Atentie la alimente

Options Atentie la alimente
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mela
Postat: Monday, January 5, 2009 10:34 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
inger7 wrote:
...
O data am fost la Burger King si e diferit ca McDonalds.

eu zic ca-i aceeasi Marie dar cu alta palarie sic
marivic
Postat: Monday, January 5, 2009 2:55 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13447
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
INGERAS,iti trimit eu oua de la gainile mele?vrei?sunt proaspete si acologice ,,de nu se poate,,(scuze de expresie,dar nu mi-a venit altceva in minte)ras mananca numai tarate,porumb si grauras ras ras
petro
Postat: Monday, January 5, 2009 3:20 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Apropo de alimentele astea bio, eu am alergie la ouale de casa si la laptele direct de Joiana. Iasa pe mine ca un fel de urticarie doar ca sunt mai mari bubitele. Dintotdeauna am avut alergia asta. Nu stiu ce anume a declansat-o.
ingerash
Postat: Monday, January 5, 2009 4:05 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Cand eram copila,mergeam la bunici si beam lapte gata muls din galetusa,tare bun mai era.ras Nu am probleme cu ouale.
marivic,ajung papara la mine si dupa 10 zile cu miresmehohot hohot hohot hohot hohot

sami wrote:
eu zic ca-i aceeasi Marie dar cu alta palarie

Cam asa:018:

Am descoperit un bufet super,salate de toate felurile si fac sucuri naturale sub privirea ta si ce combinatii vrei,e o splendoare sa vezi fructele si legumele cum stau pe rafturidance hearts
Laura
Postat: Monday, January 5, 2009 5:53 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
biskita wrote:
vreau sa va intreb ceva sucul tedi e bun pt un copil de 4 lunite as vrea sa iau!!!
contine:suc MORCOVI si FRUCTE(pere si mere)obtinut din piure de morcovi si mere si din concentrat de pere bogatin vitamina A si C cu adaos de zaharuri max 91g\L.sursa de fibre!
continut mamim de marcovi si fructe 45%!
produs pauteurizat obtinut partial din suc concentarat!!!!
hainoroc pupici pupici
e ceva ce ii dauneaza ....mentionez ca eu aminceput sa ii dau sucuri ...:mar,portocala.toate fructele ect ..

Hmmmm, suc Tedi la copil de 4 lunite? fool Combinatia lui cu Danonino, e perfect nesanatoasa! tunete
Mi-e mila de bebelusii alimentati dezastruos! Ce-i cu voi mamici, nu puteti sa deschideti ochii mai bine inainte de a incepe diversificarea? Dati o cautare pe google a cuvantului diversificare( sau suc din comert), alocati-va cateva ore de studiu si selectati ceea ce insinctul vostru va spune ca e mai bun si mai sanatos pentru bebe. Sigur nu veti concluziona ca Danonino combinat cu Tedi, la un copil de 4 luni, e combinatie optima.
Alexandru al meu doar a gustat sucul. Prima data in jurul varstei de 2 ani jumatate si a doua oara de Craciun, anul acesta. Si nu intentionez sa-i cumpar suc din comert. Nu e sanatos! Cumpar fructe si le storc la robot. Asa am siguranta ca in stomacelul lui ajunge doar ce-i sanatos.
Rody
Postat: Monday, January 5, 2009 6:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
petro wrote:
Apropo de alimentele astea bio, eu am alergie la ouale de casa si la laptele direct de Joiana. Iasa pe mine ca un fel de urticarie doar ca sunt mai mari bubitele. Dintotdeauna am avut alergia asta. Nu stiu ce anume a declansat-o.

Noi numai bio mancam si nu avem nimicras ai fost la doctor sa vezi ce si cum????Poate ca nu e de la produsele biologice.astea sunt cele mai sigure decat sa papi mai stiu eu ce tampeni cu 1400024123 de E-uri mai bine produse biotopai
marivic
Postat: Monday, January 5, 2009 7:04 PM

INGERAS,glumeam hohot ,ca stiu ca pana la tine e cale lunga,...;poate te faceam s-ajungi pe la mine...ras pupici pupici pupici
oanalaurisa
Postat: Monday, January 5, 2009 7:25 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
Laura wrote:

Hmmmm, suc Tedi la copil de 4 lunite? fool Combinatia lui cu Danonino, e perfect nesanatoasa! tunete
Mi-e mila de bebelusii alimentati dezastruos! Ce-i cu voi mamici, nu puteti sa deschideti ochii mai bine inainte de a incepe diversificarea? Dati o cautare pe google a cuvantului diversificare( sau suc din comert), alocati-va cateva ore de studiu si selectati ceea ce insinctul vostru va spune ca e mai bun si mai sanatos pentru bebe. Sigur nu veti concluziona ca Danonino combinat cu Tedi, la un copil de 4 luni, e combinatie optima.
Alexandru al meu doar a gustat sucul. Prima data in jurul varstei de 2 ani jumatate si a doua oara de Craciun, anul acesta. Si nu intentionez sa-i cumpar suc din comert. Nu e sanatos! Cumpar fructe si le storc la robot. Asa am siguranta ca in stomacelul lui ajunge doar ce-i sanatos.

Sunt perfect de acord cu Laura! Eu am incercat o data sa ii dau Mirei suculet special pentru bebelusi de la Humana,dar apoi am renuntat,pentru ca bea foarte putin si daca deschideam sticluta trebuia sa o arunc daca n-o bea in ziua respectiva,ceea ce din cate stiu e valabil si pentru Tedi.
Asa ca am preferat sa-i fac sucuri naturale,proaspete si in cantitatea de care are ea nevoie pentru o data. Si acum,cand are aproape un anisor ii fac suc natural in casa,in rest bea apa plata si ceai special pentru bebelusi.
ingerash
Postat: Monday, January 5, 2009 7:36 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
marivic wrote:
INGERAS,glumeam hohot ,ca stiu ca pana la tine e cale lunga,...;poate te faceam s-ajungi pe la mine...ras pupici pupici pupici

:018: stiu de glumahearts m-am amuzat tare!ras si daca ajung vreodata imi dai oua bio?sa pap?si rosiute si capsunei din gradinuta?:018:
bulibuli
Postat: Tuesday, January 6, 2009 9:31 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
fetelor, povestile alea cu copii care au ajuns la spital de la tedi si danonino sunt chiar adevarate, credeti-ma pe cuvant, nu vorbesc din auzite... nu e o regula, nu toti o patesc, dar e de ajuns odata sa o patesti, sa stai cu bebe in spital, ca ti-a ajuns pt toata viata...
ideal ar fi sa hranesti bebe cat mai natural, mai ales la o varsta asa de mica, si natural inseamna fructul stors de tine si servit pe loc, nu dupa 3 zile de stat in frigider, dar sunt convinsa ca stiti asta deja, sucurile si preparatele din comert sa fie o exceptie, cand chiar nu ai avut timp sau esti intr-o calatorie, sau mai stiu eu ce, se mai intampla ca nu le poti face pe toate, dar repet, sa fie o solutie la care apelezi in mod exceptional, si nu sa devina o regula, sa fie astea masa de baza a bebelusului...
de-a lungul timpului am invatat ca nu e bine sa dai sfaturi, deci nu e un sfat, fiecare face cum vrea, eu doar am prezentat situatia ideala din punctul meu de vedere, nu pot sa stiu ce voi face cand voi fi eu mamica, si nu voi mai face fatza cu atatea treburi pe cap sic
leut
Postat: Tuesday, January 6, 2009 6:18 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Am citit cat am putut de mult din ce ati scris. Concluzia e urmatoarea: mai bine pun la storcator doua-trei portocale si-i dau atunci cand cere. Apoi, folosim toate fructele stoarse. Rar, dar foarte rar, in special pe-afara, Santalul mi se pare ok. In ce priveste pateul, un ficatel frecat cu putin untisor e minunat. Bineinteles ca mai facem exceptii, dar iar spun, rar, foarte rar! Pana la urma, nu mai stiu cine scria, efectele nocive au loc mult mai tarziu, si e pacat!
sousourel
Postat: Sunday, January 11, 2009 4:59 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Chiar azi imi torturam creierii cu gustarea pentru masa de la gradi. Victor nu vrea decat branza topita si mie nu mi se pare in regula de locuff
bereea
Postat: Sunday, January 11, 2009 5:49 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22788
sousourel wrote:
Chiar azi imi torturam creierii cu gustarea pentru masa de la gradi. Victor nu vrea decat branza topita si mie nu mi se pare in regula de locuff

poate e fan al brazzeturilor, ca si fiica-mea.si eu am problema asta: ce-i pun pentru gustarea de la ora 3?In ultimile zile mi-a tot cerut cate o felie de branza - stracchino.decat sa-i dau nu stiu ce prostii de dulciuri din comert mai bine sa manance branza.
marivic
Postat: Sunday, January 11, 2009 10:04 PM

INGERAS,acum am vazut postarea ta;iti dau si oua ,si rosii,si ardei,si cirese,si capsuni BIO ,ce-ti pofteste inima,numai sa vii!pupici pupici pupici
Mela
Postat: Monday, January 12, 2009 12:27 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
branza topita e interzisa copiilor, femeilor predispuse la osteoporoza, batranilor pentru ca in procesare sunt utilizate saruri de topire – polifosfati si citrati – care favorizeaza eliminarea calciului din sistemul osos.

svaiter si cascavalul sunt potrivite pentru copii,la fel si branza proaspata e o sursa buna de calciu thumleft
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed