Asistent maternal sau parinte social
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Monday, August 20, 2007 12:41 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Ce parere aveti despre "meseria" de ...asistent maternal sau parinte social?V-ar tenta intr-un anumit stadiu al vietii?Ati concepe sa cresteti copilul altuia pt ca mai tarziu sa fiti nevoiti sa va despartiti de el?
Kiki
Scris: Monday, August 20, 2007 12:50 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu spun un NU categoric.
De ce? Am o cunostinta care este asistent maternal si are grija de 7 ani de o fetita. S-a lipit foarte mult de fetita respectiva. De 3 ani incoace, statul a inceput sa caute parinti pentru fetita si de atunci a inceput stresul femeii...In fiecare zi poate ramane fara fetita si este foarte suparata din punctul asta de vedere.
S-a oferit statul sa ii dea alt copil de care sa aiba grija, dar nu vrea...
Deci nu as vrea sa traiesc calvarul acestei femei, care vede in fetita respectiva un copil al ei si nu un copil de care are grija pe bani. Si eu sunt lipicioasa, in general de copii si nu as putea sa vad cum imi ia statul copilul in care am investit sentimente.
Alina
Scris: Monday, August 20, 2007 1:00 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Kiki wrote:
Eu spun un NU categoric.

Si eu, din aceleasi motive ca si Cristina.
stele_pe_cer
Scris: Monday, August 20, 2007 1:19 PM
Nivel

Kiki, citeam cum ca daca ai luat in maternal un copil, ai dreptul sa adopti copilul (nu stiu in ce conditii), dar cred ca nu mai ai voie sa profesezi in asistenta maternala.

In parcul pe care il frecventez..."se poarta" in randul varstei a III a...

Ma intrebam cate persoane ar deveni asistenti maternali...
Kiki
Scris: Monday, August 20, 2007 1:25 PM
Nivel

Da, Stelute, poate fi adoptata fetita, dar nu o poate adopta persoana asta. Pentru ca ea nu are casa ei, sta cu chirie, nu are ca venit decat o pensie mizera, cum sunt in Romania in cele mai multe cazuri...Pe ea o ajuta copiii, ii dau de toate si ii platesc o parte din cheltuieli, dar vezi tu, statul nu e interesat de asta ci de venitul de pe hartie.
Laura
Scris: Monday, August 20, 2007 1:53 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/8/2006
Mama mea e asistent maternal. Are doi copii, frati! S-a atasat foarte tare de ei,mai ales de cel mic! Sincer,daca ar fi sa-i dea,suferinta ar fi foarte mare din toate partile. Sunt doi copilasi fara mama! Cel mare e premiant,iar cel mic va merge anul acesta in clasa I! Cand l-a luat,avea 3 ani!

Eu personal nu cred ca as vrea sa fiu asistent maternal! Cel putin nu acum pentru ca sunt sigura ca as face diferente intre el si copilasul meu(poate suna putin egoist! fool ). Si motive ar fi mai multe!
stele_pe_cer
Scris: Monday, August 20, 2007 2:40 PM
Nivel

Kiki wrote:
Da, Stelute, poate fi adoptata fetita, dar nu o poate adopta persoana asta. Pentru ca ea nu are casa ei, sta cu chirie, nu are ca venit decat o pensie mizera, cum sunt in Romania in cele mai multe cazuri...Pe ea o ajuta copiii, ii dau de toate si ii platesc o parte din cheltuieli, dar vezi tu, statul nu e interesat de asta ci de venitul de pe hartie.

Stii ce nu mi se pare corect?Daca unei persoane fara casa, care sta cu kirie i s-a putut da in asistenta maternala un copil, nu vad de ce nu ar pute-o adopta.Zic eu, fireste, dar legea e lege.Si spun asta pt ca totusi ca sa devii asistent maternal trebuie sa ai o locuinta a ta (e musai), sa ai niste metri patrati anume, de exemplu sa ai spatiu suficient atat pt actualii care locuiesc in casa cat si spatiu separat pt copil, trebuie sa fie curat in casa si multe alte conditii.

Uite ce spune legea :

Conditii pe care trebuie sa le indeplineasca un candidat:
Trebuie sa dovedeasca capacitate deplina de ingrijire.
Sa prezinte, prin comportamentul lui in societate, garantiile necesare pentru ocrotirea si buna dezvoltare fizica, afectiva si educativa a copilului.
Sa aiba o locuinta care sa acopere necesitatile curente de preparare a hranei, de igiena, educatie si odihna ale copiilor (de regula, se cere strictul necesar, dar neaparat o camera separata pentru copil).

Acte necesare pentru atestare
O cerere adresata Directiei pentru Protectia Copilului din judetul, respectiv sectorul municipiului Bucuresti, pe teritoriul caruia domiciliaza candidatul, sau fundatiilor autorizate sa angajeze asistenti maternali.
Cererea va include un Curriculum Vitae al solicitantului si motivele pentru care doreste sa devina asistent maternal profesionist.
La cerere vor fi anexate: copii legalizate ale actelor de stare civila si actelor de studii ale solicitantului.
O scurta prezentare a persoanelor cu care locuieste (va fi mentionat gradul lui de rudenie cu acestea).
Certificate medicale eliberate de policlinica unde sunt arondati solicitantul si persoanele cu care locuieste (dovada evaluarii complete a starii lor de sanatate).
Cazierul judiciar al solicitantului si al persoanelor din casa
Un document care atesta dreptul de folosinta a solicitantului asupra locuintei in care sta.

Si spun ca nu este corect ca unei persoane care nu intruneste conditiile sa i se dea dreptul de a fi asistent maternal tocmai pt ca in viitor nu poate adera la adoptie.Pe cand daca intruneste toate calitatile legale ale unui asistent maternal, ar putea adopta copilul (acum nu stiu daca orice adult, indif de varsta poate adopta un minor) dar mi se pare trist sa cresti ani in sir un copil si mai ales sa vrei sa i te dedici in continuare si sa ii oferi o familie si pe mai tarziu dar legea sa respinga o astfel de cerere.Dar...traim in Romania!
stele_pe_cer
Scris: Monday, August 20, 2007 2:41 PM
Nivel

Dar despre cei ce opteaza pt a fi parinti sociali ce parere aveti?V-ati dedica cresterii a 6-7 copii intr-un alt mediu decat cel de acasa?
Kiki
Scris: Monday, August 20, 2007 2:42 PM
Nivel

Cand i s-a dat fetita avea casa ei. Ulterior "multumita" lui fi-su nu mai are, ca i-a vandut-o ca sa isi plateasca datoriile. Si statul nu a mai venit in vizita sa vada unde sta, ci duce ea copilul sa il vada o data la nu stiu cat timp.
MNiko
Scris: Monday, August 20, 2007 2:50 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Grea situatie a prietenei tale Kiki. Am tot auzit de cazuri in care copii isi lasa parintii pe drumuri si parca tot nu-mi vine sa cred ca e cruda realitate

Si ca sa raspund topicului: intr-o perioada chiar mi-am pus intrebarea daca as vrea sa fiu asistent maternal. Nu am reusit sa-mi dau atunci raspunsul si nu pot nici acum, dar probabil ca nu as alege asa ceva. Iar de parinte social...nu stiu prea multe amanunte ca sa pot lua in calcul o asemenea intrebare.
stele_pe_cer
Scris: Monday, August 20, 2007 2:54 PM
Nivel

Imi pare rau Kiki ca doi oameni (doamna in varsta si copilul) pot trece printr-o asemenea suferinta.

Ieri ma gandeam ca ideea de asistent maternal imi pare a fi in detrimentul copiilor din punct de vedere psihic, pt ca copilul este bulversat de cresterea intai oferita de stat, apoi de un asistent maternal, apoi de familia ce il va adopta.Plus ca copilul se ataseaza de asistentul maternal ca mai apoi sa trebuiasca sa skimbe un mediu cu un altul.

Dar ideea de parinte social imi pare mai buna.Cresti un grup de copii pna la 18 ani, ii oferi un singur mediu, numai o persoana are grija de ei iar ajunsi la maturitate (la 18 ani) ei isi pot face un viitor mai ekilibrat decat daca ar fi fost crescuti la orfelinat.

Eu, sincera sa fiu, ma gandisem intr-o vreme la asistenta maternala, dar pe atunci nu il aveam pe Matei.Acum, stau si ma intreb : daca as lua un copil de varsta lui Matei ar fi posibil ca cei doi copii sa nu se impace.Daca iau un bebe, e posibil ca Matei sa il iubeasca atat de tare ca despartirea de el sa fie dureroasa daca nu kiar tragica.Drept pt care asistenta maternala in esenta nu imi pare kiar un gest de caritate, ci mai mult o bulversare atat a copilului orfan, cat si a familiei care il ocroteste maternal pana cand isi gaseste o familie stabila.Si totusi...poate e bine ca exista kiar si sub forma asta o ocrotire a celor orfani.Dar banii alocati orfanilor poate ar fi mai cu foos redirectionati catre reeducarea gravidelor, a adolescentelor si kiar a adolescentilor in general.Astfel ar fi mai putini copii fara familii, mai putini copii abandonati si mai putini parinti denaturati.
stele_pe_cer
Scris: Monday, August 20, 2007 2:58 PM
Nivel

MNiko wrote:
Iar de parinte social...nu stiu prea multe amanunte ca sa pot lua in calcul o asemenea intrebare.

Parintele social este persoana care urmeaza niste cursuri timp de 2 ani sub atenta urmarire a unei mame sociale.Alaturi de aceasta, noua femeie invata sa aiba grija atat fizic cat si psihic de 6-7 copii.I se atribuie pe parcursul trainingului responsabilitati din ce in ce mai mult, astfel incat spre sfarsitul cursului ea sa fie in stare sa aiba grija de cei 6-7 copii.La sfarsitul cursului poate abandona totul daca considera ca nu poate face fata sua poate acceta noul statut de parinte social.Pot fi parinti sociali kiar si ambii parteneri, sot si sotie.

Parintele social are o locuinta anume cu multe camere, locuinta pusa de stat la dispozitie.I se ofera absolut tot ceea ce are nevoie pt a creste respectivii copii.
ira_tgr
Scris: Monday, August 20, 2007 3:01 PM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2007
legal, pana la ce varsta ii poate creste parintele social?
stele_pe_cer
Scris: Monday, August 20, 2007 3:04 PM
Nivel

ira_tgr wrote:
legal, pana la ce varsta ii poate creste parintele social?

Parintele social pana la implinirea celor 18 ani.

Asistentul maternal nu stiu, cred ca in general ii cresc pana la varste relativ mici din cauza faptului ca se urmareste sa se gaseasca familii adoptive de timpuriu, familii stabile care prin adoptie sa ofere copilului un camin irevocabil.
misha
Scris: Monday, August 20, 2007 5:45 PM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2006
Ideea cu parintele social care sa aiba grija de 6-7 copii nu mi se pare tocmai buna. De ce? In ziua de astazi cu greu mai gasesti familii care sa aiba 6-7 copii si sa-i creasca in conditii decente si 'ca la carte' ca sa spun asa, dar sa nu fie ai tai? Mi se pare enorm de greu sa stapanesti 6-7 caractere diferite, sa poti raspunde nevoilor fiecaruia in parte, sa ai puterea fizica si psihica de a le oferi o educatie buna.
Cat despre a fi asistent maternal, mama mea este in aceasta pozitie. Are un baietel in grija de la varsta de 1an si jumatate, iar acum are 5 ani si jumatate. Este foarte mare raspundere caci o clipa de neatentie te poate baga in puscarie. Cat despre faptul ca mai bine le-ar fi intr-un orfelinat, ma indoiesc sincer. Daca nici in grija unui asistent maternal nu li se ofera copiilor toate drepturile de care ar trebui sa beneficieze (ma refer aici la banutii pentru alimente pe care o luna ii primeste, 2 nu, in functie de cum hotarasc cei de la Consiliul Judetean, nu au gratuitate la absolut toate serviciile tinand cont ca sunt practic copii institutionalizati, de Craciun nu au primit nimic, chipurile li s-au dat hainute la inceputul anului( in loc de incaltaminte marimea 25-30 sau cat poarta un copil de 5 ani i s-au dat adidasi marimea 40-41 de adult, o lenjerie si o patura pe care in momentul cand va pleca de la mama (poate si peste 10-15 ani) trebuie sa le aiba etc.), in orfelinate lucrurile stau cu muuult mai rau. Cand l-a adus mama acasa acum 4 ani avea 8kg si nu mergea, nu vorbea, nimic...doar un zambet scurt si timid si doi ochisori mari si negri ce cercetau curiosi incaperea si pe noi. Manca si firimiturile care cadeau de la felia de paine, mititelul. Inainte de a-l lua mama, baietelul fusese internat in spital si de cate ori se ducea sa-l viziteze si-i ducea ceva de mancare (un pachet de biscuiti sau o banana) o certau asistentele de la spital care il lasau abandonat in patut nemancat, neschimbat. Intindea bietul manutele cerand mancare, dar cine sa-i dea?
Acum e bine, a primit afectiunea noastra, a fost in centrul atentiei, are cui sa-i spuna mama si tata, desi i-am explicat la nivelul sau ca nu stim unde sunt parintii lui adevarati si ca e luat de la o casa de copii, merge la gradinita, etc.
Ca sa nu mai spun si de faptul ca se fac multe nereguli si sunt dati copii in grija unor asistenti maternali de la tara, care pe langa faptul ca nu au conditii, ii mai folosesc pe copii si la cele mai grele munci din gospodarie.
Ar mai fi muuulte de spus, dar chiar daca ar fi spuse tot nu s-ar rezolva situatia bietilor copii...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.