Anitta76

Profil: Anitta76
Despre
Utilizator: Anitta76
Nivel: Ambasador
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Sunday, November 11, 2018
Ultima vizita: Tuesday, September 22, 2020 11:27 AM
Numarul de postari: 952
[0.09% din toate postarile / 1.40 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 58
Postat: Sunday, September 20, 2020 11:44 PM
oanatm wrote:

Eu la prima sarcina am facut curs de alaptare unde chiar am invatat lucruri importante, ne-a explicat metodele de atasare corecta si m-au ajutat mult, motiv pt care am alaptat pana acum o sapt. Am facut si cursul de puericultura, mai mult pt adeverinta sotului pt cele 5 zile suplimentare. Mie personal mi s-au parut interesante si le recomand.

Fetelor, ca va mai citesc din cand in cand (mi-e tare dor de acea perioadaras )vreau sa va spun ca sunt foarte utile toate cursurile pe care aveti posibilitatea sa le faceti! Mie sincer imi pare rau ca nu am ajuns la cursul de alaptare cand eram gravida (mai mult din comoditate, fiind in alt oras) si sincera sa fiu imi pare rau ca nu am studiat nici cursurile astea online in ceea ce priveste bebelusul si tot ce tine de ingrijirea lui. Acum incerc printre picaturi sa le vizualizez online si asta doar daca am norocul sa prind vreun link pentru persoanele intarziatehohot si mi se par suuuper. Foarte multe le-am vazut pe centrul pro mama. Le recomand pe cele ptr alaptare(eu nu am prins pana la momentul cand alaptam), pe cele pt diversificare, de prim ajutor, de stimulare a limbajului, etc. Eu le consider esentiale si chiar mi-au fost de folos pana acum. Daca tot aveti timp este si pacat sa nu studia?i putin. Sa stiti ca mie imi pare rau ca am rupt netflixul cat am fost gravida, nu mi-a ajutat la nimicuff
Va pup si sarcini usoare tuturor!

TTC: IUNIE 2018
Test pozitiv: 30 MARTIE 2019

Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 13
Postat: Sunday, September 20, 2020 1:46 PM
Alle.p wrote:
Anitta, a avut si Patrick o perioada, tot cam pe atunci, cand imi scuipa tot ce baga in gura. Trece...alcool
Doar ai rabdare si incearca sa nu ai nici un fel de reactie, sa pari zen, caci de i se va parea interesant cum reactionezi, ar putea face doar cu acest scopLol
Continua sa ii oferi de mancare, ca de obicei.

Uii, chiar fac ochii mari de cate ori o vad ca face asa si bineinteles ca face si ea la fel ca mineras
Mercicomputerlove

Postat: Sunday, September 20, 2020 11:44 AM
Buna fetelor. Aveti idee daca reflexul de ,,gag,, se duce la 10 luni chiar daca copilul nu prea mananca? In sensul ca nu are gura atat de antrenata din cauza faptului ca mananca cateva lingurite pe care le numar pe degete? Daca pana acum 1 luna aprox a mancat bine, ei bine acum, in ultimul timp abia deschide gura, ii bag lingurita si sta cu mancare in gura mult si bine, cateodata ii pica din gura ca nu vrea sa o înghita sau se face ca o vomita...pale o fi normal?

Postat: Thursday, September 17, 2020 1:03 PM
Multumesc fetelor.
M-am ingrijorat putin deoarece aseara ne-am intalnit cu niste prieteni care aveau un bebe de 10 luni jumate si facea ,,bravo,, si ,pa pa,,si mai mult decat atat repeta cuvinte dupa mama lui, era ceva de genul, zi mama ,,bebe,, si copilul zicea ,,bebe,,pale sau arata mami ochisorii si copilul arata ochii...topai M-am gandit ca o fi a mea defecta ca na, noi nu aveam cum sa ne laudam cu atatea...a mea zice doar ,,mama,, de cateva zile si ,,baba,, si am incercat sa o invat sa faca ,,pa pa,, dar ridica mana doar pana la jumatate si nu mai stie mai departe...ramane asa, nici nu da din ea, nimictopai
Cred ca la chestiile astea este la fel ca la mers, fiecare in ritmul lui, dar cateodata e frustrant si ma oftic rau de tot ca in loc sa ne bucuram de lucrurile pe care bebeii nostri le fac singurei, noi parca suntem intr-o totala intrecereCray al meu a facut, al meu a dres, al meu a spus, al meu a mers de la 9 luni si asa mai departe...pale sunt mega tristauff

Subiect: Bebelus nu reactioneaza la nume
Postat: Wednesday, September 16, 2020 10:44 PM
Dana23 wrote:
Da spune mama tata da da na na

Atunci nu cred ca aveti de ce sa va faceti griji. Totusi, la 9 luni nu cred ca ne putem astepta sa ne raspunda de fiecare data.

Postat: Wednesday, September 16, 2020 10:14 PM
Mamici, la cate luni au inceput bebelusii vo?tri sa faca ,,bravo " si ,,pa pa"?

Subiect: Bebelus nu reactioneaza la nume
Postat: Wednesday, September 16, 2020 10:13 PM
Dana23 wrote:
Buma mamici am o fetita de 9 luni care nu reactioneaza tot timpul cand o strig pe nume dar daca aude zgomote sunte reactioneaza cauta cu privirea se uita este ceva normal bebelusi vostri la ce varsta au reactionat la nume ?

Buna seara. Ati strigat-o mai des? Adica mai multe zile la rand? Eu am inceput sa o strig de pe la 4 luni tocmai pt a stii ca despre ea este vorba si pt a se obisnui sa imi raspunda. De cele mai multe ori imi raspunde, adica se uita la mine sau intoarce capul daca nu ma aflu in fata ei insa are si ea momente cand nu raspunde pt ca e acaparata de altceva sau are vreun obiect de studiat.
Spune vreun cuvant sau silaba?

Postat: Wednesday, September 16, 2020 9:25 AM
Alle.p wrote:
Anitta, pentru ca laptele il fierbi inainte, ar trebui sa fie ok. Nu i-as da de ex branza sau alte produse ce nu le prepari termic.
Acum depinde si ce inseamna sursa sigura pt tine. Pt mine este o persoana pe care o cunosti personal si ii sti gospodaria si cum manevreaza laptele (daca lucreaza curat, se spala pe maini, etc). O batranica ce pare draguta in piata, nu e sursa sigura.
Bineîn?eles ca asta nu inseamna ca toata viata nu vom mai consuma alimente de la "tarani". Trebuie doar sa evitam perioadele vulnerabile:sarcina, copil mic, boala.

Merci Alle. Ai dreptate, in sarcina nici eu nu am stiut despre asta si sigur am avut noroc, dar acum trebuie sa fiu muult mai atenta. computerlove

Postat: Wednesday, September 16, 2020 1:11 AM
Alle.p wrote:
Fetelor, imi spun si eu parerea in legatura cu mancarea, cu speranta ca nu se va supara nimeni si nu o va lua personal.
Discutia voastra a fost in genul celor dintre mamici "eu i-am dat sarmale de la 3 luni si uite, nu are nimic". Sper ca intelegeti analogia.
Este logic ca nu ati patit nimic, consumand alimente cu risc crescut pt listeria, pt ca statistic Listerioza apare la 3-12 persoane din 100.000 de gravide.
Infectia cu Listeria in timpul sarcinii poate creste riscul de avort spontan, de moarte fetala intrauterina, de infectii uterine si de nastere prematura. Listerioza nu a fost dovedita a fi implicata in aparatia defectelor congenitale.
Problema este atunci cand esti TU aceea din zeci de mii care se infecteaza, pentru ca pt cei din jur vei fi doar un nunar, o statistica, o poveste...pe cand tu ti-ai putea pierde tot ce ai mai scump pe lume.
Credeti-ma, stiu ce inseamna sa fi acel 0.00...%.(nu legat de infectia cu listeria).
Faptul ca ati mai "comis-o" si ati avut noroc sa nu patiti nimic... a fost doar noroc. Dar daca o gravida consuma astfel de alimente la indemnul vostru si se afla printre ghinioniste, va asumati voi pierderea ei?
Ce incerc sa spun este ca indicatiile oms sunt clare privind sarcina si cresterea copilului mic. Ca ne mai abatem de la ghid, e normal...cu totii o facem. Important e sa nu ii sfatuim si pe ceilalti sa procedeze la fel argumentand "nu am patit nimic". Repet, ai avut noroc!
Eu in sarcina nu consum alimente neambalate(lactate,carne), insuficient preparate termic. Si eu imi fac poftele, dar pt asta intre o varianta nesanatoasa si una periculoasa, o aleg pe cea nesanaoasa. De ex eu folosesc maioneza cumparata, pt ca nu am reusit sa fac fara galbenus crud. Stiu, e nasanatoasa, dar macar nu risc nimic pt a-mi face pofta. Asa ca nu gust nimic cu maioneza facut de altcineva, prajituri cu oua crude, etc.
Legat de lactatele din sursa sigura, oricat de curat ar lucra sursa, tot exista riscul de contaminare. Acesta apare si la "case mai mari", diferenta este ca intr-o fabrica se testeaza fiecare lot, pe cand intr-o gaspodarie nu. Poti sa mananci 10 ani din acea sursa fara a pati nimic, dar nu inseamna ca maine nu ti se poate intampla.
Sper ca am fost cooerenta si se intelege ce vreau sa spun.

Si fiindca inca citesc in toate grupurile de când am intrat la aspirante ras nu am putut trece peste comentariul tau. Cred ca si eu sunt una dintre persoanele careia i-ai deschis ochii. Acum ma tem pentru bebe a mea pt ca am reusit sa gasesc o sursa cât de cat sigura de lapte de vaca(din gospodarie) si sincera sa fiu, in goana dupa ,,sanatos" mi-e tare frica sa nu pic in extrema cealalta. Nici eu nu sunt prea norocoasa si acum am 1000 de gânduri, nici nu stiu cum sa procedez. Ce-i drept sursa abia am gasit-o iar laptele de vaca respectiv il folosesc doar in preparate pt bebe...
Ai vreun sfat/gand si pt mine? Am observat ca esti destul de informata. Sarcina usoara!computerlove
Scuzati de postare aici.

Postat: Sunday, September 13, 2020 9:43 PM
maria2013 wrote:

Sper sa fiti norocoase în privinta asta. Eu am avut parte numai de nepasare sau chiar de rautate, nicidecum de prioritate... Prima data, la MF, sala de asteptare, când, cu burta la gura, a?teptam in picioare. Când mi-a venit randul, o baba ce venise târziu dupa mine zice: "lasa, intra tu ca pari gravida!". Repet...era oricum rândul meu, aveam burta la gura si un tricou cu desen sugestiv (din acela din waikiki). Peste acest incident am trecut. Peste al doilea, nu pot. Si acum îmi vine sa plâng si tremur doar amintindu-mi... Câteva zile înainte de Craciun...Cora...casa de marcat. Coada uriasa. Aproape opt luni de sarcina. Ma asez la rand, când vine o paiata la vreo 50-55 de ani, efectiv îmi da carutul la o parte si se baga in fata. Ii atrag, civilizat, atentia, iar ea ia foc, urla din tot sufletul, îmi împinge caruciorul plin spre burta (doar reflexele mi-au aparat burta), urla si mai tare si imi "ureaza" sa pierd sarcina. Tremuram toata, nimeni nu zicea nimic. O singura femeie mi-a zis sa vin in locul ei la casa. Tot ce voiam era sa îmi astept rândul. Era evident ca respectiva avea grave probleme psihice, dar tot nu pot uita acel episod groaznic...

Aoleeeu, fetelor va citesc si nu imi vine sa cred cat de rea a ajuns lumea asta, ?i eu care ma plângeam ca am mers cu bebe la doctor la un control la O clinica privata, care culmea avea contract cu casa de asigurari insa nu stiu cum naiba eu cu bebe nu am beneficiat insa toate babele veneau moca cu bilet de trimitere...partea proasta fetelor este ca eu fiind cu copilul într-un brat, cu ghiozdanul in spinare si cu dosarul în alt brat, babele tot sa se bage in fata, daca eu ie?eam si una urma sa intre, pai s-a bagat în mine pana a intrat inainte sa ies eu...Deci, nu vreau sa va descurajez dar sa vedeti cand veti fi cu bebe in brate, nesim?irea e si mai mare...imi pare rau ca nu a putut intra sotul, si in general unde ma duc nu prea putem intra 2, ca sigur le atragea aten?ia, ceea ce mie nu mi-a mai ars...Daca le zici: ,,mamaie stai la rand" sau ,,doamna, merge?i în spate",etc. Se fac ca nu audtopai
Va pup si sa auzim de bine! computerlove