Amintiri din copilarie!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mammatilerik
Scris: Monday, March 6, 2006 8:59 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/25/2006
Haideti sa depanam cateva amintiri din copilarie/adolescenta, care ne-au ramas intiparite in minte?Fie ca erau amuzante, sau nu...
alinutza
Scris: Sunday, March 12, 2006 7:30 PM
Nivel

Inregistrat: 3/4/2006
Pai hai sa sparg eu gheata.
Aveam vreo 4 ani si eram la bunici.Stiti si voi cum e la tara:gaini,rate, ciini, pisici, vaci... Ei bine, mie mi s-au parut ratele foarte interesante si cum bunicii mei nu aveau cai, iar mie imi placeau la nebunie, mi-am zis ca la inaltimea mea era buna si o rata. Asa ca am fugarit-o prin toata curtea pina am prins-o si m-am suit pe ea. Statea saraca rata si nu mai zicea nimic.
mihaela75
Scris: Sunday, March 12, 2006 7:41 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Acum mi-am adus si eu aminte de ceva...Nu stiu cati ani aveam.Frate-meu a adus in casa o vrabiuta si mi-a lasat-o in grija pana vine el de la fotbal.Eu , fericita de asa sarcina, am luat patutul papusii, l-am arangjat si am pus vrabiuta la culcare.Dar bineinteles ca ea mereu fugea din patut asa ca am legat-o de picioruse si am invelit-o bine sa nu se poata misca.Cand vine frate-meu de afara eu ii zic sa nu faca galagie ca vrabiuta doarmenuNu mi-am data seama ca ea nu miscase de cateva ore bune oareAsa ca a gasit frate-meu biata vrabiuta moarta in patutul papusii,se sufocase saraca cu plapumioara. uffCe-am mai suferit...am ingropat-o in incinta blocului si i-am pus si cruce ras
mammatilerik
Scris: Monday, March 13, 2006 7:14 PM
Nivel

Inregistrat: 2/25/2006
Am citit cu zambetul pe buze.
flowers

Eu imi aduc aminte o faza tare din facultate, nu chiar copilarie.La unul din examene era durere.Nu pricepeam nimic din materie....decat exercitiile de la seminarii.In rest ...la teorie eram in pom.
Face proful militarie cu noi la inceputul examenului,sa ne ia toate materialele...si pana la urma a plecat si ne-a lasat cu seminarista.
Cum eram tufa..si desi stateam in primul rand, ca ajunsesem tarziu....mi-am luat inima in dinti si am zis sa salvez "onoarea".Va zic ca cum am deschis cursul....si am inceput sa scriu pe o ciorna niste teoreme tampite....deja piciorul stang pe care tineam cursul...a luat-o la "fuga"...Deci imi tremura la greu.....iar mana dreapta cu care scriam pe ciorna....a scris niste hieroglife ca nu mai pricepeam nimic cand am vrut sa transcriu...

Seminarista imi vede piciorul tremurand si se apropie discret....fiti si voi mai discreti....
Deci am crezut ca imi sta inima in loc.....Am zis ca nu imi mai trebuie....hohot hohot hohot
kali
Scris: Tuesday, July 4, 2006 7:21 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
spezam
Scris: Monday, November 27, 2006 3:06 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/21/2006
IMi aduc aminte ce fericita eram cand gaseam cate un pui de animal (pisic sau catel) si ii faceam cotet din cutii der carton, caram din casa carpe ca sa il invelim, ii dadeam lapte sau apa....Oh, ce vremuri...
mihaela75
Scris: Monday, November 27, 2006 5:42 PM
Nivel

hohot Asa face Diana mea.Imi zice taica-meu ca l-a inebunit cu matele si cainii .Mereu vine cu cate unul ,ia din frigider ce apuca si o zbugheste pe usa afara .Cred ca copilaria in Ro o sa fie amintirea ei cea mai frumoasa...oare
Ema
Scris: Monday, November 27, 2006 7:18 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Din Romania am o multime de amintiri oribile, mai ales din copilarie.
Copilaria si adolescenta mea le-am petrecut sub "epoca de aur" si pot sa ma mindresc cu:
Frigul permanent din blocurile inghetate cu flori de gheata la ferestre
Foamea
Lipsa de orice sau aproape orice (alimente, libertate,bani, haine...)
Mizeria (umana, sociala...)
Spaga (la doctori, la alimentari...oricum exista si azi la anumite niveluri)
Cozile de la 4 dimineata pt o sticla de lapte
Pantofii in care-mi intra apa cind ploua
Cartelele pentru alimente, piine, carne, unt, ulei, zahar..
Practica agricola la scoala
Curentul intrerupt, apa 2-3 ore pe zi
Revelioane si alte sarbatori cind nu aveam pe masa decit ceai cu piine

Foarte putine amintiri placute, chiar trebuie sa ma gindesc mult pina sa gasesc ceva pozitiv.

Acum, cred ca-mi dau seama de ce nu m-a costat asa de mult sa nu ma intorc in Ro atitia ani!
Si nici nu am de gind sa ma intorc (deocamdata)

mihaela75
Scris: Monday, November 27, 2006 7:25 PM
Nivel

Asa este, noi am avut vremuri grele dar copiii nostri nu mai au parte de traiul nostru.As avea si eu niste sute de amintiri negre dar ...duca-se cu trecutuluff
Alina
Scris: Monday, November 27, 2006 7:28 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Vai, Ema, ca bine mai zici. Ce vremuri, banghead banghead banghead

Uite, mi-am amintit eu ceva nostim, dar e implicat Alin, nu eu. Copil fiind, la bunici, a vazut el ca gainile erau cam murdare, ei bine, le-a luat pe toate la spalat la chiveta din curte, mna, sa fie curate gainile bunicii, iar dupa, le-a uscat cu foenul. Va dati seama ce a urmat. hohot hohot
kali
Scris: Monday, November 27, 2006 7:29 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Eu am numai amintiri placute... oare eram eu prea mica si nu constientizam?!
Alina
Scris: Monday, November 27, 2006 7:31 PM
Nivel

kali wrote:
Eu am numai amintiri placute... oare eram eu prea mica si nu constientizam?!

Cred ca da, Oana, ce tanara esti. pupici
mommy
Scris: Monday, November 27, 2006 7:32 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
Am atatea amintiri din copilarie ca nici nu stiu ce sa povestesc mai intai.
Citeam foarte mult, era distractia maxima pentru mine. Si apoi, cand ieseam in fata blocului la joaca, puneam in scena ceea ce citeam. Aveam vreo 12 - 13 ani. Facusem o sceneta: Eros si Pasinela, dupa un capitol din Legendele Olimpului (de fapt era Psiheea, dar mi se parea un nume groaznic si imposibil de pronuntat, asa ca l-am schimbat). Si Adi, un vecin simpatic care imi placea in secret era mereu Eros, iar eu eram Pasinela, desigur. Restul copiilor erau Afrodita, Zeus, Zefir etc. Asta pana au inceput barfele si revolta, ce numai eu sa fiu Pasinela, nu cumva noi ne cam iubim? Si cum nu puteam recunoaste asa ceva, ca muream de rusine, a trebuit sa mai las si alte fete sa fie Pasinela. Dar era distractiv. In plus mai combinam si cartile intre ele. De exemplu, dupa ce am citit si Pe aripile vantului, Pasinela a inceput sa poarte corset (un fular), cu care o sugrumam cat puteam, sa faca talie fata... hohot
Alina
Scris: Monday, November 27, 2006 7:35 PM
Nivel

hohot hohot hohot Uite asa incet, incet incep sa-mi amintesc si eu. Off, batranetea asta.
Ema
Scris: Monday, November 27, 2006 7:40 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu am plecat din Ro in feb '90, aveam 22 de ani si jumatate.

Multe din voi erau mult mai mici si poate nu-si amintesc, sau altele au avut familii bogate sau "cu relatii"
sau" sus puse" si nu au trait ca mine.

Mai e de zis ca multe din voi au continuat sa traiasca ani buni sau traiesc inca in RO, asa ca au asistat la multe schimbari pozitive si nu mai vad asa de "negru" trecutul, asa cum il vad eu!

Mi-am dat seama ca am o altfel de amintire legata de revolutie decit cea pe care cred ca o aveti voi.
Ma uitam la niste foto din Bucurestiul de azi si ma durea inima, pentru ca Bucurestiul pe care l-am vazut eu ultima data, si care-mi v-a ramine pentru todeauna in inma si-n ochii e cel din decembrie '89, cu zidurile scrijelite de gloante, zidurile inegrite de fum, zapada murdara de noroi si de singele celor cazuti, tancuri pe strazi si fotografiile celor impuscati, lumea cu tricolorul pamblica la brat.
Voi ati trait toate schimbarile succesive, acum e un oras occidental din toate punctele de vedere, pentru mine v-a ramine mereu in amintiri asa cum l-am vazut ultima oara!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.