AMSTERDAM
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ely
Scris: Tuesday, September 16, 2008 11:20 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
M-am gandit sa atasez cateva poze cu orasul Amsterdam un oras tare frumos de vizitat.love .
Muzeul Madame Tussaud

Palatul reginei

Orasul este plin de biciclete si de canale superbe.Ne-am luat si noi biciclete ca altfel nu se putea.topai

Parcare de biciclete cu 3 nivelethumleft

Canale superbe.

O toaleta publica pentru barbati.In Amsterdam totul este posibil.:018: ras

Ely
Scris: Tuesday, September 16, 2008 11:32 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Am uitat sa specific ca multi locuitori locuiesc pe vaporase.
Prin oras

Mergem spre casa

Aaaaaa sa nu uitam de renumitele roti de cascaval

love pupici
Kari pe bicicleta .Tati i-a cumparat scaunel.topai
Mela
Scris: Wednesday, September 17, 2008 8:53 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
nu pot sa nu comentez toaletele alea care sunt peste tot si aici,chiar si langa parcul picilor au pus una,eu cred ca puteau sa o duca 100 de m mai incolobataus plus ca sunt asa urate,ce-i costa sa puna unele cu usi?

plus ca e discriminare pe fata,pentru femei nu vezi asa ceva pe nicaieri,ele sunt scutite de ... treaba?

in rest,frumos si curat orasul Amsterdamnewclap
petro
Scris: Wednesday, September 17, 2008 1:12 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
Foarte interesante toaletele alea ras. Oare chiar se folosesc de ele barbatii? hohot

Cascavalul ala... iami, imi face foame... foarte frumos orasul...
Mela
Scris: Wednesday, September 17, 2008 1:27 PM
Nivel

Inregistrat: 11/19/2006
da,Petro,le folosesc,iar eu am o ciuda cand le vad,chiar ma deranjeaza,mai ales ca-s amplasate la vedere;de exemplu,in poza lui Ely sunt aproape de terasa aia,pe trotuar;iti dai seama,stai sa bei o bere sau un suc si,vrei nu vrei,vezi spatele unuia care isi face treaba.fool
raly
Scris: Wednesday, September 17, 2008 9:29 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Interesante toaletele alea,sincer nici nu credeam ca exista asa ceva!Cum se poate asa ceva?Macar daca erau inchise cu ceva!Ely frumoase poze!newclap newclap
TeosOf
Scris: Thursday, September 18, 2008 11:17 AM
Nivel

Inregistrat: 3/4/2008
Frumoase poze, Ely! newclap
oana_nicole
Scris: Thursday, September 18, 2008 11:52 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
E superb orasul! Imi doresc mult sa il vizitez candva. angel
Maria & Mario
Scris: Friday, September 19, 2008 7:22 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
E foarte frumos ! Abia asteptam sa il vedem si pe viu. Multumim, Ely, ca ne provoci ! Foarte frumos si interesant ! thumright
kali
Scris: Tuesday, July 20, 2010 5:18 PM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Nu se mai vad pozele postate de Ely... pacat...

Noi mai avem doar noaptea asta de citit despre punctele de atractie ce ne-ar interesa... maine la prima ora zburam spre Amsterdam... si, ca niciodata, nu am avut timp sa ma documentez deloc-deloc. Nici bagajul nu mi l-am facut, inca.furisat

Are cineva sfaturi sau sugestii?
raly
Scris: Tuesday, July 20, 2010 6:15 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Ohoho,Oana drum bun si sa aveti un zbor placut!computerlove computerlove

Ps:Acum vad tickerul tau....sa fie oare ceea ce ma gandesc eu???topai
kali
Scris: Tuesday, August 3, 2010 10:18 PM
Nivel

Raly, mercipupici ras

Vazut, placut, intors.firstprize Sper sa am timp sa incarc foto.

Orasul e foarte interesant prin arhitectura si binecunoscutele lui canale. Dezamagitor e faptul ca cea mai mare parte a muzeelor si a punctelor de interes ( inclusiv gradina zoo si cea botanica) se inchid in jur de ora 17-18, iar Amsterdam-ul nefiind un oras-muzeu, totul se axeaza- dupa aceasta ora- pe viata de noapte (avand ca punct de atractie no. 1 Cartierul felinarelor rosii- unde e puzderie de gura-casca... foarte interesant, de altfel...) ori plimbari cu vaporasul. Despre acesta din urma, recomand unul mai mic- de mers eventual numai in 2... cu cina romantica inclusa- altfel turul cu vaporasele pentru grupuri mari nu e spectaculos.
Asa am perceput eu lucrurile, nefiind din zona si nestiind- probabil- multe din secretele orasului.
As recomanda de mers cu copiii daca sunt suficient de mari si mai ales daca nu se doreste un tur de forta. Sunt multe obiective interesante pentru ei; cel mai spectaculos mi s-a parut Nemo- muzeu de stiinta si tehnica- absolut genial gandit... in care m-am visat non-stop cu cei mici si mi-am imaginat incantarea lor (cred ca au lucruri de facut pe-acolo o zi intreaga).

Ca si concluzie, ne-a placut si ne mai intoarcem, insa cu tot cu pitici. Nu e un oras extraordinar de spectaculos (adica in care sa-mi doresc sa revin de nenumarate ori), insa trebuie sa stii sa simti savoarea si specificul fiecarui loc in care mergi, pentru a te bucura de experienta traita. Noi asa am facut si chiar avem amintiri deosebite.hearts Mi-a placut atmosfera... mi-au placut oamenii... mi-a placut mancarea- desi inafara de wafe si clatite nu am mancat nimic specific lor... nici nu prea au mancare traditionala din cate am vazut... doar un fel se supa de mazare-... mi-a placut absolut tot ce am vazut sau am vizitat... imi place cum stiu sa se promoveze... cu alte cuvinte, o escapada reusita, pentru care a meritat frica de avion. (daaaaaaaaaa, Liz?sic

Raly, ras
danab
Scris: Wednesday, August 4, 2010 12:08 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Oana, poze ceva?
Lasa ca mergeti si cu copiii la Amsterdam, ca asa ne-am propus si noi, parca e seaca bucuria de a vedea locuri minunate fara ei. pupici
kali
Scris: Wednesday, August 4, 2010 12:51 PM
Nivel

danab wrote:
Oana, poze ceva?
Lasa ca mergeti si cu copiii la Amsterdam, ca asa ne-am propus si noi, parca e seaca bucuria de a vedea locuri minunate fara ei. pupici

Vin si pozele, insa sufar de lipsa de timp ceva de speriat!! Trebuie sa sortez si sa incarc pe photobucket si nu-mi place deloc sa fac asta.

Ai dreptate... mereu suntem cu gandul la ei... insa nici nu merge de facut maraton cu astia mici, ca-ti mananca urechile. Ideal e sa cunosti orasul intr-o oarecare masura (sa-ti fi facut tu, ca adult, "plinul") si de bifat in formula completa doar ce-i intereseaza pe ei in mod direct. Altfel nu au rabdare...
shirel
Scris: Wednesday, August 4, 2010 1:01 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Eu una cred ca daca ajung in Amsterdam nu mai ies din cluburiile de noapte si discoteci ,si asta cu tot cu copii alcool sic :003.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.