Analize necesare pentru intrarea in colectivitate(cresa/gradinitza)

Options Analize necesare pentru intrarea in colectivitate(cresa/gradinitza)
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, April 24, 2007 9:34 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Kali, sa stii ca eu am inteles ulterior de ce atatea intrebari unde lucrez eu, unde lucreaza sotul, ce face acolo etc....ras omul este cam ciubucar... si vazand ca e de unde si ca se poate, de cate ori il sunam ca are copilul nu stiu ce...imi zicea "haideti ca vin eu imediat la dvs.", asta cu toate ca eu am masina mea si o am de dispozitie non-stop si nu era mare filosofie sa ma duc eu la cabinet. totusi, venind acasa trebuia sa ii dau bani, nu? si odata, cand i-am dat mai putin decat de obicei (si asta pt ca nu am considerat ca pt 2 minute de consultatie superficiala ar merita mai mult), a numarat banii in fata mea si s-a strambat!what ehe si de atunci l-am pus pe ignore... acum avem o dr f de treaba la care mergem acasa oricand, care ne raspunde la telefon oricand si care nu vine la noi decat dc nu putem noi sa mergem la ea si asta se intampal f rar.
Cris-DL
Postat: Tuesday, April 24, 2007 9:57 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Referitor la analize/acte pt dosarul de gradi, noi o cunostem f bine pe directoarea gradinitzei si am stat de vorba mai pe indelete, ne-a explicat cam de ce se cer toate cele de mai jos si oricum e politica gradinitei respective.

Avizul epidemiologic este valabil 3 zile (si daca lipseste mai mult de 3 zile il faci din nou, repetand analizele), ei se gandesc ca putea lipsi copilul de la gradi pt ca a fost bolnav.
Adeverinta a cerut-o pt a vedea daca parintii se incadreaza la norma intreaga de hrana pt copil, 3 mese/zi.

Pt Deea :

- copie cert. nastere;
- aviz epidemiologic - exudat naso-faringian, coproparazitologic si coprobacteriologic;
- carnetul/fisa de vaccinari de la medicul de fam.

Pt noi :

- RBW
- ITN
- adeverinta cu salariu net pe ultima luna

yes Am reusit si noi sa le facem pe toate, ale noastre au fost cel mai greu de facut caci tati e un fricos, mai rau decat un iepure ras.... cum sa-l intzepe pe el ?! sa-i ia lui sange ?! Doamne fereste alcool hohot se albeste la fatza si ii vine rau alcool hohot (vai, halal barbat !)
La ora 2 mergem la gradi iarasi sa vedem de cand incepem, adik de maine sau s-o luam de la inceputul lunii, pe 2 Mai .

MNiko
Postat: Tuesday, April 24, 2007 5:29 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
LA toate cresele si gradinitele la care m-am dus in Brasov, am vazut trecute aceleasi analize pt copii ca necesare la inscriere, respectiv la inceperea anului scolar. Iar cele pentru parinti iar mi se pare normal sa fie cerute.
Sa va povestesc un caz despre care am auzit aici in Brasov. Exista o zona in care multi copii se inbolnaveau in forme mai usoare sau mai grave de TBC. Problema era ca tot recidivau. Pana la urma s-a descoperit ca problema era in parcul de joaca, unde un bolnav pensionar care nu se trata se ducea mereu sa se plimbe, raspandind in felul asta microbii printre copii.
Kiki
Postat: Tuesday, April 24, 2007 5:34 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
MNiko wrote:
...Pana la urma s-a descoperit ca problema era in parcul de joaca, unde un bolnav pensionar care nu se trata se ducea mereu sa se plimbe, raspandind in felul asta microbii printre copii.

what what what what Printre copii si-a gasit sa se plimbe. Nu stia ca e bolnav? angry angry angry
MNiko
Postat: Tuesday, April 24, 2007 7:30 PM

Kiki wrote:

what what what what Printre copii si-a gasit sa se plimbe. Nu stia ca e bolnav? angry angry angry

Se pare ca nu-l interesa ca oricum nu mai avea mult de trait.
Kiki
Postat: Tuesday, April 24, 2007 7:33 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
MNiko wrote:

Se pare ca nu-l interesa ca oricum nu mai avea mult de trait.

angry angry angry angry No comment, ce sa mai zic!
mommy
Postat: Tuesday, April 24, 2007 8:54 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
cris22tyna wrote:
- adeverinta cu salariu net pe ultima luna

Nici eu nu inteleg la ce le trebuie adeverinta asta. Cristina, gradinita e de stat sau particulara?
MNiko
Postat: Wednesday, April 25, 2007 2:08 PM

MNiko wrote:

IDR - e un test pentru depistarea tuberculozei.....nu stiu ce reactie poate avea de la acest test si daca e bine sa il fac maine tinand cont ca poimaine trebuie sa facem si ROR, sau sa facem mai intai vaccinul si apoi testul IDR.

A mai facut cineva acest test la copil? A primit ceva contraindicatii dupa el?

N-am facut ieri IDR-ul si am intrebata azi pediatrul cand am facut vaccinul ROR. Mi-a spus ca nu ar trebui sa se influenteze unul pe altul, dar mai bine mai astept vreo 2 saptamani si apoi sa facem testul IDR.
Cris-DL
Postat: Wednesday, April 25, 2007 2:19 PM

Miru wrote:

Nici eu nu inteleg la ce le trebuie adeverinta asta. Cristina, gradinita e de stat sau particulara?

Gradinitza e de stat, dar se plateste. Poti sa iei pt copil meniu complet 3 mese/zi sau partial, mic dejun si pranz.
Adeverintza mi-a spus ca o cere pt a vedea daca parintzii pot acoperii cheltuiala cu masa, nu am inteles nici eu de ce-i intereseaza, din moment ce eu vin si platesc, plus ca vroia adeverintza de la ambii parintzi scratch .... asta m-a deranjat pe mine si i-am spus ca din moment ce acopar cu varf si indesat dintr-un singur salariu, ce-i mai trebuie de la ambii parintzi ?! chiar m-a intrebat cat e salariu, ca sa se convinga ca e suficient de mare pt a nu cere ambele adeverintze....asa ca eu o sa duc decat una ras
MNiko
Postat: Wednesday, April 25, 2007 2:23 PM

cris22tyna wrote:

Gradinitza e de stat, dar se plateste. Poti sa iei pt copil meniu complet 3 mese/zi sau partial, mic dejun si pranz.
Adeverintza mi-a spus ca o cere pt a vedea daca parintzii pot acoperii cheltuiala cu masa, nu am inteles nici eu de ce-i intereseaza, din moment ce eu vin si platesc, plus ca vroia adeverintza de la ambii parintzi scratch .... asta m-a deranjat pe mine si i-am spus ca din moment ce acopar cu varf si indesat dintr-un singur salariu, ce-i mai trebuie de la ambii parintzi ?! chiar m-a intrebat cat e salariu, ca sa se convinga ca e suficient de mare pt a nu cere ambele adeverintze....asa ca eu o sa duc decat una ras

Probabil pt ca o cunosti pe directoare poti sa duci numai una, dar eu sigur trebuie sa le duc pe amandoua.
Cris-DL
Postat: Wednesday, April 25, 2007 2:27 PM

MNiko wrote:

Probabil pt ca o cunosti pe directoare poti sa duci numai una, dar eu sigur trebuie sa le duc pe amandoua.

Probabil si asta, tot ce e posibil, dar cand i-am spus salariul meu a zis ca e super suficient doar a mea.

Dar pe tine te-au intrebat salariu ? de ce ti-au cerut 2, tot pt hrana ?
mommy
Postat: Wednesday, April 25, 2007 2:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Mihaela, Cristina, foarte bizara treaba asta cu adeverintele! oare
MNiko
Postat: Wednesday, April 25, 2007 2:47 PM

cris22tyna wrote:

Probabil si asta, tot ce e posibil, dar cand i-am spus salariul meu a zis ca e super suficient doar a mea.

Dar pe tine te-au intrebat salariu ? de ce ti-au cerut 2, tot pt hrana ?

Nici nu mi-am pus problema sa intreb de ce imi cer asta. De fapt nu am discutat concret decat despre analize, iar restul acctelor necesare au fost trecute pe hartie. Pana la urma mi se pare normal ca ei sa stie unde lucrez eu sau sotul pt ca se presupune ca noi suntem la serviciu in timp ce ea e la cresa. Daca se intampla ceva ar trebui sa se stie unde putem fi gasiti. Mi s-a cerut si numarul de telefon la care pot fi gasita, dar si un alt numar la care sa se poata suna in caz ca eu nu raspund(in general tatal dar la noi nu poate fi el contactat in astfel de probleme pt ca e mai mereu plecat).
Cat am stat de vorba nu am fost intrebata de salariu. Nici de al meu nici de al sotului. Singura problema care s-a pus in legatura cu serviciul a fost legata de programul de lucru, ca sa se asigure ca duc copilul la timp si vin sa il iau la timp, pt ca nu au program saptamanal ca sa il poate tine pana mai tarziu de ora 17.30
Cris-DL
Postat: Wednesday, April 25, 2007 2:53 PM

Da si noua ne-a cerut 2 nr de telefon, in cazul in care se intampla ceva sa aibe variante de a ne contacta. Ne-a spus si noua de programul copilului, care trebuie sa ajunga pana la ora 8 pt a intra cu totii la masa, de luat dupa-amiza ii ia fiecare cand vrea, intre ora 16 - 18 maxim.
MNiko
Postat: Friday, May 4, 2007 5:24 PM

Azi am depus dosarul Cristinei la cresa. De la serviciul sotului mi-au dat o adeverinta cu salariul brut iar pe cererea de inscriere trebuia trecut cel net, am intrebat daca mai trebuie sa scot alta adeverinta. Mi s-a raspuns ca nu are rost pt ca oricum salariul nu este important ci faptul ca suntem angajati. Deci pana la urma nu le trebuiau adeverinte de salariu ci doar dovada ca suntem angajati.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed