Bebe e pe drum - ce cumparam inainte de nastere?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
anasstasia
Scris: Thursday, August 18, 2016 6:23 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 6/8/2016
Pe internet gasesti zeci de liste cu ce trebuie si cum trebuie sa te pregatesti inainte de marele eveniment: nasterea copilului. Dar oare folosim tot ce cumparam? Sau cumparam multe nimicuri care ulterior raman nefolosite?
Care sunt lucrurle absolut necesare pe care trebuie sa le avem in casa?
Experienta persoanla este cea mai buna in aceasta situatie. Asa ca mamici, va asteptam cu sfaturi!
aurishta
Scris: Thursday, August 18, 2016 8:07 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
Eu pot sa spun despre ceva ce s-a dovedit a fi inutil (doar la ultimul copil): patutul! Cu nici un chip nu a vrut sa doarma in el niciodata! Si cand imi amintesc ce tevatura am facut inainte sa plec la maternitate fiindca inca nu era patutul montat Lol Lol Lol
Mi se mai pare inutila sau, mai degraba, hazardata, achizitionarea biberoanelor si sterilizatoarelor...sunt bebelusi care refuza asa ceva si, daca mama alapteaza, nici nu sunt necesare!
Mai sunt inutile si chiar daunatoare (chiar daca sunt frumoase) perdelutele de la patuturi. Nici protectiile laterale cu perne nu sunt necesare.
elala
Scris: Thursday, August 18, 2016 8:30 PM
Nivel

Inregistrat: 11/13/2009
Voi face o lista cu ce imi mai amintesc...
-patut+2-3 lenjerii cu aparatoare
-carucior si(sau) un sistem de purtare. Noi am avut un wrap elastic in primele luni(cel mai bun ajutor in perioada colicilor).
-cadita
-lampa de veghe
-interfon
-sterilizator
-pompa de san+tampoane de san
-trusa bebe(termometru cu varf flexibil, forfecuta, pompita pt nas,ser fiziologic, comprese sterile, perie moale)
-sampon, ulei de corp, crema pt fundulet( noi folosim nivea)
-scutece, servetele umede
-cateva scutece de finet
-prosop baie cu gluga
-body-uri-multe(minim 2-3 pe zi se folosesc)
-pantalonasi
-manusi sa nu se zgarie
-paturica
-cateva hainute pt exterior( nu multe, bebe creste repede si veti si primi destule in prima luna)
Atat imi amintesc acum..revin cu completari :)

anyta88
Scris: Thursday, August 18, 2016 9:18 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/15/2014
Multumim pentru ajutor . Ne ar fi de folos si o lista pentru mama. Mai ales în cazul cezarienei.
BabyGimi
Scris: Thursday, August 18, 2016 11:23 PM
Nivel

Inregistrat: 7/4/2016
Mai adaug si eu, pe langa cele scrise, din lista pe care o am pregatita:

Pentru copilas:
-Aleze: eu m-am combinat cu o prietena insarcinata si am luat impreuna de aici: http://www.scutece-acasa.ro/product/Aleze-Vlesi--9
Per total, am iesit mai ieftin decat dc le-am fi cumparat la pachete mai mici. Cumnata mea le-a folosit pt nepotelul meu si a fost foarte multumita de ele.
-Compres sterile si ser fiziologic pt igiena copilului;
-Masa de infasat;
-Cateva seringi de avut in casa;
-Carusel patut;
-Apa oxigenata si spirt;
-Statie meteo: noi avem probleme cu umiditatea ridicol de scazuta, ceea ce nu e ok pt bebe; prin urmare, avem nevoie de ea si de un umidificator, pt a o putea controla;
-Termometru baita: cel putin pana cand invat sa controlez temperatura potrivita pt baita copilului;
-Suport de cadita;

Ce am mai luat eu, multe pachete de servetele uscate, pt ca nu vreau sa folosesc in primele 2-3 luni (cel putin) servetele umede din comert. Am luat o sticla cu pulverizaror si voi crea o solutie naturala pt a curata funduletul copilului, dc nu pot sa il spal dupa fiecare schimbare de scutecel.

Produsele de baita/ingrijire le-am luat de la Bioderma ABCDerm (speciala pt bebelusi). Mereu m-am inteles bine cu produsele lor si am zis sa incerc si pt copil.
Crema pt iritatiile de scutec am luat de la Weleda.

Pentru mamici:
-ceai pt lactatie, in caz de nevoie;
-chiloti reutilizabili, pt lauze (i-am luat pe cei de la Hartmann)- 3 perechi in pachet (in jur de 8 lei pachetul) ca niste pantalonasi scurti, de plasa. Ieftini si recomandati de 2 prietene;
-absorbante pt lauze (ori incontinenta, depinde de cum sunt lohiile) - tot de la Hartmann;
-2-3 sutiene de alaptare, eventual si niste bluze/tricouri pt alaptare, in caz ca e nevoie prin oras/vizite.
-alifie pt ragade (ex: Lanolina pura, fie comprese pt sani): eu am luat crema Garmastan si mai am si Bephantene. Vom vedea ce funtioneaza :)
-absorbante de unica folosinta pt sani;
-vreau sa iau si o burtiera, dar astept sa aflu si parerea doctorului meu, dc e recomandata sau nu.
-pompa pt sani.

Cam atat deocamdata, revin dc imi amintesc ceva.

Eileen
Scris: Friday, August 19, 2016 7:09 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/16/2013
Super listute love love mai era un topic asemanator.
Mamici pt maternitate cate hainute trebuie pentru bebe ?Habar nu am ce as lua si cate ... eventual tot dulapul Lol
BabyGimi
Scris: Friday, August 19, 2016 8:09 PM
Nivel

Inregistrat: 7/4/2016
Eileen wrote:
Super listute love love mai era un topic asemanator.
Mamici pt maternitate cate hainute trebuie pentru bebe ?Habar nu am ce as lua si cate ... eventual tot dulapul Lol

Poate depinde si unde nasti, ma gandesc. Eu voi naste la privat si nu voi lua decat hainutele cu care va iesi din spital, in rest mi se asigura acolo tot ce trebuie.
In principiu, inca nu m-am hotarat cu ce il imbrac :) Asa ca am pus un body si o pereche de pantalonasi cu botosei, dar si o salopeta intreaga. Am mai pus in geanta o caciulita, un scutec de bumbac pt scoica/landou si o paturica, in caz ca se raceste afara sau ploua. Sa fie :)
Eileen
Scris: Saturday, August 20, 2016 11:37 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/16/2013
BabyGimi wrote:

Poate depinde si unde nasti, ma gandesc. Eu voi naste la privat si nu voi lua decat hainutele cu care va iesi din spital, in rest mi se asigura acolo tot ce trebuie.
In principiu, inca nu m-am hotarat cu ce il imbrac :) Asa ca am pus un body si o pereche de pantalonasi cu botosei, dar si o salopeta intreaga. Am mai pus in geanta o caciulita, un scutec de bumbac pt scoica/landou si o paturica, in caz ca se raceste afara sau ploua. Sa fie :)

La stat o sa nasc,in principiu natural,inca nu am discutat cu dra. La urmatoarea intalnire o sa vb si despre asta.
Am o prietena care a nascut si o sa o mai intreb exact pe ea ce si cum sa iau, fiind exact in aceeasi situatie ca si ea, la acelasi spital.
lara_plus
Scris: Saturday, August 20, 2016 4:16 PM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2016
Mi-ar placea nu numai sa punem lista ci sa spunem exact si ce luam...pentru ca sunt multe multe variante si as avea incredere in ce luati si voi.
Hannahmilal
Scris: Tuesday, July 13, 2021 3:25 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
patut (recomand textil si nu lemn, ca poate sa se loveasca in bara de la patut. Pustiul meu si.a ciobit incisivul central in bara de sus de la patutul de lemn). Oricum la noi patutul a fost de decor. Daca ai de unde sa imprumuti un patut ar fi excelent, eventual ii cumperi saltea de patut, protectie saltea, 1 lenjerie de patut (sau ii cumperi 2-3 cearceafuri de patut care se prind cu elastic, sunt mai practice). In rest, seturile de lenjerii de patut sunt excesiv de scumpe si inutile. Nu am folosit deloc pilota, pernita de la set, iar aparatoarele ce se pun pe patut au mai mult rol de decor).
Hannahmilal
Scris: Tuesday, August 10, 2021 12:02 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Când pregătesc bagajul de maternitate mereu incep cui cu mine și imi iau toate lucrurile necesare pentru cele câteva zile pe care le petreic în spital. Am nevoie de lucruri din trei categorii - îngrijire, haine bebelusi și accesorii pentru alăptare.Eu majoritatea accesoriilor le gasesc in farmacii si pot spune cu siguranta ca este locul unde sunt cele mai sigure chestii pentru copii mici. Inainte de a pleca la maternitate nu cumpar foarte multe lucruri pentru ca consider ca este o irosire de bani. Bebelusii mici nu au nevoie de foarte multe chestii dupa parerea mea.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.