Cand se inchide "capul" la copii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
nikmiki
Scris: Sunday, August 1, 2010 12:54 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 7/18/2010
Nu stiu daca mai e un topic cu aceasta tema,daca mai e,va rog stergeti-l pe acesta.
Stie cineva sa-mi raspunda la ce varsta se inchide "capul" la copii? cred ca se zice "fontanela",sper sa nu gresescras Fata mea are 2 luni si medicul mi-a spus sa-i dau de acum niste picaturi sa se inchida,dar mie mi se pare f devreme,e prea mica. Si nu o sa i le dau de acum. Stiu ca baiatului i-am dat picaturi,dar cand avea 18 luni,parca,nu asa mic.
Astept raspunsuri,va rog pupici pupici pupici pupici
Katrina
Scris: Sunday, August 1, 2010 1:07 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/9/2010
Fontanela anterioara se inchide intre 9 si 18 luni in functie de cat de mare era la nastere si de constitutia copilului.

Vigantol(Colecalciferol-oil sau vitamina D3)ii dai?
E foarte important,previne rahitismul .
Mela
Scris: Sunday, August 1, 2010 2:16 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
Nikmiki,probabil medicul ti-a prescris Vigantol,2 picaturi pe zi,daca e asa te sfatuiesc si eu sa-i dai 2 picaturi pe zi.oricum,fontanela se inchide treptat,nu dintr-o data...
nikmiki
Scris: Sunday, August 1, 2010 2:48 PM
Nivel

medicul (spaniol) mi-a prescris HIDROPOLIVIT 10 picaturi pe zi. problema e ca in prospect scrie ca nu- recomandat pt copii mai mici de 2 ani.uff si oricum 10 picaturi mi se pare mult.
alexandrabogdan
Scris: Sunday, August 1, 2010 2:54 PM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2008
eu stiam ca vigantol se da in toata lumea, nu doar in romania. picaturi sau ceva injectabil. gresesc? noi luam 3 pic/zi. din cand in cand mai pipai si eu fontanela sa vad cum mai e
Maria & Mario
Scris: Sunday, August 1, 2010 4:59 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Nu se da in toata lumea Vigantol ! Eu i-am dat Mariei vreo luna si ceva , poate doua ..... iar lui Vladutzu deloc ! Si fontanela li s-a inchis in jurul varstei de - luni !
viky_sweet88
Scris: Sunday, August 1, 2010 6:07 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 12/19/2009
asa este frontanela se inchide pana la 18 luni.eu am 4 baieti si la fiecare a fost altfel adica la unul s-a inchis mai repede decat la ceilalti.vigantol au luat.depinde de fiecare copil in parte.medicul stie mai bine ce e bun pentru fiecare copil.vigantol este bine sa-i dai cate doua picaturi dimineata nu are ce sa-i faca eu am dat copiilor mei inca de cand aveau cateva zile este recomandat sa se dea.acum tu faci cum crezi.
ivanoiuadela9
Scris: Monday, August 2, 2010 12:30 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 5/6/2010
Eu i am dat fetii vigantol pana la 2 ani cate 3 picaturi pe zi . Baietelul a facut 1 an si medicul mi a recomandat 4 pic/zi de la 7 luni ca i s a parut prea deschisa ... acum mai e doar putin si se inchide de tot .
petronela_gav
Scris: Monday, August 2, 2010 4:53 PM
Nivel

Inregistrat: 11/5/2009
Copii mei s-au nascut cu fontalea foarte mica.
La baiat mi s-a recomandat (medicul de familie)sa nu-i dau vigantol pt ca e posibil sa nu ii mai "creasca capul", pe la 6 luni am stat de vorba cu un pediatru foarte in varsta si mi-a zis ca nu are nici o legatura fontanela cu vigantolul, asa ca am inceput sa ii dau. da r e posibil sa fi fost un pic cam tarziu, pt ca toti medicii care l-au vazut pe Darius mi-au spus ca are semnele unui rahitic. La fata tot asa, dar ii dau vigantol
alimami
Scris: Tuesday, August 3, 2010 7:22 AM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2009
petronela_gav wrote:
Copii mei s-au nascut cu fontalea foarte mica.
La baiat mi s-a recomandat (medicul de familie)sa nu-i dau vigantol pt ca e posibil sa nu ii mai "creasca capul", pe la 6 luni am stat de vorba cu un pediatru foarte in varsta si mi-a zis ca nu are nici o legatura fontanela cu vigantolul, asa ca am inceput sa ii dau. da r e posibil sa fi fost un pic cam tarziu, pt ca toti medicii care l-au vazut pe Darius mi-au spus ca are semnele unui rahitic. La fata tot asa, dar ii dau vigantol

fool Ce medic de familie!!Wow.Pai cred ca trebuie schimbat urgent si avertizata lumea sa nu mai mearga la el. Si da,vigantolul e vitamina D,ajuta la fixarea calciului in oase, se da pt prevenirea rahitismului. Asa k,mai bine nu va mai intrebati de ce trebuie data vit D, pt ca nu se recomanda degeaba. E pt sanatatea bebeilor nostri! Eu i-am dat pana la 1an si jumatate in fiecare zi cate 3picaturi.Apoi am inceput cu cavit.
mirela74chris
Scris: Tuesday, August 3, 2010 7:47 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
Inafara de faptul ca pediatra copiilor mei mi-a recomandat sa le dau continuu Vigantol pana la varsta de 1 an si jumatate,ceea ce a fost foarte bine,mi-a zis ca pana la 7 ani,in lunile anului care au in componenta litera r(sept-april)sa le dau cate 3 picaturi de vigantol zilnic.Eu recomand ,mai ales ca previne rahitismul.Voi faceti cum credeti ca sunt copii vostri.pupici
nikmiki
Scris: Thursday, August 5, 2010 4:19 PM
Nivel

multumesc mult pt raspunsuri fetelor computerlove pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.