Calatoria cu avionul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oana_nicole
Scris: Monday, July 2, 2007 9:49 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Multumesc, Anca. pupici

Noi intentionam sa plecam in vacanta cu o cursa charter, nu stiu insa compania aviatica... Iar detaliile astea legate de "zbor" pur si simplu ma exaspereaza. nervi banghead Aud tot felul de pareri, in primul rand ca depinde de companie. Si eu de-abia astept sa ajung la agentia de voiaj sa aflu mai multe detalii. Pentru Rux, ni s-a spus ca trebuie sa platim doar taxele de aeroport, prin urmare ar trebui sa fie permis un anumit bagaj si mai ales caruciorul. Nici nu concep altfel. uff
Kiki
Scris: Monday, July 2, 2007 9:54 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Asigurarea medicala nu e obligatorie. Cine doreste, isi face, cine nu, nu...
Andi&Mariuca
Scris: Monday, July 2, 2007 9:57 AM
Nivel

cu placere Oana! pupici este f adevarat ca fiecare companie aviatica are propria politica si de aia e mai bine sa te interesezi direct la ei.

Kiki
, dar este de preferat nu? adica, daca Doamne fereste, se intampla ceva, eu zic ca e mai bine sa ai asigurarea medicala, nu?

si cum adica nu e obligatorie? ca eu asa stiam. sau eram eu in ceatza, ca de obicei?scratch
Kiki
Scris: Monday, July 2, 2007 10:05 AM
Nivel

Nu mai este obligatorie, iti zic sigur. Saptamana trecuta cu astfel de sapaturi m-am ocupat ca a plecat bunica lui Luci la fi-sa in Italia. Nu este obligatorie. Daca tu vrei sa ti-o faci, o faci.
Eu mi-as face, sa fiu acoperita in caz de ceva. (Doamne fereste!)
oana_nicole
Scris: Monday, July 2, 2007 10:12 AM
Nivel

Anca, si eu te sfatuiesc sa faci asigurari medicale de calatorie, e cel mai sigur. Mai ales ca, pentru o saptamana, nu cred sa fie mai mult de 25 RON de persoana.
Andi&Mariuca
Scris: Monday, July 2, 2007 10:12 AM
Nivel

Kiki wrote:
Nu mai este obligatorie, iti zic sigur. Saptamana trecuta cu astfel de sapaturi m-am ocupat ca a plecat bunica lui Luci la fi-sa in Italia. Nu este obligatorie. Daca tu vrei sa ti-o faci, o faci.
Eu mi-as face, sa fiu acoperita in caz de ceva. (Doamne fereste!)

mersi de precizare.pupici evident ca voi face pt ca stiu ca in lumea civilizata orice consultatie se plateste si inca cu bani grei. sper sa nu fie nevoie de ea dar mai bine sa o am decat sa nu.alcool

Oana, asa voi face!pupici
Kiki
Scris: Monday, July 2, 2007 10:29 AM
Nivel

oana_nicole wrote:
Anca, si eu te sfatuiesc sa faci asigurari medicale de calatorie, e cel mai sigur. Mai ales ca, pentru o saptamana, nu cred sa fie mai mult de 25 RON de persoana.

17 Ron pt 5 zile pupici
oana_nicole
Scris: Monday, July 2, 2007 10:38 AM
Nivel

Kiki wrote:

17 Ron pt 5 zile pupici

thumleft Deci chiar merita, ca sa pleci linistit, spun eu.
Andi&Mariuca
Scris: Monday, July 2, 2007 10:47 AM
Nivel

dap!cool
taki
Scris: Monday, July 2, 2007 12:50 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
10 KG de bagaj in cazul in care copilul plateste 10%din pretul avionului, daca plateste locul in intregime bagajul este la fel de mare ca al unui adult. Sper sa nu gresesc.scratch

Carutul nu se pune, de preferat este sa luati unul sport ca sunt cateva companii care nu accepta orice fel de carut.rambo

Eu mereu am avut cu mine:

- un geamantan de 25kg
- un rucsac de spate cu tot ce ii trebuie Sashei:2-3 jucarii micute, dar noi noute, 5pampersi, servetele umede un pachet mare, barbita, 2 lingurite plastic, 3 borcanele de mancare mari, un biberon, un body, pantaloni scurti, apa. Eu zic ca a fost suficient.
- geanta mea de umar, destul de maricica ca sa incape: portofel cu bani: lei si euro si daca vreti sa beti ceva in avion o sa platiti 2 euro pt o cafea, doar apa e gratis ( cel putin asa am platit eu acum), asaca e bine sa aveti si ceva marunt ca o sa va treziti ca va spune hostessa ca nu are sa va dea restul
toanerele banghead angry toanerele fool angry banghead rambo . Pasapoartele, foia de calatorie in cazul in care este nevoie si bb circula fara un parinte, asigurarile medicale pe care e bine sa le aveti chiar daca nu mai sunt obligatorii, permisul de conducere ca poate vreti sa circulati si in afara Romaniei, mobilul, cheile, un ruj-gloss ca sa aratati fresh cand aterizati love sic pupici , ochelarii de soare sau de vedere, servetele umede pt toaleta in cazul in care vreti sa o folositi sa o dezinfectati un pic inainte.uff

Cam atat.
Laura&Alfonso
Scris: Monday, July 2, 2007 12:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/4/2006
oana_nicole wrote:
Foarte inspirat acest topic, Anca. thumleft

Mai vin si eu cu o intrebare referitor la calatoria cu avionul. Se permite bagaj separat si pentru copil sub 2 ani, pentru care nu se plateste bilet de avion? Si mai ales ce fel de bagaj e permis ca si bagaj "de mana"?

pe biletul lu Alfonso scrie ca are voie cu bagaj pana in 10 kg(asta la tarom)pupici pupici
Laura&Alfonso
Scris: Monday, July 2, 2007 12:57 PM
Nivel

Andismom wrote:
Laura, Butterfly... in Romania ati fost chemate in fata?ras ca m-ar cam mira fenomenul...sic dar si daca nu ma cheama...ma chem eu...am un tupeu jegos cand vine vorba de stat la coada cu copilul...ehe...alcool alcool

eu inca nu am calatorit cu bebe in avion ..dar am vazut cand am calatorit eu singura cum chemau persoanele cu copii in fata... le apare pe lista de imbarcare ca sunt si copii..si da si in Otopeni am vazut....pupici pupici
Laura&Alfonso
Scris: Monday, July 2, 2007 1:02 PM
Nivel

daca tot a venit vorba de asegurare medica...nu stiti e valabila si in tara asegurarea medica europeana ...ca aici se da de la stat valabila pe un an ..si e pt tarile comunitare
taki
Scris: Monday, July 2, 2007 1:23 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Aaaaa, in Romania nu ne-a chemat niciodata in fata, de aia ti-am spus de tupeu.ras
Andi&Mariuca
Scris: Monday, July 2, 2007 3:39 PM
Nivel

taki wrote:
Aaaaa, in Romania nu ne-a chemat niciodata in fata, de aia ti-am spus de tupeu.ras

got it!cool ma descurc binisor!sic oricum, daca nu ma cheama in fata, ma duc eu neinvitata!alcool

ce m-as face eu fara tine mai Alina? alcool alcool de ametita ce sunt am uitat sa trec pe lista de bagaj de mana pt Andi scutecele, linguritele si servetelele umede!banghead mersi de update! daca iti mai amintesti, te rog nu ezita sa ma tragi de maneca!pupici

aaa si f bun pontul ala cu cafeaua...dar cum naiba de nu iti dau nici o cafea frate? ca eu tin minte ca acu' 7 ani de la Bucuresti la Amsterdam am avut si mancare si cafea si de toate...scratch scratch nici macar o cafea nu e moca?what rusinica la cati euroi dau pentru un bilet pana colea, peste parleaz!Thumb down Thumb down
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.