BRUGES
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TeosOf
Scris: Sunday, June 22, 2008 8:56 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
„Bolnav de prea multa frumusete trecuta, Bruges e o insula in agonie, rotindu-se la nesfirsit prin cimpiile flamande. Oras colindat de evul mediu pina in adincul tuturor lucrurilor sale.“ – Fanus Neagu
Pentru un nou venit prima ciudatenie pe care o întâlneste sunt trasurile. În „parcarea” de trasuri nici un atelaj nu sta decât câteva minute pâna sa fie ocupat. Nu sunt un moft ca în alte orase turistice, ci o necesitate. Din cauza stradutelor înguste, mare parte din oras poate fi vizitata doar cu piciorul, bicicleta sau trasura. În plus, pretul nu este foarte piperat pentru un salariu european – 12 euro circuitul. Pe unde nu ajung trasurile, te poti plimba cu barca. Un tur pe canale costa 6 euro si merita sa vezi casele vechi, scaldate de ape, pe care se plimba nestingherite lebede si rate.
Pentru multi dintre noi, Bruges - Venetia Nordului, cum i se mai spune - este renumit pentru Palais Provincial, Palais Gruuthuse, Catedrala Saint Sauver, Biserica Notre Dame, in care poate fi vazuta statuia in marmura alba a Fecioarei, creata de Michelangelo, ca si pentru dantelele si diamantele sale.

TeosOf
Scris: Sunday, June 22, 2008 8:58 PM
Nivel

Si cateva fotografii cu aceasta "Mica Venetia":

TeosOf
Scris: Sunday, June 22, 2008 9:03 PM
Nivel

Rog pe cineva care se pricepe sa puna acest topic la Belgia. Am crezut ca va intra in Belgia nu in Europa. Mii de scuze, dar sunt zero la acest capitol.
ingerash
Scris: Sunday, June 22, 2008 9:14 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Superblove love love
raly
Scris: Sunday, June 22, 2008 10:16 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Waw....minunate poze!bravo bravo bravo
TeosOf
Scris: Sunday, June 22, 2008 10:21 PM
Nivel

Multumesc fetelor.
Kiki
Scris: Sunday, June 22, 2008 10:28 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Ce frumos e in Bruges. Mie imi plac orasele vechi. Si desi e vechi e tare curat! firstprize firstprize firstprize
As bea o cafea la un bistro vechi si as lenevi putin pe aleea acea cu copaci "aranjati"...apoi o plimbare cu barca si as avea o zi super! Dar ma indoiesc ca ai putea sa vezi frumusetile orasului doar intr-o zi flowers
TeosOf
Scris: Sunday, June 22, 2008 10:48 PM
Nivel

Ai dreptate Kiki, nu poti sa vezi chiar totul intr-o zi, mai ales daca ai vrea sa mergi si pe la muzee.
Si, intr-adevar, in Bruges e curat, nu acelasi lucru pot sa spun despre Brussels, numai ca ei nu au praf si nu mai dai importanta ca mai sunt si gunoaie. Daca am scapa si noi de praf, ar fi cel mai mare progres.
Am uitat sa scriu ca nu am vazut casa care sa semene una cu alta. E o rusine ca vecinul sa-si faca ceva la fel ca cel de langa el. Si asta e cam valabil in tot Occidentul. Poate iau aminte si romanii.
Chiar ma gandeam, in timp ce fotografiam, in graba, in Belgia, ca acolo, daca vrei sa faci un eseu-foto despre usi, ferestre, acoperisuri etc ai de unde alege.
katy_lumika
Scris: Monday, June 23, 2008 8:57 AM
Nivel

Inregistrat: 1/14/2008
Superb, TeosOf, multumim pentru poze. Ati baut bere de cirese?love
TeosOf
Scris: Monday, June 23, 2008 1:53 PM
Nivel

katy_lumika wrote:
Ati baut bere de cirese?love

Da, am adus si acasa pt mama si bunica mea.
Ely
Scris: Monday, June 23, 2008 5:01 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
TeosOf superbe locuri.Felicitari pentru excursie. bravo flowers
TeosOf
Scris: Monday, June 23, 2008 10:33 PM
Nivel

Multumesc Ely.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.