Calatoria cu avionul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Sunday, July 1, 2007 10:12 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Anca, distractie placuta in Germania! yes yes

Legat de avion, nu pot sa-ti dau sfaturi pentru ca nu am mers cu Dav cu avionul. Astept impresii la intoarcere. ras
taki
Scris: Sunday, July 1, 2007 10:38 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Eu acum i-am luat loc Sashei, pentru ca era biletul ieftin.cool . La decolare si la aterizare am tinut-o in bratele mele pt ca este mai in siguranta la mine in brate.thumright . Apoi a dormit pe locul ei si jumatate dintr-al meu.ras

Eu stiu ca la zborurile scurte sau cele cu avioane mici, nu beneficiezi de basinet. Daca ii iei scaunel, obligat ocupi un loc in avion, deci platesti un loc. Andrei este maricel, asa ca nu se mai pune problema unui basinet "de urgenta". Eu m-am certat cu cei de la Austrain Airlines cand am fost in Jp pt ca nu-mi dadeau basinet dar cand am ajuns in aeroport, am fost la receptie si le-am rugat sa-mi dea un basinet de la urmatoarea escala. Pana in Viena am tinut-o in brate ( probabil ca Andrei o sa mearga prin avion si e chiar f bine, oricum sunt oameni civilizati si o sa se joace cu el) si din Viena pana in Narita-Jp mi-au dat basinet, zobrul fiind lung aveam nevoie.

Pup si calatorie placuta!pupici
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, July 1, 2007 9:06 PM
Nivel
Nivel: Senior

Butterfly, Taki, multumesc de raspunsuri! Kiki, multam de urari!pupici

ma gandeam eu ca pt cosulet se plateste un loc in plus, poate am si eu noroc si va fi un loc liber ca sa stea si el pe scaun desi ma cam indoiesc ca va sta intr-un loc. poate macar sa fie cuminte si sa nu urle (ma terifiaza gandul ca tot avionul ar putea auzi asta fool ) si sa ne jucam printre scaune, sa ne plimbam. vorba voastra, 2 ore trec repede. sper.sic alcool

Taki, am o intrebare pt tine: tu ai avut voie sa ii iei Sashei ceva de mancare in avion (un borcanel, biscuiti, ceai, suc, apa etc.)? adica te-au lasat sa te urci cu asa ceva in bagajul de mana? sau cum se procedeaza? pt ca eu stiu ca la tarom nu ai voie cu lichide in bagajul de mana, eventual doar cu pana in 100 ml.fool

si inca o intrebare: daca ii dai sa manance in avion, nu varsa? cum e mai bine? sa ii dau in aeroport masa de pranz (noi decolam la 14:55) sau in avion? scratch ca mai sunt si goluri de aer si turbulente si eu simteam ca dau totul afara dupa ce beam si mancam.
Kiki
Scris: Sunday, July 1, 2007 9:20 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Anca, mie mi-a spus pediatrul ca nu este indicat sa manance inainte de aterizare/decolare. Avand in vedere ca drumul va fi scurt totusi, eu i-as da sa pape dupa ce revenim cu picioarele pe pamant, pentru a evita surprizele neplacute sic
Doctorul mi-a recomandat ca pe distantele scurte sa ii dau apa la aterizare/decolare sau suzeta (dar noi nu mai folosim de mult timp).
Pe distantele lungi mi-a spus ca masa trebuie sa fie cu cel putin o ora inaintea decolarii/aterizarii, ca sa nu i se faca rau si sa vomite.
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, July 1, 2007 9:31 PM
Nivel

Kiki wrote:
Anca, mie mi-a spus pediatrul ca nu este indicat sa manance inainte de aterizare/decolare. Avand in vedere ca drumul va fi scurt totusi, eu i-as da sa pape dupa ce revenim cu picioarele pe pamant, pentru a evita surprizele neplacute sic
Doctorul mi-a recomandat ca pe distantele scurte sa ii dau apa la aterizare/decolare sau suzeta (dar noi nu mai folosim de mult timp).
Pe distantele lungi mi-a spus ca masa trebuie sa fie cu cel putin o ora inaintea decolarii/aterizarii, ca sa nu i se faca rau si sa vomite.

ma gandeam eu ca mai bine ii dau in aeroport, tot asa mi-a trecut si mie prin cap, cum zici si tu: cu o ora inainte de decolare. are toate sansele sa verse altfel. oricum o sa vb si eu cu pediatra noastra si probabil ca imi va prescrie si ceva antivomitiv ca precautie. ideea este ca ora la care noi vom decola este chiar ora lui de masa. deci nu pot sa il sar din schema. iar cand aterizam, va fi ora de gustare de seara. o s-o pun pe nasa lui sa ne astepte cu un iaurt mare in aeroport!ras
taki
Scris: Sunday, July 1, 2007 9:45 PM
Nivel

Daca calatoresti cu bebe ai voie sa iei lapte, apa, mancare pt bebe la borcanel. In cel mai rau caz, daca suspecteaza ei ceva, te pun sa gusti din alimente ca sa vada ca nu mori ras . uff

Cel mai bine ar fii sa-i dai sa manance in aeroport ca sa nu mai stai cu grija ca ii este foame, sau in caz ca plange sa nu te mai gandesti ca ii e foame...scapi de o grija inaintre de a te urca in avion. Cand astepti la poarta sa te duci cu tupeu printre primii sau cum am fost eu, prima care intram pt ca sunt cu bebe si tre sa respecte lumea lucrul asta chiar daca stramba din nas. Fii cu tupeu ca altfel il apuca pe Andrei crizele prin multimea de acolo.

Nu o sa i se aplece daca papa in avion, cu Sasha nu am avut astfel de probleme. Ia-i apa sau suc sa ai cand decolezi si cand aterizezi ca sa nu i se infunde urechiusele. Pup.
MNiko
Scris: Sunday, July 1, 2007 9:47 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Andismom wrote:

ma gandeam eu ca mai bine ii dau in aeroport, tot asa mi-a trecut si mie prin cap, cum zici si tu: cu o ora inainte de decolare. are toate sansele sa verse altfel. oricum o sa vb si eu cu pediatra noastra si probabil ca imi va prescrie si ceva antivomitiv ca precautie. ideea este ca ora la care noi vom decola este chiar ora lui de masa. deci nu pot sa il sar din schema. iar cand aterizam, va fi ora de gustare de seara. o s-o pun pe nasa lui sa ne astepte cu un iaurt mare in aeroport!ras

Anca incearca sa muti putin cate putin ora lui de masa macar cu o jumatate de ora mai devreme ca de obicei. Incepr de maine cu 5 minute si contiunua inca 1-2 zile, apoi iar grabesti cu 5 minute, astfel incat pana la ziua imbarcarii sa reusesti sa ii dai sa manance mai devreme de ora lui obisnuita. Altfel o sa risti sa nu-ti manance si sa te urle in avion dupa mancare.
taki
Scris: Sunday, July 1, 2007 9:52 PM
Nivel

Copiii vostri cunosc ceasul. Sasha inca nu l-a invatat, poate se orienteaza dupa soare ca mananca masa de pranz intre orele 13-15. Inseamna ca mai avem de crescut.ras

Relaxati-va!!! Cu cat sunteti voi mai relaxate, cu atat si copiii vostri sunt mai linistiti.pupici
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, July 1, 2007 10:17 PM
Nivel

bun sfat Taki!pupici

o sa ma ma bag cu tupeu in fata!cool
taki
Scris: Sunday, July 1, 2007 10:21 PM
Nivel

Andismom wrote:
bun sfat Taki!pupici

o sa ma ma bag cu tupeu in fata!cool

sic thumright
Laura&Alfonso
Scris: Sunday, July 1, 2007 10:49 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/4/2006
Andismom de obicei la ora imbarcarii ..mai intai imbarchiaza persoanele cu bebelusi, copii, persoane discapacitate ...chiar stewardezele spun ca la inceputul cozii sa se puna persoanele cu copii pupici pupici
Fluturas
Scris: Monday, July 2, 2007 12:18 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
Laura&Alfonso wrote:
Andismom de obicei la ora imbarcarii ..mai intai imbarchiaza persoanele cu bebelusi, copii, persoane discapacitate ...chiar stewardezele spun ca la inceputul cozii sa se puna persoanele cu copii pupici pupici

asa ni s-a intamplat si noua,am avut intaietate,si mai ales cand ne-au vazut cu 2 copii ne-au chemat in fata.
referitor la mancare,cum a spus si taki,lapte,apa pt copii ai voie,si noi am luat,am papat pe drum si nu am varsat
oana_nicole
Scris: Monday, July 2, 2007 9:17 AM
Nivel

Foarte inspirat acest topic, Anca. thumleft

Mai vin si eu cu o intrebare referitor la calatoria cu avionul. Se permite bagaj separat si pentru copil sub 2 ani, pentru care nu se plateste bilet de avion? Si mai ales ce fel de bagaj e permis ca si bagaj "de mana"?
Andi&Mariuca
Scris: Monday, July 2, 2007 9:23 AM
Nivel

Laura, Butterfly... in Romania ati fost chemate in fata?ras ca m-ar cam mira fenomenul...sic dar si daca nu ma cheama...ma chem eu...am un tupeu jegos cand vine vorba de stat la coada cu copilul...ehe...alcool alcool

oricum, normal asa mi se pare: copiii, batranii, persoanele cu handicap si apoi ...restul.cool

ma gandesc sa imi fac o lista cu ce e nevoie pt calatorie. ma refer la ce ar trebui sa am in bagajul de mana pt noi si pt copil (chestii strict urgente si necesare) si ce acte ne trebuie pt iesirea in afara tarii.

eu deschid lista si astept comentarii si sugestii, ok?pupici

# in bagajul de mana:

- un tricou de schimb pt Andi, un trening (in avion de regula e mult mai rece decat afara), jucaria de somn cyclops ( fara aia chiar ca nu am nici o sansa sa il culc in brate la mine), suzeta (tot pt somn cyclops ), apa plata (cred ca imi dau din avion), ceai granule, suc de portocale, biscuiti (am voie cu asa ceva?), cateva jucarii diferite pt drum ca sa nu ne plictisim ras , eventual o carticica, un pix (ne place sa ne "scarpinam" la gingii cu el maseluta ).

- actele noastre (Ci, pasapoarte, asigurare medicala, tel mobile, chei, bani, ap foto etc.)

am omis ceva?scratch

pt cele care ati calatorit de curand: asigurarea medicala este obligatorie nu? si pt noi si pt copil?
Andi&Mariuca
Scris: Monday, July 2, 2007 9:25 AM
Nivel

oana_nicole wrote:
Foarte inspirat acest topic, Anca. thumleft

Mai vin si eu cu o intrebare referitor la calatoria cu avionul. Se permite bagaj separat si pentru copil sub 2 ani, pentru care nu se plateste bilet de avion? Si mai ales ce fel de bagaj e permis ca si bagaj "de mana"?

Oana, eu stiu, de pe siteul celor de la Tarom (uita-te si tu) ca fiecare pasager are dreptul la max 25 kg bagaj de cala, max 10 kg bagaj de mana iar copiii au dreptul la max 10 kg bagaj de cala. si imi imaginez ca pt copii nu se plateste. dar uite, bine ca ai intrebat, chiar iti multumesc pupici , ca sa imi adaug pe lista de intrebari cand ma duc maine la Tarom sa imi iau biletele.cool

uite ce am gasit eu la ei:

bagaje de mana:

"Pentru confortul si siguranta dumneavoastra, limitati-va la un singur bagaj de mâna. Dimensiunile totale ale bagajului de mâna (lungime + latime + înaltime) nu trebuie sa depaseasca 115cm, greutate maxima 10 kg. Din motive de securitate, va rugam sa nu acceptati bagaje apartinând altui pasager".

bagajul de cala
:

"Pentru pasagerii platitori ai tarifelor de clasa Business - 40kg, iar pentru pasagerii platitori ai clasei Economice (Turistice) - 25kg, exclusiv bagajul de mâna. Copiilor cu vârsta cuprinsa între 0-2 ani, platitori a 10% din tariful aplicabil, li se admite transportul a 10 kg de bagaj, plus un carucior rabatabil.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.