Bebe are ... diaree! Ce e de facut?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
codruta
Scris: Wednesday, September 13, 2006 1:19 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
Miri, multumesc din suflet
in concluzie fata mea e doar kkcioasa ca alte simptome nu are.
Ma bucur si va doresc sanatate tuturor
Miri
Scris: Wednesday, September 13, 2006 1:20 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Codruta s-ar putea sa fie legat si de eruptia dentara si de regimul alimentar!
Pupici si voua!
fdianamaria
Scris: Wednesday, October 24, 2007 7:21 PM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
Ce altceva inafara de Smecta ii mai putem da? Doctorita mea e plecata in concediu si nu ma pot baza pe nimeni.
Smecta dati cate jumatate de pliculet?
Kiki
Scris: Wednesday, October 24, 2007 7:22 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

fdianamaria wrote:
Ce altceva inafara de Smecta ii mai putem da? Doctorita mea e plecata in concediu si nu ma pot baza pe nimeni.
Smecta dati cate jumatate de pliculet?

Ceai de menta, banana, mar copt, branza de vaci, orez...si saruri de hidratare (Hydrasec)
fdianamaria
Scris: Wednesday, October 24, 2007 7:25 PM
Nivel

Sarmanul tot asta papa de cateva zile. Eu ma gandeam sa-i mai dau ceva prafuri sau sirop, ceva.cry
Ceai, banana, orez sunt ceva obisnuit la el deja.
MNiko
Scris: Wednesday, October 24, 2007 8:48 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Diana, mai poti incerca cu masline.

Sanatate multa lui Glad.
Miri
Scris: Wednesday, October 24, 2007 10:12 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Diana, regim alimentar sever, hidratare intensiva si tratarea efectelor secundare(eritemul fesier ).Multa sanatate!angel
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, October 25, 2007 2:59 PM
Nivel
Nivel: Senior

Diana, pe langa ce au zis fetele, eu ti-as recomanda f puternic sa ii dai Hydrasec, este cel mai bun, chiar mai bun decat Smecta. eu asta i-am dat lui Andi si tot asta folosesc si pt noi cand se mai intampla...dance exista si varianta pt adulti si sunt f eficiente. multa sanatate kkciosului mic!pupici

dar ce are Glad? de la ce? trebuie sa aibe o cauza diareea lui, nu?uff
fdianamaria
Scris: Thursday, October 25, 2007 7:05 PM
Nivel

Probabil de la medicamentatia contra racelii.
Azi a dat semne de mai bine. yes
MNiko
Scris: Friday, November 16, 2007 3:15 PM

Mi s-a recomandat pt Cristina ca are diaree sa ii dau biotics baby. Problema e ca am citit pe prospect ca se adizolva in lapte, dar eu am primit indicatii sa nu ii dau lapte. Voi cum ati procedat?
kali
Scris: Friday, November 16, 2007 3:54 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
... in lapteangel
MNiko
Scris: Friday, November 16, 2007 4:47 PM

kali wrote:
... in lapteangel

Merci Oana. Te mai intreb ceva. Tu i-ai dat si lapte in timpul asta sau doar cu biotics-ul?
kali
Scris: Saturday, November 17, 2007 11:35 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Alexia inca bea formula, iar in perioada cu diaree i-am schimbat cu cel fara lactozathumright
Nu stiu sa-ti spun cum trebuie sa procedezi in cazul laptelui de vacutza pentru ca noi nici macar nu l-am gustat inca... dar cred ca nu e indicat.
MNiko
Scris: Saturday, November 17, 2007 11:47 AM

Medicul Cristinei ne-a spus ca daca are alimentatia preponderanta pe lapte atunci sa luam lapte fara lactoza. Dar cum noi beam doar dimineata si seara a zis ca nu are rost sa mai iau acum formula. I-am dat cu lapte de vacuta aseara si n-a vrut sa il bea. Dimineata i-am dat doar lapte simplu si iar n-a vrut sa il bea. Abia pe la 10 i-am dat biotics-ul cu lapte, dar cu siringa de la antibiotic. S-a prins ea ca e tot lapte dar la insistentele mele l-a luat. Pana acum e ok. Azi nici n-a mai vomat nici diaree n-a mai avut.
Kiki
Scris: Monday, March 31, 2008 9:48 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Meniuri de recuperare dupa diaree

Siropul de zahar

E important sa stii ca, in timp ce copilul tau s erecupereaza dupa diaree, are voie sa manance alimente indulcite, dar numai cu sirop de zahar. Acesta se prepara din 200 ml de apa in care se adauga 100 g de zahar.

Amestecul se fierbe pana cand cantitatea totala ajunge la 200 ml. In timpul fierberii, se indeparteaza spuma sau impuritatile din zahar. Pentru a preintampina zaharisirea, poti adauga 3 lingurite de zeama de lamaie.

Rezulta un sirop care contine 5 g de zahar la o lingurita. Daca medicul iti recomanda "indulcirea 5%" a alimentelor, vei sti ca pui o lingurita din acest sirop la 100 g preparat.

Biscuiti cu branza de vaci

2-3 biscuiti faramitati se oparesc cu 100-150 ml de apa. Dupa racire se adauga 50 g de branza proaspata de vaca si 1-2 lingurite de sirop de zahar.

Orez pasat cu branza de vaci

Pentru o portie de 200 g sunt necesare: 150 g de orez fiert si trecut prin sita (orezul se poate inlocui cu fulgi instant de orez), 50 g de branza proaspata de vaci, 4 lingurite de sirop de zahar. Se amesteca bine totul, ca sa se obtina o pasta omogena.
Supa de carne

Intr-un litru de apa rece se pun 350 g de carne de pui sau vaca si 2 morcovi (cand copilul e refacut poti adauga o radacina de patrunjel si o jumatate de telina mica). Se fierbe aproximativ o ora, se indeparteaza stelutele de grasime, mai ales in perioada de tratament a diareei. Daca supa se da unui sugar care mananca deja diversificat, carnea se paseaza.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.