.00. Ne trezim pe la 9, ne alintam, ne spalam si la ora 10 papam si pe la 11.30 tragem iarasi un somnic mic. La ora 14 luam pranzul si pe la 15 mai facem nani nu prea mult insa. Ne trezim, radem, si pe la 18.30 papam. Uneori mai dormim pana la ora 20, insa de obicei sunt "fresh".La ora 20 facem baica de seara si la ora 21-21.30 papam si la somn ca suntem mici. De obicei le mai dau o masa, destul de redusa cantitativ, daca vor, pe la ora 24. Pana acum vreo 2 luni nu aveam ore relativ fixe de masa, fapt pentru care nu puteam sa facem un program anume pe care ni-l doream, dar acum e mult mai bine. Nu am crezut in rogramul fix si am mers pe premiza ca ii dau copilului cand cere de mancare.Numai ca avand doi incepeam sa-i incurc, fapt pentru care acum mananca la aceeasi ora amandoi. Nu stiu daca te ajuta programul nostru, insa am citit si am discutat si cu cativa medici si mi-au spus ca cel mai bine este ca bebelusul sa aiba ore fixe de masa.
matilda
Postat: Sunday, March 1, 2009 10:01 AM

Intrat: 2/10/2009
Postari: 68
Locatia: Covasna
Daca incerc sa ma dau dupa ei dar si sa aplic programul, la noi ar trebui sa sune cam asa: 7:30-8 - trezirea, 10 - masa de fructe, 10:30 somn, 13-13:30 - trezirea, 16 - somn, 18 - trezirea, 19 - piure legume, 20 baita, 21 - 23 somn(seara nu vor sa adoarma), noaptea, la 3 fix bibe.
Ce ideal ar fi sa fie atat de simplu!!! Dar ei papa cu mofturi, adorm greu si plangand,..., Eh nu ne facem noi mari

Intotdeauna adorm cu max 30 ml lapte si cand se trezesc vor pana la 100 ml

Si azi-noapte mi s-a trezit baiatul si a inceput sa maraie, dar l-am dus singurel in alta camera si s-a potolit (singur ptr ca daca ma vede continua cu maraiala pana dimineata)

cristinaflorina "daca trece de ora 22 sni nu doarme nu te mai intelegi cu el." stiu, parca imi povestesti de al meu.
Si am vecina o saracie de baba care imi bate in geam in disperare seara. Degeaba ii spun disputa1 ca e prea obosit, ca baba " pai cum daca e obosit - culca-l"

si zici ca doarme Edy de la max 22 pana la 9 dimineata?!?Wow
cristinaflorina
Postat: Sunday, March 1, 2009 3:50 PM

ahla0907 wrote:
Daca incerc sa ma dau dupa ei dar si sa aplic programul, la noi ar trebui sa sune cam asa: 7:30-8 - trezirea, 10 - masa de fructe, 10:30 somn, 13-13:30 - trezirea, 16 - somn, 18 - trezirea, 19 - piure legume, 20 baita, 21 - 23 somn(seara nu vor sa adoarma), noaptea, la 3 fix bibe.
Ce ideal ar fi sa fie atat de simplu!!! Dar ei papa cu mofturi, adorm greu si plangand,..., Eh nu ne facem noi mari

Intotdeauna adorm cu max 30 ml lapte si cand se trezesc vor pana la 100 ml

Si azi-noapte mi s-a trezit baiatul si a inceput sa maraie, dar l-am dus singurel in alta camera si s-a potolit (singur ptr ca daca ma vede continua cu maraiala pana dimineata)

cristinaflorina "daca trece de ora 22 sni nu doarme nu te mai intelegi cu el." stiu, parca imi povestesti de al meu.
Si am vecina o saracie de baba care imi bate in geam in disperare seara. Degeaba ii spun disputa1 ca e prea obosit, ca baba " pai cum daca e obosit - culca-l"

si zici ca doarme Edy de la max 22 pana la 9 dimineata?!?Wow

Pe vecina ignor-o nu stai sa ii dai explicatii la babe senile.Esti in casa ta cu copii tai si nu trebuie sa explici daca nu inteleg ca un copil nu tace si plinge la comanda.Edy nu doarme pina dimineata la 9 neintrerupt se trezeste de 2 ori pe la 2 si pe la 5 sa pape.Si papa 100-120 ml lapte.As vrea eu sa doarma neintrerupt.
crysa80
Postat: Friday, March 13, 2009 6:57 PM

Intrat: 8/17/2008
Postari: 55
noi ne culcam la 23 dupa baitza ne sculam sa papam la 3-4 apoi adormim instant cu bibi in guriza apoi ne trezim la 10-10.30 mancam iaurtelul apoi ne mai jucam putin la 12-12.30 un bibi si nani pana la 14 apoi supita cu piureut cu carnita iesit afara si nani la 17.30 pana la 19.00 apoi joacaaaa pana la 22 cand incepem pregatirile de baitzaaatopai
shirel
Postat: Friday, March 13, 2009 11:53 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
cristinaflorina wrote:

Pe vecina ignor-o nu stai sa ii dai explicatii la babe senile.Esti in casa ta cu copii tai si nu trebuie sa explici daca nu inteleg ca un copil nu tace si plinge la comanda.Edy nu doarme pina dimineata la 9 neintrerupt se trezeste de 2 ori pe la 2 si pe la 5 sa pape.Si papa 100-120 ml lapte.As vrea eu sa doarma neintrerupt.

Cand noaptea papa 100-120 ml.Oshry papa 240-300 ml seara cu un fel de cereale inauntru poate asta il face sa doarme neintrrupt toata noaptea.Eu vad ca Edy este mult mai mare incearca sa-i dai mai mult odata poate de asta se trezeste asa des noaptea.pupici pupici
cristinaflorina
Postat: Saturday, March 14, 2009 8:08 PM

shirel wrote:

Cand noaptea papa 100-120 ml.Oshry papa 240-300 ml seara cu un fel de cereale inauntru poate asta il face sa doarme neintrrupt toata noaptea.Eu vad ca Edy este mult mai mare incearca sa-i dai mai mult odata poate de asta se trezeste asa des noaptea.pupici pupici

Of Shirel am incercat sa ii dau si mai mult i-am dat si cereale inaintesi laptic imedit si numai laptic simplu si cereale in bibi dar mai mult de 150 ml nu papa.Adoarme la max 22 se trezeste la 2 si la 5 si papa cite 100-120 ml la o masa.Nu stiu ce sa ii mai fac sa se sature si sa doarma si el toata noaptea.banghead
PrincessLilou
Postat: Wednesday, January 25, 2012 5:04 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
eu cred ca noi avem o combinatie din amandoua. avem un program de baza iar in rest alternam diferite activitati. ideea e ca programul de rutina ajuta copiii sa se obisnuiasca mai usor cu schimbari majore din viata lor: dormitul singuri in camera, trimisul la culcare la o anumita ora.

sophie se trezeste pe la 5:30 - 6:00. intai vine in pat cu noi un pic, apoi mergem sa ii incalzesc niste laptic si il bea pe canapea in living, uitandu-se la tele.

daca merge la day care, atunci ii da tati sa manance pe la 7:30, micul dejun. daca sta cu mine acasa, mananca pe la 8:30am.

apoi ne jucam, desenam, dansam sau ma ajuta prin casa, mai ales cu stersul prafului si cand pun rufele pe sarma, imi da carligele unul cate unul ras

pe la 10:30 - 11:00 merge la somn. nu ca o trimit eu la o ora exacta, ci ca pe la ora aia nu mai e foarte activa, isi baga singurica capul in pernuta de pe canapea sau uneori chiar o gasesc langa patul ei, incercand sa se catere sus.

doarme de obicei vreo ora sau o ora si jumate. cand se trezeste mancam, de obicei urmaring pe Elmo la tele si pe urma ne jucam, sau iesim din casa la plimbare, in parc, la piscina.

pe la 4-5 venim acasa. mancam, facem apoi batia si la 6:00 incepe emisiunea de noapte buna la tele. ne uitam. dupa aia mergem sa citim o carte si pe la 7:30 la nani. orele nu sunt tot timpul respectate cu strictete. uneori sarim emisiunea de seara, daca nu am mancat tot din farfurie la cina, sau daca a ajuns prea tarziu acasa de la day care. uneori cand vine de la bunica, e direct in pat ca e adormita pe jumatate.

Paula15Paulik
Postat: Monday, February 27, 2012 9:06 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Noi nu avem un program pe care trebuie neaparat sa il respectam.

Ora 08:30-09:00 ne trezim,papam pireuas de legume si un iaurtel.Apoi se mai uita la TV pana pe la 10:00...Ne schimbam X_X,daca e cald iesim putin la o guritza de aer,eventual in parc...pe la 11:30 ne intoarcem acasa si somn de voie,pana pe la 13:30...Ne mai jucam putin,desenam,canta,dansam,etc.,se face 15:00,papam ceva,ne uitam la TV,daca vrea mai iese la plimbare cu tati, pe la 18:00 somnic iar,pe la 20:00 cand se trezeste,facem baitza,mai stam la TV, ne mai jucam putin,si intram in patut...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed