ATENTIE!!! Capusele pot fi foarte periculoase!!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
marmita
Scris: Monday, June 18, 2012 3:57 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/11/2007
ce am primit eu pe mail:

Sfat: cum sa scapi de capuse, daca s-au fixat pe corp

Valabil pentru oameni si pentru animale
Din batrani si experienta proprie (avand animale), indiferent de stadiul in care este capusa, ori doar o pata neagra, ori deja umflata de sange, ca un bob de fasole:
1. Daca s-a prins o capusa si ai in casa untura, acoper-o complet cu untura solida si dupa doua-trei minute se desprinde (ea se sufoca, untura nu permite nici un strop de aer si capusa scoate capul din piele);
daca nu s-a desprins inca, pui untura din nou.
2. Daca ai tinctura de iod, imbibi foarte bine un tampon de vata in tinctura si tii pe capusa cateva minute (3-4) si ea se va desprinde. Eventual mai picuri cativa stropi de tinctura pe tampon in timp ce il tii pe capusa. Atentie, nu iod simplu ci numai tinctura ! Daca este adanc prinsa in piele, repeti operatiunea. Atunci cand o rupi fortat si ramane capul in piele, se produce infectia.
Faceti asta si nu veti ajunge la doctor.
3. Daca vezi pe mana, picior etc. o insecta mica verde sau bruna cu o pozitie ciudata infipta sub piele faci urmatoarele:
Cu un tampon de tifon bine inmuiat in acetona se tamponeaza insecta si in citeva minute cade singura. Se desinfecteaza bine cu iod si se spala bine mainile cu apa si sapun. Se unge locul cu alifie de galbenele cu propolis. Se institue regim cu fructe si legume, iar medicul de specialitate face tratamen cu antibiotice. Sper sa nu fie nevoie, dar este bine de retinut.
Aceste sfaturi le-am primit de la un prieten din Elvetia, va dati seama, a aflat toata Europa si turistii sunt preveniti cum sa se fereasca de capuse.

fdianamaria
Scris: Thursday, July 11, 2013 11:04 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/17/2006
O sa radeti, dar e destul de aiurea, sincer: noi nu am avut niciodata probleme cu capusele, nici macar n-am vazut una si nici nu-mi doresc. In schimb, viata la tara, dar si pivnita umeda si plina de pisici a blocului unde stam temporar ne-au inzestrat cu...pureci. Nu stiu cati sunt dar unul e sigur si am incercat sa-l mangai...degeaba. Mi-a scapat. Si fiindca l-a papat pe al meu pitic mare de spate, destul de mult si de urat, va intreb, dragele mele...anti-pureci ce metode aplicati? ce metode stiti?
Cris-DL
Scris: Thursday, July 11, 2013 11:43 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Sunt niste bratarici anti insecte (capuse, tantari) + Spray protectiv contra capuselor, tantarilor, puricilor...

kali
Scris: Thursday, July 11, 2013 11:48 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Apropo de capuse si isteria creata cu boala asta Lyme.
Am vazut live cum arata o muscatura de capusa infectata si credeti-ma ca nu are cum sa va scape asa ceva. Locul arata foarte rau pe o suprafata mare si cu siguranta v-ati pune problema sa mergeti la medic... doar sa nu fie intr-un loc inaccesibil cum e pielea capului.
sousourel
Scris: Sunday, July 28, 2013 6:37 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
fdianamaria wrote:
O sa radeti, dar e destul de aiurea, sincer: noi nu am avut niciodata probleme cu capusele, nici macar n-am vazut una si nici nu-mi doresc. In schimb, viata la tara, dar si pivnita umeda si plina de pisici a blocului unde stam temporar ne-au inzestrat cu...pureci. Nu stiu cati sunt dar unul e sigur si am incercat sa-l mangai...degeaba. Mi-a scapat. Si fiindca l-a papat pe al meu pitic mare de spate, destul de mult si de urat, va intreb, dragele mele...anti-pureci ce metode aplicati? ce metode stiti?
Spray apoi o crema specifica. Dermodrin ajuta putin la piscaturile de tantari. Poate incerci si petru piscaturile de pureci.
sousourel
Scris: Sunday, July 28, 2013 6:39 PM
Nivel

kali wrote:
Apropo de capuse si isteria creata cu boala asta Lyme.
Am vazut live cum arata o muscatura de capusa infectata si credeti-ma ca nu are cum sa va scape asa ceva. Locul arata foarte rau pe o suprafata mare si cu siguranta v-ati pune problema sa mergeti la medic... doar sa nu fie intr-un loc inaccesibil cum e pielea capului.

Nu mereu. Am avut experienta neplacuta ca Victor sa fie muscat, si nu doar o data. Uneori ramane doar un punct mic si rosu pe piele, dar care persista pentru mai mult timp. Profilactic: a nu se aseza pe jos, mai ales cand locurile sunt vizitate de animale, in speta oi.
kali
Scris: Sunday, July 28, 2013 6:51 PM
Nivel

sousourel wrote:
Nu mereu.

Nu mereu... am si spus ca e vorba de mucatura de capusa infectata - confirmata prin analize.
Cum nu toate capusele sunt purtatoare de boala, sigur ca nu la toate apare semnul distinct.
Daca dai search pe net, vei vedea ca specific inceputului de boala este un semn sub forma de tinta - la ala ma referam eu.

sousourel
Scris: Sunday, July 28, 2013 8:31 PM
Nivel

Stiu la ce te referi. De fiecare data am sperat sa nu apara. Din pacate, capusele nu sunt singure purtatoare ale bacteriei care poate provoca boala. Atentie si la tantari.
kali
Scris: Sunday, July 28, 2013 11:11 PM
Nivel

Si tantarii??alcool Asta nu stiam. Cray
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.