Burtici si mamici soferite
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Scris: Wednesday, November 15, 2006 9:07 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Si pe-aici cand e vreun accident si vine politia, se blocheaza cu artificii circulatia pe o banda si se circula greu, incet, in rest politistii care stau la panda se ascund pe stradute laturalnice ca daca-i vede lumea sigur se incurca traficul din cauza lor, cum de multe ori se si intampla de bine ce se ascundras...cu parcarile..si pe-aici vezi masini parcate aiurea, intre locurile de parcare sau putin de-a curmezisul ori cu botul 1/2 pe locul din fata, dar la cat loc este, o parchezi si tu in alta parte sau functie de ce spatiu ai, mai cish si gata, doar n-o sa stai sa cauti ca tampitul alt loc de parcare daca nu este sau te grabesti...in marile orase traficul este mai dificil dar in nici un caz nu este ca-n Bucuresti...lumea respecta regulile, in general si limitarile de viteza, iti cedeaza trecerea si cand n-ai prioritate si te vad mai grabit si in nici un caz nu se da jos vreunul jos din masina sa te ia la injuraturi sau la bataie daca ai facut vreo manevra brusca sau gresita, isi continua drumul injurandu-te din masina lor hohot.
mihaela75
Scris: Wednesday, November 15, 2006 9:14 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Ieri am vrut sa trec strada cand a venit verdele si...trece daca poti.Un nene oprise prea tarziu s-mi luase spatiul de trecere.Sincer va spun, chiar daca nu se face si nu e frumos, am tras un picior drept in botul masinii.A ramas bietul sofer ca la dentist, nu se astepta ca o mamica cu carut , cuminte si dragalasa sic sa se urce pe masina lui hohot Pai daca eram deja pe trecerenu dadea peste mine?bataus
Kiki
Scris: Wednesday, November 15, 2006 9:15 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
hohot hohot hohot Mai Miha...mereu de coma hohot hohot hohot
dya
Scris: Wednesday, November 15, 2006 9:38 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
hohot hohot hohot hohot Miha si piciorul ce-ti mai face?oare
mihaela75
Scris: Wednesday, November 15, 2006 9:40 PM
Nivel

ras M-a durut un pic dar asta nu stie nimenisic
katy
Scris: Friday, November 24, 2006 4:41 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu am condus masina pana in ultima zi de sarcina, apoi la o saptamana de la nastere m-am protapit iar la volan si la doua saptamani eram pe motocicletayes
Maria & Mario
Scris: Friday, November 24, 2006 10:11 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Am condus si eu cat am stat in Bucuresti. Si mi se parea firesc sa circul ..... neregulamentar, ca sa nu spun ....fara nici un bun simt !
Acum dupa 3 ani de condus in Anglia...... si o vizita la Bucuresti...... sunt in shock ! Nu cred ca voi fi in stare sa fac fata circulatiei infernale din Bucuresti. Nu exista reguli de circulatie, nu exista respectarea semnelor, semnalelor, bun simt .....respect pentru masina , soferul de langa tine, pietoni......Nu mai comentez ca ma enervez !
Kiki
Scris: Friday, November 24, 2006 10:12 PM
Nivel

katy wrote:
Eu am condus masina pana in ultima zi de sarcina, apoi la o saptamana de la nastere m-am protapit iar la volan si la doua saptamani eram pe motocicletayes

Esti tare! firstprize

Maria & mami wrote:
...Nu exista reguli de circulatie, nu exista respectarea semnelor, semnalelor, bun simt .....respect pentru masina , soferul de langa tine, pietoni......Nu mai comentez ca ma enervez !

Asta e motivul principal pentru care nu prea ma inghesui sa urc la volan...Nu imi e frica de mine, imi e frica de ceilalti. pale
Ema
Scris: Friday, November 24, 2006 10:34 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Ce debandada, la Bucuresti , cu circulatia!banghead

Daca tu Oana ai avut un soc dupa 3 ani de stat in Anglia, eu dupa mai bine de 14 ani de absenta din Ro, fac infarct sa ma urc la volan in Bucuresti!hohot hohot

Mai bine lipsa!ras ras
mihaela75
Scris: Friday, November 24, 2006 10:45 PM
Nivel

apropo , vorbeam cu Kaze de cum e cu circulatia in Ro si el imi povesteste o intamplare cand s-a dus el acasa in Iran dupa 7 ani .El e sofer profesionist, va dati deama ca invarte masina ca pe un inel si mai conduce si cu picioarele insa aici in Toronto.ras Deci, s-a dus omul acasa in Teheran si dupa intrarea in oras la vreo doua intersectii s-a dat jos din masina in plina strada sa urle dupa politist ca el nu mai conduce, ca el nu risca sa moara in accident ca politistul sa faca bine sa-l scoata de acolo si sa-l duca safe acasahohot Ceilalti claxonau de rupeau si injurau,kaze al meu o tinea una si buna ca el nu se mai misca de acolo pana nu vine politia sa-l ia.si uite cum omul meu a avut sofer personal un politist hainoroc am ras sa mor cand mi-a povestit ca el are haz eu n-am putut reda chiar totsic
mommy
Scris: Friday, November 24, 2006 11:32 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
Cand vad ce soferite bune si atente sunteti, mai ca nu-mi vine sa va povestesc despre mine.

In timpul scolii de soferi, instructoarea imi spunea Depeche Mode, datorita modului bruscat si repezit de a conduce. La cinci luni dupa ce mi-am luat carnetul, am "pupat" un Tico in fund, cu urmari minore pentru masini. Nu am patit nimic, dar eram insarcinata in cinci luni, putea fi mai grav. Dupa vreo doua luni, am zgariat un Opel (eu am o Dacie prapadita), care blocase o straduta si nu am avut loc sa mai trec, nici inainte, nici inapoi. Am considerat ca a meritat-o. Pe deasupra sunt imposibila ca pasager in masina: "mergi prea repede", "nu te baga", "fii atent" etc. Ce-am mai facut? Am pierdut unul din numerele masinii, nici nu stiu pe unde. La inceput am mers de cateva ori pana/de la serviciu cu frana de mana trasa (la Dacie se poate). Uit sa aprind/sting farurile. Si multe altele.
Totusi, cu timpul, mai ales dupa faza cu Tico, am devenit mai atenta si mai putin repezita. Dar sotul meu tot nu imi da voie sa cunduc cu copilul in masina, decat foarte rar cand ne intoarcem de la vreo aniversare la care a baut el o bere. Si ii cam dau dreptate.
Kiki
Scris: Friday, November 24, 2006 11:36 PM
Nivel

Miru wrote:
Cand vad ce soferite bune si atente sunteti, mai ca nu-mi vine sa va povestesc despre mine.

In timpul scolii de soferi, instructoarea imi spunea Depeche Mode, datorita modului bruscat si repezit de a conduce. La cinci luni dupa ce mi-am luat carnetul, am "pupat" un Tico in fund, cu urmari minore pentru masini. Nu am patit nimic, dar eram insarcinata in cinci luni, putea fi mai grav. Dupa vreo doua luni, am zgariat un Opel (eu am o Dacie prapadita), care blocase o straduta si nu am avut loc sa mai trec, nici inainte, nici inapoi. Am considerat ca a meritat-o. Pe deasupra sunt imposibila ca pasager in masina: "mergi prea repede", "nu te baga", "fii atent" etc. Ce-am mai facut? Am pierdut unul din numerele masinii, nici nu stiu pe unde. La inceput am mers de cateva ori pana/de la serviciu cu frana de mana trasa (la Dacie se poate). Uit sa aprind/sting farurile. Si multe altele.
Totusi, cu timpul, mai ales dupa faza cu Tico, am devenit mai atenta si mai putin repezita. Dar sotul meu tot nu imi da voie sa cunduc cu copilul in masina, decat foarte rar cand ne intoarcem de la vreo aniversare la care a baut el o bere. Si ii cam dau dreptate.

hai ca esti tare! M-ai facut sa rad! Auzi...Depeche Mode hohot hohot hohot
mommy
Scris: Saturday, November 25, 2006 12:32 AM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
Iar eu i-am spus ca de fapt sunt rockerita! Dar a zis ca nici chiar asa...
papusa
Scris: Saturday, November 25, 2006 7:21 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/13/2006
Miru,ai fost tare simpatica.

Si eu am carnet de 10 ani,abia ce l-am schimbat,cel vechi era pe numele de domnisoara si dupa ce am obtinut permisul am condus cam 1 luna sau cel mult 2 luni,a intrat unul in mine (pe atunci aveam Oltcit),m-am speriat si de-atunci nu am mai condus,am jurat ca nu mai conduc niciodata.Baietii mei se jucau cu permisul,noroc cu sotul meu,l-a luat intr-o zi de jos si l-a pus undeva la loc sigur.
Am 1 luna de cand conduc iarasi,ne-am luat masina si sotul neavand carnet(abia face scoala)m-am vazut nevoita sa ma urc iar la volan ca sa nu mai dau bani pe taxi,dadeam cam 200000lei pe zi ,il duceam in fiecare dimineata pe Codrin la gradinita si la ora 5 il aduceam acasa.
E greu ca incepatoare,de ex.astazi,semnalizam dreapta si cel de pe banda cealalta credea ca nu l-am vazut,se temea sa nu intru in el si ma claxona de zor nevoie,se temea saracul,mai ales cand a vazut ca am semnul incepatorului.
Oricum fac si multe greseli,insa cred ca voi capata si eu mai multa expierenta cu timpul.ras
stele_pe_cer
Scris: Monday, November 27, 2006 1:59 PM
Nivel
Nivel: Senior

Papusa, Miru, succes fetelor!Daca veti conduce des, veti capata experienta!Mai prost este ca in Ro condusul devine un fel de aventura.Ieri am ajuns la biserica in fix 7 minute, iar alte dati ajung in 40-50 de minute.Depinde de trafic, dar, oricum ar fi traficul, condusul in Bucuresti numai reglementar nu este.

Eu cand am inceput pt.a doua oara sa conduc (prima oara am refuzat sa conduc un Oltcit ca consuma mult,avea volanul tzapan la manevre si intra aiurea in viteza - skimbatorul avea un joc...), ei bine acum, cu noua masinutza, e dragoste la prima vedere!Nu m-as mai da jos din masina, dar...ma gandesc cu groaza cum va fi cand voi merge zi de zi la serviciu si gradinitza cu ea.Atunci cred ca 4 ore pe zi le voi petrece numai pe la stopuri.

Ei, si daca va spun cat eram de timorata acum 2 luni si ceva cand m-am urcat la volan cu Matei in spate , ca nu aveam cu cine il lasa.Prima oara cand am plecat numai eu cu Matei mi-am facut cruce de "tz" orihohot , Domne ajuta-ne sa ne intoarce cu bine acasica, ah, ce era in sufletul meu si, vorba lui kiki, imi era mai teama de ceilalti, decat de mine!Acum, ce sa zic: trebuie sa ma descurc, ca e mai greu cu RATB-ul sau cu taxi-ul.In RATB te fura (mie mi-au furat actele si banii cand eram cu Matei de 4 luni in drum spre vaccin) iar taxiurile vin doar atunci cand nu ai nevoie de ele.Deci, tot cu masina e mai bine, in ciuda traficuluii bucurestean.Si nu mai mi-e teama nici ca raman in intersectie din cauza aglomeratiei.Ramana, raman, doar nu o sa o pun pe avarii sau sa o iau in carca.Asta e!

Cred ca lucrul cel mai rau este ca, traind si sofand in Bucuresti, inveti sa conduci anapoda si, odata ce pleci in afara Bucurestiului, mentii stilul anapoda de condus.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.