Biberoanele cu BPA ( Bishpenol A ) sunt considerate toxice

Options Biberoanele cu BPA ( Bishpenol A ) sunt considerate toxice
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Postat: Wednesday, May 12, 2010 9:46 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1855
Locatia: Romania-Bucuresti
Inca nu exista o legatura dovedita intre o boala sau afectiune si chimicalele care pot proveni din biberoanele copiilor. In 2008 un raport intocmit de cercetatori americani si canadieni, numit "Biberoanele toxice" arata ca biberoanele din plastic polycarbonat au scurgeri semnificative de bisphenol A (BPA), o chimicala sintetica care seamana cu hormonii naturali (estrogenul) si poate fi responsabila pentru cancer, boli cardiovasculare, diabetes, si alte probleme.

Riscul migrarii de bisphenol A (BPA) creste atunci cand biberoanele sunt incalzite la temperaturi inalte.

Resurse :
https://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=bpa-free-baby-bottle-alternatives
https://www.ecomagazin.ro/plasticul-folosit-la-biberoane-contine-o-substanta-toxica-bisfenol-a/
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, May 12, 2010 2:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Asa stiam si eu de cand era Alex bebe. Atunci i-am cumparat un biberon special care nu continea BPA dar pe care fata nu-l putea suporta. Si cum nu am folosit biberon defel am scapat de o problema.
Acum nu mai stiu ce am putea zice, am ajuns in punctul in care tot ce ne inconjoara contine chimicale de nu mai stii nici ce sa dai copilului sa manance si nici din ce.
Tzepii
Postat: Friday, March 4, 2011 9:16 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1855
Locatia: Romania-Bucuresti
In sfarsit Comisia Europeana interzice utilizare substantelor bazate pe Bisfenol A la fabricarea biberoanelor. Prin directiva 2011/8/UE se precizeaza ca aceasta decizie de interzicere are un scop preventiv deoarece nu sunt demonstrate clar efectele nocive provocate de folosirea BPA la fabricarea biberoanelor.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed