Camera copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Thursday, March 30, 2006 8:42 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Cum decoram camera copilului?

Despre camera copiilor se spune ca este adesea mai degraba decorata asa cum cred parintii ca le-ar placea celor mici... Daca este destul greu sa decorezi un spatiu chiar pentru un adult care isi exprima clar optiunile, pentru camera unui copil demersul este de-a dreptul temerar!

In primii ani de viata ai copilului, poate ca ar fi bine sa ne limitam la crearea unui ambient aerisit, relaxant. Imediat ce apar primele preferinte si opinii din partea "beneficiarului", lucrurile se schimba. Nu ne ramane decat sa tinem cont de acestea si sa le completam cu sugestii tematice.

Camera ca oras
Atat fetele, cat si baietii vor fi entuziasmati de idee. O casuta jucarie (cu cat mai mare cu atat mai bine!) ar putea fi nucleul. Il putem completa cu picturi murale reprezentand case si magazine, cu firme ca "Teatru de papusi", "Supermarket" etc. Copiii vor aprecia posibilitatile nelimitate in a-si exersa imaginatia.

Safari
Culorile sunt foarte importante. Putem folosi un tapet adecvat sau pur si simplu pereti pictati in albastru, verde, bej. Perne de culoarea nisipului vor completa atmosfera, iar jucariile de plus vor fi obligatoriu animale de savana. Lasati suficient spatiu pe pereti pentru expunerea desenelor celor mici.

Cabana
Aproape orice copil adora drumetiile la munte. Atmosfera de cabana poate genera o multime de idei de joaca. Mobilerul din pin, tesaturile rustice, accesoriile naturale (conuri de brad, frunze, bete), imaginile cu animale sau peisajele montane si un cufar de lemn pentru pastrarea jucariilor vor completa atmosfera. Cu o astfel de camera cine mai are nevoie de vacanta?

Sport
Disciplinele sportive au fost de-a lungul timpului atractii pentru copii. O draperie din plasa unei porti de handbal, cateva mingi, fotografii si trofee. Restul lasati-l in seama copiilor!

Si acum pentru fetite...

Stele
Este o tema excelenta, mult folosita si mereu proaspata. Tapet, lenjerie de pat, covor cu desene tematice. Plafonul poate fi pictat cu stelute. Stele de mare pot impodobi biblioteca.

Ingeri, zane, elfi
Pereti pictati cu norisori, pat si fotolii acoperite cu tesaturi pufoase, nuante de albastru si roz pal. Decoratii cu aripioare transparente, baghete magice, pulbere cu sclipici argintiu. Accente sclipitoare cu vopsea argintie.

Flower Power
Orange stralucitor, verde crud si roz sunt bazele acestui curent retro al anilor '60. Pereti pictati cu motive florale, in culori saturate, armonizate cu textilele draperiilor si pernelor ce vor decora interiorul din abundenta.

Un ultim sfat!

Limitati piesele de mobilier la strictul necesar. Lasati copiilor suficient spatiu in care sa-si desfasoare activitatea creativa si recreativa.
georgy_adinutza
Scris: Thursday, March 30, 2006 9:12 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Wouuuuu Taki , ce camera minunata !!!!!!

vreau si eu o camera libera ptr Adina sa ii fac si ei camera ei plans plans plans .........dar deocamdata nu e posibil ....plans nu plans
AdrianaC
Scris: Thursday, March 30, 2006 9:18 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Ne-am mai imbogatit coletia de abtibilduri cu cateva foarte reusite. Uitati cateva poze:

AdrianaC attached the following image(s):
abtibilduri_1.gifabtibilduri_2.gifabtibilduri_3.gifabtibilduri_4.gif

stele_pe_cer
Scris: Thursday, March 30, 2006 9:36 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Si noi avem abtibilduri cu Alba ca Zapada, si cei .....6 pitici hohot , ca ultimul era plecat in vacanta....deci avem numa'6 pitici, dar inca nu i-am pus pe perete, ca asteptam decorarea camerei dupa zugravire, dupa de zidim peretele fals...ma rog, dupa ce Matei va avea camera lui.

Voi le puneti sus de tot, astfel incat copilul sa nu ajunga la ele, doar sa le priveasca, sau le lasati la indemana lui?
Alina
Scris: Thursday, March 30, 2006 10:21 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Super frumoasa camera, Taki. E minunata.
Sa vii repede acasa ca sa vada si micuta ce frumusete i-ai pregatit. angel
AdrianaC
Scris: Thursday, March 30, 2006 11:50 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

stele_pe_cer wrote:
...

Voi le puneti sus de tot, astfel incat copilul sa nu ajunga la ele, doar sa le priveasca, sau le lasati la indemana lui?

Eu le pun astfel incat doar sa le priveasca ras
stele_pe_cer
Scris: Thursday, March 30, 2006 12:27 PM
Nivel

AdrianaC wrote:

Eu le pun astfel incat doar sa le priveasca ras

Si eu m agandeam la fel, sa le pun ceva mai sus, doar sa le vada, ca daca le pun la nivelul lui, nu numai ca le va rupe, dar ii vor si tine de foame ras hohot ...ca noi suntem in perioada in care tot ce intra in gurita intra si in stomacel ras (exceptie mancarea, uneori plans )!
klumea_blondy
Scris: Thursday, March 30, 2006 2:02 PM
Nivel: Guest

si noi am avut lipite pe peretii dormitorului ,dar rares a avut grija sa le faca felul!pana nu le-a facut bucatele nu s-au lasat!acum o sa luam altele si o sa le lipim mai sus!ne-a fost invatare de minte!ne-a mai ramas doar tom si jerry!
Anaida
Scris: Thursday, March 30, 2006 2:20 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Mama, dar toata lumea are sau vrea pitici?
Avem si noi, desigur...dar dupa ce i-am cumparat, am consatat ca avem 2 Mutulici (in ipostaze diferite!). Asta e...cred ca sunt frati gemeni ras

Anaida attached the following image(s):
mici_dsc00163.jpg

klumea_blondy
Scris: Thursday, March 30, 2006 4:37 PM

stele_pe_cer,exact asa ii aveam si noi,si cum am scris mai sus,praf i-a facut!faza nasoala e ca a ramas scochul pe perete!asa ca tre sa luam altii neaparat!
stele_pe_cer
Scris: Saturday, April 15, 2006 4:11 PM
Nivel

klumea_blondy wrote:
stele_pe_cer,exact asa ii aveam si noi,si cum am scris mai sus,praf i-a facut!faza nasoala e ca a ramas scochul pe perete!asa ca tre sa luam altii neaparat!

Ce sa luati?Alti pereti hohot ras ?Se ia cu Cif (sau cum se scrie, ca nu mai stiu)...freci usor cu un buretel de bucatarie, din ala de vase, si se ia frumos, eu kiar zilele trecute am scapat de urmele lui Tom astfel sic
klumea_blondy
Scris: Sunday, April 16, 2006 7:57 PM

stele_pe_cer wrote:

Ce sa luati?Alti pereti hohot ras ?Se ia cu Cif (sau cum se scrie, ca nu mai stiu)...freci usor cu un buretel de bucatarie, din ala de vase, si se ia frumos, eu kiar zilele trecute am scapat de urmele lui Tom astfel sic

chiar maine incerc cu cif!mersi pt sfat!
cute_babies_of_mine
Scris: Sunday, April 16, 2006 8:14 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
La noi camera e mai simpla, pentru ca deocamdata Tudor e micut... Am mai pastrat o parte din mobilerul vechi, dar am incercat sa marcam putin si teritoriul lui...

cute_babies_of_mine attached the following image(s):
1.jpg2.jpg3.jpg5.jpg

stele_pe_cer
Scris: Sunday, April 16, 2006 10:14 PM
Nivel

klumea_blondy wrote:

chiar maine incerc cu cif!mersi pt sfat!

Cu placere pupici !Sa nu freci prea tare, ca altfel se ia tot molozul de pe perete...usor sic !Acum, ce pot spune e ca noi in casa avem pereti lavabili, la un perete cu zugraveala normala nu stiu cum s-ar preta...da' vezi si tu...daca strici peretele, iei altulhohot sic !

Pupiceipupici pupici pupici
klumea_blondy
Scris: Monday, April 17, 2006 11:08 AM

stele_pe_cer wrote:

Cu placere pupici !Sa nu freci prea tare, ca altfel se ia tot molozul de pe perete...usor sic !Acum, ce pot spune e ca noi in casa avem pereti lavabili, la un perete cu zugraveala normala nu stiu cum s-ar preta...da' vezi si tu...daca strici peretele, iei altulhohot sic !

Pupiceipupici pupici pupici

hohot o sa mna gandesc si la asta!noirocul meu e ca sunt lavabili,i-am tot spalat!problema e ca unde a ramas scochul,a ramas cu tot cu cauciucul negru de pe spatele actibildului!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.