Buzbuchi

Profil: Buzbuchi
Despre
Utilizator: Buzbuchi
Nivel: Ambasador
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Saturday, December 28, 2019
Ultima vizita: Monday, September 14, 2020 8:58 PM
Numarul de postari: 738
[0.07% din toate postarile / 2.68 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 58
Postat: Monday, September 14, 2020 8:58 PM
ivy wrote:
si eu zic ca e important sa fie facut
desi niciuna dintre prietenele mele nu l-au facut si glicemia mi-a fost mereu buna, testul asta de toleranta la glucoza l-am picat, sa zic asa
glicemia pe nemancate mi-e mereu 70 si ceva-80 si ceva, in schimb dupa ce am baut zeama aia (care chiar nu e asa rea pe cat se zice, si ai la dispozitie cateva min sa o bei) valorile au depasit limitele permise..
.. m am speriat atunci, dar am mai facut ceva analize si nu e diabet, inca cel putin. Asa ca am scos zaharul complet, faina alba etc.

poate sunt eu ghinionista, nu stiu, dar merita sa il faceti si sa va stiti linistite sigur, in cunostinta de cauza, ca poate da consecinte nasoale daca nu e tinut sub control

De aceea il voi face si eu, cred ca m ar stresa prea tare sa stiu ca nu l am facutras

Eu:30 de ani
El:32 de ani
Test de sarcina pozitiv 30.03.2020

Postat: Monday, September 14, 2020 8:58 PM
Dxc wrote:
eu l am facut, sa sti ca nu e asa rau! E chiar ok....mie cel mai greu mi a fost ca imi venise foame ras curaj , nu e rau deloc ! pupici

Asta e incurajator, multumesc!
Mai ai atat de putin pana o sa iti tii in brate fetita, cum esti, cum te simti?computerlove

Postat: Monday, September 14, 2020 5:42 PM
Roser wrote:

In Spania se face obligatoriu deci nu scap. Data trecuta cand am fost sa imi fac analizele de sange era o graviduta acolo si se chinuia saraca sa bea sticluta aia de glucoza, mai ca vomita acolo, asa se stramba de zici ca bea tuicaLol
Cica e recomandat sa mergi insotita, dar nu stiu de ce...
(poate in caz ca vomiti sa adune cineva dupa tinesic )

Offf. Dna doctor mi a zis sa il beau pe tot dintr o inghititura, sa nu apuc sa gust, si mi a mai zis ca daca vomit, trebuiw repetat...uff

Postat: Monday, September 14, 2020 5:02 PM
freya1 wrote:
Buzbuchi, ma gandesc ca se poate, nu stiu cat conteaza 2 zile
dar se da cu un motiv anume sau sunt dr care il recomanda tuturor ? mie mi-e groaza sincer de testul asta si parca vad ca din cauza varstei nu scap

Nu am idee ce i cu el, cert e ca toate cunostintele mele gravidute l au facut si cred ca o sa merg sa il fac si eu, pt linistea mea...am auzit ca in functie de persoana, poate fi destul de neplacutuff

Postat: Monday, September 14, 2020 3:24 PM
Buna, burtici! Intrebare: oare se poate face testul pt diabet gestational si la 28s si 2 zile?
Doctora mea mi a spus ca pana in s28, dar nu ajung pana atunci.coeur

Postat: Sunday, September 13, 2020 10:36 AM
Ellena20 wrote:
Ce burtici frumoase, fetelor! coeur

Eu nu vreau o burta maaare maaare, vreau doar sa fie mai repede vizibila ca sa am prioritate la casele de marcat si nu numai :)))

Sper sa fie asa, in cazul tauras
Desi la mine e vizibila burtica de ceva timp, o singura persoana mi a dat voie sa merg inainte. In rest, chiar si la medic, am asteptat cuminte sa imi vina randul. Nu m a deranjat, recunosc, pt ca m am simtit fizic ok, si m am gandit ca restul pacientilor sunt acolo pt ca o suferinta, si nu un bebe. Dar au fost momente f stranii cand oamenii chiar s au bagat in fata, atunci mi s a parut deranjant de a dreptul...

Postat: Saturday, September 12, 2020 7:13 PM
Miha1989 wrote:
Fetelor aveti niste burtici tare frumoase, nu trebuie sa va faceti probleme nici cu greutatea nici cu burticile si eu am fost panicata o perioada ca nici nu se vedea si acum la 8 luni nu pot sa zic ca am o mega burta si kg am pus 4,5 kg... dar asta nu are legatura cu bebe, el de prima data a fost mai mare cu o sapt si vad ca s-a mentinut, tin minte ca tot asa pe la 20 de sapt dimineata burta era mai mica eram atat de panicata dupaia mi-am dat seama ca nu are treaba si ca bebe este ok. Noi am venit in concediu 3 zile departe de aglomeratie, am zis asa ca ultimul concediu in 2, va atasez si eu o poza de astazi.

Miha, te apropii si tu de marea intalnire! Cand ai due date?

Postat: Saturday, September 12, 2020 3:07 PM
Ce burtici superbe! Iata si pepenele meu de 28 saptamaniras
https://ibb.co/wLQS8PW

Subiect: Gravidutele noastre dragi - 57
Postat: Thursday, September 10, 2020 8:23 AM
alexioana wrote:
Vin si eu cu vesti... e fetita ... dar are risc de sindrom down 1:454 si ecografic nu i s a dezvoltat creierul... a zis dr ca are lichid ,iar emisferele cerebrale nu sunt formate in intregime... si ecografia arata rau ... mi a facut si 3D si se vede capul ca si cum ar avea o gaurica si fata cu trasaturi de sindrom down.... ironia sortii, maine o sa merg din nou cu sotul la ecografie ,o sa l lase si pe el sa o vada... adica acum il lasa dar daca era sa fie ok nu... si o sa discutam sa luam o decizie... mi se rupe sufletul .. nu stiu ce sa mai zic, ce sa mai fac...dr. mi a spus ca imi promite ca o sa am copii sanatosi dar probabil nu o sa fie acesta... sunt devastata... m as fi asteptat la orice altceva dar nu la asta ... probabil o sa fie printre ultimele dati cand mai scriu pe aici... nu stiu ce as mai putea face...

Mi s a strans inima citind mes tauCray Nu imi gasesc cuvintele potrivite pt a ti le spune...ma rog pt voi sa va dea Doamne putere, sa va linisteasca. Suntem aici pt tine, te imbratisez strans si te rog din inima sa fii puternica!

Subiect: Gravidutele noastre dragi - 57
Postat: Wednesday, September 9, 2020 9:23 PM
AstaMica wrote:

La ce spital?

La Filantropia.