Profil: ANDREEA2929A
Despre
Utilizator: ANDREEA2929A
Nivel: Avansat
Statistici
A intrat: Tuesday, January 15, 2019
Ultima vizita: Saturday, June 25, 2022 9:40 PM
Numarul de postari: 1,776
[0.17% din toate postarile / 1.41 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 18
Postat: Saturday, June 25, 2022 7:44 PM
Oana.c wrote:

Uf Maria pai si eu de unde sa stiu oare dc ii e ok cu el sau nu? Doar sa i le scot pe toate si sa probez sa ii introduc treptat cate 1 si sa tin cate o sapt sa vad ...pana le bag pe toate fac 3 luni si scapa de colici...oricum are f multe saraca si chiar imi e mila....sa scap de siropul hepaid pt icter si de antib pt stafilococ si vad apoi. Luand antib , eu zic ca e mai bn sa i las protectisul ca sa o ajute la burtica.
Ce inseamna APLV? 🙈

Oana mie biosun mi a dat când i am dat antibiotic însă nu știu dacă e bun pt copiii așa mici ca e tot praf și îl făceam cu apa.
Nici noua nu ne a făcut prea bine protectis făcea scaun dar mereu era acru așa și ii crease reflux. Normal la probiotice n ar trebui sa le dea după ureche medicii ăștia. Nu prea e indicat sa opresti probioticul.
Aplv înseamnă alergie la proteina din laptele de vaca.

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

🌸Mamica de fetita🌸 3430g 51cm

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 10:10 AM
Oana.c wrote:

Am colege asistente...nu ma bazez decat minimal pe sfaturile lor, cat dsp med de la neonato el ne a dat antib pe gura...deci ce mai zic...

Mda părerile sint împărțite așa e.
Da am avut mult și bine și încă avem. Pe erupție dentară pe roșu in gât se accentueaza. Tratamentul l a dat medicul pediatru. Diagnostic se pune teoretic după ECO abdominala însă la noi a fost pe încercate și pe simptome. N am mai făcut ECO ca am înțeles ca nu se vede tot timpul. La noi s a liniștit de la sirop inițial și așa și a dat seama.

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 10:01 AM
Oana.c wrote:

Ufff, nu am ajuns asa insa ma simt ca o proasta, ma intreb dc copilul trebuie sa planga asa de fiecare data cand e treaz, imi doresc sa il readorm imediat ce se trezeste, ma gandesc si eu ca poate trebuie sa mergem pe la medici ca poate ceva o supara...si mai greu imi vine sa ii administrez si toate cele de colici de icter,toaleta bucala,nazala.... in conditiile astea.
Trebuie sa nu mai aman si sa discut cu un psiholog in primul rand sa ma linistesc eu.

Oana eu am dus traiul asta pana acuma. Îți trebuie un psiholog. Cât despre ea dacă continua asa caută un pediatru cu specializare in gastro ăla își va da seama mai repede dacă e de la colici sau o fi vreun pui de reflux. Semnalul la noi a fost refuzul dar era prea târziu. Când începe deja sa pape puțin și des nu s colicii. Da vezi și tu mai întreabă mai bine dacă ai colege la neonato

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 9:45 AM
Oana.c wrote:

Cum reactioneaza la reflux?
Ori sunt eu fara rabdare dupa 5 ani ori nu stiu...poate asa fac toti copiii iar eu nu mai am rabdare....efectiv a mea cand se trezeste incepe sa planga, ii dau sa suga, dupa ce suge si lasa sanul o pun pe umar sa scoata gaze, nu reusesc de cele mai multe ori pt ca ea nu sta asa, se strange sau cauta iar san, o pun din nou sa suga si suge putin dupa care se repera istoria. Lapte e pt ca curge. O plimb in brate si culcata, si sculata si pe palme si nu mai stiu cum, tace cateva sec apoi incepe miorlaiala, schimb camera , metoda de leganat etc, si tot asa pana sa reusesc sa o calmez. Ce i drept mi as dori sa o pun in carut si sa fie tacuta , sa o plimb , sau chiar in brate sa o plimb si sa taca. Ori asa sunt toti si eu vreau ce nu exista....
Se strange si se screme...pediatra mi a zis clar ca e f balonata si are gaze..am pus ieri partaitor dar nu mi am dat seama dc a scos sau nu, nu se auzeau parturi, nu stiu nici ce ar trebui sa se auda...daca cineva a folosit poate ma lamureste ..

Eu îți spun cum a făcut a mea.
Refluxul este in general fiziologic însă diferența e ca se agita la sân, da din picioare, pe lângă sughiț des și strănut, înecat, vine laptele înapoi și e deranjant se vede ca o deranjează, plânge mult, foarte mult și nu știi de ce,sunt care și varsa, însă a mea a vărsat in jet cred ca maxim de 3 ori, la ea a fost silențios,mănâncă puțin și des, a mea a ajuns la refuz pt ca n am știut sa recunosc semnalele, toți ziceau ca e fiziologic , ragaie puternic sau nu reușește sa scoată aerul. Și când e clar reflux ajunge sa mănânce puțin și sa plângă, atât de mare e disconfortul ca refuza sânul. Mai este metoda aia sa cauți video pusă in funduleț și ii ții capul, mie mi a fost frica sa o pun așa și rău am făcut, ori pe Brat pe burta. Însă acum de când e mare se cere singura se întoarce de sus de pe umăr scăunel ca sa scoată aerul mai bine. Tot ea m a învățat pe mine. Trebuie ținuta mult sus, a mea scotea aerul și după 20 minute o plimbam prin casa pe la tablouri peste tot sa i distragă atenția ca nu voia sa stea.
Eu am greșit mult dar experiența te învață. Uneori ragaia o data și o luam la legănat, foarte rău ca ea încă avea aer și se tot agita in brațe. Cu timpul am învățat sa o ascult și sa mi dau seama. Când mai cresc e mai ușor sa ți dai seama. Plâng și de la colici însă a mea a plâns prea mult și noi ziceam ca s colici însă abia când a ajuns sa sugă puțin și sa refuze ne am prins.

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 6:28 AM
Fetele, help! Ați avut temperatura ridicată la bebei la masele? A mea are și o ușoară faringita ii dau tratament însă doar seara urca și nu in fiecare zi. I s a accentuat și refluxul de câteva zile și zău dacă mai știu de la ce e. Cât despre adormit 5 h a stat treaza ma termina cu somnul. Dacă o țin in brațe doarme cum o pun jos gata distracția. Când o sa scap de purtat in brațe și de alăptat cred ca bat mătănii 😝

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

img
Postat: Saturday, June 25, 2022 6:06 AM
Oana.c wrote:

Am inteles, deci voi renunta complet.
In leg cu fumatul, desi stiu ca are crize sore seara, la criza din seara asta aveam senzatia ca nu reusesc sa o potitlesc cu nimic si ma gandeam ca e asa din cauza unei singure tigari pe care am fumat o ... pt ca am alaptat mai devreme de 3-4 ore de cand am fumat, am citit ca asa at fi indicat ca sa nu afecteze ..deci mustrari de constiinta am si eu ....in final am reusit sa o linistesc instant dupa ce am infasat o ..nu sunt adepta infasarii insa culmea asta vad ca functioneaza desi urasc sa o leg.

Dacă vrea înfășată e foarte bine a mea nu a vrut deși așa am fost și eu sfătuită de o asistenta de la maternitate când eram in toi cu distracția însă a mea păpușică nici la maternitate nu stătea înfășată 😂
Nu știu ce sa ți zic despre fumat , e posibil sa o deranjeze dacă te ai reapucat după nastere. Mie Dr mi a zis ca dacă nu le las o sa fie sevraj la amândouă ori reușesc cu 3 luni înainte sa nasc ca altfel va plânge după și voi zice ca s colicii dar fiind obișnuita e servraj si la ea de fapt nu mai are ce i dădeam cam așa , ori le reduc cât de tare posibil. Cum ți am mai zis urmărește sa nu fie si reflux silențios. Ca noi am zis colici colici si pana la urma era reflux si nu s singura care a pățit așa. Eu țin minte ca am sunat eu pediatra de disperare ca tot îmi schimba picăturile minune si m am ținut de capul ei si pana la urma am avut dreptate. Ea tot îmi zicea doamna Draga, nu exista picături si doze minune colicii se vindeca cu brațele.🤦🏻‍♀️ Cât despre probiotic eu n am mers bine nici cu jarodophilus nici cu protectis, eubiotic a mers la noi. Când i am dat prima doza de refalgin a dormit Dusa 3 ore aveam alt copil, după ce a urlat 1 luna jumate.
Oana o sa treacă perioada asta, e frustrant și obositor și ești disperata știu, te înțeleg perfect. Vin și zile mai bune.Cheek Kiss

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

img
Postat: Friday, June 24, 2022 9:17 PM
Oana.c wrote:

Pe colief scrie spre ex ca nu se da direct in gurita. Sa ma mulg sa pun intr o lingurita si sa i dau amestecat cu lapte dar eu nu ma pot mulge la mana doar sa pun pompa insa sa ma pun sa sterilizez de 3 ori pe zi pompa cat pompez 3 pic iar mi se pare aiurea...
Sa stii ca mi-a spus colega mea(as neonatologie) ca trebuie sa evit toate lactatele si asa am facut desi med pedi a zis ca nu trebuie. Am o sapt de cand nu mai consum sau f putin putin iaurt sau cascaval insa voi renunta complet. Med pedi a zis ca pn la 3 luni va tine cu colicile...deja avem ap 1 luna deci inca 2 de chin...o sa rezist daca nu cad moarta din senin.
Ati folosit cumva partaitor sau centura anticolici? Aveti ceva recomandari sau sugestii pt mn ?
Mamici fumatoare care au alaptat avem? Aveti sfaturi? As vrea sa fumez sa mai redus stresul psihic si pt confortul psihic dar am mustrari de constiinta ca stiu ca nu i ok....aveti voi poate mai multe info in leg cu alaptatul si fumatul ?

Oana sa știi ca rezultatele la lactate le vezi abia la 1 luna de când ai mâncat ultima data fie și o bucățică , a mea făcea urat și la cașcaval și la iaurt și acuma am o bănuiala ca nu l tolerează. Deci eu te sfătuiesc sa renunți , nu ca mine sa mănânci pâine goală dar o sa vezi ca va fi mai bine. Colicii nu trec decât de la sine toate siropurile sunt poate sa amelioreze dar pana nu se maturizează sistemul degeaba. Cât despre fumat eu am iquos la care nu am renunțat ci doar am redus nr , însă fac si eu ca Ioana, fără ele nu as dinreusit sa trec prin uragan. Bebele e bine, bă chiar m am blamat ca refluxul poate fi si din cauza lor însă am renunțat o perioada si la fel făcea.

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

img
Postat: Friday, June 24, 2022 2:14 PM
Oana.c wrote:

Eu ii dau protectis(e usor ca ii dau 5 pic 1 data in zi), apoi espumisam(inainte de fiecare alaptare...e chin, sticluta abia curge ea e f infometata si plange si se misca, e jale, nicinu i place la gust...groaznic si ap imposibil sa i le dau de fiecare data inainte de foecare alaptare) si easycol sau alternez cu colief( acestea sunt pt a reduce niv lactozei insa am o nelamurire aici ca scrie ca nu se dau direct in gura ci se pun in lapte...fetita mea nu suge la biberon...degeaba insist si ma mulg ca ea refuza cauciucul...asa ca tot in gurita i le pun insa nu stiu cat e de corect sau cum influenteaza modul de administrare)

Este ok și in gurita i am dat și eu easycol. Fără probleme. Toate poți sa i pe dai și după mâncare am întrebat și eu pediatra când aveam așa probleme. Fetita mea era mereu cu foame de lup și când aveam și cele de reflux eram disperata ca erau multe și ea aștepta lăpticul. La sabsimplex de ex am măsurat picăturile și ii dădeam cu seringa direct in gurita ca era puțin cred ca 0,4ml ii dădeam .
Aceeași pb și noi cu bibe nu a vrut sa l accepte niciodată și nici suzeta .
Încearcă sa ții regim la lactate și carne de vaca eu când am renunțat complet la ele intr o luna s a văzut diferența însă am făcut o ft târziu pt ca toți din jur îmi ziceau ca nu are treaba chiar și pediatra a fost contra. Orice mâncam chiar și din cele fermentate era rău. Am supraviețuit cu pâine și banane😂🤣

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

img
Postat: Thursday, June 23, 2022 8:17 PM
Oana.c wrote:

Vai andreea...asta e problema ca noaptea efwctiv dupa ce o plimb prin camera cate 2-3 ore in brate , simt ca adorm cu ea...am senzatia ca voi cadea,o plimb uneori cu ochii inchisi...mi e groaza de momentele astea.

Oh, Oana eu și acuma pățesc așa și e mare. Simt ca adorm cu ea in brațe. Pune taticu la legănat pe mine m a ajutat ca a mea a plâns mai mult de la reflux decât de la colici și efectiv când adormea ea picam și eu ca secerata. Am mai scris urla câte 5 h încontinuu seara de seara. Acuma nu plânge dar nu doarme și are și 9 kg îți dai seama.
Fetele au folosit sistem poți încerca. Eu aveam o panarama primită cadou care nu era ergonomica și am preferat in brațe.
Când nu mai poți și a adormit aseaza te cu ea pe pat și pune perne stânga dreapta. Fetele o sa ți povestească ca așa dormeau cu bebeii. La Andreeax țin minte parca sper sa nu greșesc 🤦🏻‍♀️🫣ca așa ne povestea. E grea perioada dar o sa treacă.

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

img
Postat: Thursday, June 23, 2022 7:37 PM
Oana.c wrote:
Fetelor bebelina e f meteorizata...plange de nu mai poate din cauza colicilor. Va rog spuneti mi daca ati gasit solutii salvatiare !
Momentan ii dau espumisan , protectis si easycol.
Urmeaza sa luam partaitor si centura anticolici.
Nici pt burta mea nu o pot pune ot ca se stfange ghem si racneste de ii tremura barbia. Help ca simt ca cedez eu !!!!
Pana la cate luni au avut sau pot avea bebelusii colici???

Nu vreau sa te descurajez noi nu suntem cel mai bun exemplu 4 luni jumate. Încearcă colidep vezi ca are și probiotic in el sau in loc de espumisan sabsimplex dar sa știi ca nu fac mare brânza, Ținutul pe piept o liniștea și plimbatul in brațe. Am legănat de mi au ieșit capacele. Nu mai țin minte dacă alăptezi dacă da renunța o perioada la lactate.

Test pozitiv 14.01.2021
Beta1(15.01) 155.41
Beta2(18.01) 670.81
Beta3(23.01) 3733.35
Beta4(30.01)28763.43

img