Asigurare auto
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Thursday, March 23, 2006 12:31 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Ar trebui sa stiti ca reparatia unei masini costa mai mult sau mai putin in functie de model si de multi alti factori, si la fel se intampla si cu asigurarea. Valoarea de asigurare pentru masina dumneavoastra poate varia in functie de mai multe variabile. Ce inseamna toate acestea pentru noi? Numarul mare de reclamatii asupra unui anumit model conduce la o valoare de asigurare mai mare. De exemplu daca esti implicat intr-un accident si ceri companiei de asigurari suma necesara pentru reparatii, este foarte posibil ca la reinoirea contractului de asigurare valoarea acestuia sa creasca.

Modelele care au o valoare de asigurare mare din cauza plangerilor depuse pentru furt:
1. Acura Integra coupe
2. Acura Integra sedan
3. Jeep Wrangler
4. Jeep Cherokee
5. Honda Prelude coupe

Modele care au o valoare de asigurare mare din cauza plangerilor depuse pentru leziuni:
1. Suzuki Esteem sedan
2. Mitsubishi Mirage sedan
3. Kia Rio sedan
4. Mitsubishi Mirage coupe
5. Kia Sephia sedan

Modele care au o valoare de asigurare mare din cauza riscului ridicat de accidente:
1. Lexus IS 300
2. Hyundai Tiburon coupe
3. Kia Spectra sedan
4. Suzuki Esteem sedan
5. Mitsubishi Mirage four-door si Audi A6 Avant Quattro station wagon

Modelele care au o valoare de asigurare mica datorita numarului mic de plangeri depuse pentru furt:
1. Buick LeSabre
2. Mercury Grand Marquis
3. Buick Century si Saab 9-5 sedan
4. Buick Park Avenue si Pontiac Montana

Modele care au o valoare de asigurare mica datorita numarului mic de plangeri depuse pentru leziuni:
1. GMC Yukon XL 1500
2. GMC Yukon
3. Chevrolet Tahoe
4. GMC Yukon XL 1500 4x4
5. GMC Sierra 2500 4x4

Modele care au o valoare mica de asigurare datorita riscului scazut de accidente:
1. GMC Yukon
2. GMC Yukon XL 1500
3. Chevrolet Tahoe
4. Ford Excursion
5. Ford Escape

Sursa: www.insurance.com & StiriAuto
delfinasa
Scris: Thursday, April 20, 2006 6:31 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
In America, asigurarea masinii este foarte scumpa. In zona unde stau acum, asigurarea obligatorie a unei masini used costa cam 90$/luna/masina, nu stiu Casco cat ar fi, dar sigur depaseste suta...nu va mai spun ca platim si bir la county la fiecare semestru cate 25$ doar ca sta masina in county-ul asta, iar o data cu aceste decals (niste abtibilduri pe care trebuie sa le lipesti pe parbriz ca ai platit darea semestriala catre county) platim si taxele cam 30$/masina...daca parchez masina pe strada in fata casei trebuie sa am lipit pe geam residential parking permit cu specificare districtului, altfel imi toweaza astia masina...cand am venit aici ne-am luat cu mainile de cap...nu dadusem pe masini cat urma sa dam numai pe asigurarile lor si trebuia sa avem grija sa parcam pe driveway masinile fara acest permis lipit pe geam. diablo
Kiki
Scris: Thursday, April 20, 2006 6:33 AM
Nivel

Vad ca aveti si voi o gramada de dari catre stat, cum avem si noi. La noi casco e destul de scumpa, mai mult ca la voi si depinde de masina.
delfinasa
Scris: Friday, April 21, 2006 5:24 AM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
In Romania, Casco este mai mult de 100$/luna?...poate pe an, nu pe luna.
oana_nicole
Scris: Tuesday, April 25, 2006 3:34 PM
Nivel

delfinasa wrote:
In Romania, Casco este mai mult de 100$/luna?...poate pe an, nu pe luna.

Depinde ce masina ai, delfinasa. Ca sa dau o medie a procentului cu ajutorul caruia se calculeaza prima de asigurare anuala... Pentru o masina noua (pana la un an vechime), sa spunem ca acel procent poate fi de 5%, adica la o masina in valoare de 15.000 EUR, prima anuala ar fi de 750 EUR pe an, la o masina de 30.000 EUR, prima anuala ar fi de 1500 EUR pe an, asa ca se poate ajunge si la mai mult de 100 EUR sau USD pe luna. Repet, depinde ce masina ai. Oricum, eu zic ca, atata timp cat iti permiti o masina de zeci de mii de EUR si mai ales intretinerea acesteia, ar fi mare pacat sa nu ai si o asigurare CASCO adecvata. pupici
AdrianaC
Scris: Friday, July 7, 2006 2:28 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
oana_nicole wrote:

Depinde ce masina ai, delfinasa. Ca sa dau o medie a procentului cu ajutorul caruia se calculeaza prima de asigurare anuala... Pentru o masina noua (pana la un an vechime), sa spunem ca acel procent poate fi de 5%, adica la o masina in valoare de 15.000 EUR, prima anuala ar fi de 750 EUR pe an, la o masina de 30.000 EUR, prima anuala ar fi de 1500 EUR pe an, asa ca se poate ajunge si la mai mult de 100 EUR sau USD pe luna. Repet, depinde ce masina ai. Oricum, eu zic ca, atata timp cat iti permiti o masina de zeci de mii de EUR si mai ales intretinerea acesteia, ar fi mare pacat sa nu ai si o asigurare CASCO adecvata. pupici

Tocmai am platit CASCO la Tiriac pe 1 an de zile si a fost 64 milioane, deci cam 1800 euro / an, adica 150 euro / luna.
Kiki
Scris: Friday, July 7, 2006 2:46 PM
Nivel

AdrianaC wrote:

Tocmai am platit CASCO la Tiriac pe 1 an de zile si a fost 64 milioane, deci cam 1800 euro / an, adica 150 euro / luna.

what what what
Vorba reclamei: mult, doamna, mult. banghead
oana_nicole
Scris: Friday, July 7, 2006 2:55 PM
Nivel

Da, e mult, Kiki, dar banuiesc ca si masina e asigurata la o suma frumusica. In plus, e posibil ca Adriana sa fi optat si pentru asigurari suplimentare (accidente pasageri sau alt tip). Adriana, tu poti sa ne lamuresti, ce include CASCO mai exact in cazul vostru?
lori16ro
Scris: Friday, July 7, 2006 2:59 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
daca iti iei masina noua, si cu rate la banca te obliga sa ai casco
AdrianaC
Scris: Friday, July 7, 2006 3:34 PM

Masina e un NISSAN X-TRAIL, din iunie 2005, anul acesta am terminat leasingul la ea, si pe perioada leasingului am avut casco.

Acum, ca trece in proprietatea noastra, am zis ca e pacat sa nu facem CASCO ca nu se stie niciodata.

Masina e asigurata la cca 28.000 euro, franciza 0. Nu are asigurare pt accidente pasageri, e asigurata doar masina.
oana_nicole
Scris: Friday, July 7, 2006 3:42 PM
Nivel

Da, e foarte buna cota de prima pe care v-au oferit-o cei de la Tiriac pentru asigurare CASCO fara fransiza. Banuiesc ca in anul anterior de asigurare ati avut CASCO tot la ei si nici nu ati avut evenimente nefericite cu masina.
AdrianaC
Scris: Friday, July 7, 2006 3:52 PM

Da, parca tot la ei si am avut un singur incident, am gasit-o in parcare cu luneta distrusa complet. Atat. In rest, nimic. Niciun accident.

Zici ca e buna oferta? Asa o fi, dar eu am cam picat pe spate cand mi-au spus, poate unde si anul trecut nu prea am simtit-o asa rau ca o plateam lunar, impreuna cu rata la masina. uff
oana_nicole
Scris: Friday, July 7, 2006 9:26 PM
Nivel

Da, te asigur ca e buna oferta, comparand si cu alte companii de asigurare cu care am mai lucrat. Imi dau seama ca vi se pare scump, asa este, dar e pacat sa ai o astfel de masina si sa nu ai asigurare pentru ea. La reinnoirea politei de asigurare la aceeasi companie, daca nu au fost incidente in anul respectiv de asigurare, trebuie sa va acorde o reducere. Probabil ca ati fi platit ceva mai putin daca nu ati fi avut incidentul de care mentionai.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.