biberonul cu lapte
Subiectul anterior · Subiectul urmator
marivic
Scris: Saturday, August 11, 2007 10:43 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 8/10/2007
bottle nervi nervi Catre Andismon:nu stiu cati copii ai tu,de te crezi asa experta,dar eu stiu din experienta ca un copil care nu vrea sa lase biba,nu vrea si gata.Al meu,cel mai mic are 3ani si9 luni(am 4 copii)si nu renunta la biba.Cand se culca ,se culca cu biba si toata noaptea bea lapte 1bib. si apa.Cu ceilalti copii nu am avut probleme cu biba,dar el e f. incapatanat.care e problema?o sa se dezvete el pana o intra la scoala.Vad ca sunteti multe ''atotstiutoare'',dar nu mai vorbiti doar ca sa va aflati in vorba.NU se face nici o carie de la bib.,cel putin Victorasul meu nu a facut pina acum.BRAVOOOOOO,mamicii din VIRGINIA,Delfinasa ,mi-a placut f.mult ce a spus.Romanii nostrii din tara (unii-unele) sunt niste incuiati/e.Fiecare copil are personalitatea lui /ei,are ''in sange''ticurile,hobbiurile,metehnele lui.Cam atat am avut de spus doar ptr.ca ma enervat cumplit acea Andismom.la revedere mamici''experte''.
Kiki
Scris: Saturday, August 11, 2007 11:41 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Marivic, in primul rand, bine ai venit pe acest forum!

In al doilea, o sa te rog sa citesti regulamentul acestui forum, lucru pe care nu cred ca ai apucat sa-l faci.

Limbajul
# Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
# Nu este permis atacul la persoana

Orice mama de aici doreste sa fie doar MAMA pentru copilul / copiii ei, nu mama experta, mama incepatoare sau mai stiu eu ce. Si fiecare face doar ce considera mai bine pentru copilul / copiii ei. Si nici a avea 10 copii nu te face experta in comparatie cu o mama care isi tine puiul in brate de 1 luna sau de 1 an. Nu trebuie sa fii de acord 100% cu ce scriu mamicile aici si nici sa faci ca ele, fiecare avand liberul arbitru. Dar nici nu trebuie sa le ataci parerile personale. Daca ai o opinie contrara o exprimi si gata, dar intr-o maniera civilizata.
marivic
Scris: Saturday, August 11, 2007 11:51 AM
Nivel

nono scratch nu cred ca cineva are dreptul sa judece pe altcineva pe acest pamant.SCUZEEE,dar la fel cred ca unele dintre mamicile de pe acest sait se grabesc sa judece pe altele si nu mi se pare cinstit.Draga KIKI,pur si simplu am fost socata de cum judeca unele persoane.CARE ESTE PROBLEMA?Mi-am exprimat punctul de vedere .....si am gresit?ok.,dar nu este normal!?fiecare are dreptul sa-si exprime opiniile,nu?
Kiki
Scris: Saturday, August 11, 2007 11:57 AM
Nivel

Sigur ca are dreptul oricine sa discute pe o tema anume, dar nu vii si arunci cu aprecieri de genul...nu stiu cati copii ai tu de te crezi asa experta...sau ca unele mamici sunt incuiate.
Oricine poate sa isi exprime parerea, cu conditia sa o faca CIVILIZAT , POLITICOS. Puteai sa scrii de exemplu, Andismom, eu cred ca gresesti considerand ca... sau Andismom, eu nu sunt de acord cu ce spui tu, pentru ca...
marivic
Scris: Saturday, August 11, 2007 12:06 PM
Nivel

bravo bravo OK, KIKI.M-am mai calmat.Poate nu e indicat sa stai mult pe forum ca te apuca piticii(vorbesc de mine).nu?Eu de abia am descoperit forumul asta,eram logata pe altul mai neinteresant.nu te supara,dar o sa ma adaptez regulilor.cool
Kiki
Scris: Saturday, August 11, 2007 12:08 PM
Nivel

Nu ma supar absolut deloc. Insa ne dorim ca acest forum sa fie unul linistit, nu cu certuri sau injuraturi sau altceva, ok? pupici
Maria & Mario
Scris: Saturday, August 11, 2007 12:24 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Hop si eu.

Maria mea se culca ( mai nou - iar ) singurica in camera cu o canutza cu cioc de 260 ml de lapte. La unu cand ma culc eu e goala sticlutza. O umplu si dimineata la 8 e goala iar. De biberon ( tetina si suzeta ) s-a dezvatam la 1 an si jumatate , singurica.
Eu sunt ok cu chestia asta. Maria e slabutza si e bine venit " meniul " asta de noapte . I-am scos laptele de pe perioada zilei la sfatul pediatrei, pt ca Maria se satura cu lapticul si nu mai cerea papi solid ziua. Asa ca..... salut

Vedem in timp ce si cum va fi. Mentionez ca atunci cand bea laptele ziua , nu se trezea noaptea de la 9 la 7 . Acum se pare ca se trezeste si il bea !

leut
Scris: Saturday, August 11, 2007 12:51 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/15/2006
Ma grabesc sa scriu, dar tinand cont ca mai sunt trei zile si implinim doi anisooooooooooooori...
Alex papa cca 180ml lapte la trezire si 210-230 ml la culcare. Noi am inlocuit tetina cu o chestie din plastic cu o fanta si ne intelegem de minune. Alex va bea laptic atat cat o sa vrea dupa care o sa inlocuim laptele cu lactate si gata. Pofta mare la laptic...
Si mai vreau sa spun ceva...mai bine nu!
ras
Miri
Scris: Saturday, August 11, 2007 1:21 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Si noi mai folosim bibele cu lapte, mai ales seara, la culcare.Sara nici nu pleaca la "nani"ras fara "ati" si "tzitzi"!
marivic
Scris: Saturday, August 11, 2007 2:24 PM
Nivel

bottle v-am spus ca nu renunta Victorasul meu sub nici o forma la bib atunci cand se culca la pranz si seara.Am omis sa va spun ca i-am aplicat la bib niste tetine tip cioc,si oricum cand i-l dau, bea din el cu ''ciocul''acela,in restul zilei bea dintr-o canuta de la''primii pasi''.Problema mea este(dar nu fac din asta o margine de lume)ca la varsta asta nu se desparte de bib.Ceilalti copii ai mei nu s-au confruntat cu problema asta,iar el este ''altfel'' decat ceilalti ,in sensul ca de abia acum incepe sa rupa cuvinte,cei drept stalcite,dar sunt cuvinte,si comunicam mai greu.flowers flowers flowers
mihaela75
Scris: Saturday, August 11, 2007 5:39 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
marivic , unde-i postarea lui adismom care te-a revoltat asa ca m-ai facut curioasa oare

Eu cred ca am mai zis, biberonul cu lapte il folosesc atat cat il cere , daca vrea sa mearga la gradi cu el si la scoala , n-are decat, sa rada copiii de ea sic
AdrianaC
Scris: Saturday, August 11, 2007 9:36 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Marivic, nu mai am nimic de adaugat in afara de ce a spus Kiki.

Primul lucru pe care trebuie sa il tii minte pe acest forum este ca NIMENI NU ESTE MAI PRESUS DE ALTCINEVA !
Al doilea lucru: RESPECTA SI VEI FII LA RANDUL TAU RESPECTAT !

Sper ca ai inteles acum care este regulamentul acestui forum si il vei respecta de acum inainte. Multumesc anticipat pupici
stele_pe_cer
Scris: Saturday, August 11, 2007 10:43 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Hmmm...si noi suntem inca cu biberonul dimineata si seara, uneori si cand mai bem cereale in loc sa le mancam cu lingurita.Inca nu imi fac griji, avand in vedere ca intreg biberonul este golit in mai putin de 1 minut si nu trage din el pe timpul noptii.Acum, nu stiu daca il voi mai lasa pana la 3 ani sau peste.Sincera sa fiu, imi pare cam nepotrivit biberonul dupa varsta de 2 ani jumate, maxim 3, dar nici nu pot spune cu exactitate daca i-l voi scoate sau nu.Si daca ma voi hotari sa i-l scot, stiu sigur ca o voi putea face astfel incat sa nu perceapa lipsa biberonul ca pe o pedeapsa sau sa nu mai doreasca lapte defel (cum am inteles ca se poate intampla).
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, August 12, 2007 10:38 PM
Nivel

marivic wrote:
bottle nervi nervi Catre Andismon:nu stiu cati copii ai tu,de te crezi asa experta,dar eu stiu din experienta ca un copil care nu vrea sa lase biba,nu vrea si gata.Cam atat am avut de spus doar ptr.ca ma enervat cumplit acea Andismom.la revedere mamici''experte''.

pentru fetele care se intreaba "cu ce a gresit Andismom?" de a starnit un asa val de "enervare cumplita", va postez aici acel mesaj care, se pare, din motive pe care eu personal nu le pot "compila" cu creierul meu de "experta", a determinat-o pe noua noastra membra sa reactioneze in acest fel:

"......copiii mai mari (3-4 ani sau poate chiar peste) cu suzi in gurita...sincer, am fost socata cand am vazut pe strada, la plimbare, un astfel de copil. basca mai statea cocotzat si in catutz! what insa depinde de educatie si de mentalitate, cum bine ziceati si voi. acei parinti erau straini, cred ca francezi sau asa ceva. diferente de mentalitate: lor li se parea normal, eu ma uitam ca fool
desigur ca asta nu inseamana ca eu condamn pe cineva sau judec. noooo.nu "

draga mea Marivic, eu NU ma consider experta, chiar nu sunt experta intre-ale "bebeologiei" , daca citeai putin mai atenta ai fi sesizat fraza "desigur ca asta nu inseamana ca eu condamn pe cineva sau judec. noooo."nu . am senzatia insa ca te-ai lasat prada unei enervari chiar nejustificate!what

daca ai fi citit regulamentul, asa cum ti s-a sugerat ca este bine sa faci, ai fi sesizat ca nu este posibil si nici de bun simt sa ataci vreun membru, apropo, vezi ca acolo scrie ca poti fi chiar suspendata pt "iesiri" de genul celor pe care tocmai le-ai manifestatthumright.

nu stiu ce te-a putut enerva atat de "cumplit", avand in vedere ca acel mesaj nu iti era adresat tie personal (informatiile mele imi arata ca nici nu stiai despre noi la momentul la care a fost postat acel mesaj) si, mai mult, reflecta doar o opinie personala, formulata intr-o maniera cat se poate de decenta si de inofensiva.

pe viitor, ti-as recomanda, sa citesti cu mai multa atentie postarile din forum - unele fete se exprima ceva mai "savant" si mai "cult" pentru ca sunt scolite si unele chiar lucreaza in domenii de interes pt sfera puericulturii si, asadar, ar putea avea formulari mai "deosebite" - ca sa evitam astfel de tensionari inutile de situatie.

si inca ceva: fii draguta si nu mai dubla subiectele...daca chiar aveai ceva pertinent de zis la adresa opiniilor mele personale, puteai sa o faci la topicul deja deschis pe tema biberonului cu lapte!closedtopic

rog moderatorul acestui subforum sa inchida acest topic intrucat exista cel anterior pe aceeasi tema si este activ. multumesc.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.