Bebe a inlocuit suzeta cu degetul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Saturday, December 23, 2006 4:57 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Ce este de facut daca bebe a inlocuit suzeta cu degetul? Este mai bine, mai rau? Cum il putem dezvata?

E bine sa folosesti suzeta maxim pana la varsta de 3 ani, si e bine ca suzetele sa fie ortodontice.

Avantajul la suzeta este ca e mai usor de controlat, pe cand daca isi suge degetelul, acesta va fi mereu la indemana.ras ras ras

Cine se confrunta sau s-a confruntat cu aceasta problema sa ne spuna si noua cum a rezolvat-o.
stele_pe_cer
Scris: Saturday, December 23, 2006 11:28 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Matei de doua zile isi cam suge degetelul, ceea ce imi intareste convingerea ca molarii ar fi de vina....sper sa renunte destul de repejor la noul prost obicei.Am vazut ca daca rad de el, mami, esti baiat mare cu degetel in gura?...il scoate repede si se ia cu joaca si uita de gingiutzesic ....
MNiko
Scris: Sunday, December 24, 2006 12:57 AM
Nivel: Guest

A postat Kiki niste sfaturi referitoare la acest lucru in alt topic despre suzeta si biberon
Vezi aici
AdrianaC
Scris: Sunday, December 24, 2006 8:48 AM

Multumesc, MNiko. pupici

Despre suzeta si biberon am vazut, dar intrebarea era ce te faci daca a inlocuit suzeta cu degetul si isi suge de zor degetelul (sau degetelele). Cum faci sa il dezveti?
TatyKS
Scris: Tuesday, December 26, 2006 10:03 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Si eu am problema asta de la 9 luni ale Karinei...de cand i-au dat dintisorii, a renuntat usor -usor la suzi si a inceput cu degetelul mareuff Pana acum nu am gasit nici o solutie, k sa o fac sa renunbte la deget, tot sper ca renunta singuricaoare
MNiko
Scris: Tuesday, December 26, 2006 5:44 PM

AdrianaC wrote:
Multumesc, MNiko. pupici

Despre suzeta si biberon am vazut, dar intrebarea era ce te faci daca a inlocuit suzeta cu degetul si isi suge de zor degetelul (sau degetelele). Cum faci sa il dezveti?

Uite Adriana ce a postat Kiki la topicul respectiv despre problema care te intereseaza

Kiki wrote:
Cresterea dintilor si suptul degetului mare

Copiilor carora le cresc dintii au obiceiul de isi mesteca sau suge degetul mare, degetele sau mainile. Aceasta ii ajuta probabil sa isi linisteasca presiunea din gingii. Parintii trebuie sa fie atenti sa nu confunde acest mod cu obiceiul de sugere a degetului. Un bebelus care obiceiul de a isi suge degetul mare, isi va suge degetul mare un minut, si il va mesteca atunci cand ii vor creste dintii.

Dar despre dentitia copilului?

Este un fapt sigur ca un rezultat al suptului degetului este deformarea dentitiei, prin impingere in fata a dintilor de sus, si impingerea in spate a dintilor de jos. Intinderea pe care se va produce deplasarea dintilor depinde de cat de mult isi suge degetul copilul si de pozitia degetului in gura. Aceasta deplasare a dintilor nu este permanenta, afecteaza doar dentitia de lapte. Dintii definitivi ai copilului apar in jurul varstei de 6 ani. Deci cu cat mai repede va fi scrutata perioada de supt a degetului inaintea varstei de 6 ani, cu atat mai putine probleme cu dintii va avea copilul.

Sfaturi despre rezolvarea acestei probleme

* Nu il faceti pe copil constient de suptul degetului.
* Nu cicaliti copilul.
* Nu va faceti griji. Copilul va va prelua starea de anxietate, care il va face si pe el ingrijorat.
* Incercati sa ii distrageti atentia cu o jucarie cand incepe sa isi suga degetul. Dar faceti-o cat mai subtil cu putinta sau isi va da seama.
* Puteti sa mituiti sau sa recompensati un copil de varsta mai mare pentru a nu isi suge degetul.
* Masuri de corectie ca de exemplu interdictii, impunsaturi cu cotul pentru a atrage atentia, subsante rau la gust pictate pe degete de obicei nu dau rezultate.
* A trage degetul afara din gura copilului il provoaca sa fie si mai rebel si il incurajeaza in acest obicei.
* Incurajati copilul sa renunte la acest obicei intr-un mod prietenos, nu intr-o maniera judecatoreasca.
AdrianaC
Scris: Tuesday, December 26, 2006 6:17 PM

Aha! Uite ca asta nu vazusem ! Thanks again pupici !
MNiko
Scris: Tuesday, December 26, 2006 6:25 PM

AdrianaC wrote:
Aha! Uite ca asta nu vazusem ! Thanks again pupici !

Pentru putin. pupici
Ely
Scris: Tuesday, December 26, 2006 7:23 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
Eu ce sa mai zic ca tot sper sa renunte la degtel sa nu mai suga ca trage cu o pofta ca ma trezeste din somn cand ii este foame,mai nou se trezeste noaptea sa papeoare De mica nu a acceptat suzeta am tot incercat sa o dezvat si nu am reusit,acum sper ca va renunta singura.oare

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.