Biserici de vazut in Roma
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Friday, April 28, 2017 7:40 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Roma este impanzita de biserici care mai de care mai frumoase, chiar si cele mai micute, ascunse pe diverse stradute, iti lasa un sentiment aparte.

Numarul 1 (la care nu am mai fi ajuns din pacate, daca nu era Oana): Basilica de San Pedro, Vaticano

Aceasta se gaseste in Cetatea Vaticanului. Noi am mers intr-o duminica, in jurul orei 12:00, ca sa il prindem si pe Papa cand se adreseaza multimii.
De retinut ca este control la intrarea in piata ca la aeroport, asa ca lasati-va macar 30 min ca rezerva pana sa intrati in piata.

Biserica este una dintre cele mai impresionante din Roma, cu o lungime de 218m, o inaltime de 137m, o capacitate de cca 60.000 persoane, un interior magnific:

Tot aici se gasesc si grotele in care sunt inmormantati suverani pontifi si imparati.

AdrianaC
Scris: Friday, April 28, 2017 7:49 PM

2. Chiesa dei Santi Luca e Martina

Se ajunge la ea mergand pe jos de la Piazza Venezia catre Colosseum

marivic
Scris: Friday, April 28, 2017 8:42 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 8/10/2007
Ce frumos! Si uite asa te mai vedem si noi.....computerlove Cheek Kiss Sa va bucurati de acele splendori si de timp frumos....
DistanceKiss DistanceKiss ....piacevole passeggiata newclap
bereea
Scris: Saturday, April 29, 2017 8:09 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Eu sunt curioasa cum puteati voi sa ratati Vaticanul? Mai ales ca ati vizitat Musei Vaticani.
maria2013
Scris: Saturday, April 29, 2017 11:39 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/29/2013
Basilica Sf. Petru ne-a fermecat si pe noi! Chiar daca a fost dificila urcarea, privelistea de sus a fost grozava!
AdrianaC
Scris: Saturday, April 29, 2017 5:36 PM

Pai in prima zi ne-am rupt picioarele cu vreo 24-25km de mers pe jos, iar a 2-a zi am zis ca mergem dis-de-dimineata sa vedem Vaticanul. Am luat metroul, am ajuns acolo pe la 9:00 si era o coada cat toate zilele. Am intrebat cum putem sa sarim coada si un agent de la intrare ne-a spus ca ne trebuie bilete skip the line. Am intrat pe net, am cautat bilete pentru aceeasi zi si nu mai erau decat de la 19:30... Cum noi aveam cazarea pe Via Nazionale, adica destul de departe, am zis sa mai vizitam cate ceva de pe aici si apoi incet-incet sa mergem spre hotel pe jos...

Am vizitat Castelo Sant'Angelo, apoi am mers pe podul cu acelasi nume.

Traseul cu verde este de la metrou pana la Musei Vaticani, apoi cu albastru este de la muzeu pana la Castello Sant'Angelo.

Apoi am mers pe podul Ponte Vittorio Emanuele II, apoi spre Piazza Navona, Pantheon, Piazza di Monte Citorio, Trevi Fountain, Palazzo del Quirinale, si in final am ajuns la hotel...

Am ajuns pe la 16:30 la hotel, am stat putin in pat ca nu imi mai simteam picioarele si apoi pe la 18:30 am plecat la metrou la Republica, ca sa luam metroul pana la Vatican, la statia Ottaviano, sa vedem si noi Vaticanul cu skip the line...

Deci da, am vazut biserica de departe, dar nu m-am mai simtit in stare sa merg pana la ea, iar sambata am avut alt program...
maria2013
Scris: Saturday, April 29, 2017 6:51 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/29/2013
Da, stiu cum e sa te doara picioarele de la plimbari prin Roma... Dar merita! Iar de vazut ?i altele, mai lasam ?i pentru alta vacanta, nu?
kali
Scris: Sunday, April 30, 2017 2:33 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Cand am fost noi, am prins cod rosu de furtuna si tocmai inainte de a intra la Vatican, ne-a prins o ploaie de ne-a facut ciuciulete. Nicio umbrela sau pelerina din lume nu ne-ar fi putut proteja de ruperea aia de nori. Apa pe strada era binisor peste glezne iar eu, cu cizme peste genunchi - care absorbisera TOT - eram... fara cuvinte!!Lol Lol

Prin urmare, am vizitat cu apa in galosi, uzi leoarca si tot nu am renuntat. Cand suntem determinati, suntem determinati.Big Laugh Bineinteles ca am avut o stare destul de jucausa si ne-am hahalit cam mult pentru asa un obiectiv, insa si acum radem cand ne amintim de aventura noastra.

Am avut chef, era in program si chiar ma gandeam ca, datorita vremii, nu am prins aglomeratie prea mare. Ma intreb, insa, cam cata lume e in general... si ma ia cu fiori.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.