Calatoria cu avionul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, June 30, 2007 11:28 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Ne-am decis si noi, intr-un final sic , sa plecam in Germania la finalul lui iulie, la nasii lui Andrei. vom merge, evident, cu avionul de la Bucuresti la Munchen, sunt 2 ore de zbor. eu am mai zburat insa sotul meu si Andi nu.ras am ceva emotii legate de zborul asta pt ca Andi nu mai e nici un pici care doarme tot timpul dar nici f mare ca sa ma inteleg rezonabil cu el.

astept niste sfaturi legate de calatoria cu avionul cu copilul. chiar m-ar interesa de la cele care ati zburat de curand cu copiii. eu ma intreb daca imi vor da cei de la Tarom un scaun special pt el pt ca nu il voi putea tine in brate ca nu sta.ras si, oricum, ar fi mai comod pt el sa il pun in scaun ca poate si doarme pe drum.

cum au reactionat copilasii in avion? scratch

ce ati avut voie sa luati in bagajul de mana si ce nu? oare
Laura&Alfonso
Scris: Saturday, June 30, 2007 1:10 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/4/2006
la scaunel sa nu iti faci sperante...daca i-ai cumparat bilet pt infant (pana in 2 ani) mie mi s-a spus ca alfonso va sta la unu din parinti in brate...doar daca sunt locuri libere in avion ar fi o sansa sa stea el pe un locpupici pupici pupici
Roxanel
Scris: Saturday, June 30, 2007 1:12 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Laura&Alfonso wrote:
la scaunel sa nu iti faci sperante...daca i-ai cumparat bilet pt infant (pana in 2 ani) mie mi s-a spus ca alfonso va sta la unu din parinti in brate...doar daca sunt locuri libere in avion ar fi o sansa sa stea el pe un locpupici pupici pupici

Subscriu. Referitor la bagaj vezi ca fiecare linie are regulile ei. Cel mai bine este sa consulti site-ul Tarom.pupici
taki
Scris: Saturday, June 30, 2007 2:41 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Laura&Alfonso wrote:

Asa e. Noi am facut 2 ore si 15 min pana in Italia si am dormit tot drumul.

Eu zic sa te relaxezi ca 2 ore trec repede. pupici
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, June 30, 2007 4:17 PM
Nivel

uff pai cum nu imi dau scaunel?what de ce? si cum sa il tin eu in brate? what fool banghead la decolare si la aterizare cum Dumnezeu tii copilul? ca se sta prins in centuri!oare

Alina, ma bucur mult ca Sasha a fost cuminte! f bine pt voi insa noi vom zbura la amiaza si nu stiu dc il conving sa doarma desi ar fi ora lui de somn atunci. Sasha a dormit in brate la tine?ras

nu pot oare sa cer un scaun pt el? scratch costa mai mult? sau nu as putea sa iau eu scoica de masina la mine? oare imi dau voie?oare

Roxanel, asa o sa fac, o sa vorbesc direct cu cei de la Tarom pt ca am auzit ca au niste reguli cam fool
Laura&Alfonso
Scris: Saturday, June 30, 2007 4:29 PM
Nivel

Inregistrat: 4/4/2006
Andismom ..ca sa iti dea scaunel sau sa iei scoica cu tine tre sa cumperi bilet cu loc nu bilet pt infant ..ca de aceea cele infant is mai ieftine ca doar se plateste taxele si inca vreo 30 euro pe langa
mie mi s-a spus ca se da o centura speciala pt bebe
Deziree
Scris: Saturday, June 30, 2007 4:31 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/24/2006
Copilul il tii in brate si iti da o centura de siguranta pentru el care se leaga de centura ta. Daca stai in primul rand, ce poti sa ceri este un cosulet care sta in peretele avionului, in fata ta, unde poti sa il pui pe copil, dar e micut si cred ca ar sta cu picioarele pe afara. Pot sa iti spun ca am calatorit destul de mult si intotdeauna l-am tinut pe bebe in brate si iti dai seama zbor de 4 ore jumatebanghead dar mi-am luat o perinuta si l-am pus pe genunchi si a dormit majoritatea drumului. stiu ca ultima data un zbor de 4 ore, era langa noi o doamna cu un copil de 1 an si 8 luni, vai ce scandal facea copilul si ce s-a certat cu astia de la tarom pentru cosuletul ala,,,din comoditate nu i l-au dat si i-au spus ca ce doamna nu vezi ca toata lumea tine copiii in brate? si cand tipa i-a spus ca ii face reclamatie si ca ar trebui sa iasa la pensieras hahaha s-a enervat doamna de la tarom si a amenintat ca ea intoarce avionul dar s-a dus si apoi a venit cu cosuletul. asa ca eu zic ca mai bine este sa suni si sa intrebi de ce poti beneficia.
Zbor placut si nu-ti face griji ca la zboruri mici trece repede timpul nici nu iti dai seama.
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, June 30, 2007 4:35 PM
Nivel

Deziree wrote:
Copilul il tii in brate si iti da o centura de siguranta pentru el care se leaga de centura ta. Daca stai in primul rand, ce poti sa ceri este un cosulet care sta in peretele avionului, in fata ta, unde poti sa il pui pe copil, dar e micut si cred ca ar sta cu picioarele pe afara. Pot sa iti spun ca am calatorit destul de mult si intotdeauna l-am tinut pe bebe in brate si iti dai seama zbor de 4 ore jumatebanghead dar mi-am luat o perinuta si l-am pus pe genunchi si a dormit majoritatea drumului. stiu ca ultima data un zbor de 4 ore, era langa noi o doamna cu un copil de 1 an si 8 luni, vai ce scandal facea copilul si ce s-a certat cu astia de la tarom pentru cosuletul ala,,,din comoditate nu i l-au dat si i-au spus ca ce doamna nu vezi ca toata lumea tine copiii in brate? si cand tipa i-a spus ca ii face reclamatie si ca ar trebui sa iasa la pensieras hahaha s-a enervat doamna de la tarom si a amenintat ca ea intoarce avionul dar s-a dus si apoi a venit cu cosuletul. asa ca eu zic ca mai bine este sa suni si sa intrebi de ce poti beneficia.
Zbor placut si nu-ti face griji ca la zboruri mici trece repede timpul nici nu iti dai seama.

Laura, o sa intreb cel mai sigur ca vad ca sunt cam batuti in cap! deci asta e diferenta intre infant si copil mai mare.oare dar daca Andi intra la infant si eu iau bilet de copil mai mare, se poate oare?scratch

bietul copil...de asta mi-e teama si mie, sa nu urle...ca nu stiu cum va reactiona la zgomotele motorului si la stat intr-un loc... oare pot sa ma plimb cu el prin avion? scratch printre scaune ma refer, ca doar nu om vizita pilotii! ras eu tin minte ca de la Amsterdam la Tokyo (12 ore nervi ) ne-au lasat sa ne ridicam de pe scaune si sa ne plimbam ca eu eram anchilozata complet si nici nu puteam dormi ca e oribila pozitia scaunelor la economy!banghead
Deziree
Scris: Saturday, June 30, 2007 4:51 PM
Nivel

Pana la 2 ani intra la infant, dar poti intreba daca vrei sa ii cumperi loc si cred ca se poate, doar platesti mai mult. Si te lasa sa te plimbi prin avion, cel putin cand am zburat eu, copiii mai marisori se plimbau si se jucau printre scaune,daca nu, poti face ture la baieras
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, June 30, 2007 4:57 PM
Nivel

Deziree wrote:
Pana la 2 ani intra la infant, dar poti intreba daca vrei sa ii cumperi loc si cred ca se poate, doar platesti mai mult. Si te lasa sa te plimbi prin avion, cel putin cand am zburat eu, copiii mai marisori se plimbau si se jucau printre scaune,daca nu, poti face ture la baieras

ce bine ar fi sa ma lase sa ma plimb cu el si sa ne jucam printre scaune daca nu va dori sa doarma!bounce bounce

m-am uitat acum la tarifele taromului pt copii si am ramas what what de la 54 ron cat platesc pt infant la aproape 6 mil cat as plati pt copil e enorma diferenta si nu merita!closedtopic banghead

dar poate fac si eu ca tanti aia care a facut scandal! ma apuc de urlat si la ce voce am cand tzip..sigur imi dau aia scaun!hohot hohot
Deziree
Scris: Saturday, June 30, 2007 5:03 PM
Nivel

hohot hohot hohot da sa stii ca ai toate sansele, oricum cand cumperi biletul intreaba de cosulet sau scaunel si cand iti iei loc,in aeroport, sa le spui sa iti dea in primul rand(infant seat). Da preturile difera, parca infant platesti numai 10% din bilet. Oricum o sa vezi ca 2 ore trec repede.pupici
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, June 30, 2007 5:05 PM
Nivel

Deziree wrote:
hohot hohot hohot da sa stii ca ai toate sansele, oricum cand cumperi biletul intreaba de cosulet sau scaunel si cand iti iei loc,in aeroport, sa le spui sa iti dea in primul rand(infant seat). Da preturile difera, parca infant platesti numai 10% din bilet. Oricum o sa vezi ca 2 ore trec repede.pupici

multumesc de pont!pupici asa o sa fac! bine ca m-ai zis!

sper si eu sa ne intelegem bine si sa treaca usor cele 2 ore de zbor!hail
Deziree
Scris: Saturday, June 30, 2007 5:08 PM
Nivel

Cu mare placerepupici
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, June 30, 2007 5:10 PM
Nivel

Deziree wrote:
Cu mare placerepupici

pupici
Fluturas
Scris: Sunday, July 1, 2007 12:12 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
nu iti fa griji ,va fii totul ok.si noi am venit cu avionul in martie din tara,am facut 2 ore jumate.erau si darius si karina.unul la mine in brate si celalalt la tati.cum erau locuri libere in avion,langa noi nu a stat nimeni si l-am mai pus pe darius.trebuie sa il tii legat doar la aterizare si decolare.darius s-a jucat aproape incontinuu cu un baietel (amandoi dezlegati)si nu s-a intamplat nimic.noi nu am avut voie sa luam scaunel sau cosuletul,si nici ei nu ne-au dat
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.