cafeaua

Options cafeaua
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monachris05
Postat: Thursday, February 1, 2007 3:11 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Eu sunt o bautoare mare de cafea (adica, nu ft mare...), beau cam 2 pe zi, cateodata 3..dar la mine o cafea inseamna o cana de 250ml. Cand am ramas insarcinata si mi s-a spus ca max trebuie sa beau o cafea pe zi, si aia..mai mult colorata...m-am speriat, ma gandeam cum o sa rezist fara cafea..Dar am reusit, 9 luni doar cu 1 cafea pe zi, au fost zile si fara cafea...Acum, am revenit la obiceiul meu...ca sunt si mai obosita decat inainte sa raman insarcinata...ras
sofica
Postat: Monday, August 27, 2007 2:15 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna fetelor!
Am fost o bautoare infocata de cafea timp de cred cel putin 10 ani. Beam si 3,4 cesti de cafea pe zi, acum insa de cind sunt insarcinata am incercat sa nu mai beau si am cam reusit. 2 zile m-a cam durut strajnic capul cred din cauza ca am tensiunea mica si cafeaua ma ajuta sa o am mai aproape de normal. Totusi daca nu ai voie medicamente pe mine 2-3 guri de cafea ma ajuta sa-mi treaca durerea de cap. Vreau sa va intreb care cafea este mai periculoasa cea fiarta in ibric sau cea asa cum o fac eu turnind apa fiarta peste cafeaua din ceasca? Stie cineva? Eu auzisem ca e mai bine cum o prepar eu dar nu sunt sigura.
stele_pe_cer
Postat: Monday, August 27, 2007 2:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu sunt numa' buna de o sarcina: nu beau cafea, nufumez, nu alcool...fara viciifirstprize !Numai vointa sa amdance !
Fluturas
Postat: Tuesday, August 28, 2007 3:00 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
sofica in primul rand bine ai venit printre noi si felicitai pt sarcina.poate ne povestesti mai mult,cate saptamani ai,daca stii ce va fii?!
despre cafea eu stiu ca e permis sa bei cate o cafea pe zi in timpul sarcinii.eu nu am baut,m-am apucat doar dupa ce am nascut si nici acum nu beau prea multa cafea.sorei mele i s-a recomandat coca cola,pt tensiune(recomandat de doctor),si stiu ca si cafeaua e buna pt tensiune asa ca poti bea linistita in continuare,dar nu exagera

stelece mai astepti??hai...fa un bebe daca tot nu bei cafea,nu fumezi,nu bei alcool sic sic
mihaela75
Postat: Tuesday, August 28, 2007 3:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu nu ma ami feresc de cafea, atat bucurie am si eu dimineata ,mai ales de cand imi bate prietenul nostru cuie in cap.Am baut toata sarcina cate una pe zi.La Daria am baut doar decaf puker si asta tarziu ca nu am tolerat cafea de la inceput.Sa vedem, va tin la curent ce pasarel zapauc o sa iasa ,poate iese cu ceasca de cafea in manute " Mami vrei una mica?"sic
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 28, 2007 3:13 PM

butterfly wrote:

stelece mai astepti??hai...fa un bebe daca tot nu bei cafea,nu fumezi,nu bei alcool sic sic

Astept sa incep un tratament care nu stiu cat va dura (mult, oricum) si pe care l-am amanat mult timp de teama.Plus astept o interventie kirurgicala pe care, din pacate, cred ca nu o voi putea evita.

Astept sa ma fac bine si, intre timp, mai gust putina liniste noaptea, ma bucur ca Matei manaca, doarme, e cuminte.Ca mai tarziu, nu stiu cum va fi cu 2sic !

Mai astept un nou job, mai multi bani...si...pretexte mai sunt multeoare !

Cred ca astept sa ma conving singura ca ...imi mai trebuie unul in plus de care sa am grija, ca sunt prea linistita asahohot !
Fluturas
Postat: Tuesday, August 28, 2007 5:30 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
in afara de problemele medicale doar pt linistea de noapte merita sa astepti ca,in rest...pretexte vor fi tot timpul,bani niciodata nu vom avea atat sa fim multumite(totdeauna vrem mai mult).un job....da....la asta sper si eu.iti doresc sa vina bebele exact in momentul potrivit
fdianamaria
Postat: Tuesday, August 28, 2007 9:07 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Am ajuns sa beau si trei cesti pe zi pana mi-au "sarit" sageti din inima, extrem de dureroase, de parca acum asteptam atacul de cord. Asa ca am redus doza zilnica, vrand-nevrand
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 28, 2007 10:14 PM

butterfly wrote:
iti doresc sa vina bebele exact in momentul potrivit

Saru-manapupici , asa sa fie!Cand si daca o vrea Dumnezeu!
Ginela
Postat: Saturday, September 8, 2007 10:33 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna fetelor ... ma primiti si pe mine ?
pupici .. eu sunt o viitoare mamica , cu o burtica mica mica ... de doua luni si 3 zile , astazi ... vreau sa spun ca si eu sunt o mare consumatoare de cafea , dar am reusit sa reduc la o jumatate de cescuta pe zi ... si cu lapte ...

ieri am avut o mare bucurie ... am fost la ecograf si am vazut o inimioara batand bravo
mihaela75
Postat: Saturday, September 8, 2007 3:51 PM

Ginela, treci pe decaf ca sa nu inebunesti de tot...eu n-am putut sta fara gustul cafelei,e ca drogul.Felicitari pentru inimioara bottle firstprize
sousourel
Postat: Sunday, September 9, 2007 3:53 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Sofica, Ginela, bine ati venit si sarcina usoara!pupici

Miha, citeam ca 1-2-3 cesti de cafea pe zi nu fac rau la bb, daca nu iti fac tie, ca mamica rau. Spre ex, eu aveam hipotensiune (chiar 80 cu 30) si doctorita ma sfatuia sa mai beau cate o cafea, dar imi era greata. In schimb am mai fumat cand si cand, dar pt asta, am avut bb de 4 kg, deci nici poveste de greutate mica sau nastere prematura. Cred ca tot secretul e sa nu exagerampupici
andiva
Postat: Saturday, February 9, 2008 5:15 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/19/2008
Postari: 30
butterfly wrote:
sofica despre cafea eu stiu ca e permis sa bei cate o cafea pe zi in timpul sarcinii.eu nu am baut,m-am apucat doar dupa ce am nascut si nici acum nu beau prea multa cafea.sorei mele i s-a recomandat coca cola,pt tensiune(recomandat de doctor),si stiu ca si cafeaua e buna pt tensiune asa ca poti bea linistita in continuare,dar nu exagera

........chiar asa e....... si mie dr mi-a zis sa beau cate o cafea dimineata (eu renuntasem de la un timp incoace, nu neaparat din cauza sarcinii).
mihaela75
Postat: Sunday, February 10, 2008 6:00 AM

M-am lamurit , cafeaua nu are treaba cu sarcina .La Daria am baut numai decaf si a iesit un glontz de copkil ca mi-a mancat zilele .La Arti am beut si am beut ca atata bucurie aveam si eu , cum am mai zis, si uite-l ca cuminte e si cum doarme el toata noaptea de cand s-a nascut...nu agitat, nu plangacios, unde-l pui acolo sta ( acuma nu prea mai sta ca s-a invatat in brate , da-l tine mami in bratica ca-i e drag de el angel )
cute_babies_of_mine
Postat: Sunday, February 10, 2008 8:46 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Si eu am baut cafea. Si scriu asta ca sa nu fiu off-topic cand iti trimit un pupic Mihaela!pupici pupici (ai tu ceva ce te prinde si nu te mai lasa; e atata caldura in mesajele tale, oricat de sugubete si nastrusnice ar fi!!!)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed