AMSTERDAM
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cris-DL
Scris: Wednesday, August 4, 2010 1:20 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Oana, sa va fie de bine! ...iti place, nu-ti placeras , amintesc si eu de poze, asa daca spunem mai multe, poate te mobilizezi majoreta
kali
Scris: Tuesday, June 7, 2011 1:39 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
In sfarsit pozele...

Cu mentiunea ca in ultima zi am uitat aparatul foto in camera de hotel si ne-am dat seama destul de departe de "casa"- deci nu avem poze-... iaca Amsterdam-ul!

Gradina zoo- cu Planetariu, acvariu si toate "natiile" de animale- de la furnici la elefanti... cu locuri de joaca pentru copii si magazine cu dulciuri...

Leii, care mancau boboci de ratusca vii!! Am innebunit! Nu stiu cum au ajuns si ce cautau acolo!!

Orasul bicicletelor: muuulte de tot-iar noi nu eram obisnuiti sa ne ferim de ele...

... si a canalelor.

Red light district by day:

Red light district by night:

Inainte de a reveni la lucruri mai serioase, trebuie sa spun ca am vazut toaletele publice pentru barbati de care povestea Ely in alt topic... iar ca si curiozitate... in barurile in care se consumau droguri legale era interzis fumatul de tigari obisnuite.

Revenind la Amsterdam...

Barci peste tot... am inteles ca municipalitatea da autorizatie pentru un numar fix, limitat. Multi locuiesc acolo. Mie mi se pare bizar.

Piata de flori... minunat amestec de culori si parfum!
Am luat micul dejun aici si a fost mai mult decat relaxant.
O masa mica... aproape in strada... cu iubitul... romantic tare...coeur

Bineinteles ca mi-am luat bulbi de lalele!

Diamonds are a girl's best friend...

Muzeul de stiinta si tehnica...
Nemo:

De vizitat!... Si tot pe-acolo e muzeul maritim.

Inside:

Aici puteai forma celule... sa le divizi... si nu m-am mai prins ce puteai sa faci... dar era super fun!

... iti explica, in functie de greutate, varsta, sex, etc... din ce e format corpul tau si in ce masura se schimba raportul la alte specii, la greutate si varsta similara...

Copiii invatatu sa produca energie hidraulica.

Cu vaporasul... parcare de biciclete.

Va povesteam de cei care locuiesc pe apa...

Apa, apa, apa...

... si aglomeratieeee!!! Mare aglomeratie!!

oanamaria
Scris: Tuesday, June 7, 2011 1:49 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Kali ce frumusete !
Ce mi-ar place sa locuiesc acolo .
Multumim ca ai impartasit cu noi locurile pe care le-ai vazut .
oanamaria
Scris: Tuesday, June 7, 2011 9:15 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Da!Am revenit -din tot ce ai postat azi cel mai mult si pe sufletul meu este Amsterdamul -mi-a ramas la suflet.Superb!Cred ca m-as simti in largul meu aici.
Imi place!coeur
kali
Scris: Tuesday, June 7, 2011 9:23 PM
Nivel

Cu placere!
Hmmm... eu nu pot spune ca mi-ar placea sa locuiesc acolo.
E frumos si interesant de vizitat desi - am mai spus-o - Amsterdam-ul nu e genul de oras-muzeu in care sa te ameteasca arhitectura cladirilor. Muzeele si restul asemanatoare se inchid in jur de ora 17-18, iar ca turist nu prea mai ai ce face inafara de sex-show-uri, cartierul felinarelor rosii, baruri, etc. Sau, cel putin noi nu am gasit nimic interesant pentru noi.
Sunt multi tineri ( englezi in special ) beti crita sau / si drogati... pentru mine mirosul de marijuana e destul de greu de suportat... ideea cu prostituatele destul de... incomoda...
E ciudat si diferit... placut in acelasi timp. Insa daca nu te duci sa-ti faci de cap, nu prea iti gasesti locul acolo mai ales seara.
Cu siguranta vrem sa revenim, insa nu pot spune ca m-as muta acolo. Probabil ca localnicii nu prea au tangente cu partea turistico-comerciala a orasului si tot asa - probabil- ca duc o viata comoda.
Asta asa... foarte pe scurt.
AdrianaC
Scris: Tuesday, September 11, 2012 5:02 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
O sa plec si eu 1 saptamana la Amsterdam, din 23 sept pana in 30 sept...

Ce nu trebuie sa ratez?
kali
Scris: Friday, August 5, 2016 12:02 PM
Nivel

Olanda e o bijuterie si ne-am indragostit iremediabil de tinutul de poveste. Planificam sa o vizitam cu masina din colt in colt pentru ca e ceva ce nu poate fi descris! Pana si copiii m-au intrebat daca nu ne putem muta acolo.Haha

Amsterdamul nu o defineste ba cred ca dezavantajeaza tara asta atat de frumoasa asa incat e nedrept de facut o parere numai dupa o vizita in capitala.

Ma bucur ca am reusit sa ducem copiii in locurile in care am visat sa le vizitam cu ei si a fost o provocare sa demonstram carcotasilor ca Amsterdam-ul nu reprezinta doar cartierul faimos si plantutze interzise prin alte parti.alcool Copiii mei s-au distrat mult si bine... muzeul lor de stiinta si tehnica e cel mai complex dintre tot ce am vazut sau studiat pe net - mai mult decat genial - au cea mai frumoasa gradina zoo vazuta pana acum... Efteling e de poveste... insa cred ca merita de mers si de convins.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.