Analize recomandate in sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Wednesday, April 29, 2009 5:28 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
burtici, ce analize vi s-au recomandat in sarcina? cat v-au costat, daca mai tineti minte? ras

cat va costa o consultatie si o eco in sarcina?
petro
Scris: Thursday, April 30, 2009 10:46 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
In 2007 m-a costat la inceputul sarcinii 90 de Ron ecografia (asta era prin luna februarie) si a tot crescut pretul pana la 150 Ron ultimele 2 eco (in august cand am nascut). Consultatia fara eco era 100 Ron. Analize am facut cele de sange cerute de medicul de familie la inceputul sarcinii, apoi mi s-au mai facut ceva teste tot de sange de vreo 4 ori printre care si alfafetoproteina de 2 ori. Analizele de sange parca au fost gratuite (din cate imi amintesc) doar AFP-ul l-am platit cca. 20 de Ron.

La ultima consultatie periodica am platit 150 Ron, iar morfologia fetala 3D/4D am vazut ca e 200 Ron. (Preturile astea sunt din Alba Iulia.)
Andi&Mariuca
Scris: Friday, May 1, 2009 6:21 AM
Nivel

petro wrote:
In 2007 m-a costat la inceputul sarcinii 90 de Ron ecografia (asta era prin luna februarie) si a tot crescut pretul pana la 150 Ron ultimele 2 eco (in august cand am nascut). Consultatia fara eco era 100 Ron. Analize am facut cele de sange cerute de medicul de familie la inceputul sarcinii, apoi mi s-au mai facut ceva teste tot de sange de vreo 4 ori printre care si alfafetoproteina de 2 ori. Analizele de sange parca au fost gratuite (din cate imi amintesc) doar AFP-ul l-am platit cca. 20 de Ron.

La ultima consultatie periodica am platit 150 Ron, iar morfologia fetala 3D/4D am vazut ca e 200 Ron. (Preturile astea sunt din Alba Iulia.)

multumesc de raspuns. pupici ma gandeam ca nimeni nu a facut analize in sarcina. ras

atat de scump totul in 2007? maseluta adica zic si eu scump pentru ca eu acum dau 100 ron la consultatie si ecografie. e drept ca in pliculet, u know what i mean, sic . analize gratuite nu am vazut nimic... trebuie sa ma duc saptamana viitoare sa imi fac o polologhie intreaga de analize: HLG completa, toxo, CMV, Listeria, TGO, TGO (probele hepatice), proteina C si S reactiva si mai am ceva trecut acolo dar nu mai stiu. aaa, glicemie parca. oricum stiu ca infectiile nu sunt compensabile (toxo&company), poate doar celelalte. eu estimez ca toate astea ma vor costa undeva la 300 ron.maseluta si le voi repeta de mai multe ori.
ce ma enerveaza teribil pe mine este ca am cotizatie frumusica la sanatate dar gratuit analizele astea, din parti! Romania, tara bataii de joc!closedtopic

burtici, voi nu ati facut analize? nu imi povestiti? cat costa morfofetala?

Anelise
Scris: Friday, May 1, 2009 7:44 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Anca, la medicul meu ginecolog la care tot merg de anul trecut, un eco normal ma costa 70 ron. Il fac lunar. Un 4D m-a costat in februarie 2009, 250 ron si ti se dau si poze si cd cu filmulete.

Analize: le-am facut pe cele de sange si urina (glicemie, rh, hiv, urocultura etc.) recomandate de medicul de familie, gratuit. Daca ar fi fost sa le platesc m-ar fi costat 130 ron, stiu asta pentru ca am intrebat. Am mai facut triplul test, mai mult ca am vrut eu, si am dat 150-160 ron, iar fix inainte cu o luna de a ramane insarcinata, am facut din proprie initiativa, complexul Torch (toxoplasmoza etc.) si am dat in jur de 300 ron parca.

Cam astea au fost la mine pana acum, saptamana viitoare intru practic in cea de-a opta luna si sa vad ce mi se va mai da sa fac. Te pupic si sarcina usoara!
Andi&Mariuca
Scris: Friday, May 1, 2009 9:10 AM
Nivel

vai, nu pot sa cred! numai Torch-ul este 300 ron? trebuie sa incerc sa vorbesc si eu cu medicul de familie sa vedem ce imi poate scrie pe compensare din ele.

multumesc Liz.pupici
kali
Scris: Friday, May 1, 2009 10:05 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Andismom wrote:

multumesc de raspuns. pupici ma gandeam ca nimeni nu a facut analize in sarcina. ras

Uite ca eu as fi vrut sa raspund, insa am uitat!fool Am mai zis-o si o repet: se pare ca neuronu' meu a ramas tot gravid sau e iremediabil afectat de anestezie, incat nu-si mai face treaba.

Torch-ul l-am facut sigur... si analizele uzuale de sange(de 3 ori)... si 3 morfofetale... si atat... parca.
Preturi chiar nu stiu. Eu le-am facut pe toate gratis.

Andi&Mariuca
Scris: Friday, May 1, 2009 10:39 AM
Nivel

kali wrote:

Uite ca eu as fi vrut sa raspund, insa am uitat!fool Am mai zis-o si o repet: se pare ca neuronu' meu a ramas tot gravid sau e iremediabil afectat de anestezie, incat nu-si mai face treaba.

Torch-ul l-am facut sigur... si analizele uzuale de sange(de 3 ori)... si 3 morfofetale... si atat... parca.
Preturi chiar nu stiu. Eu le-am facut pe toate gratis.

pupici fain ca le-ai facut gratis! thumright
simo
Scris: Tuesday, November 10, 2009 8:00 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/15/2007
Mi s-au facut si mie in spital analizele si ma preocupa ce am vazut pe foaia de externare; maine sper sa ajung la dr de fam sa intreb mai multe, dar daca ma poate lamuri cineva, m-as mai linisti. Deci scrie asa :
- cultura secretie vaginala+ antibiograma= E. COLI+ ATB
- urocultura+antibiograma= E. COLI SUB 10.000
Ce inseamna de fapt? O infectie?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.