Bani de buzunar pentru copii de gradinita si scoala

Chestionar intrebare: Sunteti de acord sa aiba bani de buzunar?
Alegere Voturi Statistici
Da 6 31%
Nu 12 63%
Nu stiu 1 5%

Options Bani de buzunar pentru copii de gradinita si scoala
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, December 4, 2006 4:12 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17803
Locatia: Bucuresti
Ce parere aveti vis-a-vis de a da bani de buzunar copiilor de gradinita si scoala (clasele 1-8) ?

Este bine sa ii invatam cu bani de buzunar? In ce conditii le dam banii de buzunar ?

Eu am invatat-o pe Alice sa ii dau periodic banuti pentru pusculita ei, si vad ca este destul de strangatoare.

Cand merge afara, o intreb daca vrea sa isi cumpere ceva, iar daca vrea ii spun cat o costa si ii arat cati bani trebuie sa ia din pusculita.

O fi bine, o fi rau?
Alina
Postat: Monday, December 4, 2006 4:44 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Eu cred ca e super.
Personal nu m-am gandit la asa ceva pana acum. Copiii nu merg singuri nicaieri, asa ca, de bani ne ocupam noi, parintii.

Am votat NU.
lori16ro
Postat: Monday, December 4, 2006 4:50 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 995
Locatia: iasi
Eu vorbesc din punctul meu de vedere.
Pentru gradinita eu nu sunt de acord sa-i dau bani cind pleaca, dar acasa e bine sa fie obisnuiti sa cunoasca banii si sa-i gospodareasca ...
Pentru scoala deja nu prea ai cum sa scapi ca au toti copiii mai multi sau mai putini bani.
Ocazional le mai dau si eu dar cer..ca au si ceilalti.
Mentionez ca scoala fetelor e linga casa, au 4 ore, dimineata le dau de mincare, mai au si laptele si cornul (si sigur nu vor lesina de foame) iar de la chioscul din scoala copiii isi cumpara snacks si gume - amindoua invatatoarele au zis la sedinta sa nu dam bani la copii si sa le punem "pachet", dar din pacate cam toti copii au banuti la ei.

Eu pentru copii am votat zic eu pina in clasa a IV " nu"
Intervalul mi se pare cam mare clasele I -VIII.
kali
Postat: Monday, December 4, 2006 4:54 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14389
Prin bani de buzunar inteleg sa-i dau copilului o suma zilnica din care sa-si cumpere ce doreste. Cu asta nu sunt de acord, mai ales ca stiu ca si-ar cumpara toate porcariile pamantului.

Dar sunt de acord sa-si pastreze maruntisul, banii care-i primeste de la altii sau de la colinda. De asemenea as ajuta-o sa stranga bani pentru ceva care-si doreste foarte mult dar e un moft din punctul meu de vedere.
AdrianaC
Postat: Monday, December 4, 2006 5:06 PM

Hai sa clarific la ce m-am gandit cand am spus bani de buzunar.

Eu m-am gandit la bani de buzunar ca la banuti pe care ii dai copilului, nu neaparat zilnic, dar cu care poate face ce vrea.
Alina
Postat: Monday, December 4, 2006 5:20 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:
Hai sa clarific la ce m-am gandit cand am spus bani de buzunar.

Eu m-am gandit la bani de buzunar ca la banuti pe care ii dai copilului, nu neaparat zilnic, dar cu care poate face ce vrea.

Poate tocmai din acest punct de vedere nici atat nu-i dau, banii, pana la urma, sunt plini de microbi. Si Tudor fiind mic, cam duce totul la gurita si numai asta mi-ar mai lipsi. Catinca nu e suficient de atenta sa-i puna intr-un loc sigur.
Probabil odata cu inceperea scolii, vom inventa si noi puscuita.
Kiki
Postat: Monday, December 4, 2006 8:43 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Sunt de acord cu ideea de pusculita, unde sa iti tina banutzii de buzunar pe care ii primeste, dar nu sunt de acord sa aiba la el bani cand merge la gradinita. Se intampla destule lucruri rele in zilele noastre si bani la un copil inseamna o tentatie in plus pentru raufacatori. Poate sunt eu mai paranoica, dar asta e parerea mea.
Cris-DL
Postat: Monday, December 4, 2006 9:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Si eu consider ca un copil de gradinita este prea mic sa aiba bani de buzunar.
Deea are de pe acuma pusculita (porcusorul) ei, o rastoarna prin casa mai mereu, cere bani sa aiba si ea in buzunare, dar ii explic ca ea este mica si nu are nevoie de bani, iar daca vrea ceva ii luam noi, dar bani pe mana ei nu nono
mihaela75
Postat: Monday, December 4, 2006 9:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Copilul de gradinita nu are ce cauta cu bani in buzunar iar cel de clI_IV cheltuie doar in prezenta parintilor.Nu sunt de acord cu "banii proprii si personali" .De unde?I-ai muncit ca sa-i ai ?Eu am fost f. stricta cu banii.Ii dadeam Dianei cam 5000 pe zi de rasfat dar ii cheltuia cu mine la chiosc cand luam paine.Banii primiti de la rude tot in ochii mei ii cheltuia. cyclops
AdrianaC
Postat: Monday, December 4, 2006 11:38 PM

Miha, si Alice tot cu mine ii cheltuieste, ba chiar ea uita ca ii are si uite asa se umple pusculita.

Vreau insa sa o invat de pe acum ca nu poate avea chiar tot ce isi doreste si ca trebuie sa faca diferenta intre un moft si ceva ce chiar isi doreste. Daca isi ia toate nimicurile, banutii din pusculita se termina, ( mereu ii arat cati banuti ii mai raman si o intreb daca e OK), iar cand va dori sa isi ia ceva intr-o zi sau sa se dea in masinute sau mai stiu eu ce este posibil sa nu mai aiba banuti.

Kiki, nici eu nu cred ca o sa ii dau banuti la ea pana in clasa a 5-a, a 6-a cel putin, si atunci oricum nu o sa ii dau multi ca sa poata fi o tentatie pentru altii.
Kiki
Postat: Tuesday, December 5, 2006 8:43 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
AdrianaC wrote:
...

Kiki, nici eu nu cred ca o sa ii dau banuti la ea pana in clasa a 5-a, a 6-a cel putin, si atunci oricum nu o sa ii dau multi ca sa poata fi o tentatie pentru altii.

Eu zic ca e cel mai bine asa...ras
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, December 6, 2006 8:19 AM

Postari: 5089
eu sunt impotriva. un copil de gradinita nu stie ce sunt aia bani, nu intelege notiunea pt ca nu are suficienta maturitate si... ce sa faca cu ei?
un copil de scoala nu ar trebui nici el sa aiba bani daca primeste mancare de acasa si cornul si laptele de la scoala - cum zicea Lori - pentru ca isi va lua - vorba lui Kali - toate "porcariile pamantului".
si, in plus, Kiki are dreptate: poate fi o invitatie pentru raufacatori. sa nu uitam cate cazuri au aratat pe la TV de copii batuti de cei mai mari pt cativa banuti.
eu sunt de parere ca un copil, de cand incepe sa priceapa ce-s aia bani si ce se face cu ei, trebuie sa aiba o pusculita si cu banii stransi acolo sa isi cumpere ceea ce isi doreste dar nu toate nimicurile si mofturile. asa ii putem invata valoarea banului.
am o cunostinta care are doua fetite. una are vreo 5-6 ani si cealalta e mai mica. pe cea mare a invatat-o ca de cate ori primeste niste banuti sa ii puna in pusculita si cand doreste o papusa sau o jucarie anume sa vada cati bani are si sa isi cumpere daca poate. evident, impreuna cu parintii. si ii cumpara acea jucarie numai si numai daca are suficienti bani, daca nu ii spune sa mai stranga si abia apoi ii iau lucrul respectiv. si uite asa si-a lecuit respectivul copila de crizele pe care le facea in fiecare magazin unde vedea jucarii si nu i le cumpara. acum merge cu ea si cand spunea "vreau papusa asta" o intreaba daca are bani destui. daca are, ii cumpara daca nu ii zice "mai strangi uite atat (cat ii lipseste) si cand ii ai venim si o luam". la ei chiar a functionat.
oana_nicole
Postat: Tuesday, December 19, 2006 4:41 PM

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Si eu am votat NU, pentru ca nu sunt de acord ca la varsta de 4-5 ani copilul sa aiba bani "la purtator". Ce sa faca cu ei, nu cred ca e cazul unor cheltuieli "imprevizibile" in lipsa vreunui membru al familiei. sic Intr-adevar, ideea cu pusculita e mult mai agreabila.

Am gasit si urmatorul articol pe tema asta... Ce parere aveti?

Copilul tau si banii de buzunar

Bineinteles ca ii oferi copilului tau tot ceea ce are nevoie si, cu anumite limite, ceea ce isi doreste. Dar n-ar fi rau ca, incepand din jurul varstei de trei-patru ani, sa-l obisnuiesti sa gestioneze singur o mica suma de bani. Pe langa faptul ca, in felul acesta, il vei ajuta sa inteleaga valoarea banului, sentimentul de independenta ii va conferi mai multa incredere in sine. Secretul consta in modalitatea pe care o alegi pentru a-i oferi acesti bani...

... Cu alte cuvinte, copilasul trebuie sa inteleaga faptul ca banii acestia reprezinta o recompensa, si nu un cadou venit din senin si neconditionat. Astfel, prestarea unor mici treburi casnice ar putea constitui un argument valabil. Suma in sine nu trebuie sa fie prea mare si, cel putin la inceput, este bine sa detii controlul asupra ei - in sensul ca banii vor fi pastrati, de comun acord, intr-o pusculita.

Atunci cand copilul isi doreste ceva, stie ca are propriile sale resurse. Mai tarziu, dupa ce va incepe sa mearga la scoala, ii poti oferi cheita pusculitei, ceea ce ii va demonstra ca ai incredere in el si in modul in care va alege sa cheltuiasca acei bani. Mai mult decat atat, acest tip de recompensa il va face pe copil sa inteleaga raportul care se stabileste intre munca si retributie.

Cat de frecvent ar trebui sa alimentezi pusculita? De doua ori pe luna este suficient. In cazul in care se dovedeste mai harnic si mai ambitios in a-si indeplini atributiile, poti sa-i acorzi un premiu. Suma va creste treptat, in mod direct proportional cu varsta copilului.

Daca este indecis in privinta modului in care va investi banii economisiti, ofera-te sa-l sfatuiesti. Tine insa cont nu de ceea ce are nevoie in acel moment, ci de ceea ce isi doreste. Poate ca ii trebuie o geaca noua, insa prioritatea lui - de inteles, la aceasta varsta - o reprezinta masinuta aceea rosie, cu telecomanda si alte accesorii pe care tu nu le intelegi, dar despre care prichindelul ti-ar putea vorbi multa vreme, cu incantare. Dat fiind faptul ca este vorba de banii castigati de el, acorda-i sansa de a-i folosi cum vrea.

In eventualitatea in care copilul isi doreste un obiect mai costisitor, cum ar fi o bicicleta sau un walkman, nu te oferi sa i-l achizitionezi tu. Propune-i sa economiseasca o perioada (doua-trei luni) si tu doar completeaza suma. In felul acesta, va avea multumirea ca si-a adus contributia proprie si iti va fi, in acelasi timp, recunoscator pentru sprijinul acordat.

Este important sa te asiguri ca micutul a inteles ca banii acestia ii vor reveni numai daca se achita de responsabilitatile asupra carora ati cazut de acord. Eventual, lasa-i posibilitatea de a-si alege aceste sarcini, tu preocupandu-te ca acestea sa nu depaseasca abilitatile sale.

Tine-te intotdeauna de cuvant. Pune in pusculita suma convenita si - reversul medaliei - penalizeaza-l, daca nu si-a indeplinit atributiile in mod corespunzator. Copilul trebuie sa fie constient de faptul ca munca sa este rasplatita si ca abaterile sunt sanctionate.

SURSA
Roxanel
Postat: Friday, December 22, 2006 12:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Eu sunt de acord sa-i dau copilului bani daca ii castiga prin propria munca.

Sa-si stranga jucariile, sa faca ordine, etc, etc. Un banut castigat cinstit pe care sa si-l stranga in pusculita si sa-l chletuie cum vrea. Sa invete ca banii nu vin pe degeaba. Nici acum, nici mai tarziu.
Maria & Mario
Postat: Friday, December 22, 2006 12:34 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Eu ma intreb alta chestie . Cum se va invata el de mic sa pretuiasca banutzul daca nu il are el personal sa il puna in pusculitza , sau sa isi cumpere ceva ce isi doreste el , ca o rasplata pentru o fapta buna ...etc. ???
Eu personal am avut de mica bani "de cheltuiala ", ca eram cuminte si aveam unele " treburi " de facut..... si vreau sa va spun ca asa am invatat cum sa iii valorific pentru mine. Da, vroiam ceva, stiam cat costa , cate saptamani imi trebuie sa ii adun si ce fericire era pe mine cand reuseam sa imi cumpar lucrul ala...... Offfff.
Ex : Mama mergea la Bucuresti la cursuri si eu eram de vreo 6 ani ( nu la scoala ) si mi-a promis ca la urmatorul zbor ma ia cu ea sa imi cumpar eu papusa mult visata. Era dupa Anul nou si aveam si bani de la colindat ...... Cand am ajuns la magazin , mi-am ales papusha si .... imi faceam calcule ca nu imi ajunge decat de vreo jumatate banghead . Mama radea de lesina pe langa mine......uff ....... am platit juma-juma . love Fericirea a fost maxima si pt mine si pt mama. Asa am invatat sa imi ..... fac bugetul .hohot

Eu am votat pro ! Oricum, asa se invata si oricum ..... mereu voi fi langa ea sa o ...... dirijez. cyclops
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed