Baby Lounge

Options Baby Lounge
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Monday, July 17, 2006 3:56 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Mai am putin si ajung in Ro...si deja am inceput sa-mi pun o mie si una de imtrebari, printre care:

In mall-urile si supermarket-urile din Bucuresti sau nu, avem aceste locuri, special amenajate pentru copii?

De exemplu aici, in orice toaleta gasim un W.C. in care sa fie amplasata o masuta de infasat, detasabila sau in marile magazine, gasim o camera amenajata pentru bebei ce include patut pentru schimbarea scutecului, camaruta privata cu un scaun si un patut pentru alaptarea la san si cateva canapele pentru hranitul cu bibe.

Mai gasim, de asemenea si apa fiarta si racita, cuptor cu microunde si cos de gunoi pentru scutece.

In Ro se gasesc aceste facilitati?

Roxanel
Postat: Monday, July 17, 2006 6:54 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Poate prin Bucuresti sau alte mari orase. In rest ma cam indoiesc.oare Asteptam pareri contrarii.ras
Kiki
Postat: Monday, July 17, 2006 6:59 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Taki, ce ai scris tu mai sunt sunt V I S E...In nici un loc in care am mers, de la cea mai naspa terasa la un restaurant de 4 stele nu am gasit nimic de genul asta.
asa ca te sfatuiesc sa te inarmezi cu multa rabdare cand vii in Romania, caci nervi o sa-ti faci destui. uff
AdrianaC
Postat: Monday, July 17, 2006 7:18 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17799
Locatia: Bucuresti
Taki, visezi frumos, dar nu iti face vise prea mari cu Romanica.
Aici o sa trebuiasca sa te inarmezi cu foarte multa rabdare, daca vrei sa iesi cu Sasha la plimbare sau la cumparaturi sau sa iesi fara ea.

Eu am fost cu copiii joi in Carrefour la cumparaturi pentru ca stiam ca e singurul care are si carucioare cu suporturi pentru copii.

Din pacate am reusit cu chiu cu vai sa gasesc un carut din acesta, care era foarte jegos si daramat. Am pus un scutec pe el, ca doar nu era sa pun copilul direct pe imputiciunea aia si am mers asa, dar a fost ultima data cand am mai mers cu Andrei la cumparaturi.

Cat despre grupurile sanitare, acestea lasa foarte mult de dorit, e mizerie mare, chiar si in Carrefour, Cora sau Selgros, uneori nu gasesti nici macar hartie igienica, sapun, iar uscatorul de maini nu functioneaza.

Asa ca, RABDARE sau renunti sa mergi ca sa nu te umpli de nervi.
Kiki
Postat: Monday, July 17, 2006 8:14 PM

AdrianaC wrote:
dar a fost ultima data cand am mai mers cu Andrei la cumparaturi.

Adriana, eu de cate ori merg cu Dav in Carrefour merg cu caruciorul lui, din acelasi motiv. Chiar daca l-as pune in carut de cumparaturi, la cati imprastiati merg prin Carrefour, care isi ciocensc carutul de te miri ce, nu pot sa il pun in suport.
taki
Postat: Monday, July 17, 2006 8:55 PM

Da, m-a lamurit banghead banghead banghead . Pacat ca nu facem si noi ceva bun pentru copiii nostri...ori facem, dar au grija derbedeii sa le distruga imediat. banghead plans banghead

Bine ca stau aproape de centru si o sa circul cu masina, in felul asta o voi schimba pe Sasha in masina si tot in masina ii voi da si bibe, daca este necesar bine-nteles.

Apropo de carucioare pentru cumparaturi cu scaunel pentru copii, aici sunt super curate, cred ca le spala zilnic...bine, in Jp nu ai voie sa arunci chistocul de tigara pe jos sau iei amenda, ca sa nu mai spun ca gunoiul de casa se imparte in 6 sortimente ca pana sa-nvat cum sa le separ mi-a luat un an si, pot spune ca nici acum nu le sortez 100% bine...oare cand vom ajunge si noi la acest nivel???

Scaun copii 2 luni- 2 ani pentru cumparaturi, se gaseste oriunde: mall-uri, magazine, market-uri, drug store-uri, restaurante ( doar scaunul, fara cosul de cumparaturi bine-nteles ) etc. etc.

Iar pentru vasrte cuprinse intre 2- 5 ani, au masinute pe care copii le conduc, iar desupra lor se gaseste cosul pentru cumparaturi.

Am sa revin cu poze zilele astea.
Kiki
Postat: Monday, July 17, 2006 9:00 PM

Taki, sunt si la noi masinute (au in cora) si carucioare pt bebei mici (Cora si carrefour) dar sunt sub orice critica. asa ca sfatul meu, personal, este sa cari tot timpul caruciorul sashei in portbagaj. Macar stii o treaba.
taki
Postat: Monday, July 17, 2006 9:05 PM

Pai, o sa-l car, asta e...alta solutie n-am!banghead plans banghead
taki
Postat: Monday, July 17, 2006 9:14 PM

Roxanel wrote:
Poate prin Bucuresti sau alte mari orase. In rest ma cam indoiesc.oare Asteptam pareri contrarii.ras

Nici macar in capitala! plans plans plans

In U.K. cum este, dar in Canada, Emirate, Portulalia, Spania sau pe unde am mai calatorit????

Cum sunt tratati bblusii in colturile lumii?oare
Kiki
Postat: Monday, July 17, 2006 9:14 PM

taki wrote:
Pai, o sa-l car, asta e...alta solutie n-am!banghead plans banghead

Asa-i, din pacate, chiar nu ai alta solutie. Eu m-am obisnuit cu ideea....uff
taki
Postat: Monday, July 17, 2006 9:20 PM

Kiki wrote:

Asa-i, din pacate, chiar nu ai alta solutie. Eu m-am obisnuit cu ideea....uff

Mie sigur o sa-mi fie greu, obisnuita ca aici...

Daca, spre exemplu, sunteti intr-un mall doar tu si bb si vrei sa mergi la buda, ce faci??? uff oare
delfinasa
Postat: Tuesday, July 18, 2006 6:22 AM

Nivel: Senior

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Ce sa faci, taki? Daca esti singura cu bb intr-un magazin si vrei la toaleta, te abtii pana ajungi acasa, ca doar nu lasi copilul cu necunoscuti, iar daca e urgenta il iei sub brat si te descurci o o manaras...solutii de urgenta se gasesc atunci pe loc, dar e de plans, ce sa zic, nu-ti mai vine sa mai pleci nicaieri singura cu bebe.

Aaaa, pe-aici e rai pentru mamicile cu bebei, au toate facilitatile, pana si in varful muntelui...de la trotuare care au parti plate sa nu te chinui sa urci bordurile, autobuzele, care atunci cand opresc, se apleaca pe o parte si au rampa sa urce cei cu carucioare, pana la changing tables din toaletele oricarui magazin, pungi gratuite sa pui diaperele, unii iti dau si paduri sa pui bebe pe el pe changing table, ca sa nu mai zic ca intrii cu carutul in toaleta, ca toate au si o cabina speciala pentru cei cu carucioare (bolnavi sau cu bebei)...carturile din magazine sunt toate prevazute ca sa poti pune copilul in ele chiar si cu cosuletul de masina, unele au ele cosuri, altele sunt gen masinute cu mai multe locuri, tot felul de nebunii...aici nu toate magazinele au locuri amenajate pentru alaptat, pot sa spun ca am vazut, dar nu peste tot, sunt mai rare astfel de locuri ca la cat alapteaza mamele pe aici, nu le trebuie baby lounge ca sa le dea biberonul cu lapte...la mai toate cabinetele medicale si institutiile au locuri de joaca amenajate pt copii ca sa nu se plictiseasca cat astepti sa intri, unde au jucarii, carti, unii au tv cu video si se pot uita la casete sau dvd-uri cu desene...toate restaurantele sunt kids friendly, in sensul ca au numai anumite mese unde se fumeaza si au meniuri pt copii, unii le dau din partea casei mici carti de colorat si creioane sau cate-o jucarie sa se joace sa nu se plictiseasca pana e gata mancarea...ehehe, multe chestii...cred ca si mie mi-ar veni greu sa ma descurc fara toate astea si e normal odata ce te-ai obisnuit sa le ai de la bun inceput.
taki
Postat: Tuesday, July 18, 2006 6:51 AM

delfinasa wrote:
Ce sa faci, taki? Daca esti singura cu bb intr-un magazin si vrei la toaleta, te abtii pana ajungi acasa, ca doar nu lasi copilul cu necunoscuti, iar daca e urgenta il iei sub brat si te descurci o o manaras...solutii de urgenta se gasesc atunci pe loc, dar e de plans, ce sa zic, nu-ti mai vine sa mai pleci nicaieri singura cu bebe.

Da, ma gandeam si eu ca poate ne-am modernizat si noi...

Aaaa, pe-aici e rai pentru mamicile cu bebei, au toate facilitatile, pana si in varful muntelui...de la trotuare care au parti plate sa nu te chinui sa urci bordurile, autobuzele, care atunci cand opresc, se apleaca pe o parte si au rampa sa urce cei cu carucioare, pana la changing tables din toaletele oricarui magazin, pungi gratuite sa pui diaperele, unii iti dau si paduri sa pui bebe pe el pe changing table, ca sa nu mai zic ca intrii cu carutul in toaleta, ca toate au si o cabina speciala pentru cei cu carucioare (bolnavi sau cu bebei)...carturile din magazine sunt toate prevazute ca sa poti pune copilul in ele chiar si cu cosuletul de masina, unele au ele cosuri, altele sunt gen masinute cu mai multe locuri, tot felul de nebunii...aici nu toate magazinele au locuri amenajate pentru alaptat, pot sa spun ca am vazut, dar nu peste tot, sunt mai rare astfel de locuri ca la cat alapteaza mamele pe aici, nu le trebuie baby lounge ca sa le dea biberonul cu lapte...la mai toate cabinetele medicale si institutiile au locuri de joaca amenajate pt copii ca sa nu se plictiseasca cat astepti sa intri, unde au jucarii, carti, unii au tv cu video si se pot uita la casete sau dvd-uri cu desene...toate restaurantele sunt kids friendly, in sensul ca au numai anumite mese unde se fumeaza si au meniuri pt copii, unii le dau din partea casei mici carti de colorat si creioane sau cate-o jucarie sa se joace sa nu se plictiseasca pana e gata mancarea...ehehe, multe chestii...cred ca si mie mi-ar veni greu sa ma descurc fara toate astea si e normal odata ce te-ai obisnuit sa le ai de la bun inceput.

Subscriu, si aici la fel si tare greu o sa-mi fie cand am sa ajung in Ro! plans plans plans
Anca
Postat: Tuesday, July 18, 2006 10:51 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/26/2006
Postari: 291
Locatia: Arad
Mda, cum zicea Kiki, vise mama, vise! Cat mi-as dori sa fie si la noi macar o umbra, o mica intentie a ceea ce se numeste afara respectul fata de om, fie el bebe, fie el om cu dizabilitati, fie el batran sau femeie insarcinata... Nu am vazut "facilitati" pentru bebei decat in McDonalds, unde au toaleta aceea mai spatioasa ptr persone in sau cu carucior si mai au si scaun de masa ptr bebei, atat. Cand eram insarcinata am fost la un mare hotel/restaurant de fite de aici din Arad, a dat seful masa de sarbatori, si acolo am vazut scaun de masa si m-am mirat ca nu mai vazusem nicaieri pana atunci.
Roxanel
Postat: Tuesday, July 18, 2006 10:53 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Pe aici sunt de toate. Si scaunele in restaurante, si carucioare in mall-uri sau supermarket-uri, camere speciale ptr mama si copilul mai la tot pasul. Nu lipseste nimic. nu
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed