Bani de buzunar pentru copii de gradinita si scoala

Chestionar intrebare: Sunteti de acord sa aiba bani de buzunar?
Alegere Voturi Statistici
Da 6 31%
Nu 12 63%
Nu stiu 1 5%

Options Bani de buzunar pentru copii de gradinita si scoala
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanel
Postat: Friday, December 22, 2006 12:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Eu singurii bani pe care i-am castigat au fost cei de la practica si cei pe care ii "gaseam" prin buzunarele hainelor bunicilor mei. Rusine sa-mi fie banghead banghead
kali
Postat: Friday, December 22, 2006 12:45 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
Eu nu prea sunt de acord (cel putin teoretic) cu oferitul banilor in schimbul treburilor. Nu vreau sa conditioneze copilul niciun efort pe care-l face, de primirea banilor in schimb... pentru ca s-ar putea intoarce impotriva mea.
Mie mi se pare absolut normal sa-si stranga jucariile sau sa-si faca curatenie in camera... e de datoria lui, asa cum fiecare dintre noi are diferite sarcini legate de casa.
Ok, daca face ceva deosebit din proprie initiativa, l-as putea compensa financiar, dar nu tot timpul, pentru a nu intelege ca e o regula si sa faca ceva numai de dragul banilor pe care i-ar primi. Se poate la fel de bine sa-i multumesc printr-o iesire deosebita in oras, cumparandu-i ceva, sau... pur si simplu laudandu-l.

Maria & Mario
Postat: Friday, December 22, 2006 12:45 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Roxanel wrote:
Eu singurii bani pe care i-am castigat au fost cei de la practica si cei pe care ii "gaseam" prin buzunarele hainelor bunicilor mei. Rusine sa-mi fie banghead banghead

hohot Nu e rau, erai strangatoare ! Nu ? cool
Roxanel
Postat: Friday, December 22, 2006 12:50 PM

kali wrote:
Eu nu prea sunt de acord (cel putin teoretic) cu oferitul banilor in schimbul treburilor. Nu vreau sa conditioneze copilul niciun efort pe care-l face, de primirea banilor in schimb... pentru ca s-ar putea intoarce impotriva mea.
Mie mi se pare absolut normal sa-si stranga jucariile sau sa-si faca curatenie in camera... e de datoria lui, asa cum fiecare dintre noi are diferite sarcini legate de casa.
Ok, daca face ceva deosebit din proprie initiativa, l-as putea compensa financiar, dar nu tot timpul, pentru a nu intelege ca e o regula si sa faca ceva numai de dragul banilor pe care i-ar primi. Se poate la fel de bine sa-i multumesc printr-o iesire deosebita in oras, cumparandu-i ceva, sau... pur si simplu laudandu-l.

Sincera sa fiu si mie se par normale astfel de preocupari. Adica sa faca curat fara recompensa si asa mai departe. Dar nici nu pot sa-i dau banuti degeaba numai ca ii am si hai sa-i dau si lui. Trebuie sa aiba un merit cumva. Altfel nu va ajunge sa-i pretuiasca si va stii ca atunci cand are nevoie fuga la mama sau la tata.
Roxanel
Postat: Friday, December 22, 2006 12:52 PM

Maria & mami wrote:
hohot Nu e rau, erai strangatoare ! Nu ? cool

Ma descurcam si eu cum puteam.sic Dupa posibilitati.
kali
Postat: Friday, December 22, 2006 12:52 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
Si eu trebuie sa gasesc o metoda inteligenta de a-i da banuti din cand in cand, fara a face o regula si neaparat sa-i dau impresia ca-i merita.
Bine ca mai am timp...ras dance
crista
Postat: Wednesday, January 31, 2007 1:12 AM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
parerea mea ca nu au copii ce sa caute cu bani in buzunar, mai ales daca sunt inca in perioada de gradinita, poate ca au aflat la ce folosesc..., dar parerea mea ca mai bine ne ocupam noi parintii de bani
Cristy
Postat: Wednesday, January 31, 2007 12:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel

Despre bani de buzunar..... fetele mele nu cer, si daca nu atunci de ce sa le dau..... Si nici nu le invat cum ca ar trebui sa primeasca....nono

Problema este ca Eden ( fata mai mare ) nu-mi cere bani de buzunar .... dar imi cere disperata celular uff uff

flowers flowers flowers
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 31, 2007 12:24 PM

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Celular ? hohot Ok, solicita prestari servicii de la ea, contra cost si uite asa munceste si isi castiga singura banutzii de celular , sa inteleaga valoarea banutzului si a lucrului muncit ! Il va pretui mult mai mult daca si-l va lua din banii ei ! thumright
Cristy
Postat: Wednesday, January 31, 2007 1:24 PM

Maria & mami wrote:
Celular ? hohot Ok, solicita prestari servicii de la ea, contra cost si uite asa munceste si isi castiga singura banutzii de celular , sa inteleaga valoarea banutzului si a lucrului muncit ! Il va pretui mult mai mult daca si-l va lua din banii ei ! thumright

thumright Ar fii o idee.....cool cool
TatyKS
Postat: Wednesday, January 31, 2007 1:58 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Noua ne lasau ai nostri bani in fiecare zi pe frigider, dar cat sa ne ajunga de o ciunga si o inghetata vara sau sarlota aceea la cornet ....ras , iar alti banuti ii castigam cand ma duceam la piata, la rand la ratiehohot cu orele de erau cozi de 200m ...ce imi mai placearas ...Putea sa ma trimita mama de 10 ori la piata , nu ma suparam....dar cine avea bacshissic Frate-miu refuza mereu sa se duca...dar ar fi vrut de la mine..hotul de elpupici

Crad ca i-as lasa Karinei banuti cand o sa mearga la scoala, ca sa isi cumpere un corn ceva, o apa...nu stiu mai vedem, mai e ceva pana atunci si ne mai schimbam si noi mentalitatea ...cred.oare

Dar nu sunt de acord, sa o invat sa faca ceva doar ca stie ca e recompensata cu baniuff
taki
Postat: Wednesday, January 31, 2007 2:54 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Cand o sa mearga la scoala ii voi da niste banuti la ea. Mie tata imi dadea o suma care trebuia sa-mi ajunga toata saptamana.

Cand o sa mearga la gradi nu-i voi da bani la ea pentru ca nu are ce sa faca cu ei. Eu o duc si eu o iau de la gradi, asa ca portofelul sta la mama in geanta. sic
Ely
Postat: Wednesday, January 31, 2007 5:14 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
taki wrote:
Cand o sa mearga la scoala ii voi da niste banuti la ea. Mie tata imi dadea o suma care trebuia sa-mi ajunga toata saptamana.

Cand o sa mearga la gradi nu-i voi da bani la ea pentru ca nu are ce sa faca cu ei. Eu o duc si eu o iau de la gradi, asa ca portofelul sta la mama in geanta. sic

Subscriu pupici
riri
Postat: Monday, February 5, 2007 5:59 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/5/2007
Postari: 29
Locatia: japonia
Eu am votat "da",Stefaniei ii dau bani de buzunar in fiecare luna la aceasi data,deocamdata aceeasi suma pt nevoile ei "speciale"-abtipilde,agrafe de par(asa zice ea ,ca-s nevoile ei dar le respectbanghead )Avind in vedere ca cu cit creste cu atit se face mai puturoasa si raspunde in nas mai obraznic,la noi functioneaza sitemul cu plata pt mici serviciisic Nu mai strimba din nas daca o pun sa stearga vasele sau sa dea cu aspiratorul ...si fiinca nici macar o singura data nu am uitat"sa-i dau salariul" face si din proprie initiativa dar aduce statul de plataoare Si cred ca este mult mai educativ fata de cum procedau parintii mei,nu-mi dadeau bani de buzunar niciodata (nici nu aveau dar na...era si eu copil )dar aveam eu grija sa nu mai aduc restul de la piine acasaras
Cristy
Postat: Tuesday, February 6, 2007 1:55 PM

riri wrote:
dar aveam eu grija sa nu mai aduc restul de la piine acasaras

hohot hohot hohot hohot hohot

Daca ai stii de cate ori eu "l-am pierdut"!!!

Ce varsta are Stefy? Eu inca nu-i dau bani de buzunar lui Eden, nu are docamdata unde sa-i chelutiasca...Nu au chiosc in scoala, ea nu se duce singura nicaieri.. atunci oare

flowers flowers flowers flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed