Aveti momente de tensiune ?

Options Aveti momente de tensiune ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alyna
Postat: Saturday, June 9, 2007 9:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Si pe mine ma mai enerveaza uneori Matei.In special atunci cand sunt f obosita,el trebuie sa faca nani,si numai asta nu facebanghead Nu tip la el niciodata.Oricum n-ar intelege.Ma gandesc cat de norocoasa sunt ca-l am langa mine, si-mi trece imediat.
Miri
Postat: Saturday, June 9, 2007 9:49 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Alyna, bravo tie!thumright
Eu mai am momente in care ridic vocea la Sara, iar apoi imi pare rau!Mama denaturata ce sunt!plans plans plans
Maria & Mario
Postat: Sunday, June 10, 2007 12:15 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Alina, lasa ca vorbim peste un an, sa vedem daca te mentii pe .....linia de plutire ! thumright
Alyna
Postat: Sunday, June 10, 2007 2:00 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Maria & mami wrote:
Alina, lasa ca vorbim peste un an, sa vedem daca te mentii pe .....linia de plutire ! thumright

Eu sper sa ma mentin...pe linie. La mine parintii au tipat f rar. Daca faceam ceva ce nu le convenea nu mai vb cu mine cateva ore, zile(depinde de gravitate)banghead banghead. Crede-ma ca nu mai faceam alta data. Mai ales ca eu si mama avem o relatie f buna si discutam ff mult despre orice. Matei incepe sa inteleaga ce vb cu el. De exemplu, tot tragea o carte anume (nu stiu ce are cu ea) de pe raft. M-am dus langa el, m-am asezat la nivelul lui si i-am explicat ca nu are voie sa umble acolo, ca e cartea lui mami si o strica etc., pe un alt ton, mai rece, mai distant. Vreau sa zic ca si-a schimbat imediat fizionomia. A devenit f serios. De atunci, se mai duce la raftul cu pricina, pune mana pe carte, se uita la mine si daca vede ca-s cu ochii pe el, pleaca imediat (merge in premergator). Sper sa am rabdarea asta si in continuare si sper ca si Matei sa fie un copil intelegator.
sousourel
Postat: Sunday, June 10, 2007 6:58 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Copil intelegator...hmmmm..si V e..cu rare ocaziiuff La noi se cam practica tipatul la copil, din pacate, de cele mai multe ori pentru a preveni ceva ce se poate inampla pana sa pot ajunge la el...ceva de genul "freeeeeeze"!!!!!!!!!
Lilly of the valley
Postat: Sunday, June 10, 2007 8:29 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Alyna wrote:

Eu sper sa ma mentin...pe linie.La mine parintii au tipat f rar.Daca faceam ceva ce nu le convenea,nu mai vb cu mine cateva ore,zile(depinde de gravitate)banghead banghead.Crede-ma ca nu mai faceam alta data.Mai ales ca eu si mama avem o relatie f buna si discutam ff mult despre orice.Matei incepe sa inteleaga ce vb cu el.De ex,tot tragea o carte anume(nu stiu ce are cu ea)de pe raft.M-am dus langa el,m-am asezat la nivelul lui si i-am explicat ca nu are voie sa umble acolo,ca e cartea lui mami si o strica etc.,pe un alt ton,mai rece,mai distant.Vreau sa zic ca si-a schimbat imediat fizionomia.A devenit f serios.De atunci,se mai duce la raftul cu pricina,pune mana pe carte,se uita la mine,si daca vede ca-s cu ochii pe el,pleaca imediat(merge in premergator).Sper sa am rabdarea asta si in continuare si sper ca si Matei sa fie un copil intelegator.

Ce baiat ascultator are mami!bravo bravo bravo Noi am scos sticla si am mutat cartile din biblioteca.

Amandoi copiii mei sunt neastamparati intr-o anumita limita. Mai tip la ei, destul de des. Oricum Leea se face ca nu intelege desi intelege fff bine ceea ce ii spun.
Andi&Mariuca
Postat: Monday, June 11, 2007 9:12 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
sousourel wrote:
Copil intelegator...hmmmm..si V e..cu rare ocaziiuff La noi se cam practica tipatul la copil, din pacate, de cele mai multe ori pentru a preveni ceva ce se poate inampla pana sa pot ajunge la el...ceva de genul "freeeeeeze"!!!!!!!!!

Si la noi e la fel ca la Sousourel! Asta e, uneori nu pricepe decat daca ridic tonul sau tip. Am sesizat ca de o vreme incoace a inteles ca atunci cand se ridica tonul, nu este ok ce face.cool
AdrianaC
Postat: Monday, June 11, 2007 9:41 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17799
Locatia: Bucuresti
Si mie mi se intampla sa mai tip, mai ales la Alice, pentru ca ma scoate din minti cand vad ca ii spun ceva si in secunda urmatoare face exact invers decat i-am spus sau se poarta de parca nu ar fi auzit.

Cum ma calmez? Pai nu prea ma calmez ras

In ultimul timp insa am incercat sa nu ma mai enervez absolut deloc in fata ei, pentru ca am senzatia ca chiar ii place sa ma enerveze si nu vreau sa ii dau satisfactie.sic
g_nicoleta2000
Postat: Monday, June 11, 2007 1:42 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Miri wrote:
Alyna, bravo tie!thumright
Eu mai am momente in care ridic vocea la Sara, iar apoi imi pare rau!Mama denaturata ce sunt!plans plans plans

Nici vorba de asa ceva. Suntem mamici diferite cu copii diferiti si cateodata se aduna prea multe si tipi la copil. Nu cred ca-i o tragedie atata timp cat nu o faci continuu ca apoi se invata numai cu tipatul.
La noi depinde mai mult de mine, sunt zile in care am timp si dispozitie sa-i explic lucrurile in asa fel incat sa le priceapa si alte zile in care sunt ursoaica, tip la ea si-i dau si una la fundulet. A invatat ca nu-i ok sa intinda coarda cand sunt nervoasa, atunci o trimit si la time out in camera ei si urla cat o tin plamanii dar apoi isi revine, ea se detensioneaza foarte bine prin plans, eu ii fac procese de constiinta ca ma comport ca ultima nebuna si dupa 5 minute suntem amandoua bune prietene.
Miri
Postat: Monday, June 11, 2007 9:37 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Nico, sa stii ca aceeasi metoda o aplic si eu, cand situatia devine mult prea tensionata(si asta se intampla cand printesa e mofturoasa si face fitze): o duc in camera, in patutz, sa urle acolo, ma intorc si plec...in doua secunde e dupa mine!ras
sousourel
Postat: Monday, June 11, 2007 9:39 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
g_nicoleta2000 wrote:

La noi depinde mai mult de mine, sunt zile in care am timp si dispozitie sa-i explic lucrurile in asa fel incat sa le priceapa si alte zile in care sunt ursoaica, tip la ea si-i dau si una la fundulet.

Cam asa si la noi, daca e mami relaxata si are rabdare...atunci nimeni nu tipa, caci il tine si pe tati in frausic , daca mami e nervoasa...hmmmmmm, nu e corect, nu?uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed