Ameteli, vedere incetosata, durere de cap
Subiectul anterior · Subiectul urmator
praslea_cel_voinic
Scris: Wednesday, September 18, 2013 2:49 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/19/2009
Nu stiu daca e la topicul potrivit, dar nu am gasit nicaieri nimic de stare de somn continuu....Nu stiu ce sa mai fac, mi-e un somn incontinuu, de cateva luni bune, as dormi si pe scaun. Unde inainte eram robotel bagat in priza, acum numai gandul ca trebuie sa bag haine la spalat ma oboseste...De mers la medic nu ma duc deocamdata, am mai avut o stare la fel acum 2 ani, dar mai scurta, si mi-a spus ca poate sunt chiar obosita daca ma simt atat de obosita (cica analizele erau bune dar a refuzat sa mi le arate)...Daca beau a doua cafea, la sfarsitul zilei ma simt si mai obosita...Aveti ceva sfaturi?
roxinthya
Scris: Wednesday, September 18, 2013 9:49 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 11/10/2009
Poate sa fie o lipsa de ceva minerale sau vitamine, o sarcina sau tiroida.
Dar medicul ar putea sa iti spuna cel mai bine!
Pup si multa sanatate!Cheek Kiss
bereea
Scris: Wednesday, September 18, 2013 10:14 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Am si eu zile cand ma confrunt cu asemena probleme, doar ca nu dureaza saptamani.Cu siguranta stressul si cu lipsa de vitamine duc la aceasta oboseala continua.Incearca sa iei vitamine, sa faci sport si o alimentatie cat mai sanatoasa( si, bineinteles, cat mai putine probleme/nervi)
monica irimia
Scris: Wednesday, September 18, 2013 10:29 AM
Nivel

Inregistrat: 7/3/2010
Praslea, poate fi o carenta de vitamine. Eu zic sa mergi la medic. Sanatate multa! angel

Bereea, mai ai vedere incetosata? Cum ai rezolvat problema initiala de anul trecut? Care au fost motivele starilor proaste?
Vedere incetosata am avut si eu in cateva reprize, inca sunt in cautarea motivului, RMN-ul, controlul oftalmo si examenul cardiologic sunt bune. Of, sunt tare suparata pentru ca nu pot da drumul proiectului BB 2 din cauza acestor probleme de sanatate. Cray
bereea
Scris: Wednesday, September 18, 2013 10:33 AM
Nivel

Nu, Monica, nu mai am.Mi se mai intampla cate o data cand sunt foarte obosita sau mananc prost si putin.In general, trece de la sine.Doar ca atunci cand mi se intampla, ametesc si nu mai reusesc sa vorbesc in limba italiana.Abia-abia ma exprim in romaneste.
Acum nu mi s-a intamplat de cateva luni, sper ca nici sa nu se intample in curand.Starile acestea s-au inmultit dupa moartea mamei mele, inainte mi se intampla extrem de rar.
Fluturas
Scris: Wednesday, September 18, 2013 10:36 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
praslea,o vizita la medic rezolva orice indoiala.poate fi lipsa de vitamine.din experienta spun...lipsa de fier(anemia) produce somn
zaza_
Scris: Wednesday, September 18, 2013 11:14 AM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Am vazut la Dr. Oz ca lipsa de fier chiar este un motiv pentru oboseala. Incearca sa faci o cura. Nu strica chiar deloc. Si poti lua si cu vitamina C. Amandoua merg bine. Doctora noastra de familie spunea sa nu luam fier cu calciu in acelasi timp.

Sanatate multa multa! computerlove
Fluturas
Scris: Wednesday, September 18, 2013 11:26 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
zaza_ wrote:
Am vazut la Dr. Oz ca lipsa de fier chiar este un motiv pentru oboseala. Incearca sa faci o cura. Nu strica chiar deloc. Si poti lua si cu vitamina C. Amandoua merg bine. Doctora noastra de familie spunea sa nu luam fier cu calciu in acelasi timp.

Sanatate multa multa! computerlove

daca nu are lipsa de fier si face o cura chiar poate strica....excesul de fier poate fi o mare problema.am un cumnat cu exces de fier si stiu.
niste analize pot rezolva...
alexandrabogdan
Scris: Wednesday, September 18, 2013 2:35 PM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2008
hipotiroidia (fara tratament) ....da stari asemanatoare ....de sfarseala, oboseala cronica. toata iarna trecuta am fost asa, era un chin fiecare minut din zi
praslea_cel_voinic
Scris: Thursday, September 19, 2013 2:41 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2009
Multumesc mult fetelor computerlove o sa ma duc la medic sa imi fac analizele anuale sa vad daca am ceva scazut, mananc echilibrat dar nu se stie niciodata. Niste exercitii fizice sunt sigura ca nu mi-ar strica, nu prea am timp sa le si fac hainoroc Sarcina nu este, in mod sigur! Hilar Tind sa cred ca e de la stress caci am si perioade de insomnia dupa ce toata ziua am picat de somn, dar o sa vad cand o sa imi fac analizele...Sanatate multa! computerlove
zaza_
Scris: Thursday, September 19, 2013 7:22 PM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Ai dreptate, Fluturas. Intai analize, apoi doctor, apoi fier, daca e cazul :)

AdrianaC
Scris: Thursday, September 19, 2013 8:49 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Praslea, mie imi cam suna a oboseala cronica...

Din cate stiu e destul de greu de diagnosticat pentru ca simptomul de fatigabilitate poate sa apara si in multe alte afectiuni...

Poate nu ar strica sa iti faci un set de analize...

- hemograma completa
- viteza de sedimentare a hematiilor
- glicemia
- test pentru a detecta afectiuni ale glandei tiroide
- analize de biochimie
- sumar de urina

Ar putea sa fie si stresul de vina, daca ai avut o perioada mai aglomerata, mai stresanta...

Sau, de ce nu... poate chiar si o astenie de toamna...

Stiu ca mie mi se mai recomandau in cazuri de oboseala accentuata (ca am avut si eu perioadele mele) sa iau MagneB6...

giulia_mamik
Scris: Thursday, September 19, 2013 8:56 PM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Fetelor,sunt oarecum offtopic.Mi am facut o preche de ochelari de curand,cu lentile de dioptrii -0,75(bineinteles,determinate dupa o consultatie)si azi cand i am purtat prima oara am avut o senzatie de greata si durere de cap.Vad perfect cu ei dar oare sa am aceste simptome pana se obisnuiesc ochii?scratch
AdrianaC
Scris: Thursday, September 19, 2013 9:34 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Este posibil sa ai ameteli si dureri de cap pana te obisnuiesti cu ochelarii, sau daca nu sunt facuti corect fie din punct de vedere al dioptriilor, fie din punct de vedere al distantei...
bereea
Scris: Thursday, September 19, 2013 9:48 PM
Nivel

E foarte posibil , Iulia. Eu am probleme ori de cate ori schimb ochelarii. Imi amintesc ca o data , cand mi-am schimbat ochelarii , vedeam totul bombat. Chiar am intrebat-o pe bunica mea cum de i s-a bombat asa peretele la dormitor. Saraca , a crezut ca o iau in ras.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.