Calatoria cu avionul!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Scris: Thursday, March 31, 2011 1:05 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/22/2010
Urmeaza peste 3 saptamani sa plec la sotul meu in Germania pt cateva zile.Am luat un bilet Blueair din timp si acum am o nelamurire.Nici pe situl lor nu am gasit raspuns la intrebarile mele.Am inteles ca la bagajul de mana nu e voie nimic lichid(nu tu spray,nu tu gloss,nu tu parfum...plans ).Sincer nu mi-as lua bagaj la cala fiindca plec pt cateva zile,dar daca as sti ca nu am voie cu produsele astea cosmetice si de ingrijire corporala,m-as menaja din timp si as lua prin agentia de unde am luat bilet caci ajunge mai ieftin decat in aeroport.Inca o intrebare...la bagajul de cala am voie sa transport 2 litri de lichide?Ultima oara cand am mers cu avionul in 2005 nu erau atatea restrictiibanghead .
AlexandraL
Scris: Thursday, March 31, 2011 1:12 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2007
Intr-adevar, in cabina nu ai voie cu lichide (doar recipiente de maxim 100 ml, ambalate in pungi de plastic transparente), obiecte ascutite (forfecuta de exemplu). Matusa mea a trebuit sa arunce toate cosmeticele pe care le luase la ea...

In bagajul de cala se pot transporta lichide, eu am avut o sticla cu vin.
Ely
Scris: Thursday, March 31, 2011 2:11 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
Eu nu am avut vreodata `probleme cu rujul si trusa de farduri, fara forfecuta, unghiera, iar sticluta de parfum trebuie sa fie sub 50 sau 100 de ml nu mai stiu sigur,deci poti lua parfumul daca te incadrezi .
Fluturas
Scris: Friday, April 1, 2011 10:05 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
si eu am avut odata parfumul,deodorantul spray si altele si mi le-au scos.noroc ca am avut pe cineva sa i le las ca daca nu mi le aruncau.si eu stiu doar de 100 ml lichid
bereea
Scris: Friday, April 15, 2011 8:20 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Giulia mamik, nu este vorba de ce permite compania aviatica , ci depinde de aeroportul de la care pleci.Doar acolo se face controlul si au regulile lor.La Bacau eu n-am avut probleme niciodata, pe cand la suceava mi-au mancat urechile
ingerash
Scris: Friday, April 15, 2011 8:26 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Giulia,gasesti cosmetice si in Germania,mult mai bune si mai ieftinepupici
oanamaria
Scris: Friday, April 15, 2011 11:55 AM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2009
Nu ai voie cu recipiente mai mari de 100ml.Nu are nici o treaba cu glosul sau alte cochetarii .sic
Si eu am ramas fara apa termala de la Vichy .plans
delfinasa
Scris: Friday, April 15, 2011 4:17 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Am patit-o si eu la nemti acum 3 ani, dar cu bauturi fine cumparate din duty free din US care n-au fost tocmai ieftine nici luate de aici. Imi venea sa-l bat pe ofiterula ala vamal box2...mamaaa, ce nervi mi-a facut ca mi-a confiscat cinstea mea angry. Deci se pare ca de vreo 5 ani e legea ca daca vii cu bauturi din duty free cumparate din afara Europei, trebuie sa te duci la nu stiu ce ghiseu sa-ti aprobe tranzitul, care ghiseu era la o ora si ceva dus-intors si pierdeam legatura spre Romania rambo. De ce naiba n-au facut ghiseul aproape de terminalele unde vin avioanele din afara Europei????
N-a fost chip sa-l induplec pe nemtzalau...n-a vrut sa ma ajute de nici un fel: n-a vrut sa trimita pe cineva cu ele acolo ca putea sa trimtia cu o masinuta de-aia de-a lor interna, ca ma vazuse ca sunt si cu copil mic dupa mine, 2 bagaje de mana...n-a vrut sa ia legatura cu ghiseul ala, n-a vrut sa ma lase sa vorbesc cu seful lui, a fost un nenorocit de neamt pur si simplu. Cand a vazut ca nu-l las, m-a aburit sa merg la etaj la nu stiu ce ghiseu sa vorbesc acolo si sa-mi rezolv problema dupa care sa revin ca o sa ma lase sa trec. Tzeapaaaa!!! ma duc acolo, aia dau din umeri ca nu intra in jurisdictia lor, ma trimit iar jos la el. Plina de nervi, mai aveam putin si-i turnam sticlele alea-n cap, ma infiintez iar la el, ca era singurul acolo...cand ma vede, imi ia sacosa si mi-o tranteste direct in gunoi, urmat de "neeext!"...m-am uitat cel mai urat la el, i-am zis si eu ceva ca sa se uite lumea si mai frumos la el si m-am dus sa ne imbarcam...n-am avut timp sa ii fac o reclamatie, ca pierdeam avionul...a fost un imputit ordinar.
oanamaria
Scris: Friday, April 15, 2011 4:18 PM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2009
hEIII!Dar si acum mai esti nervoasa !sic
delfinasa
Scris: Friday, April 15, 2011 5:00 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
De fiecare data cand imi amintesc ras...N-am sa-l uit toata viata mea pe nenea ala...asa era el, neamt, na, avea boala pe romani, pe americani, nu stiu, dar n-am vazut om asa afurisit in viata mea.
giulia_mamik
Scris: Wednesday, April 20, 2011 9:47 AM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Sa stii Delfinasa ca nemtii is mai stricti si mai reci sic .Vad la intoarcere ce surprize voi avea si eu.Eu m-am hotarat sa pun totul dar absolut tot la bagajul de cala.Pana si rujul tot acolo va sta.Ca sa nu am vreo surpriza,caci sunt pusa pe fapte mari cand vine vorba de lucrurile meleangry .Bagaj de mana nu voi avea decat geanta cu portofel si cam atata.

Bereea,as fi vrut tare mult sa plec de la Bacau in Germania dar era prea scump biletul.Bacau-Stuttgart costa 350 euro si era cu escala de cateva la Frankfurt sau Amsterdam.Asa ca am ales Baneasa-Stuttgart cu 120 euro,fara escala dar am de mers vreo 5 ore cu autocarulplans
danab
Scris: Thursday, April 21, 2011 7:37 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Giulia, pana la Bucuresti faci maxim 3 ore, asa ca merita. Drum bun si vacanta minunata la sot!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.