Barcelona
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Scris: Monday, July 8, 2013 3:46 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
monica irimia wrote:
Sa va fie de bine vacanta relexanta, Kali. DistanceKiss

Multumim!!DistanceKiss
TatyKS
Scris: Monday, July 8, 2013 3:54 PM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2006
kali wrote:

Da, ca ei sunt 2x2...Hilar
Cam deprimanta revenirea la realitate. Noroc de copii si de dorul pentru ei, ca de altfel...

Creeed ... eu am fost fara Sof si peste tot vedeam doar bebelusi .
Ma bucur ca mi-ai reamintit de Barcelona hearts iloveyou
Maria & Mario
Scris: Monday, July 15, 2013 8:55 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Oana - eu !!! Please !
Impresii ? O lista cu locurile de vizitat ! Recomandari ! De evitat ? etc
kali
Scris: Monday, July 15, 2013 9:13 PM
Nivel

Maine, ok? Compun review complet si trebuie sa fiu fresh.
kali
Scris: Tuesday, July 16, 2013 12:50 PM
Nivel

Maria & Mario wrote:
Oana - eu !!! Please !
Impresii ? O lista cu locurile de vizitat ! Recomandari ! De evitat ? etc

De impresii nu pot spune nimic pentru ca e mai bine sa vezi cu ochii tai. Depinde de fiecare ce-si doreste de la asa o vacanta si cat reuseste sa se conecteze cu locul in care este.
Cunosc persoane care au luat avionul si timp de x zile s-au mutat de pe o terasa pe alta si nu li s-a parut mare inginerie chestia cu Barcelona... dar si altii, ca blondul meu - de ex. - pentru care a fost a 4-a sau a 5-a vizita si declara in continuare ca e orasul sufletului lui si ca s-ar muta acolo si... ieri. El deja imi face planuri pentru vizita viitoarealcool, deci...

Ceea ce pot sa-ti spun este ca Barcelona este un oras superb si cu siguranta ai ce vizita. De fiecare data il vezi/percepi cu alti ochi; nu ai nicio sansa sa te plictisesti... decat, poate, daca te muti de pe o terasa pe alta. Sau faci turul orasului in autobuz turistic.

Cu lista iar, depinde ce te pasioneaza. Cred ca orice search pe google te poate ajuta sa-ti faci un clasament al locurilor interesante pentru tine. In schimb daca esti o plimbareata si o curioasa, ia asta in calcul pentru banutii de buzunar pentru ca intrarile costa - ca peste tot, destul de mult - si se aduna, pana la urma, o suma frumusica.

Noi am bifat asa:

- Tibidabo - multi il evita pentru ca este destul de departe si de greu de ajuns pana acolo. Sfat: luati taxiul! Oricat de umflat vi s-ar parea pretul initial ( ah, diversele sume vehiculate pe net nu sunt reale sau sunt vechi!!), in realitate, cu diversele mijloace de transport pe care le ai la indemana, ajungi sa platesti dublu ( taxiul: 25 euro/ 4 persoane. Cu complicatii: 60 euro/4 persoane din Piata Catalunya . Este si autobuz direct, dar face ruta asta doar in we.). De timp nu mai spun! Metrou, autobuz, funicular... pierdere de cel putin 2 ore!
E cel mai inalt punct al Barcelonei din care vezi tot orasul asezat la picioare. Despre catedrala Temple de Sagrat Cor, am mai vorbit pe aici, mai in spate.
Ah, la baza funicularului este o cafenea cu vedere panoramica si cu cea mai buna cafea ever!! Pe bune!

- Piata Espanya cu fantanile magice, cantatoare si dansatoare. Asta pe timp de seara. Pe timp de zi, tot acolo gasesti Muzeul National de Arta Catalana.

- Parcul Guell. No comment. Incerc sa nu povestesc foarte multe despre toate astea pentru ca sunt de parere ca atunci cand vizitezi trebuie sa culegi info de baza. Prea multe stiute dinainte inseamna sa stirbeasca din magia locului pentru ca stii exact la ce sa te astepti... si e pacat.

- Sagrada Familia. Nu care cumva sa va treaca prin capusor sa nu intrati!! Magia e la pachet cu interiorul si e pe bune! Te face sa plangi!! Au scos schelele si pare completa - desi nu e. Daca iei bilete on-line nu stai la coada. Iar daca mergi intai la Sagrada, ai reducere dupa, la intrarea in casa lui Gaudi din parcul Guell desi faci traseul pe dos si ar insemna sa te intorci din drum. Daca considerati ca merita... luati-o ca info utila.

- Casa Batllo

- La Pedrera sau Casa Mila - nu sunt una langa alta dar merita vazute ambele. Sunt diferite.

- Piata Catalunya, care e un bun start pentru La Rambla. Desi se spune ca nu e un loc bun pentru a manca, fiind foarte scumpe toate, totusi, acolo am experimentat mancaruri super delicioase in atmosfera autentica. Adica nu stiu daca poti compara cu altceva...
Este si o fantana, acolo, ca un fel de cismea evoluata. Se spune ca daca bei apa din ea, vei tot reveni in Barcelona.
Si mai trebuie sa mai amintesc de inghetata si gofre. Doar le amintesc, nu spun mai mult.

- De-a lungul strazii de mai sus, musai la Boqueria - piata unde poti experimenta papa bun si traditional, mai la " botul calului ", asa. In sensul ca astepti sa se elibereze locul din jurul unei tejghele cu mancare si stai in piata si infuleci mancare traditionala, absolut si extraordinar de foarte buna!! Si e mare forfota si e plin de turisti care fac acelasi lucru ca si tine, ca asta e farmecul acolo.
Bine, si tot acolo, pe langa o multime de chestii care te pot ingrasa peste masura de mult, sunt specialitatile de cioco, care chiar daca sunt extrem de scumpe - 75 euro/kg. -, va spun sincer ca sunt... dumnezeesti!!

- In stanga strazii lor principale, dupa primul sir de cladiri, e cartierul Gotic. Nu te gandi ca le poti face pe toate intr-o zi, deci trebuie putina organizare dupa harta. In cartierul asta poti pierde linistit si 2 zile, e foarte boem si... impanzit, asa - ca nu stiu cum sa-i spun. Cam pierzi simtul orientarii printre stradutele lui inguste. In zona gasesti toate catedralele de interes ( le-am vazut pe toate dar, desi mi-am notat nu mai stiu pe de rost care cum sunt, insa sunt evidentate pe orice harta ), museul Picasso dar si Palatul de Muzica Catalana. Merita!! Cand incepe a canta orga aia ti se ridica parul in cap. La propriu!!

- Revenind pe La Rambla, de vizitat este si Gran Teatre del Liceu. Bine, ideal ar fi de mers la un spectacol - acolo sau la Palatul de Muzica - insa noi nu am prins asa ca ne-am multumit cu vizitatul.

- La Rambla duce spre port, trecand prin Piata de la Porta de Pau, cu monumetul lui Columb.

- In port poti vedea Acvariul, mall-ul - pentru amatori... noi nu - si sa papi - iar! Tot de acolo e un bun start pentru faleza si pentru Barceloneta. Deci pierdut timp pe acolo... mult!

- O solutie pe care noi am gasit-o ok a fost sa luam telecabina din port spre Montjuic ( este, cumva, cealalta parte a dealului cu fantanile ). Odata ajunsi sus, urci si cobori prin cate gradini gasesti de cuviinta sa treci, in functie de puteri si disponibilitate. Scopul e sa ajungi in Fort ( Castelul de Montjuic ) iar de acolo sa treci pe langa stadionul olimpic ( si sa si intri, daca doresti ) si sa ajungi in...

- ... Poble Espanyol. Deci... nu stiu a cata oara mentionez de mancare?! Ideea e ca acolo poti experimenta arta culinara din ce zona a Spaniei doresti si sunt create meniuri special pentru turisti ( cumva ca la nunta ) care cuprind toate mancarurile traditionale care te intereseaza sub forma de aperitive, fel principal si desert, in cantitati mai mici, cumva, sa poti gusta din toate. Insa cumva-ul ala de cantitati mai mici sunt mai mici intr-un mod foaaaarte relativ, astfel incat nu te poti abtine si esti in prag de... ocluzie intestinala!

- Este si o locatie - El Tablao de Carmen - unde se petrece un spectacol de flamenco apreciat si pentru care trebuie musai rezervare.
Si tot acolo este muzeul de cioco unde iti da bilet de cioco si unde poti face degustari gratuite - asta daca mai intra ceva dupa masa mai sus amintita.

Din toata chestia asta nu am amintit stadionul Camp Nou - unde nu am mai fost, tinand cont ca data trecuta ne-am dus la meci... si Palatul Guell, pe care il poti lega de Piata Catalunya.

Cam asta am vizitat noi de data asta... daca am omis ceva, revin. La fel si cu sugestiile.
Ca si recomandare: mergeti mult pe jos iar pentru scurtat distantele pe timp de oboseala, daca sunteti 4 persoane mai avantajos e taxiul decat mijloacele de transport in comun.

De evitat: nu am gasit nimic. Nu am avut absolut nicio neplacere, desi am fost pe cont propriu.

Sigur, mai sunt si altele de vizitat, insa noi asa ne-am organizat de data asta. Data viitoare... vom vedea!
Si nu spun... 'or fi solutii mai bune sau mai interesante, insa noi ne-am facut vacanta cum am dorit si cum ne-a placut - si ne-a placuuuut!!!...

Scuze pentru eventualele greseli sau incoerente, insa am scris in hop-uri...
Cris-DL
Scris: Tuesday, July 16, 2013 1:10 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Super review; foarte util!!Bravoo
Pozele minunate; le-am vazut, n-am visat! Si daca pozele ar vorbi... insa, este indeajuns sa le privesti... voi, cei mai frumosi indragostiti!!!!coeur coeur
Sa va fie de binecomputerlove
kali
Scris: Tuesday, July 16, 2013 1:23 PM
Nivel

Cris-DL wrote:
Super review; foarte util!!Bravoo
Pozele minunate; le-am vazut, n-am visat! Si daca pozele ar vorbi... insa, este indeajuns sa le privesti... voi, cei mai frumosi indragostiti!!!!coeur coeur
Sa va fie de binecomputerlove

Mercic! Adevarul ca sunt utile informatiile astea - mai ales ca sunt la cald... ulterior mai uiti - pentru cine e interesat sa plece. Scuteste multa pierdere de timp pe net.

Ceea ce nu am facut eu in review: nu le-am enumerat dupa traseu sau dupa zile de vacanta. Exista trasee optime, in care pierzi minim de timp pentru ca le legi intre ele intr-un mod foarte eficient si nu le mai repeti. Insa asta nu uit, pot raspunde intrebarilor ulterioare. Oricum, harta orasului e extrem de simpla si usor de inteles.

Eeeiii, cei mai frumosi...!! Indragostiti, da! Uneori oboseala isi spunea cuvantul dar a meritat!
Ma bucur ca te-au inspirat fotografiile. Adevarul e ca m-am straduit sa fac selectie la selectie - ca sunt muuulte!
Maria & Mario
Scris: Wednesday, July 17, 2013 9:41 PM
Nivel

Sar'na ! ras pupici
Maria & Mario
Scris: Monday, October 20, 2014 6:59 PM
Nivel

Kali, iau notite ! topai Si o sa revin cu impresii la cald peste vreo doua saptamani ! Abia asteeeept ! yes
kali
Scris: Tuesday, October 21, 2014 4:29 PM
Nivel

Maria & Mario wrote:
Kali, iau notite ! topai Si o sa revin cu impresii la cald peste vreo doua saptamani ! Abia asteeeept ! yes

Cheek Kiss Cheek Kiss Have fun!
raly
Scris: Monday, November 3, 2014 8:18 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Asteptam impresiitopai topai
Maria & Mario
Scris: Tuesday, November 4, 2014 11:11 PM
Nivel

De vis !

Si maine m-as muta !

Clima superba, oameni primitori, relaxati, oras aerisit , plin de viata , cu istorie si traditii frumos imbinate cu modern si practic ! Cladiri incarcate de istorie , curatenie , mancare absolut delicioasa , plaje de vis , chestii de facut / vizitat o groaza , mare / munte , verdeata , gradini si parcuri - papagali si palmieri !
Frumos ! Frumos ! Poze - nu stiu cand o sa am timp de incarcat aici !

Luat trasee zilnic si coborat / vizitat pe indelete , recomand .... Buss ul e 2.15euro si te duce oriunde ! L-am folosit si de la aeroport la hotel 20 min , mers ca uns ! Nu am avut nevoie de taxi, deci nu stiu preturi ! La Tibidao noi am coborat la ultima statie de buss traseu turistic si luat doua funiculare .... diferit ! explorat !

Mie nu mi s-a parut scump nimic ! Transportul in comun merge ca uns ! Se investeste mult ! Oamenii traiesc relaxati , sanatos ( plin 8 km de faleza de biciclisti, alergatori , copii cu mamici la aer curat )
Vazut si Flamenco show - superb !
Vizitat mult , foarte placut ! Vreme de vis pentru noiembrie !
La Tramoia - cea mai buna sepie la gratar si cel mai delicios desert !
M-as intoarce si maine inapoi !

Oana are un review perfect , deci chiar nu as mai avea ce adauga !
TatyKS
Scris: Wednesday, November 5, 2014 9:43 AM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2006
Maria & Mario wrote:
De vis !

Si maine m-as muta !

Clima superba, oameni primitori, relaxati, oras aerisit , plin de viata , cu istorie si traditii frumos imbinate cu modern si practic ! Cladiri incarcate de istorie , curatenie , mancare absolut delicioasa , plaje de vis , chestii de facut / vizitat o groaza , mare / munte , verdeata , gradini si parcuri - papagali si palmieri !
Frumos ! Frumos ! Poze - nu stiu cand o sa am timp de incarcat aici !

Luat trasee zilnic si coborat / vizitat pe indelete , recomand .... Buss ul e 2.15euro si te duce oriunde ! L-am folosit si de la aeroport la hotel 20 min , mers ca uns ! Nu am avut nevoie de taxi, deci nu stiu preturi ! La Tibidao noi am coborat la ultima statie de buss traseu turistic si luat doua funiculare .... diferit ! explorat !

Mie nu mi s-a parut scump nimic ! Transportul in comun merge ca uns ! Se investeste mult ! Oamenii traiesc relaxati , sanatos ( plin 8 km de faleza de biciclisti, alergatori , copii cu mamici la aer curat )
Vazut si Flamenco show - superb !
Vizitat mult , foarte placut ! Vreme de vis pentru noiembrie !
La Tramoia - cea mai buna sepie la gratar si cel mai delicios desert !
M-as intoarce si maine inapoi !

Oana are un review perfect , deci chiar nu as mai avea ce adauga !

Asa este ... un oras curat si aersitnewclap love

Sa va fie de bine frumosilor si iubaretilor computerlove
kali
Scris: Monday, November 10, 2014 6:42 PM
Nivel

Oana, ma bucur ca ti-a placut! Pana la urma totul depinde de felul in care reusesti sa te relaxezi, sa te conectezi si sa te bucuri de ceea ce traiesti.

Barcelona e ceva mai scumpa si-mi sustin parerea. Nu pentru mine, personal, ci pentru cei care fac turism, la modul general. Fata de alte capitale europene vizitate de mine are preturi mai mari la intrari si, desi merita fara doar si poate, nu pot sa nu observ asta si o transmit mai departe ca info pentru cei care - poate ca - merg cu buget limitat sau fix.

De ex., intrarea la oricare dintre casele lui Gaudi este in jur de 20 euro/pers. insa timpul de vizitare nu e unul lung - Barcelona are multe atractii turistice, asta insemnand mai multe obiective cu plata intr-o zi pentru ca-ti permite timpul. Luat prin comparatie - ca tot mi-e proaspat in minte -, Colosseum + Forul Roman si tot dealul Palatin este in jur de 15 euro/ persoana insa ai acolo de vizitat cat pentru o zi intreaga. Lovre la fel - e imens, doar stii - iar taxa tot in jur de 15-16 euro si te pierzi acolo atat cat doresti. La asta ma refeream... in rest totul e relativ, de la restaurante, cazare pana la transport, suveniruri si alte cele. Poate nu e cel mai bun exemplu pe care l-am ales asa ca cel mai bine e ca fiecare sa se informeze inainte de plecare direct pe site-urile obiectivelor turistice vizate.

Ma bucur pentru voi si pentru escapada voastra. Imi inchipui ca v-a priit si ca v-ati reintors cu alt chef de viata.coeur

Maria & Mario
Scris: Tuesday, November 11, 2014 7:01 PM
Nivel

Buddy1 Asa e ! Acu' sa incep planificarea pentru urmatoarea , nu ? yes Clap Lol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.