Burtici si mamici soferite
Subiectul anterior · Subiectul urmator
papusa
Scris: Monday, November 27, 2006 8:00 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/13/2006
In primele zile de conducere,Codrin aproape ca nu mai vroia sa mai urce in masina,la toata lumea zicea''Mama nu stie sa conduca'',insa alaltaieri mi-a facut un ''compliment'',in drum spre gradinita mi-a zis''mama acum conduci bine''.
Concluzia este ca din momentul in care conduci zi de zi,oricat de putin,capeti indemanare,reflexe.
Chiar si sotul meu,in seara asta a observat ca mi-am mai dat drumul la condus,sunt mai sigura pe mine.

stele pe cer,iti multumesc pentru incurajari.
stele_pe_cer
Scris: Monday, November 27, 2006 10:52 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
papusa wrote:

stele pe cer,iti multumesc pentru incurajari.

Sa-ti fie de binepupici !Sa stii ca incurajarile fac mult, o spun din proprie experientasic !Pe mine daca nu ma incuraja toata lumea, inclusiv euras , probabil ca nu ajungeam sa conduc din nou!
mommy
Scris: Tuesday, November 28, 2006 4:30 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2006
papusa wrote:
Miru,ai fost tare simpatica.

Multumesc! Sotul meu mi-ar spune altfelras ...
mommy
Scris: Tuesday, November 28, 2006 4:33 PM
Nivel

stele_pe_cer wrote:
Papusa, Miru, succes fetelor!Daca veti conduce des, veti capata experienta!...
Cred ca lucrul cel mai rau este ca, traind si sofand in Bucuresti, inveti sa conduci anapoda si, odata ce pleci in afara Bucurestiului, mentii stilul anapoda de condus.

Multumesc! Sunt absolut de acord cu privire la condusul in Bucuresti, zici ca se aplica alt regulament in Bucuresti, daca se aplica vreunul...nervi
Miri
Scris: Tuesday, November 28, 2006 4:38 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Felicitari celor care au curajul sa conduca!Eu inca mai aprofundez "stiinta sofatului"!flowers
Si chiar daca am permis de opt ani, inca mi-e groaza sa nu fac vreo timpenie in trafic, dar poate mi-oi pune si eu portocala in geam, ca sa fie ceilalti mai atenti!hohotCa mi se zbirleste parul sa dau iar banii pe taxi, iar masina sa stea in fata blocului...uff
Kiki
Scris: Tuesday, November 28, 2006 4:41 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Miru wrote:

Multumesc! Sunt absolut de acord cu privire la condusul in Bucuresti, zici ca se aplica alt regulament in Bucuresti, daca se aplica vreunul...nervi

Cred ca de 1 decembrie se va aplica...am citit pe net ca au facut un test si in 5 minute cineva a pierdut permisul de 3 ori...hohot
mommy
Scris: Tuesday, November 28, 2006 4:52 PM
Nivel

De trei ori? what Ai idee in ce consta testul?
Kiki
Scris: Tuesday, November 28, 2006 4:54 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Miru wrote:
De trei ori? what Ai idee in ce consta testul?

Nu, am cautat de nebuna pe google sa gasesc articolul...dar nu il mai gasesc...
Cica au iesit reporterii cu politistii pe traseu si au aprit conducatori auto...oameni cu vechime...si le puneau intrabari din regulament...si conform normelor ce vor intra in vigoare la 1.12, oamenii pierdeau carnetul pe greselile respective...
Ufff...daca nu gasesc linkul...banghead banghead
mommy
Scris: Tuesday, November 28, 2006 4:59 PM
Nivel

Daca au iesit cu reporterii pe teren, poate or da la stiri...
mommy
Scris: Wednesday, November 29, 2006 10:07 PM
Nivel

Kiki, am prins ieri la stiri un sfarsit de reportaj. Au filmat in trafic si spuneau cate puncte se aplica la diverse nereguli observate: ocolirea prin stanga a refugiului de tramvai, depasirea pe linia continua, neacordarea prioritatii (pt asta iti ia carnetul pe loc) etc.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, December 7, 2006 2:34 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Miru wrote:
Kiki, am prins ieri la stiri un sfarsit de reportaj. Au filmat in trafic si spuneau cate puncte se aplica la diverse nereguli observate: ocolirea prin stanga a refugiului de tramvai, depasirea pe linia continua, neacordarea prioritatii (pt asta iti ia carnetul pe loc) etc.

Dar astea nu or fi si in noul cod rutier?
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, December 7, 2006 3:00 PM
Nivel

sa va povestesc cum am capatat eu indemanare la capitolul sofat: mi-am luat permisul in noiembrie acum 5 ani si n-am condus 6 luni. mama avea masina dar nu mi-o dadea. apoi am inceput sa lucrez cu cineva care avea multe drumuri de facut la Bucuresti si in tara si o masina ... de 40.000 de dolari si nou-nouta! masina de teren. mi-a zis intr-o zi: du-ma la restaurant (in bv) si apoi a doua zi: maine plecam la Bucuresti! :178: :103: eu am intepenit! si am zis ca proasta: "eu, eu, eu? eu sa conduc pana la.... Bucuresti?" si mi-a spus sec:"da! trebuie sa ajungem la..." - nu mai retin unde dar era la mama naibii in centru... nu mai condusesem niciodata, stiam drumul si Bucurestiul in centru dar pe jos sau in dreapta, in masina.
asadar, pusa in fata faptului implinit, m-am urcat la volan si da-i talpa. cu harta in mana, m-am uitat exact unde trebuia sa ajung, mi-am sunat un prieten care sta in Bucuresti si m-a ghidat el si a fost ok.
timp de vreo 6 luni mergeam de 3-4 ori pe saptamana la Bucuresti si am ajuns sa stiu orasul - in centru - ca taximetristii... apoi am stat cateva luni acolo si mi-a fost super usor.
de atunci conduc zi de zi (acum am masina mea) si nu am teama de nimic... am umblat tara in lung si in lat, zi si noapte si e ok. imi place sa sofez si nu ma tem nici de Bucuresti!
o sa vi se para ciudat dar in traficul mizerabil din Bucuresti, cu claxoane, ambuteiaje si injuraturi ma simt cel mai bine! in elementul meu ca am invatat si eu sa injur ca birjarii si nu ma dau inapoi daca ma enerveaza vreun sofer nesimtit!ras
mommy
Scris: Thursday, December 7, 2006 3:04 PM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

Dar astea nu or fi si in noul cod rutier?

Pai da, aplicau sanctiunile conform noului cod.
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, December 7, 2006 3:05 PM
Nivel

Andismom wrote:
o sa vi se para ciudat dar in traficul mizerabil din Bucuresti, cu claxoane, ambuteiaje si injuraturi ma simt cel mai bine! in elementul meu ca am invatat si eu sa injur ca birjarii si nu ma dau inapoi daca ma enerveaza vreun sofer nesimtit!ras

hohot hohot hohot Esti mortala. Nu m-ai intalnit pe mine in traficras
mommy
Scris: Thursday, December 7, 2006 3:10 PM
Nivel

Andismom wrote:

de atunci conduc zi de zi (acum am masina mea) si nu am teama de nimic... am umblat tara in lung si in lat, zi si noapte si e ok. imi place sa sofez si nu ma tem nici de Bucuresti!

Bravo! Asa mi-ar placea sa fiu si eu, sigura pe mine, dar deocamdata...
Saptamana trecuta mi-am incuiat cheile in masina... Nici nu am observat, decat cand am plecat de la birou what
Noroc ca Dacia mea se deschide si cu cheia de la yala... cu orice, de fapt...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.