Alocatia??!!

Options Alocatia??!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cristinaflorina
Postat: Monday, October 13, 2008 7:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
dalelutza wrote:
Buna seara si bine v-am gasit!

Apropos, ai dat la stiri astazi ca se discuta aprobarea legii ce prevede ca indemnizatia de cresterea a copilului sa fie de 85% din ultiumul salariu dar nu mai putin de 600 lei. Stie cineva cam de cand ar putea intra in vigoare?
Pupici

Am vazut si eu stirea dar eu am o nelamurire daca intra in vigoare e valabila si pentru cele care au nascut deja sau numai pt cele care nasc dupa ce intra legea in vigoare.scratch
kali
Postat: Tuesday, October 14, 2008 7:06 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Fetele, se discuta despre o propunere legislativa care nu e prima de acest fel si care va fi supusa la vot in Camera Deputatilor abia miercuri.
Initiative de acest fel au mai fost, dar vad ca anul asta, fiind unul electoral se scoate mai des in fata; eu m-as mira sa se schimbe legea desi tare-mi doresc!
Daca va fi sa fie, probabil va intra in vigoare de la 1 ian. si va viza mamele care vor intra in concediu de ingrijire copil dupa aceasta data- parerea mea.
Cris-DL
Postat: Tuesday, October 14, 2008 8:03 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Daca va fi sa fie, va fi 85% din media veniturilor in ultimele 12 luni, dar nu mai putin de 600 ron cat este in prezent, si va viza doar mamele care vor lua concediu de ingrijire copil dupa 1 ianuarie. Partidele parlamentare si-au dat acordul formal pentru acest proiect de lege care va fi votat maine in Camera Deputatilor ....sper ca se va vota ! topai

dalelutza wrote:

Mai sunt si alte "venituri" de care ar trebui sa stiu.

Un salariu bonus conf. art 51 lit c) din CCMN pe anii 2007-2010 : "un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate" -obligatoriu, nu este o optiune a unitatii.
rosenfeld_claudia
Postat: Tuesday, October 14, 2008 8:15 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/10/2008
Postari: 280
Locatia: gent
Ely wrote:
Fetelor stiti cumva daca Karina are dreptul la alocatie alocatie si din tara si de aici ?ca aici abia am reusit in sfarsit sa o inscriu.Ma gandesc daca ajung in tara si nu am dreptul sa nu mai stau pe la usi degeaba.Fetele din strainatate bebeii de unde iau alocatie?.pupici

chiar si eu ma intrebam astan daca Vlad are dreptul la alocatie in tara... Noi luam in belgia (Vlad e cetatean belgian) dar ne vom muta in Romania...
kali
Postat: Tuesday, October 14, 2008 8:45 AM

cris22tyna wrote:
Partidele parlamentare si-au dat acordul formal pentru acest proiect de lege care va fi votat maine in Camera Deputatilor ....sper ca se va vota ! topai

Of, si eu! Chiar daca nu intentionez sa stau 2 ani acasa, e o mare facere de bine pentru majoritatea mamicilor.
... Si cu ocazia asta poate ca macar femeile vor refuza sa lucreze pentru un salariu minim fictiv pe cartea de munca, multumindu-se ca li se da mai mult in mana, la negru...guns
kali
Postat: Tuesday, October 14, 2008 9:05 AM

La la laaaaaaa: https://www.antena3.ro/stiri/romania/indemnizatia-pentru-cresterea-copilului-85-din-media-veniturilor-pe-ultimul-an_55342.html
Bem?majoreta dance wav :923: Victory
Cris-DL
Postat: Tuesday, October 14, 2008 9:09 AM

hainoroc Maine bem, mai sigur....mi-e si frica sa ma bucur de azi uff "Camera Deputatilor, care este for decizional, va da miercuri votul final la aceasta initiativa legislativa" guns
kali
Postat: Tuesday, October 14, 2008 9:15 AM

Maine mai sigur... ai dreptate.
dalelutza
Postat: Tuesday, October 14, 2008 9:37 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/24/2008
Postari: 36
Locatia: Titu, Dambovita
Dragele mele,

Eu sunt in concediu post-natal pana la data de 01.12.2008, dupa care ar trebui sa intru in concediu de cresterea copilului.
Ideea este ca vroiam sa stiu daca este vreo posibilitate de a intrerupe concediul postnatal in care ma aflu acum cu unul medical, sau cu vreo internare, astfel incat sa intru in coinceiul de cresterea copilului de la 01.01.2009?
Precizez ca la data de 01.12.2008 imi expira cele 126 zile de concediu pre si postnatal la acre aveam dreptul.
astept raspunsurile voastre.
Cris-DL
Postat: Tuesday, October 14, 2008 9:52 AM

Dalelutza, cred ca din pacate, nu mai ai ce face din moment ce ai luat cele 126 zile. Poate, doar sa te intorci la serviciu pt. perioada cat va fi legea publicata .... dar cine stie cand se va intampla.
Eu, ca si la Deea, mi-am lasat cele 126 de zile pt. concediu post-natal, norocul meu ca am putut merge la serviciu.
kali
Postat: Tuesday, October 14, 2008 10:02 AM

Nici eu nu cred ca mai ai ce face. Poate doar sa gasesti portita dupa ce citesti legea noua.
Cum zicea si Cris, vezi daca nu te poti intoarce la serv. pt. 1-2 luni (si sa beneficiezi de stimulent)si dupa aia sa intri in CIC.
mommy
Postat: Tuesday, October 14, 2008 10:04 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
cris22tyna wrote:

Eu, ca si la Deea, mi-am lasat cele 126 de zile pt. concediu post-natal, norocul meu ca am putut merge la serviciu.

Si eu la fel. Dar parca mi-e frica sa ma bucur in avans, astept sa se voteze legea. Iar 2 ani acasa nu voi putea sta, oricum, macar sa ne plateasca ceva mai bine pe perioada cat putem sta.
Cris-DL
Postat: Tuesday, October 14, 2008 10:09 AM

kali wrote:
Cum zicea si Cris, vezi daca nu te poti intoarce la serv. pt. 1-2 luni (si sa beneficiezi de stimulent)si dupa aia sa intri in CIC.

Se poate sigur fenta asa, dar nu stiu cat de convenabil este pt. ele doua, in sensul ca fetita e micutza, trebuie alaptata etc.....
Sfefania_Johansson
Postat: Tuesday, October 14, 2008 11:53 AM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
rosenfeld_claudia wrote:

chiar si eu ma intrebam astan daca Vlad are dreptul la alocatie in tara... Noi luam in belgia (Vlad e cetatean belgian) dar ne vom muta in Romania...

pai cred ca va lua in continuare alocatia din Belgia..din moment ce nu renunta la cetateniethumleft oricum, cred ca poti opta sa-ti vina pe card..deci poti scoate banii si in Romaniathumleft

toate acestea sunt presupunerisic eu stiu ca asa ar fi daca as pleca eu de aici..as primi si banii de mamica..cel putin 3 luni..dar alocatia pana la 2 ani..cred ca pana la 2 ani e..nu stiusic
elida elena
Postat: Tuesday, October 14, 2008 12:09 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/19/2008
Postari: 536
Locatia: dublin
si elida e cetatean irlandez,dar cand ne vom intoarce acasa va pierde alocatiauff probabil difera de la o tara la alta.
va trebui sa aplicam pentru cetatenia romana si atunci cand vom merge acasa va lua alocatia din romania.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed