Aragaz cu 4 ochi !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, October 29, 2006 8:34 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Multi dintre cei care au purtat sau poarta si acum ochelari inteleg despre ce este vorba. Si cei care nu au purtat niciodata, cu siguranta au vazut / auzit in jurul lor persoane apelate astfel.

Cum determinati copilul care are nevoie de ochelari sa ii poarte, in conditiile in care imaginea lui are de suferit datorita unor colegi binevoitori care il striga "Aragaz cu 4 ochi"?

Eu a trebuit sa port ochelari in scoala generala si liceu, dar nu prea i-am purtat pentru ca nu vroiam sa mi se spuna asa si nici nu vroiam sa intru in clubul ochelaristilor care implicit erau vazuti si ca tocilari.

Cum va veti determina copilul sa poarte ochelarii? Acum imi dau seama ca era spre binele meu, dar atunci as fi facut orice sa nu mi se spuna Aragaz cu 4 ochi. ras
Roxanel
Scris: Sunday, October 29, 2006 9:35 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Daaa, si-am avut si ochelari pe langa aparat dentar. Port de la 5 ani si tot o sa mai port. Am invatat in timp ca ochelarii sunt bijuterii. Acum nu m-as desparti de ei. Cred ca daca copilul ar vedea mai multi prieteni, colegi cu ochelari ar realiza ca este un lucru normal si nu trebuie sa se lase intimidati de remarcile rautacioase.
Maria & Mario
Scris: Monday, October 30, 2006 11:25 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Nu stiu de ochelari, ca nu am purtat decat pentru o scurta perioada de timp si doar la serviciu. Dar am purtat aparat dentar si a fost .... nasol. Oricum, trebuie explicat ca .... vorba lui Roxanel sunt bijuterii , ca vede lumea mai frumoasa prin ei, ca unii copii sunt mai rautaciosi ..... Nu stiu ....sincer.... Copiii fac tam-tam din orice si sunt rautaciosi intre ei..... asta e, dar nu inseamna ca nu mai trebuiesc purtati ochelarii.... nu
danab
Scris: Monday, October 30, 2006 11:38 AM
Nivel
Nivel: Senior

Eu port ochelari de la 13 ani, dar nu ma prea interesat ce credeau altii. Colegii de clasa nu mi-au spus niciodata aragaz cu 4 ochi, ca nu prea aveau curaj, eram cea mai inalta dintre ei ras
Alina
Scris: Monday, October 30, 2006 11:47 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
danab wrote:
Eu port ochelari de la 13 ani, dar nu ma prea interesat ce credeau altii.

Este un aspect extrem de important, copilul care poarta ochelari sau aparat dentar trebuie sa ajunga sa gandeasca asa ca Dana - acest lucru il invata parintii acasa, educatorul la gradinita, invatatorul si profesorul diriginte la scoala. Totodata dascalii enumerati anterior trebuie sa educe si ceilalti copii din colectiv, nu atat incat sa nu jigneasca, cat sa nu gandeasca astfel despre copiii ce poarta ochelari sau aparat dentar. Deci, este o chestiune de educatie si de autoeducatie.
taki
Scris: Monday, October 30, 2006 12:04 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Eu mi-am facut ochelari, astazi ma duc sa-i ridic. Ce sa spun, poart din clasa a XII-a, dar nu m-a interesat ce-au zis/gandit altii.

Pentru ca nu i-am purtat zi de zi, asa cum prea bine mi-a prescris dr, acum sufat pentru ca mi-au crescut dioptriile si le mai am si cu minus la ambii ochi.
De azi, zi de zi, soare, ploaie, vant, zapada eu trebuie sa port ochelari.uff
AdrianaC
Scris: Monday, October 30, 2006 12:12 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Taki, abia astept sa te vad cu ochelari. Si eu ar fi trebuit sa ii port zilnic, dar m-ati vazut vreodata cu ei ras ?
danab
Scris: Monday, October 30, 2006 12:21 PM
Nivel
Nivel: Senior

Nu stiu cat de bine e sa fie purtati zilnic, deoarece la mine nu a fost nici o imbunatatire ci au crescut dioptriile de la -1 la -3,5 plans
Ochiul se obisnuieste cu ochelarii si devine "lenes".
Cris Rusu
Scris: Monday, October 30, 2006 12:27 PM
Nivel

Inregistrat: 10/14/2006
Ii eu porty ochelari de la 5 ani... Am fost strigata ARAGAZ CU 4 OCHI, dar nu mai stiu cine m-a invatat sa dau o replica (ceva de genul...) "Ete, sac, ca eu am caldura mai multa, ca am doi ochi in plus, si fac focuri mai multe..." ras ras Si stiu ca de cate ori spuneam ceva asemanator, ceilalti ramaneau fara replica...
Roxanel
Scris: Monday, October 30, 2006 12:32 PM
Nivel

danab wrote:
Nu stiu cat de bine e sa fie purtati zilnic, deoarece la mine nu a fost nici o imbunatatire ci au crescut dioptriile de la -1 la -3,5 plans
Ochiul se obisnuieste cu ochelarii si devine "lenes".

Dana, scuza-ma dar eu am o opinie putin diferita. Eu am astigmatism cilindric din nastere, ceea ce inseamna ca dioptria poate sa stagneze sau sa creasca. In nici un caz sa scada. Astigmatismul se poate corecta prin operatie daca ai finantele respective.

Port ochelari de la 5 ani si mi s-a spus sa ii port permanent. Nu prea are legatura cu ochiul care devine lenes. Indiferent de afectiune, daca imaginea se formeaza unde nu trebuie, sau ai corneea ovala in loc de sferica (astigmatismul de exemplu) ochiul nu are cum sa amelioreze situatia. E un defect din nastere. Ochelarul nu face altceva decat sa corecteze acest defect pe care ochiul ca organ nu il poate corecta singur.

Si mie mi-au crescut dipotriile intr-un an cu +0.75 pentru ca am purtat ochelari aiurea. Cand am fost la doctor mi s-a spus pur si simplu ca poate fi o situatie temporara, ca ochiul meu este este foarte obosit si ca peste 6 luni isi poate reveni.

Scuze ca am fost off topic.
Kiki
Scris: Thursday, October 25, 2007 10:34 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Topicul de aici deschis pe aceeasi tema a fost inchis!
Continuam aici dezbaterile ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.