Alocatia??!!

Options Alocatia??!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ira_tgr
Postat: Wednesday, February 21, 2007 2:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
Madalinutza25 wrote:
Buna fetelor...
Eu nu ii inteleg pe oamenii astia... cate schimbari mai au de gand sa faca? si mai ales nu ne ajuta deloc... Incurajeaza femeile care nu muncesc. oricum, mamicile care muncesc ies in pierdere...ca de obicei...Stiu ca nu e mult, dar e totusi ceva...

vai doamne, da nu inteleg de unde atata inversunare impotriva femeilor care nu au muncit....
ganditi-va cel putin la sute de studenti/studente care raman gravide si fac copii.... pai ce? ele nu au drept la nimic? este vina lor k sunt la facultate?

eu nu vad care e pierderea k era 8 mln, k e 6+2 milioane - adica acelasi lucru...
pe cand pt cei care nu primeau nimic - e chiar un ajutor semnificativ...
Cris-DL
Postat: Wednesday, February 21, 2007 2:14 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
ira, cred ca fetele se gandesc la cei care nu muncesc, nu sunt la facultate, nu fac nimic in general, adica "tiganii" .... de ce sa beneficieze de 200 ron si ei ? pai astia sunt in stare sa toarne la copii (decat 3 ca aasta e maxim) .... nici eu nu sunt de acord cu asta nu

E o mare diferenta intre cei care fac o facultate si cei "tiganii" (am oroare de ei) care taie frunza la caini si mai si fura
ira_tgr
Postat: Wednesday, February 21, 2007 2:28 PM

cris22tyna wrote:
ira, cred ca fetele se gandesc la cei care nu muncesc, nu sunt la facultate, nu fac nimic in general, adica "tiganii" .... de ce sa beneficieze de 200 ron si ei ? pai astia sunt in stare sa toarne la copii (decat 3 ca aasta e maxim) .... nici eu nu sunt de acord cu asta nu

E o mare diferenta intre cei care fac o facultate si cei "tiganii" (am oroare de ei) care taie frunza la caini si mai si fura

stiu Cristina k probabil la lumea aia se refera majoritatea, atunci ar fi cazul (cred eu) asa sa si scrie - de ce le-au marit banii celor care oricum nu fac nimic, si beau de banii astia in loc sa ia ceva la copil, sau fac copii doar de dragul de a primia alocatia...

nu cred k este tocmai frumos, sa bagam toata lumea in aceiasi oala, eu de ex. cum am mai scris - am muncit afara caci aici nu am gasit nimic in domeniu, am si cateva prietene dintre care una e un ultimul an de fac. si are un bebe de 6 luni... apoi cati si mai cati, oameni cinstiti - cu venituri foarte mici sau deloc pt. care aceasta alocatie marita - este un mare ajutor...

eu cred k ar fi trebuit sa dea banii astia in bonuri, sau intr-un fel sa faca cumva sa se asigure ca banii astia chiar se duc pe copil... dar pana la urma fiecare mama hotaraste ce sa faca cu ei....

eu de ex. banii de pe alocatiile soniei le pun pe un card pe care l-am deschis special pt. asta, si nu le iau de acolo, indiverent k e 240.000 sau k o sa fie 2 mln, am noroc k nu stau in banii astia - si prefer sa-i adun putinul cu putinul... dar sunt familli care traiesc din acest ajutor, care platesc intretinere din el, sau cumpara mancare pt. intreaga familie... asa k - nu este chiar de condamnat aceasta hotarare a guvernului..
Cris-DL
Postat: Wednesday, February 21, 2007 2:35 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
ira_tgr wrote:

nu cred k este tocmai frumos, sa bagam toate lumea in aceiasi oala, ...

Sunt perfect de acord cu tine, dar poate fetelor le-a fost jena sa scrie ca mine, "tiganii" ras ca sunt sigura ca la ei s-au referit, in nici un caz la tine care sunt convinsa ca dai mult mai multi bani/luna pentru capsu` ... sa fim serioase ce e 200 ron pe luna ..... nimik
MNiko
Postat: Wednesday, February 21, 2007 2:40 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Ira, hai sa-ti spun punctul meu de vedere. Am o verisoara care e studenta si are o fetita de 1 an. Pentru ea si pentru cei care sunt ca ea sau ca tine ma bucur ca primiti si voi un ajutor.Dar pt mine...e alta poveste. Am mai spus-o si ma repet:
Pana la 1 ianuarie eu am primit 800 indemnizatia + 24,5 alocatia = 824,5
Dupa 1 ianuarie primesc 600 indemnizatia + 200 alocatia = 800
E o diferenta, nu foarte mare, e adevarat dar totusi e. Pe mine ma enerveaza atitudinea guvernatilor, cum se bat ei cu pumnu'n piept ca uite ce au realizat, dau alocatia de 200 ron tuturor copiilor. Foarte bine, dar nu trebuiau sa ne ia noua din drepturile pe care le primeam. Nu trebuia sa ne maresca, dar macar sa ramana la fel. Poate si altele in situatia mea se simt la fel ca mine. Desi ma bucur si pentru ceilalti copii, nu pot totusi sa nu ma enervez si sa ma supar pe modul in care s-a pus problema pentru noi cele care aveam drepturi si inainte.
ira_tgr
Postat: Wednesday, February 21, 2007 2:59 PM

corect MNiko - sunt de acord k trebuia sa va lase banii care i-ati primit pana acum. Dar majoritatea cred k - au luat de la astia si au dat alora... ceea ce nu este asa - daca au luat de la unii 240.000 atata trebuia ceilalti sa aibe in plus - pe cand alocatiile - vin din cu totul alte fonduri...

este corect cum zici tu, dar foarte putini, daca ai observat, scriu k sunt suparati sau k ii deranjeaza faptul ca au micsorat alocatia de la 8.240.000 la 8 mln, in schimb pe tot mai multi ii suparata faptul ca ailalti - in loc de 240.000 acum primesc 2 mln... intelegi, despre asta zic eu...
MNiko
Postat: Wednesday, February 21, 2007 3:11 PM

ira_tgr wrote:
corect MNiko - sunt de acord k trebuia sa va lase banii care i-ati primit pana acum. Dar majoritatea cred k - au luat de la astia si au dat alora... ceea ce nu este asa - daca au luat de la unii 240.000 atata trebuia ceilalti sa aibe in plus - pe cand alocatiile - vin din cu totul alte fonduri...

este corect cum zici tu, dar foarte putini, daca ai observat, scriu k sunt suparati sau k ii deranjeaza faptul ca au micsorat alocatia de la 8.240.000 la 8 mln, in schimb pe tot mai multi ii suparata faptul ca ailalti - in loc de 240.000 acum primesc 2 mln... intelegi, despre asta zic eu...

Inteleg ce zici si tu, dar sa sti ca de la 1 ianuarie 2006 atat alocatiile cat si indennizatiile vin din aceleasi fonduri. Chiar doaman secretar de stat Maria Buga spunea anul trecut "am facut indemnizatia de 600 ron, ca sa primesca toti copii alocatia marit", deci sunt aceleasi fonduri. Din acelasi motiv vin si amandoua odata iar fluturasii au aceeasi forma.
ira_tgr
Postat: Wednesday, February 21, 2007 3:25 PM

MNiko wrote:

Inteleg ce zici si tu, dar sa sti ca de la 1 ianuarie 2006 atat alocatiile cat si indennizatiile vin din aceleasi fonduri. Chiar doaman secretar de stat Maria Buga spunea anul trecut "am facut indemnizatia de 600 ron, ca sa primesca toti copii alocatia marit", deci sunt aceleasi fonduri. Din acelasi motiv vin si amandoua odata iar fluturasii au aceeasi forma.

ok posibil...
in fine, aici se pot duce discutii la nesfarsit caci unii sunt suparati ca li s-a luat - si altii fericii ca li s-a dat...
ma crezi, k oricum cheltui mult mai mult cu capsu' decat prevede orice alocatie, indemnizatie sau stimulent sau ce o mai fi, si efectiv nu inteleg nici cu 240.000 nici cu 2 mln cum poti creste un copil pana la varsta de 2 ani...
ce ma deranjeaza sunt vorbe de genul - ca se incurajeaza somajul, nemunca, lenea... si sa fim seriosi nu e chiar asa... nu
Tina
Postat: Wednesday, February 21, 2007 3:59 PM

Si eu ce sa mai spun, care am muncit, si din cauza unui d.....c de patron care mi-a bagat cartea de munca in aprilie 2005, eu lucrand la el de cativa ani buni, si am nascut in ianuarie 2006...nu am beneficiat de indemnizatie; iar dragutele de la ministerul muncii si solidaritatii mi-au facut socoteala si mi-au spus ca mai aveam nevoie de 2 zile pe cartea de munca si ca le pare rau dar nu se poate face nimik banghead
misha
Postat: Wednesday, February 21, 2007 6:55 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
1.Din cate stiu eu studentele beneficiaza de indemnizatie caci facultatea se considera stagiu de cotizare.
2. Cat despre cele 2 zile, Tina, din cate am vazut la TV la emisiunea NE PRIVESTE de la B1 cred ar trebui sa fie acoperite si luna sa fie considerata intreaga, dar cu birocratia din Ro e greu de totbanghead
Vesna
Postat: Thursday, February 22, 2007 2:29 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
misha wrote:
1.Din cate stiu eu studentele beneficiaza de indemnizatie caci facultatea se considera stagiu de cotizare.
2. Cat despre cele 2 zile, Tina, din cate am vazut la TV la emisiunea NE PRIVESTE de la B1 cred ar trebui sa fie acoperite si luna sa fie considerata intreaga, dar cu birocratia din Ro e greu de totbanghead

1. Facultatea se considera stagiu de cotizare in momentul cand ai licenta luata.
2. Tina, trebuia sa intri in somaj, chiar si pentru cateva zile, caci in felul asta se continua stagiul si intrai in indemnizatie.
misha
Postat: Thursday, February 22, 2007 6:31 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Vesna, eu cunosc cel putin doua cazuri concrete: doua colege de facultate au nascut IN TIMPUL facultatii si au beneficiat de indemnizatie...eu zic ca persoana respectiva nu are nimic de pierdut daca merge si mai intreaba o data.
sousourel
Postat: Thursday, February 22, 2007 8:19 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Tina wrote:
Si eu ce sa mai spun, care am muncit, si din cauza unui d.....c de patron care mi-a bagat cartea de munca in aprilie 2005, eu lucrand la el de cativa ani buni, si am nascut in ianuarie 2006...nu am beneficiat de indemnizatie; iar dragutele de la ministerul muncii si solidaritatii mi-au facut socoteala si mi-au spus ca mai aveam nevoie de 2 zile pe cartea de munca si ca le pare rau dar nu se poate face nimik banghead

Exista posibilitatea sa inchei contractul de munca, faceai cu Cas contract, plateai 2 zile asigurarea si era ok....imi pare tare rau pt tine, si eu am fost in sit similara si asa am facut si cu 2 zile inainte sa nasc umblam cu dosarul prin casa de pensii si o zapacita de la birou imi tot respingea dosarul fara niciun temei pana cand am gasit o dna draguta care m-a ajutat...altfel cred ca acolo nasteamnervi
miraa
Postat: Saturday, February 24, 2007 11:47 AM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
misha am intrebat peste tot nu pot lua indemnizatie decat atunci cand am licenta luata, am mai discutat despre asta. cunosc si eu prietene care in timpul facultatii au luat indemnizatie, dar prin alte mijloace.
eu ma bucur f mult ca am primit banutii astiayes
ca sa nu mai zic ca sunt ff multe studente care fac avorturi pt ca nu au cu ce creste copilasii, de asta ce mai ziceti?banghead
Miri
Postat: Sunday, February 25, 2007 8:27 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
miraa wrote:

...
ca sa nu mai zic ca sunt ff multe studente care fac avorturi pt ca nu au cu ce creste copilasii, de asta ce mai ziceti?banghead

Cu asta chiar nu sunt de acord!Exista atatea mijloace de prevenire a unei sarcini nedorite...de ce sa ajungi la avort?plans

Si ca sa revin la subiect, oricum asa e perceputa alocatia de 200 RON de catre marea majoritate: ca au luat bani de la mamele care muncesc, ca sa dea si celor care nu au avut serviciu!Mare pacat, dar asta inseamna lipsa de informatie la noi in tara.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed