APA

Options APA
Subiectul anterior · Subiectul urmator
andreeafed
Postat: Thursday, March 23, 2006 5:22 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/19/2006
Postari: 55
Locatia: Timisoara
ceau mamiciflowers
de la cate luni ati inceput sa dati apa la copilasi? Mie una nu-mi place gustul apei fierte si din cate vad nici fetitei mele nu-i prea place!
pupici
Kiki
Postat: Thursday, March 23, 2006 6:00 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
andreeafed wrote:
ceau mamiciflowers
de la cate luni ati inceput sa dati apa la copilasi? Mie una nu-mi place gustul apei fierte si din cate vad nici fetitei mele nu-i prea place!
pupici

Eu i-am dat apica de la 3 luni.
Kiki
Postat: Monday, March 27, 2006 8:52 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Cate tipuri de apa sunt?

Apa potabila

O apa buna de baut trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

-sa fie limpede
-fara culoare si miros
-sa contina aer dizolvat si cantitati mici de saruri
-o concentratie de 0,5% NaCl si NaHCO3
-sa aiba o temperatura intre 8 si 12 grade Celsius
-sa nu contina bacterii patogene

Apa industriala

Folosita la alimentarea cazanelor cu abur, la racirea masinilor si in diverse procese de fabricatie, apa industriala trebuie sa indeplineasca anumite conditii de puritate cerute de specificul industriei in care este folosita.

Apa dura

Contine un procent ridicat de saruri de calciu si de magneziu care o fac sa aiba un gust neplacut. Apa dura nu este buna de baut, nu face spuma cu sapunul si nu fierbe legumele. In plus, prin fierbere, apa dura depune pe peretii vaselor o crusta aderenta care micsoreaza transmisia caldurii, determinand astfel o crestere de combustibil.

Apa pura

Nu se gaseste nici macar in natura - ea se poate obtine doar prin distilare, procedeu prin care aceasta ramane fara saruri minerale si, deci, fara gust. De regula, apa pura este folosita in laboratoarele de chimie la prepararea solutiilor apoase, si in farmacie.

Apa bidistilata

Este apa complet lipsita de impuritati. Se obtine prin distilarea apei distilate in vase de sticla in care se adauga hidroxid de potasiu, reactiv care distruge microorganismele. Apa bidistilata este intrebuintata la analizele chimice speciale, in cercetari stiintifice si in industria medicamentelor.

Apa de barita

Este denumirea folosita pentru o solutie saturata de hidroxid de bariu. Se intrebuinteaza ca reactiv in laborator, la identificarea dioxidului de carbon si a hidroxidului de bariu.

Apa de clor

Contine si clor elementar, dizolvat chimic fapt pentru care, apa de clor proaspat preparata va avea culoarea galbena.

Apa de cristalizare

Este apa care intra in compozitia cristalohidratilor. Poate indeplini functii diverse.

Apa de hidrogen sulfurat

Denumirea este folosita pentru o substanta apoasa saturata de hidrogen sulfurat.

Apa de plumb

Denumirea este folosita pentru solutia de acetat de plumb intrebuintata in medicina.

Apa regala

Denumirea este folosita pentru amestecul de acid clorhidric concentrat si acid azotic concentrat, in raport de 3:1. Ataca aurul si platina.

Si, daca tot am trecut in revista majoritatea tipurilor de apa, nu puteam sa nu vorbim si de poluarea apei. Aceasta nu inseamna afectarea "apei pure" care, in cadru natural, nu exista, ci introducerea sau prezenta in apa a oricaror substante care ii pot altera calitatea.
Secole de-a randul, apa de baut era obtinuta direct din rauri. In antichitate, imparatul Iulian spunea despre Sena: "este foarte curata si, de aceea, eu si soldatii mei bem apa cu placere".
Consecintele tuturor deversarilor sunt multiple: gustul, mirosul, aspectul apelor de distributie sunt degradate, la fel ca si calitatile lor sanitare. Consumarea apei impurificate antreneaza tulburari digestive, hepatice sau de alta natura avand efecte cancerigene.
stele_pe_cer
Postat: Monday, March 27, 2006 10:08 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Multumim, kiki...atatea lucruri de care nici nu auzisem referitor la apa noastra cea de toate zielele sic ...
andreeafed
Postat: Saturday, April 1, 2006 7:35 PM

Nivel: Membru

Intrat: 3/19/2006
Postari: 55
Locatia: Timisoara
ceau mamici,
am inceput si eu sa-i dau apa de la pompa, ii pun apa in biberon si o las pe ea sa bea cat vrea, ca daca i-as da eu nici nu vrea sa o vada. Bineanteles ca apoi trebuie sa ne schimbam deoarece suntem ude pe bluzita!
Va pupam si va dorim numai bine!!pupici
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, April 2, 2006 3:34 PM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
andreeafed wrote:
ceau mamici,
. Bineanteles ca apoi trebuie sa ne schimbam deoarece suntem ude pe bluzita!

Noi dupa ce bem apa zici ca venim de la strand. Alex bea apa din canitza si chiar daca-i pun bavetica de plastic tot ajunge si pe hainute.

Kiki, imi vine tare greu sa vad ce ai scris (de fapt nu vad defel), partea cu albastrul ala nebunesc.

Eu nu prea vreau sa iau parte la isteria apei. Apa este apa, daca o tot descantam si ne tot lamentam la fiecare gura bauta ajungem la nebuni. Eu chiar nu mai citesc mesajele negative legate de apa, mancare, aer pentru ca ma apuca o nebuneala, o disperare de neputinta. Si la noi a venit un individ sa ne vanda nu stiu ce filtru ultra mega performant, care curata de nu-ti vine sa crezi, ne-a povestit ce impura si ingrozitoare este apa noastra... l-am poftit afara! daca-l mai ascultam un minut cred ca nu mai puneam gura pe apa cativa ani. Si ce o sa bea? Prana?
Luate la bani marunti tot ce inseamna apa poate avea impuritati sau un raport neechilibrat de substante.

Stele pe cer, apa se poate testa pt. continutul de flour la laboratoarele directiei de sanatate. Acolo iti face un buletin complet privind substantele existente in apa ce o consumi.
stele_pe_cer
Postat: Sunday, April 2, 2006 3:58 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Stele pe cer, apa se poate testa pt. continutul de flour la laboratoarele directiei de sanatate. Acolo iti face un buletin complet privind substantele existente in apa ce o consumi.

Deci, daca ma duc la directia de sanatate (asa s-o numi are?0 si cer sa stiu cat fluor exista in apa de la robinetul meu oare kiar imi vor face acest buletin?ca tare bine ar fi....
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, April 2, 2006 4:04 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Stomatologul meu mi-a spus ca la directia de sanatate iti face analiza la apa dar contracost. Este o femeie serioasa si cred ca informatia este corecta.
Imi povestea cum a facut o analiza la apa din fantana super cristalina a satului unde locuia baiatul ei si a descoperit ca era infestata cu materii fecaleplans .
Mirandolina
Postat: Sunday, April 2, 2006 9:27 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/12/2006
Postari: 543
mihaela75 wrote:
Cred ca depinde de oras ca eu de exemplu am stat o perioada in Iasi si pe timp de vara nu puteai bea apa de la robinet,parca venea direct din BahluibangheadAcasa la mine la Onesti apa de la robinet e cristal ,nu alta, poate ca e oras mai mic si mai putin poluat, si ceva mai la altitudine.Oricum cred ca daca cineva are cea mai mica banuiala in ce priveste apa e bine sa foloseasca apa plata sau sa puna filtre ca nici nu stii cum te baga in spital un pahar cu apa. oare

Depinde in ce parte a orasului ai stat, Mihaela. O parte din oras are apa din Prut (de ex. Tatarasi-Tudor), iar cealalta e din Timisesti. Cel din urma are o apa destul de buna, rece vara, curge cu presiune, mult mai curata decat apa din Prut.
stele_pe_cer
Postat: Sunday, April 2, 2006 9:58 PM

g_nicoleta2000 wrote:
Stomatologul meu mi-a spus ca la directia de sanatate iti face analiza la apa dar contracost. Este o femeie serioasa si cred ca informatia este corecta.
Imi povestea cum a facut o analiza la apa din fantana super cristalina a satului unde locuia baiatul ei si a descoperit ca era infestata cu materii fecaleplans .

M-ar putea ajuta cineva din Bucuresti cu o informatie legata de numele exact al institutiei care efectueaza astfel de teste?Oricat ar costa...macar sa ma conving ce apa ii dau lui Matei...
Laura&Alfonso
Postat: Tuesday, April 4, 2006 7:55 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
Alfonso a inceput cu biberoane acu o luna si doctorita mi-a spus sa folosesc apa minerala(plata) slaba in sodiu si ca nu e nevoie sa o fierb iar acuma ca a inceput sa fie cald afara sa ii ofer de cand in cand apa sa bea.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, April 4, 2006 8:29 PM

Laura&Alfonso,

Laura&Alfonso
Postat: Tuesday, April 4, 2006 10:53 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
multumes frumos! sper ca putinul ce stiu poate ajuta pe cineva
Rody
Postat: Saturday, June 10, 2006 12:06 AM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Bine va-m gasit fetelor!flowers flowers flowers Noi bem aici "Evian" este foarte buna.Copila mea nu a baut niciodata apa de la robinet pupici
mihaela75
Postat: Saturday, June 10, 2006 12:42 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
bine ai venit Rody.Ce e Evian?Banuiesc ca apa plata?

Eu nu stiu daca fac bine sau nu dar am inceput sa-i dau cate un pic de apa plata cand e f. cald afaraoareCand mi se face mie sete de mor ii dau si ei cu o seringa de bebei.poate ii e sete si ei da' nu stie sa zica uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed