Am nevoie de suport moral :(
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Scris: Thursday, September 7, 2006 8:24 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Stelute, eu zic ca Matei s-a adaptat mai bine la cresa, decit tine la gindul ca e acolo!ras
Lasa-l acolo daca ii place si daca e cuminte iar in privinta mincarii s-ar putea sa se "indemne"la papa cu ceialti copii!cool
Crezi ca daca il duci abia in ianuarie,nu o sa aibe nicio muscatura?oare
stele_pe_cer
Scris: Thursday, September 7, 2006 10:48 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
De dimineata a facut cacalici cu miros de ...ceapasarbatoare ...semn ca a mancat ceva ieri!Azi dimineata iar a plans cand l-am lasat, dar nu stiu pt.cat timp.

L-am tot intrebat aseara daca mai mergem la cresa, el zambeste!Azi dimineata i-am spus ca mergem la cresa, zambeste!Am intrat in cresa, el era vioi.Am ajuns sus sa ne skimbam hainutele, iarasi vioi.Pana cand am coborat in gradina si a vazut multimea de copii.S-a lipit d piciorul meu si a inceput sa planga.L-am last cu asistenta si am fugit.M-am simtit tare vinovata.Ma gandeam ca am plecta ca un hotz.Poate ar trebui ca maine s ail iau pe genunki si s aii explic ca de fiecare data cand fac un lucru nou:"Mami, eu plec acasa, si pe tine te las in gradina sa te joci cu copiii.Mami se intorace dupa somniculd e dupa-amiaza".Sau oricum, s aii repet de cateva ori ca mami se intoarce.

Oare am procedat gresint plecand de fiecare data asa..in graba, fara a-mi lua ramas bun de la el?
AdrianaC
Scris: Thursday, September 7, 2006 9:12 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Stelutze, si mie imi ziceau la gradi, cand am dat-o pe Alice la 3 ani, ca sa plec asa, fara sa ma vada, ca uita ea, se ia cu joaca si ii trece. Si asa faceam si eu.

Totusi, acum cand ma gandesc in urma, nu mi se mai pare asa bine. Eu sa fi fost in locul ei si sa ma trezesc deodata singura intre straini, nu cred ca mi-ar fi placut deloc.

Deci incearca sa ii explici, dar fii ferma. Trebuie sa inteleaga ca nimic din ce va face el nu iti va schimba decizia.

Succes !
stele_pe_cer
Scris: Thursday, September 7, 2006 10:16 PM
Nivel

Multumesc, Adriana!Asa m-am gandit si eu:cum se simte el, saracutul cand, deodata, se trezeste fara mine, el, care este obisnuit ca de cand deskide okisorii dimineata si pana ii inkide seara sa ma vada numai si numai pe mine tot timpul...

Maine am sa incerc sa ii explic cumva.

In alta ordine de idei, iar ma aflu in mare cumpana:astazi am fost sunata,ca sa previna o mare criza de nervi din partea mea, asistenta care imi spune, sovaind, ca Matei a fost iar muscat astazi, dar...de celalalt obraztunete !Imi venea sa urlu nu alta!Ieri muscat, azi muscat, pai, l-am dat la caini sau unde?Cine are caine sa il tina in cusca, nu printre copiitunete !

Eugen a spus ca imediat sa ma duc sa il iau si sa il si retrag.Era super nervos, drept pt.care am facut de capul meu.L-am luat pe Matei la program si...am vorbit destul de conciliant cu asistenta care era pe tura (ca doar nu m-oi infige in parul aleia, ca tot asupra lui Matei s-ar rasfrange pocinogul).

Astept sa vad daca saptamana viitoare il mai musca vreo "javra" sau nuangry .

Astazi a fost tare miorlait, nu a vrut sa pape decat putina ciorbita, a plans si la somn, si dupa somn.Nu a vrut sa cante/sa se batzaie in patut la el, ci a vrut sa joace pe covor popice in timp ce ceilalti copii cica cantau.

A avut o zi proasta.Afara a fost marait.Acasa a fost agresiv kiar, a aruncat cu multe obiecte in jurul lui, cum nu face niciodata .Am fost cam socata de noul lui comportament.Plus ca azi kiar a fost insuportabil de marait.I-am luat forfecuta din mana a inceput sa urle, i-am taiat unghiile plangand, nu l-am luat la bucatarie cat am mancat eu, ci l-am lasat cu Eugen, a plans pana m-am intors...

O zi infernala.Poate maine va fi mai bine.Poate sunt si caninii de vina, poate numai cresa si skimbarea asta destul de majora pt.el...Speram in zile mai bune.
AdrianaC
Scris: Friday, September 8, 2006 5:06 AM

Stelutze, s-ar putea sa fi fost asa intors pe dos si din cauza "javrelor", ca nah, cui ii convine sa fie muscat?

Si Alice astazi, chiar m-am mirat, cand m-am dus sa o iau a venit imediat, ea care facea ditamai circul ca vrea sa mai stea.

Pe seara mi-a spus ca nu stiu ce baiat a aruncat cu ceva in ea. Am intrebat-o unde era educatoarea si daca nu a vazut nimeni si ea a zis ca nu a vazut nimeni. I-am spus pe viitor sa nu riposteze, ca nu vreau o batausa, ci sa mearga la prima educatoare care ii iese in cale (pentru ca totul s-a petrecut in curte, si de aruncat a aruncat in ea un baiat de la grupa pregatitoare) si sa ii spuna sa "Va rog sa il educati pe X si sa invete ca nu trebuie sa arunce cu obiecte in alti copii".

Daca totusi nu se rezolva, sa ii spuna ea direct respectivului "X, pe tine asa te-a invatat mama ta ca e frumos sa faci?", dupa care sa ii intoarca spatele si sa il ignore.
TatyKS
Scris: Friday, September 8, 2006 7:43 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Stele, eu as vorbi in primul rand foarte serios cu asistentele si in al 2-lea rand cu mamica fetitei (presupun) , care l-a muscat...sa masuri nene sa-si educe odorul..sa-i explice ca nu e animal ci om.
Imi pare rau ca a suferit Mateias!
stele_pe_cer
Scris: Friday, September 8, 2006 8:38 AM
Nivel

Adriana,ce fericire pe tine ca in astfel de situatii, Alice nu numai ca poate risposta, dar iti poate spune tie ce s-a intamplat.Din pacate Matei inca nu stie sa imi spuna nimic.

Taty, ai dreptate, si eu m-am gnadit sa stau de vorba cu parintii, dar, pana la urma, daca eu vreau sa iti educ copilul ca nu corespudne cerintelor mele, crezi ca tu ai fi de acord?Eu cred ca m-as baga in treburile altora, fara a avea vreun rezultat.Dar, de incercat voi incerca, ca doar e vorba in primul rand de copilul meu.

Bunica copilului (este baietel "javra") spune ca stie ca musca.Pai, daca stie ca musca ia oare vreo masura?In primul moment ieri dupa-amiaza m-am gandit sa o astept pe hol pe bunica si pur si simplu sa ii sar la mana, exact ca un animal, si sa o musc.Dupa care, sa ii spun ca astfel i-a facut odorul ei copilului meu.Si as mai fi intrebat-o daca e placut sau nu.Nu de alta, dar daca e placut, poate repet operatiunea si cu nepot'su, dar, sa fim seriosi, parca nu ma vad coborandu-ma la un astfel de comportament, desi, cand iti vezi propriul copil batjocorit, umilit si injosit parca iti vine sa recurgi la orice metoda, numai sa stopezi raul ce i se face.

Si acum, de dimineata, l-am vazut agresiv.Si-a aruncat carucuiorul de jucarie si soseta din mana a mototolit-o rau si a aruncat-o manios.I-am spus frumos ca "nu e frumos ce a facut' si l-am ignorat.A revenit la comportamentului lui pacifist, dar....acum sa vedem pt.cat timp.

Mi se rupe sufletul ca in numai cateva zile sa descor in propriul meu copil un comportament strain de cel pe care i l-am cultivat.Descopr un copil manios, agresiv, dar o agresivitate pasiva, irittat, nemultumit din senin.Ceva nu este in regula.Sa fie oare numai perioada de acomodare, sau cam o astfel de bataie de cap va trebui sa am de acum incolo?Adica eu il educ intr-un fel, si acasa imi vine cu vandalisme, de imi surpa orice efort de a creste un copil civilizat si cu bun-simt?

Imi vine azi sa nu il mai duc, dar....vreau sa las loc de buna-ziua si pe mai tarziu.Adica sa treaca incidentul cu "javra" si...poate totusi il retrag.

Pe de alta parte parte, poate e mai bine la cresa, macar asa se pregateste pt.gradinita.Nu spun sa muste el primul la gardinita, dar nici sa intoarca si celalalt obraz, parca nu imi convine.Decat mamaliga, mai bine mai cu personalitate!

Greu e sa ai copiimaseluta !
Kiki
Scris: Friday, September 8, 2006 8:54 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Stele, eu as sta de vorba cu bunica copilului pentru ca un astfel de comportament nu e admis in societate totusi. Mai ales ca stie ca musca ar trebui sa ia o masura. Sa isi educe copilul sa nu mai muste, caci traieste printre oameni si nu printre animale.
Sa o musti nu ai rezolva nimic, ba chiar te-ai cobori la un nivel care nu e de tine. pupici
Succes in rezolvarea conflictului! bataus disputa
Anaida
Scris: Friday, September 8, 2006 9:05 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Fetelor, nu va suparati pe mine, dar cuvantul "javra" mi se pare prea dur daca e legat de un copil de un anisor si ceva care nu e cu nimic vinovat pt comportamentul lui...
Kiki
Scris: Friday, September 8, 2006 9:08 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Ai dreptate, Diana! Scuze...cry
miraa
Scris: Friday, September 8, 2006 11:20 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/16/2006
stele f multi copii musca in perioada cand le da dintii...am vazut destul de multisori
dar nu cred ca mateias face asa doar de la muscatura..ar trebui sa-l urmaresti la cresascratch mult succespupici
stele_pe_cer
Scris: Friday, September 8, 2006 5:54 PM
Nivel

Anaida wrote:
Fetelor, nu va suparati pe mine, dar cuvantul "javra" mi se pare prea dur daca e legat de un copil de un anisor si ceva care nu e cu nimic vinovat pt comportamentul lui...

Cine musca din punctul meu de vedere este mai rau decat un caine.Pt.caini sunt locuri special amenajate, si nu crese.Atata timp cat copilul tau ar fi muscat zi de zi de cineva, nu stiu daca ai gasi cuvinte prea fumoase la adresa lui.Asta gandesc si asta spun.Copilul ala din punctul meu de vedere este o "javra", pt.ca asa a fost invatat sau pt.ca cei care ii sunt apropiati (parinti si bunici) nu sunt capabili sa ii skimbe obiceiurile.

Dar cred ca asta tine si de sensibilitatea omunului, nu?Asta e buna, acum stau sa laud si sa elogiez comportamentele deviate ale oamenilor sau ale progeniturilor lor.Daca nu iti place termenul, sari peste mesaj si basta !E problama mea ce termen folosesc la adresa unei terte pesoane care nu are nimic de-a face cu tine, nu?Atata timp cat nu am jignit pe nimeni, nu vad de unde atata indignare!

Apoi, nu vad de unde "Fetelor, nu va suparati pe mine....", daca ai ceva ce nu iti convne, exista optiunea "privat" unde imi poti spune MIE (cea care am scris mesajul cu pricina) ce te-a deranjat la mesajul meu, nu-i asa Anaida?

Uneori o sensibilitate exagerata si o dorinta prea mare de a judeca oamenii ne cam intuneca cuvintele.Ne impiedicam de noi insine....

Si inca ceva:din cate stiu eu, oamenii nu musca, ci doar animalele!Poate s-a mai skimbat ceva in ultimul timp si am ramas in urma cu noutatile!

Apoi, un copil la 2 ani si 3 luni consider ca nu este prea mic ca sa inteleaga ca nu are voie sa muste.Ca sa nu mai spun ca la 2 ani si 3 luni nu prea cred ca nu are toti dintii si maselele in gura.Si lui Matei ii ies acum caninii, care sunt foarte durerosi, si totusi nu musca.Si in parcurile pe care le frecventam sunt copii cu dantura incompleta si nu musca.Oare ei fac parte din alta specie?

Revenind la topic (unde ceream suport moral,aproposuff ), astazi Matei a fost plangacios, a mancat putintel, nu a dormit decat foarte putin.A adormit in masina in drum spre casa si acum, abia s-a trezit.Sa vedem cat de bine va manca.Astazi nu l-a mai muscat nimnei, dar nici sa stau cu frica in san toata perioada cat va merge la cresa nu voi putea.Cam bat in retragere pe de o parte, pe de alta...parca l-as mai tine cateva zile, sa vedem daca nu cumva se va adapta mai bine (in sensul ca poate va manca mai bine, poate va dormi atunci cand ii va fi somn, atat cat are nevoie, poate va invata s se apere pe el si ce=i al lui, sa se joace cu ceilalti copii si sa imparta jucariile).

Sunt multe pro si contra....
lori16ro
Scris: Friday, September 8, 2006 7:31 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
Stelute considera perioada de acomodare a copilului o luna ( bineintele s daca nu intervine ceva strigator la cer) si dupa aceia iei o decizie nu te grabi,
stele_pe_cer
Scris: Friday, September 8, 2006 8:47 PM
Nivel

lori16ro wrote:
Stelute considera perioada de acomodare a copilului o luna ( bineintele s daca nu intervine ceva strigator la cer) si dupa aceia iei o decizie nu te grabi,

Lori, asa mi-au spus si asistentele:sa ii dau un ragaz de o luna copilului, sa se acomoeze cu atmosfera, cu absenta parintilor, dar, sincera sa fiu, sunt tare ingrijorata, ca are un comportament foarte ciudat.Este foarte marait, pana la insuportabil si...are ceva ce il deranjeaza.Pana mai acum a avut vreo jumatate de ora cand maraia in continuu, in ciuda Dentinox-ului pus pe gingii (cu care se linisteste oricand, kiar si la canini).

A trecut numai o saptamana de cand am inceput cresa, si mi se pare ca Matei are un comportament neadecvat.Nu stiu altii cum sunt (parinti si copii), dar eu as vrea sa acaut un psiholog pediatru care sa imi spuna daca nu cumva aceasta perioada de acomodare la cresa/gradinita lasa cumva urme asupta prsihicului fragil al copilului.Am senzatia ca exagerez, dar parca nu ma pot controla.Poate si pt.faptul ca il cresc singura-singurica pe Matei, poate am devenit posesiva si mult prea ingrijorata de ceea ce i se poate intampla copilului fara a putea eu sa controlez situatia.E normal ceea ce simt?
AdrianaC
Scris: Friday, September 8, 2006 10:47 PM

Stelutze, esti f.f. stresata, se vede si din unele mesaje. E normal sa fii ingrijorata, dar ai grija sa nu ii transmiti starea ta si lui Matei. Si hai sa incercam sa nici nu ne varsam oful pe alti membri care isi spun parerea. Asa cum si tu consideri ca e "javra", altii pot avea alta parere. Si eu tot "javra" l-am catalogat, dar e parerea mea.

Cel putin 1 luna ar trebui sa il lasi sa vezi daca se acomodeaza si ce se mai intampla.

Vorbeste cu asistenta sa supravegheze mai atent baietelul ala care musca, pentru ca nu e normal sa iti gasesti copilul muscat.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.