APA

Options APA
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Elia
Postat: Saturday, June 10, 2006 2:50 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Evian etse apa minerala, este intr-adevar foaaaarte buna la gust, dar in alte tari (in afara Frantei) este foaaaarte scumpa.

Cat despre datul apei cu biberonul, parerile se schimba de la tara la tara cred ca in functie de climat. Stiu ca in State nu se recomanda apa deloc la bebelusul alaptat exclusiv, in Romania depinde de la doctor la doctor. In China, unde e foarte cald vara, se recomanda apita si am citit de la Taki ca si in Japonia la fel. Eu una, desi mi s-arecomandat sa ii dau apa, nu ii dau, cel putin deocamdata, car bea numai lapte de tzitzi, pentru ca m-am documentat si continutul de apa din laptele de mama este tot ce ii trebuie bebelusului in primele luni.
cute_babies_of_mine
Postat: Saturday, June 10, 2006 9:03 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Mihaela, eu am auzit un doctor spunand ca inca nu s-a demonstrat stiintific ca apa ar putea face rau bebelusilor, indiferent de varsta lor. In Romanai te pune sa-i dai ceai daca ii este sete. Eu zic ca apa e la fel de buna, mai ales ca nu e dulce! Daca Daria bea, nu vad de ce sa nu-i dai! Tu simti daca ii face bine sau nu!
TatyKS
Postat: Saturday, June 10, 2006 10:29 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu ii dau Karinei apa plata de care bem si noi , adica Dorna, numai ca ei i-o fierb inainte. Apa de la chiuveta ( mai ales in Bucuresti) intr-adevar nu cred ca e buna pentru bebei, dar cea plata si fiarta nu cred ca e o problema.pupici
Rody
Postat: Saturday, June 10, 2006 10:33 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
freedelia wrote:
Evian etse apa minerala, este intr-adevar foaaaarte buna la gust, dar in alte tari (in afara Frantei) este foaaaarte scumpa.

Cat despre datul apei cu biberonul, parerile se schimba de la tara la tara cred ca in functie de climat. Stiu ca in State nu se recomanda apa deloc la bebelusul alaptat exclusiv, in Romania depinde de la doctor la doctor. In China, unde e foarte cald vara, se recomanda apita si am citit de la Taki ca si in Japonia la fel. Eu una, desi mi s-arecomandat sa ii dau apa, nu ii dau, cel putin deocamdata, car bea numai lapte de tzitzi, pentru ca m-am documentat si continutul de apa din laptele de mama este tot ce ii trebuie bebelusului in primele luni.

Da ai dreptate.Aici casa iti faci o idee, 50centimi o sticla de 2L de apa evian!
TatyKS
Postat: Saturday, June 10, 2006 10:39 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Delia, cand ii dadeam doar san Karinei, nu vroia apa sub nici o forma( laptele la inceput era mai apos , apoi pe parcurs ce sugea se facea mai gras), dar acum cand bem laptic praf, piure de fructe, supe, trebuie sa bea apa si chiar ii place.pupici
mihaela75
Postat: Saturday, June 10, 2006 3:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
cute_baby_of_mine wrote:
Mihaela, eu am auzit un doctor spunand ca inca nu s-a demonstrat stiintific ca apa ar putea face rau bebelusilor, indiferent de varsta lor. In Romanai te pune sa-i dai ceai daca ii este sete. Eu zic ca apa e la fel de buna, mai ales ca nu e dulce! Daca Daria bea, nu vad de ce sa nu-i dai! Tu simti daca ii face bine sau nu!

Da,ce sa fac,mi-e mila de ea cand eu galgai sticla si ma racoresc parca se uita la mine "da' mie nu-mi dai?uff".Deocamdata nu avem evenimente,ba chiar se simte bine dupa racoreala ras
MNiko
Postat: Wednesday, January 24, 2007 10:48 PM

Noi aici la rasnov am avut o apa foarte buna de izvor si foarte rece, dar de la un timp a inceput sa se strice la gust. Banuiesc ca e perioada cand se schimba filtrele la statia de epurare pt ca nu dureaza decat o zi maxim 2. Pt a evita eventualele probleme vreau sa-mi pun filtru si in casa. Eu beau de obicei apa de la robinet sau suc, dar Cristinei nu i-am dat decat apa fiarta si racita sau apa plata. Credeti ca daca imi pun filtru as putea sa-i dau si ei apa de la robinet fara sa o mai fierb?

PS: am observat ca la fierbere apa plata lasa mai multe urme albe decat apa noastra de la robinet.
sousourel
Postat: Thursday, January 25, 2007 8:01 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
MNiko wrote:
Noi aici la rasnov am avut o apa foarte buna de izvor si foarte rece, dar de la un timp a inceput sa se strice la gust. Banuiesc ca e perioada cand se schimba filtrele la statia de epurare pt ca nu dureaza decat o zi maxim 2. Pt a evita eventualele probleme vreau sa-mi pun filtru si in casa. Eu beau de obicei apa de la robinet sau suc, dar Cristinei nu i-am dat decat apa fiarta si racita sau apa plata. Credeti ca daca imi pun filtru as putea sa-i dau si ei apa de la robinet fara sa o mai fierb?

PS: am observat ca la fierbere apa plata lasa mai multe urme albe decat apa noastra de la robinet.

Dupa parerea mea nu-i da, inca, apa nefiarta..nu stii ce microorganisme contine si nu cred ca vrei sa te confrunti cu o diaree...uff
MNiko
Postat: Thursday, January 25, 2007 9:19 PM

sousourel wrote:

Dupa parerea mea nu-i da, inca, apa nefiarta..nu stii ce microorganisme contine si nu cred ca vrei sa te confrunti cu o diaree...uff

Sa stii ca dupa constipatia asta care dureaza din octombrie o diaree nu ma sperie chiar asa de tare. Oricum pana iau filtrul mai dureaza si mai intai trebuie sa testez eu un timp apa sa vad ce si cum. Ma gandeam ca poate pe la 2 ani.
danab
Postat: Thursday, January 25, 2007 9:33 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu ii dau doar apa plata sau ceai. Apa de la robinet nu beau nici eu, asa ca nu-i dau deloc Mirunei.
mihaela75
Postat: Friday, January 26, 2007 5:19 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
gata, m-am convins, bautura preferata a dariei e apa.Nu suc ,nu ceai nu altceva ci apa chioara.Trage din pai de zici ca-i lapte cu miere si face gal -gal pana i se inrosesc ochiiras Seamana cu ma-sa ca si eu tot apa prefer.
Cand l-am cunoscut pe sotiorul meu el "nu stia" ca apa de la robinet se bea ,punea mereu la masa sucuri si cumpara sucuri cu tonele( v-am zis cand mi-a venit de la cumparaturi cu vreo 14 kile de suc si fara alimentele de bazabanghead ).Am rabdat eu ce am rabdat si pana la urma mi-am pus apa de la robinet in cana si hai la masa.A facut ochii cat cepele,ca ce fac cu apa aia, de parca era otravita.O beau ce sa fac cu ea.si uite asa puterea exemplului a invins si nu mai bea nici el sucuri.Tinem in frigi doar asa de pofta dar baza e apa.firstprize
taki
Postat: Saturday, March 10, 2007 7:50 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Si eu inca ii mai fierb apa Sashei cand facem bottle , in rest bem ceai sau sucuri.thumright
Alyna
Postat: Friday, May 18, 2007 12:46 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Noi bem apa de la robinet.Pentru Matei o fierb vreo 10minute,cand ii fac bottle cu lapte sau ceai.
ira_tgr
Postat: Friday, May 18, 2007 4:43 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
Sonia a inceput sa bea Tedi dar preferata ei tot ramane Baby Drink (cu apa plata evident)
delfinasa
Postat: Friday, May 18, 2007 7:22 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
De cum a facut un an, i-am dat Karinei apa plata...nu mai stau sa fierb apa, sa astept sa se raceasca, apoi sa-i dau copilului, ca acum cerinta e mare, bea peste 1l/zi si m-am facut comoda sic...aproape in fiecare saptamana cumpar un bax de 35 de sticle de o,5l din care bea doar ea si taica-su, eu tot cu apa de la robinet ma impac cel mai bine, cu care si gatesc mancarea si-i mai fac si ceaiuri sau compoturi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed