Atacuri de panica in sarcina??
Subiectul anterior · Subiectul urmator
maria73
Scris: Thursday, November 6, 2008 10:42 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Buna ! Sunt noua pe acest forum si cam neindemanatica.... scuze daca nu postez unde trebuie, nu e cu intentie...Vreau sa va intreb, s-a mai confruntat vreuna dintre voi cu atacuri de panica in timpul sarcinii? Sunt insarcinata in 5 saptamani si jumatate, sarcina mai mult decat dorita, dar din pacate, ca un cosmar pentru mine, au aparut exact acum niste " fantome " ale trecutului, atacurile de panica... Sunt foarte speriata...am nevoie de un sfat, mi-e teama ca ar putea dauna lui bebe. Pe de alta parte, de ce acum cand ar trebui sa fiu fericita? Ce anxietate inconstienta ma bantuie oare?
adrianayo2003
Scris: Friday, November 7, 2008 9:54 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/17/2007
Maria73, bine ai venit !!!
Imi pare rau ca nu te pot ajuta, nu-mi pot da nici macar cu parerea.sorry
Iti doresc sa ai parte de o sarcina usoara si un bebe sanatos.hearts
Sunt sigura ca te vor ajuta fetele !!!
ingerash
Scris: Friday, November 7, 2008 10:53 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
maria73 wrote:
Buna ! Sunt noua pe acest forum si cam neindemanatica.... scuze daca nu postez unde trebuie, nu e cu intentie...Vreau sa va intreb, s-a mai confruntat vreuna dintre voi cu atacuri de panica in timpul sarcinii? Sunt insarcinata in 5 saptamani si jumatate, sarcina mai mult decat dorita, dar din pacate, ca un cosmar pentru mine, au aparut exact acum niste " fantome " ale trecutului, atacurile de panica... Sunt foarte speriata...am nevoie de un sfat, mi-e teama ca ar putea dauna lui bebe. Pe de alta parte, de ce acum cand ar trebui sa fiu fericita? Ce anxietate inconstienta ma bantuie oare?

Bine ai venit!
Cum sant atacurile de panica?De ce sa fi speriata? Ar trebui sa fi fericita si implinita ca ai un ingerash in burtica.angel computerlove computerlove pupici
maria73
Scris: Friday, November 7, 2008 5:37 PM

Bine v-am gasit fetelor,

Azi am fost mai bine...cred ca ma sperie si toate senzatiile si trairile noi; uneori nu ma regasesc in comportamentul din aceasta perioada...ma simt destul de rau, nu cu greata si stare de voma, dar cu tensiune foarte scazuta, ameteli,slabiciune generala. Pofta de mancare - zero, si o agitatie care nu-mi da pace. Stiam eu gresit ca gravidutele ar dormi non stop? Pai atunci eu de ce am insomnii?? Sp0er ca sunt trairi tranzitorii, tipice primului trimestru...

kali
Scris: Friday, November 7, 2008 6:55 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Nu stiu ce sa-ti spun... atata doar ca organismul reactioneaza diferit la fiecare sarcina. Gandeste-te numai ce furtuna hormonala se petrece acolo.
Eu nu am trecut prin astea toate la un loc... doar pe rand, cate una. Vorbeste cu medicul tau, vezi ce spune.
Sanatate si sarcina usoara!
Ely
Scris: Saturday, November 8, 2008 11:47 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
Maria bine ai venit .Poate ca atacurile de panica vin si pentru ca asa cum ai spus bebe este "mai mult decat dorit".Poate ca psihicul lucreaza ti-e teama sa nu se intample ceva .Eu zic sa incerci te linistesti ascultand muzica care-ti place si care te binedispune ,sa iesi la aer curat,cumpara-ti ceva care sa te bucure,iesi la o cafea cu prietene ,daca nu ai acolo atunci suntem noi aici si ai sa vezi ce bine-ti face.Cred ca fiecare am avut un atac de panica mai mult sau mai putin ,dar acum depinde si de persoana, daca are un caracter mai puternic sau mai slabut. Pupici si o sa treaca si aceasta perioada.pupici majoreta
maria73
Scris: Saturday, November 8, 2008 3:31 PM

Ely,

Multumesc pentru sfaturi si incurajari...Teoretic imi dau seama de unde vin atacurile de panica...Sunt doar trista si ingrijorata ca au aparut acum starile depresive, cand ar trebui sa fiu fericita! Istoria e mai veche si suna cam asa: la 1 februarie 2007 a trebuit sa intrerup o sarcina cu probleme, la 12 saptamani...am suferit foarte mult, o depresie pe care am depasit-o de bine de rau, cu psihoterapie si autocontrol...Dupa ce m-am mai linistit am incercat din nou si iata, bucuria a fost imensa cand am vazut 2 liniute! Probabil subconstientul meu reactioneaza acum la nelinisti inerente...Doar vineri in 14 unt programata la eco si mi-e teama...sper sa fie totul ok...

Va pup si va multmsc ca sunteti aici
cute_babies_of_mine
Scris: Saturday, November 8, 2008 5:57 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Maria, bine ai venit!
Atacurile tale de panica sunt justificate, dar trebuie sa te autocontrolezi astfel incat sa nu daunezi bebelusului. Poate istoria ta nu se va repeta si va fi bine de data asta! Trebuie sa crezi asta cu tarie! Suntem aici si te sustinem!pupici
Ely
Scris: Saturday, November 8, 2008 7:54 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Maria o sa fie bine ai sa vezi.Multa succes la echograf la intalnirea cu bebicagravida.Apropo este fetita sau baietel?mami de fetita boy
sousourel
Scris: Sunday, November 9, 2008 2:59 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
maria73 wrote:
au aparut exact acum niste " fantome " ale trecutului, atacurile de panica... Sunt foarte speriata...am nevoie de un sfat, mi-e teama ca ar putea dauna lui bebe. Pe de alta parte, de ce acum cand ar trebui sa fiu fericita? Ce anxietate inconstienta ma bantuie oare?

Am citit povestea ta si am inteles ca frica pe care o resimti survine in urma activarii unor amintiri dintr-o perioada similara, in sarcina pe care ai fost nevoita sa o intrerupi. DAca ai participat la sedinte de terapie si de autocontrol, probabil ca esti in masura sa-ti activezi ceea ce ai fost invatata sa faci atunci cand primele semnale ale atacului incep sa-si faca simtita iminenta: respiratie, relaxare musculara, inerpretari pozitive. Poti cu siguranta sa faci apel la aceste resurse pentru momentele dificile.

In plus, in timpul atacului de panica poti sa te hiperventilezi, iar in sistemul sanguin se poate elibera o cantitate mai mare de hormoni specifici starilor cu nivel de stres ridicat, care pot traversa bariera placentara, bb-le simtind astfel starea ta de agitatie.

Quote:
ma simt destul de rau, nu cu greata si stare de voma, dar cu tensiune foarte scazuta, ameteli,slabiciune generala. Pofta de mancare - zero, si o agitatie care nu-mi da pace. Stiam eu gresit ca gravidutele ar dormi non stop? Pai atunci eu de ce am insomnii??

In sarcina pot aparea tot felul de manifestari...e un fel de loterie, iar caderile de tensiune pot aparea destul de frecvent. Uite, eu am ramas cu hipotensiune din perioada sarcinii, dar nu e ceva care sa constituie un real pericol.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.