Campanie vaccinare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Wednesday, September 13, 2006 10:23 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006

Ministerul Sanatatii Publice va începe, dupa 15 octombrie a.c., campania de vaccinare antigripala gratuita.

În acest sens, au fost achizitionate 1 850 000 de doze de vaccin gripal, în valoare de aprox. 28 milioane lei RON.

Prin achizitiile realizate, anul acesta s-a dublat practic cantitatea de vaccin gripal (în 2005 au fost achizitionate 1 050 000 de doze) achizitionate de catre MSP.
Vaccinarea antigripala se realizeaza cu prioritate la grupele la risc inalt de complicatii datorate gripei: persoane vârstnice cu vârste mai mari de 65 de ani, copii, persoane din institutii de ocrotire sociala, precum si pacientii unitatilor care gazduiesc persoane de toate varstele cu afectiuni medicale cronice, adulti si copii cu afectiuni medicale cronice pulmonare sau cardiovasculare, inclusiv copii cu astma, adultii si copiii care au necesitat dispensarizare medicala in ultimul an datorita unor boli metabolice cronice (inclusiv diabetul zaharat), disfunctii renale, etc., precum si la grupele care pot transmite gripa: medicii, cadrele sanitare medii si personalul auxiliar, atat din spitale cat si din unitatile sanitare ambulatorii, salariatii institutiilor de ocrotire si ai unitatilor de bolnavi cronici, care prin natura activitatii vin in contact respirator cu pacientii sau asistatii etc.

Anul acesta, Ministerul Sanatatii Publice a achizitionat o cantitate de
5 394 445 doze de vaccin în valoare de aprox. 39 milioane lei RON. În premiera, a fost organizata o licitatie la nivel centralizat care a adus o economie la achizitionarea vaccinurilor de peste 4, 3 milioane lei RON (pâna în prezent vaccinurile erau achizitionate de catre Institutele de Sanatate Publica).

Pe lânga vaccinarea antigripala, din cele peste 5 milioane de doze de vaccin achizitionate, 3 544 445 doze vor fi utilizate la realizarea imunizarilor conform calendarului national de vaccinare anual.

În anul 2006, calendarul recomandat de Ministerul Sanatatii Publice prevede, la fel ca în fiecare an, administrarea, in maternitate, a vaccinului antihepatic B (24 de ore) si a vaccinului impotriva tuberculozei (4-7 zile), iar dupa externare, la medicul de familie:
- vaccinul hepatitic B, poliomielitic si diftero-tetano-pertussis (2 luni);
- vaccinul poliomielitic si diftero-tetano-pertussis (4 luni);
- vaccinul hepatitic B, poliomielitic si diftero-tetano-pertussis (6 luni);
- vaccinul rujeolic sau rujeolic, rubeolic si urlian (9-15 luni);
- vaccinul diftero-tetano-pertussis si antipoliomielitic (12 luni);
- vaccinul diftero-tetano-pertussis (30-35 luni)

De asemenea, si anul acesta, copiii cu varsta cuprinsa între 12 si 15 luni vor fi vaccinati cu vaccinul rujeolic-rubeolic-oreion pentru a fi protejati împotriva celor trei boli ale copilariei: rujeola, rubeola si oreion.

Datorita evolutiei epidemiei de rujeola, cu debut în 2004, începând din noiembrie 2005 a fost introdusa o campanie suplimentara de vaccinare antirujeolica pentru sugarii cu vârsta între 7 si 11 luni. Daca va fi cazul, aceasta masura va fi mentinuta si anul acesta.

Calendarul vaccinarilor cuprinde si campaniile scolare. Astfel, in clasa I se administreaza vaccinul antirujeolic si cel diftero-tetanic, în clasa a III-a se face vaccinul poliomielitic si hepatitic B, in clasa a VIII-a – vaccinul diftero-tetanic si rubeolic (doar pentru fete), iar în clasa a XII-a – vaccinul hepatitic B.

Biroul de presa al MS
Miri
Scris: Wednesday, September 13, 2006 10:26 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
"Datorita evolutiei epidemiei de rujeola, cu debut în 2004, începând din noiembrie 2005 a fost introdusa o campanie suplimentara de vaccinare antirujeolica pentru sugarii cu vârsta între 7 si 11 luni. Daca va fi cazul, aceasta masura va fi mentinuta si anul acesta."

Se pare ca va fi declansata campania de vaccinare antirujeolica, pentru ca ne-a anuntat asistenta noastra de asta, acum doua saptamini.
TatyKS
Scris: Wednesday, September 13, 2006 10:30 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Mai fetelor , pai voi nu i-ati vaccinat la 7 luni? Ca pe mine m-au chemat la 7 luni...iar daca nu vroiam, semnam pe proprie raspundere ca nu am vreau.
Kiki
Scris: Wednesday, September 13, 2006 10:33 PM
Nivel

Eu am semnat ca nu vreau...
kali
Scris: Wednesday, September 13, 2006 10:36 PM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Pe mine nu m-a chemat...
Vesna
Scris: Wednesday, September 13, 2006 10:52 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/27/2006
Noi ne-am intepat la 8 luni...

taki
Scris: Wednesday, September 13, 2006 10:54 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
taty wrote:
Mai fetelor , pai voi nu i-ati vaccinat la 7 luni? Ca pe mine m-au chemat la 7 luni...iar daca nu vroiam, semnam pe proprie raspundere ca nu am vreau.

Pediatra mi-a spus ca sub nici o forma sa nu-i fac acest vaccin...dar nu am intrebat si de ce? uff

Anaida
Scris: Wednesday, September 13, 2006 10:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/12/2006
Noi la 9!
Miri
Scris: Wednesday, September 13, 2006 11:02 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Nici pe noi nu ne-a chemat , pina acum!
Taki, mie mi-a zis ca sunt multe cazuri de reactii postvaccinare, poate de aceea...
taki
Scris: Wednesday, September 13, 2006 11:05 PM
Nivel

Miri wrote:
Nici pe noi nu ne-a chemat , pina acum!
Taki, mie mi-a zis ca sunt multe cazuri de reactii postvaccinare, poate de aceea...

Am sa intreb peste 2 saptamani cand ma voi intalni cu pediatra si am sa va tin la curent. Chiar ca-s curioasa! oare
Kiki
Scris: Wednesday, September 13, 2006 11:41 PM
Nivel

taki wrote:

Pediatra mi-a spus ca sub nici o forma sa nu-i fac acest vaccin...dar nu am intrebat si de ce? uff

Si mie la fel mi-a zis pediatrul. Sa nu i-l fac. asa ca atunci cand au venit de la Sanepid, am semnat ca nu i-l fac.
taki
Scris: Wednesday, September 13, 2006 11:54 PM
Nivel

Kiki wrote:

Si mie la fel mi-a zis pediatrul. Sa nu i-l fac. asa ca atunci cand au venit de la Sanepid, am semnat ca nu i-l fac.

Si ti-a zis si de ce??? Sau nu ai intrebat?oare
Kiki
Scris: Thursday, September 14, 2006 8:07 AM
Nivel

taki wrote:

Si ti-a zis si de ce??? Sau nu ai intrebat?oare

Mi-a zis ca vaccinul de-aia a fost creat pt varsta de 1 an, ca sa fie facut la 1 an, in nici un caz mai devreme. Mi-a zis ca in caz de vreo epidemie, il facem...dar cum nu este cazul momentan, nu ne riscam...oricum mai e foarte putin pana la un an, o mai astepta si epidemia asta...cry
TatyKS
Scris: Thursday, September 14, 2006 9:51 AM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2006
Asistenta si Dr. noastra, ne-au zis ca de cand fac ele acest vaccin , nu au fost probleme de nici un fel cu bebeii...asa ca l-am facut.
Am zis Doamne fereste se imbolnaveste copilul... mma aruncam in urma trenului sic ca nu l-am facut.pupici
Karina nu a vut nici o reactie adversa!yes
kali
Scris: Thursday, September 14, 2006 10:09 AM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Vaccinul pe care-l fac bebeilor incepand de la 7 luni e numai antirujeolic, nu e tot unul cu ROR-ul care se face la un an. Am uitat cum se cheama, dar o alternativa ar fi cel cumparat- Rouvax, care cica nu da reactii adverse.
In cazul in care vaccinezi copilul mai devreme, ROR-ul se face la 18 luni.
Eu sunt hotarata sa o vaccinez pe Alexia mai devreme de 1 anisor... probabil la 9 luni.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.