Bine ai venit, Iulia Sofia! - mami Oanamaria
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanamaria
Scris: Saturday, July 7, 2012 10:47 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Si eu pe Stefan l-am alaptat exclusiv doar o luna ,si apoi inca vreo 2saptamani ,dar ii dadeam si lapte praf supliment -asa ca nu am mare experienta in treaba cu alaptatul ca ce faceam eu la Stefan era total gresit imi dau seama acum nu am avut pe nimeni sa ma invete ce si cum.
Acum m-am documentat ,am citit experientele voastre ,am sustinerea voastra -pentru care va multumesc ,a medicului pediatru etc.
Am si eu aparatori de silicon ,dar nu reusesc sa ma descurc cu ele ,nu stau lipite de san si mai mult ma enervez si eu si bebelusa .Dra ma gandesc ca daca nu protejez putin sanii nu o sa-mi treca in veci ragadele .
Gramastan nu are niciun efect -apa de ploaie din pacate .
Mami_de_gemeni
Scris: Saturday, July 7, 2012 12:07 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Ufff, Oana, sufar si eu odata cu tine. Eu la gemeni am folosit o crema pe care mi-au dato din spital asistente. Daca o gasesc ti-o cumpar si o trimit cu cea mai mare placere.
Se poate folosi atat inainte de a alapta fara necesitatea de a spala sanul inainte cat si dupa alaptat.
Incearca sa dai totusi si cu putin lapte pe sfarcusi si aureola, dupa care sa ii lasi putin sa respire fara sa pui imediat sutienul inapoi.
computerlove computerlove computerlove computerlove computerlove computerlove
sweet angel
Scris: Saturday, July 7, 2012 12:34 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/6/2010
oana sper sa iti treaca cat mai repede ca sa poti alapta fetita in contiuare, la noi iti spune medicul macar 6 luni sa alaptezi , spre binele copilului.
mami cand ai timp sa ne mai arati bobita de piper, alaturi de fratior.
si ca tot vb de stefan, el a venit acasa? sau e inca la bunici? ce reactie a avut , cand a vazut surioara?
denisa_rachid
Scris: Saturday, July 7, 2012 1:21 PM
Nivel

Inregistrat: 8/13/2010
Oana, in primul rand multe felicitari!pupici mi-esti tare tare draga! Cum merge acum cu alaptatul? (incearca cu lapte de al tau pe san si cu ulei de masline...sper sa te ajutepupici ).
Iulia, esti o minune de fetita!iloveyou pupici ce de par ai avut, waw!!!!!!!!!! Ai crescut frumos, multi multi pupicipupici
Stefi ce mai face? va pup pe toti cu mult dragpupici pupici
Mami_de_gemeni
Scris: Saturday, July 7, 2012 1:21 PM

Aceasta crema am folosit-o eu cu succes.
Poate are aderenta si la voi (tu si Roxi).pupici computerlove
giulia_mamik
Scris: Saturday, July 7, 2012 1:37 PM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Oana,imi pare rau ca ai porbleme cu alaptaul si somnul pisicutei.Eu am alaptat 2 saptamani din pacate.Am avut mameloanele aplatizate si a fost un chin.Plangeam si eu si Daria la alaptat,eu de durere,ea ca nu papa mai nimic.Aveam niste rani sangerandemaseluta .Nici nu vreau sa mi amintesc.A fost un cosmar.La sfatul medicului am inceput sa i dau formula completare.A fost o prostie.CAnd a dat de gustul lapticului ala nu l a mai vrut deloc pe al meu.Asa mi a disparut laptele meu si am ramas pe formula pana la 1 an.Ce sa zic,Daria a avut o imunitate buna pana la colectivitate...cand a racit mai des.Dar cred ca toti racesc.Sa te ajute Dumnezeu sa iei cea mai buna decizie pt tine si pisicuta.Va pup pe amandoua cu mare dragpupici iloveyou
oanamaria
Scris: Sunday, July 8, 2012 5:40 AM
Nivel

oanamaria
Scris: Tuesday, July 10, 2012 10:17 AM
Nivel

Iulia azi a facut 3 saptamani !
Din Bobitza de piper s-a transformat intr-o Bobita de mazare !coeur
ildi
Scris: Tuesday, July 10, 2012 10:23 AM

giulia_mamik wrote:
Oana,imi pare rau ca ai porbleme cu alaptaul si somnul pisicutei.Eu am alaptat 2 saptamani din pacate.Am avut mameloanele aplatizate si a fost un chin.Plangeam si eu si Daria la alaptat,eu de durere,ea ca nu papa mai nimic.Aveam niste rani sangerandemaseluta .Nici nu vreau sa mi amintesc.A fost un cosmar.La sfatul medicului am inceput sa i dau formula completare.A fost o prostie.CAnd a dat de gustul lapticului ala nu l a mai vrut deloc pe al meu.Asa mi a disparut laptele meu si am ramas pe formula pana la 1 an.Ce sa zic,Daria a avut o imunitate buna pana la colectivitate...cand a racit mai des.Dar cred ca toti racesc.Sa te ajute Dumnezeu sa iei cea mai buna decizie pt tine si pisicuta.Va pup pe amandoua cu mare dragpupici iloveyou

eu am alaptat-o pe julia pina la 28 de luni,insa cind a mers la gradi,primul an,era mai mult acasa decit la gradi .chiar daca inainte cum zici tu,nu se imbolnavea aproape deloc.
oanamaria
Scris: Tuesday, July 10, 2012 11:05 AM
Nivel

Va multumesc Mihaela ,Denisa ,Lia pentru incurajari si sustinere !
Stefi e inca la bunici unde se simte minunat ,i-am dus si bicicleta si e in lumea lui si o sa-l mai lasam cat vrea el sa stea ,dar mi-e tare -tare dor de el .
Cu alaptatul pe baricade -ieri i-am dat doar de 2ori supliment in caz de forta majora in rest a supt cat a vrut cu toate ca am sfarcurile crapate si dureroase -pentru ca suge des nu au timp sa se vindece cu orice as da asa ca strang din dinti si asta este .
Astept o creme pe cere mi-a luat-o Adina din Germania si sper sa fie mai bine !
aurishta
Scris: Tuesday, July 10, 2012 11:37 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
ras pupici coeur coeur
oanamaria wrote:
Mela
Scris: Tuesday, July 10, 2012 1:15 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
oanamaria wrote:

Ce dulce esti coeur
Sa va traiasca bobita angel

Nici la mine nu au avut efect cremele...am strans din dinti si s-au vindecat in timp...
roxinthya
Scris: Thursday, July 12, 2012 10:08 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 11/10/2009
Pupacim bobitza de mazare!pupici pupici coeur coeur coeur
Bravo Oana ca nu te dai batuta! newclap Acum ca stau sa ma gandesc si lui Petru ii dadea supliment pana sa-mi vina mie laptele si nu s-a invatza cu el. Ce-i drept acolo ii dadeau cu seringa nu cu bibe dar oricum cred ca nu e un motiv sa te sperii si sa-i dai inainte!
majoreta majoreta
oanamaria
Scris: Thursday, July 12, 2012 10:19 AM
Nivel

Iulia dupa ce o tin cate 1 ora in total la ambii sani nu e satula ca nu suge voluptuos -adica molfaie sanul si-i curge putin lapte-urla de foame si-i dau supliment cate 70ml si papa tot-tot .
A luat bine in greutate si doarme foarte bine dupa ce mananca suplimentul asa ca o dau inainte cu san si cu supliment si sper ca va invata sa suga cum trebuie si nu sa molfaie sanul pana nu pierd laptele .
Noaptea o pun doar la san si se trezeste cam la 2,5 ore si iar la san .Din pacate am sanii foarte raniti si tot astept sa-mi treaca ragadele .
mirela74chris
Scris: Thursday, July 12, 2012 2:11 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
Pupam dulce fetele frumoase!computerlove coeur pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.