Camera copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Monday, April 17, 2006 11:12 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
klumea_blondy wrote:

hohot o sa mna gandesc si la asta!noirocul meu e ca sunt lavabili,i-am tot spalat!problema e ca unde a ramas scochul,a ramas cu tot cu cauciucul negru de pe spatele actibildului!

La noi nu ramasese cauciuc, ci doar putina banda adeziva de pe spatele maimutoiului, pe care am curatat-o cu buretelul.Cauciucul incearca sa il scoti inainte de a da cu buretele, poate se ia frumos, dar semn tot mai ramane de la banda adeziva.
AdrianaC
Scris: Monday, April 17, 2006 11:24 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Si noi am dat jos maimutoii de pe pereti ca am mai luat o banda adeziva cu desene si apoi i-am pus din nou.

Era sa patesc si eu la fel, sa se rupa pe perete, ca nu sunt prea buni, dar in final am reusit sa ii extrag cu succes.

Uite cam cum arata acum.

AdrianaC attached the following image(s):
hpim4640 copy.gif

stele_pe_cer
Scris: Monday, April 17, 2006 1:05 PM
Nivel

Adriana, de unde ai luat banda adeziva cu desene?Este tare frumoasa.Daca ai cumparat de udneva de langa tine, crezi ca mi-ai putea cumpara si mie, sau sa imi spui cum ajung la magazinul respectiv?
AdrianaC
Scris: Monday, April 17, 2006 1:29 PM

Am luat din Carrefour, dar cred ca se gaseste in toate hypermarketurile.

Am mai luat si 2 cuiere f. frumoase, dar inca nu le-am pus si inca 3 abtibilduri, dar mult mai meseriase (si mai scumpe, e adevarat).

Pun acum poze cu ele !

AdrianaC attached the following image(s):
cuier1.gifcuier2.gifbanda.gifabtibilduri.gif

AdrianaC
Scris: Monday, April 17, 2006 1:39 PM

Primele 2 poze sunt cu cuierele de care iti ziceam, au fost cam 500.000 lei bucata, a 3-a poza este cu 2 seturi de benzi adezive, ca in afara de cel de la Alice din camera am mai luat inca 2, a cate 5 m fiecare (astea sunt cam 300.000 lei bucata), si a 4-a poza e cu abtibildurile, un tigrut, winnie pooh si porcusorul (astea au fost parca tot vreo 500.000 lei setul).
stele_pe_cer
Scris: Monday, April 17, 2006 2:00 PM
Nivel

Multumesc, Adriana pupici !Abia astept sa ii fac si eu camera lui Matei, sa lipesc cateva pozici cu ursuleti pe pereti, dar sa vedem , ca nu as vrea sa fie nici prea incarcata!Cred caintr-o parte va fi Alba ca Zapada si piticii, si in alta pare ceva de la Diney...am vazut si la Baby Expo, dar nu am considerat atunci ca mai am nevoie de asa cevasic

Iar banda adeziva cred ca merge de-a lungul peretelui, pe orizontala, astfel incat sa nu ajunga bebe la ea...mai vedem noi uff .

Adriana, cuierele sunt solide, adica mege la agat cateva hainute pe care le folosesc in mod curent, adica 2-3 body-uri, hainutele pentru afara si hainutele de somn?
AdrianaC
Scris: Monday, April 17, 2006 2:07 PM

Da, ca se prind cu dibluri in perete. Ar trebui sa fie destul de rezistente pentru hainute de copil.
stele_pe_cer
Scris: Monday, April 17, 2006 2:20 PM
Nivel

AdrianaC wrote:
Da, ca se prind cu dibluri in perete. Ar trebui sa fie destul de rezistente pentru hainute de copil.

Deci unde pui cuierele, pe vecie trebuie sa ramana oare , ca gaurile lasate de dibluri raman pana la urmatoarea zugravire cand le umpli cu ceva oare ...sa vedem ce zice si Eugen, ca el nu prea e adeptul gauririi de pereti aiurea (ma rog, pentru mine nu ar fi aiureasic )...
AdrianaC
Scris: Monday, April 17, 2006 2:29 PM

Poti sa il pui si cu adeziv mai puternic, dar atunci pui mai putine hainute.
stele_pe_cer
Scris: Monday, April 17, 2006 2:41 PM
Nivel

AdrianaC wrote:
Poti sa il pui si cu adeziv mai puternic, dar atunci pui mai putine hainute.

Deci nu e musai cu dibluri....asta e bine.Ambalajul este de asa natura ca il pot deskide sa vad cum se prinde cuierul, sau tipla este sigilata si nu se poate desface?
Maria & Mario
Scris: Friday, April 28, 2006 5:09 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Camera Mariutzei nu e terminata , dar momentan arata cam asa .... de bebe. Lipsesc abtibildurile, dar vin si alea acusica , acusica.

Maria & Mario attached the following image(s):
maria2.jpg

Kiki
Scris: Friday, April 28, 2006 9:33 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Oana, e tare frumoasa camera Mariei...sa pui poza dupa ce termini...
Maria & Mario
Scris: Friday, April 28, 2006 11:06 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Multumesc. Kiki. Vreau sa schimb patul de o persoana. Am vazut o minunatie de pat alb pentru domnisoare , care se desface in pat dublu, la Ikea si sunt in tratative cu tati. Si rafturi roz cu inimioare in alt loc. Mai dureaza ,,,, dar deocamdata e bine si asa. sic
Kiki
Scris: Tuesday, May 2, 2006 11:57 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Un pat nou pentru copilul tau! De ce sa nu fie o fantezie?...

Care este incaperea care ne gazduieste cel mai bine gandurile si visele? Unde reusim sa ne relaxam cel mai mult, unde lasam toate grijile la o parte, cufundandu-ne in lumea somnului si a fanteziei? Nicaieri nu este ca... in dormitor! Iar un copil stie acest lucru foarte bine, pentru ca patul i-a fost, de-a lungul timpului, prieten, confesor, zid de cetate in jocurile cu fratele sau ori cu prietenii, regasindu-si confortul si linistea in "bratele" sale...

Castelele, dragonii, cavalerii, printesele, zanele sunt personaje de basm, inchise intre filele unei carti cu povesti si in sufletele prichindeilor de pretutindeni. Insa acesta nu este un motiv pentru ca ele sa ramana doar un fruct al imaginatiei lor! Parintii ii pot ajuta pe cei mici sa isi transforme aceste vise in realitate prin amenajarea camerelor lor. Paturile fantezie reprezinta o tema minunata de design interior, fie ca este vorba despre camera unui baietel, fie a unei fetite.

Orice fetita si-ar dori sa doarma intr-un pat asemanator unei calesti din aur, asa cum a citit ea in povesti ca au printesele... Si orice baietel pasionat de cursele de masini ar fi peste masura de incantat sa se odihneasca intr-un pat devenit brusc o masina de curse extrem de colorata... Un viitor capitan de vapor se va legana placut in patul sau in forma de barca... De foarte multe ori, copiii chiar isi imagineaza ca lumea lor se transpune si camera lor devine exact asa cum o vad ei in visele lor.

Cu siguranta exista solutii mult mai practice pentru a asigura ohihna, somnul si relaxarea atat de necesare dezvoltarii armonioase a unui copil, insa un pat fantezie aduce mai mult amuzament in viata unui prichindel, ii stimuleaza si mai mult imaginatia si va compensa cheltuielile suplimentare pe care mai mult ca sigur le vei face...

Gandeste-te la inca un avantaj: vei sti intotdeauna unde se ascunde copilul tau, din moment ce toti prietenii lui vor vrea sa vina sa se joace in camera lui, sa topaie in patul lui fantezie si sa doarma peste noapte la voi acasa, de cate ori este posibil!

Designerii recomanda ca, indiferent de stilul ales pentru micut, fiecare pat nou adus in camera lui sa se transforme intr-o amintire de neuitat. Copiii trebuie sa fie incantati si entuziasmati de schimbarea aspectului incaperii lor si le va placea la nebunie sa isi petreaca timpul in noua lor camera. Sa fim seriosi, de acum incolo pot spune cu adevarat ca au o noua camera! Iar astfel de schimbari plac foarte mult celor mici, care sunt dornici de lucruri noi si interesante.

Primul pas pe care trebuie sa il faci este sa discuti cu micutul si sa vezi exact preferintele si lucrurile care ii plac, pentru a fi sigura ca ii faci o mare bucurie. O carte preferata sau un desen animat care ii place mult poate sa fie tema pe care o alegi.

Inainte ca micutul sa isi fixeze mintea si inima asupra modelului pe care si-l doreste, asigura-te ca incaperea micutului poate sa sustina patul si ca acesta are suficient loc, fara sa dezechilibreze spatiul sau sa "manance" prea mult din el. Unele paturi fantezie vin in forme ciudate sau supradimensionate. Ai grija, pentru ca unele modele necesita anumite modificari facute pe comanda.

Banuiesc ca esti constienta de faptul ca un astfel de pat va veni la fix atata timp cat copilul este mic... Pana cand va ajunge la facultate, acest pat nu il va mai interesa sub nici o forma. Ca atare, fii pregatita pentru costul suplimentar pe care aceasta achizitie il va presupune si mai ales pentru costul depozitarii acestuia, de vreme ce patul nu va mai fi pe gustul sau. Insa pentru un frate sau o surioara mai mici, aceasta s-ar putea sa fie ideea perfecta, asa ca nu te grabi sa il arunci!

Sursa: eva.ro
taki
Scris: Friday, May 12, 2006 5:19 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.