Bebelusii care papa tatica nu prea se dau in vant dupa mancarica!

Options Bebelusii care papa tatica nu prea se dau in vant dupa mancarica!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
anason
Postat: Monday, February 12, 2007 12:52 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am o fetita de 10 luni care este alimentata la san. Nu i-am dat niciodata lapte praf pt ca s-a dezvoltat foarte bine asa si eu am avut suficient laptic. Problema mea este ca nu vrea sa manance mai nimic. I-am inceput diversificarea de la 6 luni insa se pare ca nu-i place nici un aliment in mod deosebit. Este un circ la masa. La inceput ii placeau fructele (mere, banane) dar acum nu mai vrea si scuipa din gurita tot ce reusesc sa-i bag cu pacaleli diverse. (despre supe, ciorbe si piureuri sau cereale nici nu mai vb -nu a mancat niciodata cu placere). Eu insist sa-i dau trei mese pe zi la 10, 14, si 18 ma gandesc ca perseverenta o va face sa intelega dar pana acum nu am reusit sa o determin sa manance mai mult de 10 lingurite(varfuri de lingurite) la o masa.
Daca si voi va confruntati cu probleme asemanatoare astept sfaturi. Va multumesc!
MNiko
Postat: Monday, February 12, 2007 1:11 PM

Pe langa mancarea pe care incerci sa o introduci ii mai dai si lapte?
g_nicoleta2000
Postat: Monday, February 12, 2007 1:43 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Anason draga, bine ai venit pe forum.
Stiu asa de bine cum este situatia ta dance , asa am fost si noi, puteam jura ca al meu copil nu va manca niciodata mancare ci o sa ma suga pana mergem la liceu. Si totusi astazi papam foarte bine, suntem sanatoase si fericite dar nu mai papam tzatzica.
Totul este sa perseverezi, sa nu-ti pierzi increderea. Cand o sa mai raresti mesele de latic la san o sa pape un strop mai bine. La un an noi ramasesem cu laptic la trezire, la amiaza (pe la 14), seara la culcare si cateva gustari ( 2banghead ) peste noapte. Apoi manca mancare de 3 ori pe zi cat un soricel. Dai la fiecare masa macar cele 10 linguritze, se va obisnui cu gustul hranei dar sa nu te lasi santajata de prichindel.
Alina
Postat: Monday, February 12, 2007 1:55 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Anason, bine ai venit.
Nu stiu daca sa fiu de caord sau sa te contrazic.
Eu am alaptat doi copii, Catinca nu mi-a facut niciodata figuri, dar Tudor da. Vazand toate acestea, i-am facut nalize si a iesit lipsa de fier, asa ca, dupa administrarea fierului, a inceput sa manance mult mai bine, incomparabil mai bine.
g_nicoleta2000
Postat: Monday, February 12, 2007 2:09 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Alina, ai si tu dreptate. In general copii hraniti exclusiv la san au o deficienta de fier DAR carenta de fier ar trebui stabilita in urma analizei hemoglobinei. La fel a fost si la noi, pediatrul a spus ca-i anemica dar analiza hemoglobinei a iesit 12, 6 deci foarte buna si nu a trebuit sa luam supliment.
LIA
Postat: Monday, February 12, 2007 2:39 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/6/2006
Postari: 309
Locatia: Bucuresti
Anason, si eu aveam probleme asemanatoare, dar vad ca dupa ce am intarcat-o a inceput sa manance mult mai bine. Incearca sa ii raresti mesele de lapte si vezi cum se comporta.
anason
Postat: Tuesday, February 13, 2007 9:24 AM

Va multumesc pt raspunsuri. Si eu am facut analizele fetitei in dec si a iesit putin anemica dar de atunci ii dau fier.Dar nu mananca mai bine de la fier. I-am rarit si mesele dar cred ca percepe mancarea ca pe o joaca. Am incercat tot felul de tactici. Iar acum cred ca le-am epuizat pe toate si masa a devenit un chin si pt ea si pt mine. Incerc din rasputeri sa nu ma enervez. Mai nou vrea sa manince singura, vorba vine ca de fapt vrea sa arunce cu mancarea pe jos si sa se unga din cap pana-n picioare.
Ieri a racit si am fost la pediatru si i-am zis ca nu mananca dar mi-a zis ca arata foarte bine(are 10kg) si sa nu o silesc mai ales acum ca este bolnavioara.
Asa ca banghead mai luam o pauza. Am mai luat o pauza si cand i-au iesit dintii acum o saptamana.
Mai spuneti-mi mancarici dupa care se innebunesc puii vostri ca nu mai stiu ce sa-i gatesc.
crista
Postat: Tuesday, February 13, 2007 11:31 AM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
anason wrote:
Va multumesc pt raspunsuri. Si eu am facut analizele fetitei in dec si a iesit putin anemica dar de atunci ii dau fier.Dar nu mananca mai bine de la fier. I-am rarit si mesele dar cred ca percepe mancarea ca pe o joaca. Am incercat tot felul de tactici. Iar acum cred ca le-am epuizat pe toate si masa a devenit un chin si pt ea si pt mine. Incerc din rasputeri sa nu ma enervez. Mai nou vrea sa manince singura, vorba vine ca de fapt vrea sa arunce cu mancarea pe jos si sa se unga din cap pana-n picioare.
Ieri a racit si am fost la pediatru si i-am zis ca nu mananca dar mi-a zis ca arata foarte bine(are 10kg) si sa nu o silesc mai ales acum ca este bolnavioara.
Asa ca banghead mai luam o pauza. Am mai luat o pauza si cand i-au iesit dintii acum o saptamana.
Mai spuneti-mi mancarici dupa care se innebunesc puii vostri ca nu mai stiu ce sa-i gatesc.

Anason, la David de exemplu ii place foarte mult shake de banane...chiar si acum dimineata i-am dat o sticluta de 200 ml si a topit-o. Il fac la blender cu lapte praf, aproape o banana si 4 lingurite de cereale de orez si i-l dau caldut ...ce sa zic, incearca si tu asta, poate macar in faza de dimineata si seara va merge oare
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed