Alocatia??!!

Options Alocatia??!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Postat: Wednesday, March 28, 2007 8:30 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Lenus, imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intimplat!
Mie mi-au venit in continuare cei 8 milione aferenti lunii ianuarie prin postaritza, desi depusesem dosarul pentru stimulent!what
Asa ca ce sa mai zicem despre cei care se ocupa de dosare?...uff
sousourel
Postat: Wednesday, March 28, 2007 8:41 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Cute, regret situatia prin care treci....iti doresc sa ai mult calm si rabdare pana la rezolvarea ei.pupici
Ely
Postat: Thursday, August 9, 2007 8:03 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Fetelor stiti cumva daca Karina are dreptul la alocatie alocatie si din tara si de aici ?ca aici abia am reusit in sfarsit sa o inscriu.Ma gandesc daca ajung in tara si nu am dreptul sa nu mai stau pe la usi degeaba.Fetele din strainatate bebeii de unde iau alocatie?.pupici
Fluturas
Postat: Thursday, August 9, 2007 9:06 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Ely wrote:
Fetelor stiti cumva daca Karina are dreptul la alocatie alocatie si din tara si de aici ?ca aici abia am reusit in sfarsit sa o inscriu.Ma gandesc daca ajung in tara si nu am dreptul sa nu mai stau pe la usi degeaba.Fetele din strainatate bebeii de unde iau alocatie?.pupici

ely poti sa incerci in tara,ca am vazut ca depinde de la oras la oras.noi cand am fost in tara,am umblat pt alocatie si ni s-a zis ca nu avem dreptul din tara,ca acum romania a intrat in ue ,asa ca avem aceleasi drepturi aici ca si spaniolii(adica sa cerem alocatia de aici).in schimb,stiu pe cineva care si-a putut aranja si i-a alocatie si din tara
noi nu luam de nicaieri,din tara nu au vrut sa ne dea,iar aici ni s-a spus ca se da doar daca as fi angajata EU
Maria & Mario
Postat: Thursday, August 9, 2007 9:40 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria e cetatean englez si ia alocatia de aici !
Ely
Postat: Friday, August 10, 2007 12:58 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Butterfly,Maria&mami multumesc muuuult pentru raspunsuri.pupici pupici .
Butterefly ,dar nu este normal ,copii au dreptul .Aveti rezidenta sau viz??Eu asa am amanat ca mi-a zis o idioata ca nu am dreptul cu viza ca trebuie rezidenta asa a trecut un an sa aflu aici in Lisabona cand ne-am mutat ca nu este nevoie de rezidenta ca puteam si cu viza .nerviPe mine nu m-a intrebat nimeni daca lucrez,doar sotul a trebuit sa aduca toate actele de care a fost nevoie, de fapt eu am fost cu ele ca nu a fost nevoie de el.Imi este greu sa cred ca ti-au zis ca nu ai dreptul ,mai ales ca in Spania legile par mai blande cu strainii .Mai incearca sigur ai dreptul de undeva ori la voi ori in tara.Aaaaaa ca mi-am adus aminte ca pe acel formular scria daca am mai primit alocatie din alta parte .Cred ca am gasit raspunsul la intrebarea mearas

Maria&mami felicitaribravo pentru asa legi. Aici legea spune ca la 18 ani poate sa devina si cetatean portughez,dar mai vedem pana atunci poate ne stabilim in alta tara sau se da o noua legeoare
carla
Postat: Wednesday, September 10, 2008 7:58 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Cristian implineste imediat 2 ani si vom trecenervi de la alocatia de 200 RON la cea de...?.Cum se procedeaza,se mai face dosar sau trece de la sine?Eu primesc banii pe card.
raly
Postat: Wednesday, September 10, 2008 9:56 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s
Se trece de la sine.
carla
Postat: Wednesday, September 10, 2008 9:59 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Deci nu se mai trece pe la primarie?Mersi,Ralypupici pupici
Miri
Postat: Thursday, September 11, 2008 2:55 PM

Se trece de la sine, iar tu vei primi ulterior- adica dupa vreo 6 luni!hohot - o instiintare de la primarie, cum ca ti s-a sistat plata celor 200 RON.
Lilly of the valley
Postat: Thursday, September 11, 2008 5:53 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Miri wrote:
Se trece de la sine, iar tu vei primi ulterior- adica dupa vreo 6 luni!hohot - o instiintare de la primarie, cum ca ti s-a sistat plata celor 200 RON.

pupici Da?!?sic Eu nu am primit nici acum instiintarea hohot
Kiki
Postat: Thursday, September 11, 2008 6:28 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
mariuta wrote:

pupici Da?!?sic Eu nu am primit nici acum instiintarea hohot

Nici eu hohot
Maria & Mario
Postat: Thursday, September 11, 2008 6:32 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Ely wrote:
Butterfly,Maria&mami multumesc muuuult pentru raspunsuri.pupici pupici .
Maria&mami felicitaribravo pentru asa legi. Aici legea spune ca la 18 ani poate sa devina si cetatean portughez,dar mai vedem pana atunci poate ne stabilim in alta tara sau se da o noua legeoare

Maria e cetatean pentru ca la momentul nasterii ei noi aveam deja stabilirea pe viata aici , deci asta e motivul. Daca am fi avut doar o rezidenta provizorie , nu am fi obtinut cetatenia britanica pentru ea ! Si de aici - totul se face de catre sistemul lor : ei iti trimit prin posta informatii cu ce ai dreptul sa primesti ca si alocatie pentru copil. Eu nu m-am interesat deloc.

:023:
Miri
Postat: Thursday, September 11, 2008 9:26 PM

Mariuta, Kiki...e pe drum!hohot
dalelutza
Postat: Monday, October 13, 2008 5:48 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/24/2008
Postari: 36
Locatia: Titu, Dambovita
Buna seara si bine v-am gasit!

Am si eu o intrebare legata de aceste "multe" beneficii pe care ni le ofera statul romanras ras
Maine trebuie sa merg la primarie sa ii depun dosarul lu bb pentru alocatia de 200 lei si cel pentru trusou de 150 lei.
Intrebarea mea este pe langa acesti muuuuuulti banuti se da si o prima pentru prima nastere de 200 lei, cum am citit eu undeva, sau nu am inteles eu prea bine.
Mai sunt si alte "venituri" de care ar trebui sa stiu.
Apropos, ai dat la stiri astazi ca se discuta aprobarea legii ce prevede ca indemnizatia de cresterea a copilului sa fie de 85% din ultiumul salariu dar nu mai putin de 600 lei. Stie cineva cam de cand ar putea intra in vigoare?
Pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed