bobicraioveanu

Profil: bobicraioveanu
Despre
Utilizator: bobicraioveanu
Nivel: Membru
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Sunday, February 13, 2011
Ultima vizita: Friday, August 3, 2012 11:02 PM
Numarul de postari: 5
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Cat mai costa un apartament in orasul vostru?
Postat: Friday, August 3, 2012 10:57 PM
Preturile sunt in scadere libera si este cazul sa fie asa.

Nu poti compara Bucurestiul de exemplu cu Berlinul si multe alte capitale europene ca sa fie aceleasi preturi ca acolo! ca sa nu mai vorbim de nivelul de trai!

Expertizele notariale de anul acesta (2012) arata in sfarsit, zic eu, pretul corect.

Eu zic ca in functie de expertizele notariale ar trebui sa se orienteze vanzatorii atunci cand isi stabilesc preturile, nu dupa vise si reminiscente din 2007 si epoca de aur a agentiilor imobiliare:) Se gasesc expertizele pe net, de ex. aplicatia asta pentru apartamente si case.
Subiect: Dieta pe baza de orez
Postat: Tuesday, February 28, 2012 2:55 PM
Va pot spune ca prietena mea a incercat sa slabeasca inlocuind painea cu orez si nu a obtinut niciun rezultat.
A incercat apoi dieta Montignac care exclude si paine si orez si orce paste fainoase si a avut rezultate ft. bune.
Deci.. nu cred ca orezul este bun pentru dieta.
In orice caz gasiti aici niste retete cu orez daca intentionati sa incercati sa slabiti cu orez. Cu siguranta depinde si de metabolismul/organismul fiecaruia.
Subiect: Alimentatia gravidei
Postat: Thursday, November 17, 2011 8:07 AM
Retetele de linte sunt foarte bune pentru sarcina.. sotia mea mananca des ca sa inlocuiasca consumul mare de carne.. insa trebuie consumata cu atentie pentru ca prea multa poate pica greu in cantitati mari. In plus, lintea e foarte buna si acum la postul Craciunului :D

Subiect: ciorba cu perisoare de carne
Postat: Sunday, February 13, 2011 8:51 AM
ca spunea cineva mai sus.. de cartofi ce sa mai zic :))
Subiect: ciorba cu perisoare de carne
Postat: Sunday, February 13, 2011 8:50 AM
Vreau sa impartasesc cu voi o ciorba de perisoare foarte buna si destul de dietetica:

1,5 kg oase de vita
500 g carne de vita fara os
300 g ceapa
3 oua
50 g unt
2 legaturi leustean
500 ml bors
200 ml ulei
5 g sare

Reteta ciorba de perisoare
Se pun la fiert 1, 500 kg oase sparte. Nu în apa calda, ci în rece, pentru a-si pastra mai bine elementele nutritive în timpul pregatirii! Se fierbe circa 5 ore. Din cand în cand, cand scade, se completeaza cu apa fierbinte.
Carnea, împreuna cu jumatate din cantitatea de ceapa, se toaca prin masina cu sita deasa. Se framînta apoi cu untul, verdeata taiata marunt si ouale. Dupa ce se da forma perisoarelor, se pun la fiert în supa. Borsul, dupa ce se da în fiert într-o oala separata, se uneste cu ciorba si se adauga uleiul. Se lasa sa clocoteasca înca vreo 10 minute, cu vasul acoperit.
La servirea în farfurii se presara leustean taiat marunt.

Nu folosesc albitura pentru ca fiarta indicele ei glicemic creste incredibil de mult (total nerecomandat pt cine isi tine sub control glicemia sa puna multa albitura in ciorba)
Pofta buna!