Bunica vrea sa-si aduca nepotul din Franta cu avionul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
blackcat
Scris: Friday, February 23, 2007 2:04 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Buna ziua! Se da urmatoarea problema: o bunica vrea sa mearga la Paris cu avionul pt a-si aduce nepotelul care are 1 an jumate, pt citeva luni. La rezervarea si cumpararea biletelor a aparut urmatoarea problema: nu se poate cumpara bilet din Paris la Bucuresti doar dus pt copil, trebuie ambele bilete (bunica-copil, dus-intors) cumparate de aici. Plus ca un bilet dus-intors e mult mai ieftin decit un unul one-way. Daca isi ia bilet dus intors si merge singura la Paris ce probleme pot aparea?
Si ce probleme pot aparea la intoarcerea din Paris? Se verifica pe pasaportul copilului? A mai trecut cineva prin dilema asta? Deoarece bunica nu ar vrea sa fie arestata pt rapire de copii.
Cris-DL
Scris: Friday, February 23, 2007 2:06 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Bine ai venit blackcat flowers

Asta e o problema de mate sau un caz real oare ca eu fool
Andi&Mariuca
Scris: Friday, February 23, 2007 4:41 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
bine ai venit la noi Blackcat!

vad ca esti brasoveanca de-a mea!pupici

ca sa ne lamurim si noi: copilasul este al tau?alcool
Maria & Mario
Scris: Friday, February 23, 2007 5:07 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Copii pana in 2 ani nu au nevoie de bilet separat. Ei sunt inclusi in biletul adultului care ii insoteste. Se plateste , in schimb , o taxa pentru infant , modica. Deci, bebe nu are nevoie de bilet separat. Asa ca bunica isi cumpara un singur bilet , pentru ea pep care declara si un infant , plateste si taxa aferenta si GATA.

Bunica nu poate calatori cu nepotul decat daca prezinta o procura speciala pentru calatorii semnata de ambii parinti ( tutori ) cum ca acestia ii incredinteaza copilul pentru calatoria Paria Bucuresti . E foarte importanta hartia, altfel nu o lasa sa circule . Si intradevar , poate fi suspectata de rapire.
taki
Scris: Friday, February 23, 2007 5:32 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Maria & mami wrote:
Copii pana in 2 ani nu au nevoie de bilet separat. Ei sunt inclusi in biletul adultului care ii insoteste. Se plateste , in schimb , o taxa pentru infant , modica. Deci, bebe nu are nevoie de bilet separat. Asa ca bunica isi cumpara un singur bilet , pentru ea pep care declara si un infant , plateste si taxa aferenta si GATA.

Bunica nu poate calatori cu nepotul decat daca prezinta o procura speciala pentru calatorii semnata de ambii parinti ( tutori ) cum ca acestia ii incredinteaza copilul pentru calatoria Paria Bucuresti . E foarte importanta hartia, altfel nu o lasa sa circule . Si intradevar , poate fi suspectata de rapire.

Da, foarte adevarat.salut
delfinasa
Scris: Friday, February 23, 2007 5:55 PM
Nivel

Da, ii trebuie obligatoriu procura legalizata de la parinti ca-si dau acordul sa calatoreasca cu ea in perioada...si itinerariul calatoriei...In legatura cu biletele, sper ca te-a lamurit Oana.
danab
Scris: Friday, February 23, 2007 10:02 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
cris22tyna wrote:
Bine ai venit blackcat flowers

Asta e o problema de mate sau un caz real oare ca eu fool

eu am verificat topicul ca tot aceeasi impresie am avut-o alcool

Cris-DL
Scris: Saturday, February 24, 2007 9:00 AM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
danab wrote:

eu am verificat topicul ca tot aceeasi impresie am avut-o alcool

scratch bine ca nu sunt singura alcool ras trebuie sa fim mai atente pupici
blackcat
Scris: Saturday, February 24, 2007 9:07 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Multumesc de raspunsuri. Problema e reala si stringenta. Copilul e al fratelui meu din Paris. Deci, daca bunica se duce fara copil si se intoarce cu el, cu toate formele legale, nu e nici o problema? Deoarece taxa aceea pt infant se plateste dus-intors iar copilul va calatori doar la intoarcerea bunicii.
delfinasa
Scris: Monday, February 26, 2007 2:14 PM
Nivel

Blackcat, la calatoria de intoarcere in tara, bunica trebuie sa aiba actele de incredintare de la parinti cu date exacte, unde va calatori bebe cu ea, cat va sta, cand se va intoarce, semnate de ambii parinti si legalizate...ce n-am inteles eu: bunica va cumpara bilet dus-intors sau numai dus si cand va pleca cu bebe va lua si intors? Stiu ca daca ia bilet dus-intors e mai ieftin, dar nu mi se pare normal sa plateasca acea taxa dubla pt bebe deoarece el va calatori numai la intoarcere...suna direct la compania aeriana cu care va urma sa zboare, agentiile mai fac pe nebunele ca sa ia comision mai mare. Si intreaba si in ce limba trebuie facut actul de incredintare a minorului ca sa n-aiba surprize.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.