Ateii si ateismul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Monday, January 5, 2009 8:42 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Hai sa discutam putin si pe aceasta tema, fara insa a emite judecati de valoare si a judeca pe nimeni ras

Prin definitie:

"ATÉU, -EE, atei, -ee, s.m. si f. Adept al ateismului
"ATEÍSM s.n. un concept care se refera la opinia despre existenta divinitatii; "

Ateismul este un concept care se refera la opinia despre existenta divinitatii. În timp ce teismul se defineste prin afirmarea acestei existente, ateismul reprezinta fie absenta credintei în existenta divinitatii, fie negarea acestei existente. Absenta credintei intr-unul sau mai multi zei ramâne principala definitie a ateismului,nefiind necesara negarea unei existente care nu a fost dovedita.

Se disting doua modele de ateism: ateismul pozitiv (sau "tare") si ateismul negativ (sau "slab"). În timp ce un ateu pozitiv afirma inexistenta divinitatii, un ateu negativ nu face decât sa nu afirme existenta sa. Cele doua modele sunt cel mai usor de distins cu ajutorul urmatoarelor enunturi: "consider ca nu exista zei" (ateu pozitiv); "nu consider ca exista zei" (ateu negativ). Varianta din urma poate fi echivalata cu agnosticismul.

Dat fiind ca lipsa divinitatii ar goli de sens religia, ateismul este deseori echivalat cu o respingere a religiei în general.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

Cine este ateu, poate sa ne impartaseasca si cum a ajuns la concluzia ca este ateu sau de ce se considera ateu?
Rody
Scris: Monday, January 5, 2009 8:58 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/10/2006
Sotul meu este ateu,o sa-l pun disera sa va scrie cum a ajuns la concluzia astaras dar o sa scrie in engleza sau in franceza ca romana nu stieras
bulibuli
Scris: Monday, January 5, 2009 1:33 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
Rody wrote:
Sotul meu este ateu,o sa-l pun disera sa va scrie cum a ajuns la concluzia astaras dar o sa scrie in engleza sau in franceza ca romana nu stieras

sau il intrebi si ne povestesti tu ce a zis sic
t-mihaela
Scris: Monday, January 5, 2009 7:12 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
Rody wrote:

Abia astept ,big hug computerlove Am incercat si eu ieri sa discut cu Kaze ca tocmai venise de la moskee, au ei o sarbatoare acum ...INsa nu fortez nota, ce cred eu ma priveste, nu vreau sa ranesc sentimente , sa lovesc in credinta lui ca e asa de fericit cu Mohamadu lui si cu moskeea lui...of.angel
shirel
Scris: Monday, January 5, 2009 10:10 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Foarte interesant subiect!Voi fi si eu aici prezenta chiar ma intereseaza parerile ateiilor!
ingerash
Scris: Monday, January 5, 2009 10:22 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Si eu sant tare curioasa,vreau sa ascult nu sa judecpupici computerlove
Rody
Scris: Monday, January 5, 2009 10:28 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
Mesaj de la sotulras

"Je ne crois pas en Dieu parce qu'il n'existe aucune preuve de son existence"!
Deci asta e tot ce mia zishohot
shirel
Scris: Monday, January 5, 2009 11:59 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Ateismul nu se lupta cu religia.Ii e indiferenta, oricare ar fi ea. Religiile se lupta cu ateismul. Orice copil , la nastere, habar nu are de nici o credinta. E perfect ateu. Nu simte nici o nevoie "religioasa". Daca nu va fi indoctrinat intr-o religie sau alta, va ramine ateu. Iar indoctrinarea nu e invatare ! Stiinta e aceeasi pentru toti, o religie e valabila doar pentru practicantii ei. Omul se naste ateu si devine sau nu credincios.

Einstein undeva spunea:Cuvântul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decât expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilaresti. "Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtila, nu-mi poate schimba opinia"
t-mihaela
Scris: Tuesday, January 6, 2009 4:36 AM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
Am si eu niste paragrafe ,de cand imi dau masteratul in ateism sau ce oi fi ca nici eu nu stiu ce sunt hohot .Sper sa le gasesc si le pun aici .E subiect foarte interesant.
AdrianaC
Scris: Tuesday, January 6, 2009 7:55 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Abia astept !

Eu in momentul de fata nu pot spune 100% ca sunt atee, dar nici ca sunt credincioasa.
Am fost supusa la multe, poate prea multe incercari pana acum in viata, mereu m-am rugat sa ma ajute Dumnezeu sa gasesc o solutie, sau sa nu se intample cutare si cutare lucru si mereu se intampla exact pe dos de cum ma rugam.

Am avut o perioada chiar, dupa un anumit moment, in care nu am mai calcat in biserica sa ma rog pentru ca mereu cand ma rugam mi se intampla ceva rau mie sau familiei mele.

Asa ca... am zis sa nu fortez nota si sa nu mai calc in biserica decat daca trebuie (adica la nunti/botezuri/inmormantari).

In rest, ma mai rog si eu cateodata si ii mai multumesc celui de sus cand totul e roz, dar ma rog in sinea mea.
Cred ca uneori ma simt depasita de situatie si imi place sa cred ca mai exista ceva mai presus de orice si oricine care vede tot, stie tot, poate orice.

Totusi... sunt o fire analitica si atunci apare si necesitatea existentei lucrurilor palpabile, a dovezilor, cum spunea si sotul lui Rody... Mi-e greu sa cred si sa iau de bune orice teorii, oricat de OK ar parea ele.

Mi-e greu sa inteleg de ce daca exista Dumnezeu, sunt luati la el oameni nevinovati, oameni buni, iubitori, si sunt lasati sa traiasca, ba unii chiar in libertate, tot felul de criminali, violatori, etc, etc.

Unde este Dumnezeu cel bun si iubitor? Cum ii apara pe acei nevinovati? Luandu-i la el?

Am citit si citesc inca o serie de 12 volume, deocamdata am ajuns la volumul 8, pentru ca nu au aparut mai multe in Romania, din SUPRAVIETUITORII, o carte scrisa de Tim LaHaye. Sunt niste teorii foarte interesante acolo.

Astept si alte opinii campfire
katy_lumika
Scris: Tuesday, January 6, 2009 1:35 PM
Nivel

Inregistrat: 1/14/2008
shirel wrote:

Einstein undeva spunea:Cuvântul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decât expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilaresti. "Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtila, nu-mi poate schimba opinia"

Perfect adevarat...din punctul meu de vedere!
TeosOf
Scris: Tuesday, January 6, 2009 1:51 PM
Nivel

Inregistrat: 3/4/2008
AdrianaC wrote:

Asa ca... am zis sa nu fortez nota si sa nu mai calc in biserica decat daca trebuie (adica la nunti/botezuri/inmormantari).

Daca nu te duci la biserica nu inseamna ca esti ateu.

Totusi... sunt o fire analitica si atunci apare si necesitatea existentei lucrurilor palpabile, a dovezilor, cum spunea si sotul lui Rody... Mi-e greu sa cred si sa iau de bune orice teorii, oricat de OK ar parea ele.

Lucruri palpabile, adica materiale? Atunci si sentimentele, daca vrem sa credem in ele trebuie sa fie palpabile?

Mi-e greu sa inteleg de ce daca exista Dumnezeu, sunt luati la el oameni nevinovati, oameni buni, iubitori, si sunt lasati sa traiasca, ba unii chiar in libertate, tot felul de criminali, violatori, etc, etc.

Se spune ca cei iubiti de Dumnezeu/Divinitate, mor tineri. Aici, pe pamant e un fel de loc de incercari, mai usoare, mai grele, depinde de fiecare cat de in stare este sa evolueze.

Unde este Dumnezeu cel bun si iubitor? Cum ii apara pe acei nevinovati? Luandu-i la el?

Copiii cei ascultatori si iubitori stau langa Tatal, ceilalti trebuie sa demonstreze ca merita sa fie langa El
petro
Scris: Tuesday, January 6, 2009 1:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
Katy, asteptam sa ne impartasesti cum ai devenit atee! E interesant de stiut.

In unele privinte ma pot declara si eu atee. Dar eu cred in Dumnezeu, asta e marea diferenta! Mi-am format o parere dupa multe cautari. Am insa o problema mare cu Biserica, fie ea crestina sau nu. Am o problema mare cu oamenii care o servesc, fie ei crestini sau nu. Si mai am o mare problema cu cu partea financiara care se investeste in aceste "institutii". Mi-am petrecut o parte din tinerete printre oamenii bisericii.

Ideea mea despre Dumnezeu e simpla, si dincolo de orice religie. Exista, e acolo, ma asculta si-l ascult. Nu stiu daca e El sau doar constiinta mea, dar stiu ca am primit niste raspunsuri care ma fac sa ma indoiesc de Inexistenta Lui! E greu sa explic ceea ce simt eu despre Dumnezeu, dar stiu ca si Einstein spre sfarsitul vietii a devenit credinciosras. Inca ceva, intrebati un yoghin ce inseamna semnul crucii? Veti primi un raspuns nereligios, dar destul de credibil. legat de energiile din noi.
danamaria
Scris: Tuesday, January 6, 2009 2:42 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/4/2007
draga petro, incep sa realizez de ce imi esti atit de simpatica. sunt perfect de acord cu tine.........si nu contrazic pe nimeni, dar........
simo
Scris: Tuesday, January 6, 2009 4:40 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/15/2007
shirel wrote:

De acord !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.